1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Najlepšie krovinorezy - recenzie a test poradí, ako vybrať

Za posledné roky sme boli svedkami mnohých vrtochov počasia a zmien podnebia. Dlhotrvajúce suchá často striedajú veľmi výdatné dažde, ba až prietrže mračien. Ak sa staráte o trávnik v záhrade, viete, že tráva dokáže po takýchto lejakoch vyrásť skutočne rýchlo.

Výkonný krovinorez na kosenie trávnika či záhrady

Potom sa stáva, že bežná elektrická alebo motorová kosačka už nedokáže vysokú trávu s burinou skosiť. Tu prichádzajú na rad vyžínače a ich univerzálni príbuzní – krovinorezy.

Vyžínač nie je krovinorez

Kedysi neboli krovinorezy u nás až také rozšírené, mnoho ľudí si ich preto zamieňa s tzv. vyžínačmi. Vyžínač je tiež nazývaný aj ako strunová kosačka. Slúži na kosenie trávy na miestach, kde nie je dobrý prístup s klasickou alebo s traktorovou kosačkou (napr. pod stromami, okolo stromov, pri obrubníkoch, atď.). V prípade malých trávnatých plôch s ním pokosíte aj celú záhradu. Vyžínaču so strunou však často dochádza dych pri veľmi vysokých a hustých porastoch, najmä ak obsahujú veľa buriny, prípadne nejaké dreviny. Výhodou kosenia strunou je však to, že je citlivá a nepoškodí okolité predmety alebo stromy.

Benzínový krovinorez do záhrady

Krovinorez sa nezľakne ani hustejších, neprístupných porastov s drevinami. Hlavným rozdielom oproti vyžínaču je v kosiacom nástroji. Krovinorez dokáže pracovať nielen so strunovou kosiacou hlavou, ale i s kovovým oceľovým kosiacim nožom či kotúčom. Na to však krovinorez potrebuje silnejší motor. Rozdiel je tiež v prenose výkonu od motora k hlave. Pri vyžínačoch je to zabezpečené bowdenovým mechanizmom, no krovinorezy potrebujú preniesť väčšiu silu, preto sa vyýrobcovia v ich prípadoch radšej spoliehajú na hriadele s ozubenými prevodmi.

Typy pohonov

 • Benzínový dvojtaktný – Najbežnejší druh motora, ktorý poháňa krovinorezy. Dvojtaktný motor nepotrebuje ventily ani rozvodový mechanizmus, takže má menšiu hmotnosť, je jednoduchší na výrobu a tým aj lacnejší. Jeho nevýhodou oproti štvortaktnému motoru je však vyššia hlučnosť, omnoho horšie emisie a nižšia účinnosť (tj. vyššia spotreba). Dvojtaktný motor taktiež vyžaduje prímes oleja do benzínu v správnom pomere. Nedodržanie tohto pomeru má za následok skrátenie životnosti motora, pričom hrozí až jeho zadretie.
 • Benzínový štvortaktný – Štvortaktné motory sú ťažšie, než dvojtaktné, keďže obsahujú rozvodový mechanizmus s ventilmi. Majú dobré emisné parametre, nižšiu hlučnosť (pracujú pri nižších otáčkach), väčšiu účinnosť a teda nižšiu spotrebu paliva. Ich nevýhodou je však vyššia hmotnosť, vyššia cena a náročnejšia údržba. Napriek svojej vyššej hmotnosti si však postupne nachádzajú miesto i v krovinorezoch.
 • Elektrický – Elektrické krovinorezy sa hodia najmä na prácu okolo domu, kde je dostupná zásuvka 230 V. Majú nižší výkon, než benzínové, čo je však čiastočne kompenzované väčším krútiacim momentom. Nezvládnu teda takú náročnú prácu, ako ich benzínový kolegovia. Elektrické krovinorezy na 230 V sú však zároveň najľahšími spomedzi všetkých druhov. Ich veľkou výhodou je tiež životnosť elektromotora. Tá značne prekonáva benzínový motor a v prípade tzv. bezuhlíkových motorov je prakticky neobmedzená, ak nerátame občasné výmeny ložíšk po niekoľkých rokoch. Ďalšou výhodou je zanedbateľná hlučnosť oproti benzínovým strojom.
  Kosiť tak môžete pokojne aj v sobotu večer či v nedeľu, bez toho, aby ste rušili susedov. Nevýhodou elektrických krovinorezov však je, že predlžovací kábel vám musí dočiahnuť na miesta, kde s nimi chcete pracovať. Nezanedbateľným pri práci s elektrickými kosačkami či krovinorezmi je aj riziko preseknutia kábla a tým aj úrazu elektrickým prúdom. Toto riziko môžete minimalizovať použitím zásuvkového obvodu s tzv. prúdovým chráničom, prípadne ak ho nemáte nainštalovaný, môžete ho použiť vo forme dodatočného zariadenia, ktoré sa pripája ako medzikus medzi zásuvku a pripojené zariadenie. Odporúčame túto zákežitosť konzultovať s kvalifikovaným elektrikárom.
 • Akumulátorový – Pri akumulátorovom krovinoreze odpadá riziko úrazu el. prúduom, keďže nepotrebuje napájací kábel. Tieto krovinorezy väčšinou pracujú s bezpečným napätím do 50 V. Majú však ešte o niečo nižší výkon a vďaka akumulátorom sú aj ťažšie, než tie na 230 V. Pri ich používaní sa dostanete kdekoľvek – aj tam, kam by predlžovací kábel na 230 V nedočiahol. Samozrejme, predtým, než ich použijete, nesmiete zabudnúť nabiť akumulátory. Životnosť akumulátorového krovinorezu závisí najmä od životnosti akumulátorov. Tá obvykle dosahuje niekoľko rokov, závisí však od toho, ako často budete stroj používať.

Najlepšie elektrické krovinorezy

Aby ste sa dokázali v spleti modelov elektrických, akumulátorových a benzínových krovinorezov a vyžínačov zorientovať, pripravili sme pre vás zopár rád, ako si vybrať ten správny a predstavíme vám tiež sedem najobľúbenejších modelov na slovenskom trhu.

Komfort práce, váha a bezpečnosť

Krovinorezy nájdete s dvoma druhmi rukovätí. Dvojitá má madlá na obe ruky a umožňuje tým plynulý a presný pohyb aj ťažšieho stroja. Jednoduchá má často tvar oblúka a nájdete ju najmä na elektrických krovinorezoch, prípadne na benzínových s menšou hmotnosťou.

Veľmi dôležitou súčasťou krovinorezu sú popruhy na chrbát. Stroj na ne jednoducho pripevníte pomocou pútka, ktoré sa nachádza približne v jeho ťažisku a potom už pracujete s omnoho menšou váhou. K tým ľahším (zväčša elektrickým) bývajú pribalené jednoduché popruhy cez rameno a krížom cez chrbát, k tým ťažším však bývajú pribalené popruhy podobné tým na turistických batohoch s výstužou chrbta a tiež s chráničom stehna. Absenciu popruhov pocítite už po niekoľkých minútach práce s ťažším krovinorezom. Uistite sa teda, že sú k vášmu krovinorezu pribalené, prípadne pouvažujte o ich dokúpení.

Popruhy na chrbát ku krovinorezu

Čo sa týka váhy, najľahšie elektrické krovinorezy vážia cca. 2,5 kg. Váha bežných benzínových sa pohybuje v rozmedzí 5 – 7 kg, pričom stroje pre profesionálne použitie môžu vážiť až vyše 10 kg. Váha závisí od typu motora – zoradené od najľahších sú to elektrické na 230 V, akumulátorové, dvojtaktné beznínové a štvortaktné benzínové. Váhu by ste mali brať do úvahy v súvislosti s osobou, ktorá bude s krovinorezom pracovať. Pre ženy alebo ľudí útlejšej postavy bude vhodný ľahší krovinorez. Prácu s vyššími hmotnosťami vám značne zjednodušia vyššie spomínané popruhy.

Kosenie vyžínačom i krovinorezom môže byť niekedy dosť nebezpečné. Kosiaca hlavica (či už je nožová alebo strunová) totiž odhadzuje všetko, čo jej príde do cesty. Kamienok či kúsok dreva zasiahnutý pod správnym uhlom vám môže vystreliť do ktorejkoľvek časti tela, vrátanie hlavy a očí, nehovoriac o steblách trávy, ktoré najmä pri kosení strunou lietajú všetkými smermi, čo je taktiež dosť nepríjemné. Pri kosení je teda nutné obliecť si dlhé pracovné nohavice, dlhé tričko alebo pracovný kabát a chrániť si tvár minimálne ochrannými okuliarmi, vhodnejší je však ochranný štít z plexiskla.

Najlepšie benzínové krovinorezy

Aký výkon potrebujete

Potreba výkonu sa odvíja najmä od dvoch požiadaviek. Prvou je to, na aké práce chcete krovinorez používať. Na jednoduché kosenie trávy si vystačíte s malým výkonom, no na kosenie hrubých porastov je už vhodné mať výkon 1000 W a viac. Ďalšou požiadavkou je šírka záberu kosačky. Čím väčší priemer struny alebo noža má krovinorez, tým viac materiálu naraz pokosí a tým väčší výkon potrebuje na to, aby to zvládol.

Výkon najslabších elektrických alebo akumulátorových krovinorezov začína na hodnotách okolo 250 W. To sú však stroje určené na jednoduchú úpravu trávnika okolo domu. Majú často šírku záberu okolo 25 cm, no kúpite ich už za cenu okolo 30 EUR. Lepšie elektrické modely s výkonom 500 W zoženiete v cene do 100 EUR a tie s výkonom nad 1000 W za cenu ľahko presahujúcu stovku eur. Výkonový strop elektrických krovinorezov na 230 V sa pohybuje niekde okolo 1500 W – tieto si už poradia aj s prerasteným trávnikom a hustejšími porastmi. Strop pri akumulátorových krovinorezoch je okolo 600 W.

Kosenie benzínovým krovinorezom

Výkon benzínových krovinorezov začína niekde na hodnotách 0,6 kW (1 kW = 1000 W). Stroje s týmto výkonom sú vhodné na údržbu bežného trávnika alebo nízkych trávnatých porastov. Keď sa však staráte o väčší pozemok, prípadne lúku či pozemok s hustým porastom, je vhodné porozhliadnuť sa po benzínových variantoch s výkonom 2 kW a viac. Stroje pre profesionálne použitie majú často výkon nad 3 kW, avšak sú už dosť ťažké (často aj vyše 10 kg). Výkonu však majú nadostač pre akékoľvek pracovné podmienky. Silnejší benzínový motor sa aj ťažšie štartuje. Opäť myslite na to, kto bude s krovinorezom pracovať, pretože niekoľkohodinová práca s takto ťažkým strojom dokáže unaviť aj silnejšieho chlapa. Výkonnejší motor má aj vyššiu spotrebu paliva, preto je zbytočné výkon krovinorezu preceniť.

Čím kosiť

Krovinorezy možno vybaviť rôznymi druhmi kosiacich hláv a kotúčov v závislosti od účelu použitia. K rôznym modelom bývajú pribalené rôzne druhy, preto sa vždy pred kúpou presvedčte, aké kotúče balenie obsahuje a aké budete musieť dokúpiť.

 • Strunová hlavica – Obsahuje navinutú kosiacu strunu, poodobne ako pri vyžínači. Dobrými pomocníkmi sú automatické hlavy, ktoré pri opotrebovaní stačí poklepať o zem a struna sa z nich automaticky vysunie a predĺži. Zároveň sa pri prvom pretočení oreže jej prebytočná dĺžka o špeciálny nástavec integrovaný v ochrannom kryte. Pri opotrebovaníé struny tak nemusíte kosačku vypínať, odopínať z popruhov ani s ňou nijako zložito manipulovať. Výhodou strunovej hlavy je veľmi veľká šírka záberu, avšak neporadí si s kríkmi ani drevinami a problémy jej niekedy robí aj vyšší a hustejší porast.
 • Dvojzubý nôž – Štandardne sa dodáva s niektorými krovinorezmi. Je z ocele a je určený na kosenie trávy a pevnejších porastov ako tŕstie, burina a pod. Jeho výhodou je veľká šírka záberu. S drevinami si až tak dobre neporadí.
 • Trojzubý a štvorzubý nôž – Oceľové nože, taktiež bežne dodávané s niektorými modelmi krovinorezov. Sú dobrými pomocníkmi pre kosenie tvrdých a hustých porastov. Majú však nižšiu šírku záberu, než dvojzubý nôž.
 • Osemzubý kotúč – Tvarom pripomína kotúč do okružnej píly na drevo (tzv. cirkulárka). Jeho zubom neodolajú ani tie najtvrdšie porasty a poradí si aj s tenšími drevinami.
 • Plastový osemzubý kotúč – Je vhodný na konesie trávy a rákosia. Vďaka tomu, že je z plastu si využitie nájde najmä na miestach, kde by mohlo prísť k poškodeniu okolitých predmetov (plot, obrubník, atď.).
 • Osemdesiatzubý kotúč – Svojím tvarom ešte viac pripomína kotúč do okružnej píly a vďaka svojmu veľkému počtu malých ostrých zubov je predurčený na spiľovanie kríkov i slabších kmeňov stromov. S určitou dávkou opatrnosti ho možno použiť aj na pílenie kmeňov s priemerom nad 3 cm.

Najlepší akumulátorový krovinorez

Dostupnosť náhradných dielov a servisných stredísk

Na elektrických krovinorezoch sa okrem ložísk motorov a uhlíkov (neplatí pre bezuhlíkové motory) poruchy príliš nevyskytujú. Benzínový motor je však zložitejší, a preto je dobré počítať aj s tým, že budete občas potrebovať zásah servisného technika kvôli zložitejším servisným úkonom (napr. nastavenie karburátora a pod.). Tie známejšie značky ako Stihl, Dolmar, Husqvarna či Bosch majú obvykle širšiu sieť servisných stredísk a taktiež ľahko dostupné diely.

Druhým prístupom, ktorý si môžete zvoliť je zakúpiť lacnejší model od menej známej značky, ktorý nemá dostupný servis a v prípade poruchy ho vymeniť za nový. Tento postup je však v konečnom dôsledku často finančne menej výhodný a nie príliš šetrný voči životnému prostrediu.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

04/01/2019 12:26
Pato

Pred 3 rokmi som si kupil svoj uplne prvy benzinovy krovinorez Stihl FS 55 a bola to vyborna investicia - kosim nim 14 arovy pozemok. Prvykrat to bolo trosku trapenie, pretoze islo o roky zanedbany pozemok plny naletov, vysokej travy a drevnatej buriny, ale z roka na rok je to lahsie.
Tento krovinozer urcite odporucam, je to spolahlivy pomocnik, ktory sa lahko ovlada (vhodny aj pre cloveka, co nikdy v zivote nepouzil krovinorez), nezerie prilis vela benzinu, ani raz ma nesklamal. Ide jak raketa :-)

05/06/2019 20:53
peter kroupa

ahoj kto vyraba krovinorezy vega BC525 oplati sa kupit ci je to kazovy stroj .su nan nahradne diely kupit

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 13.08.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...