Chladiaca podložka pre psa – ako funguje, kedy nad ňou uvažovať

Leto máme všetci spojené s vysokými teplotami, počas nich nosíme len ľahučké oblečenie, ochladzujeme sa klimatizáciou, pijeme studené nápoje a jeme zmrzlinu. Bohužiaľ, naši domáci miláčikovia takéto možnosti nemajú a musia tieto teploty znášať s hrubou srsťou. Aj keď sa im na leto srsť mení, stále môže vplývať na prehrievanie psa. Ako svojmu psovi počas týchto vysokých teplôt pomôcť?

Ako vybrať chladiacu podložku pre psa

Psy majú v tele prirodzené mechanizmy, ktoré ich ochladzujú, vrátane zrýchleného dýchania a uvoľňovania tepla cez labky a nos. Cez srsť sa nemôžu potiť, takže pri vysokých teplotách je ochladzovanie o čosi zložitejšie. Vášmu psovi môžete pomôcť tak, že ho budete udržiavať v tieni, doprajete mu dostatok tekutín a zaobstaráte mu chladiacu podložku. Ako tieto podložky fungujú, podľa čoho by ste ich mali vyberať a aké sú naše ďalšie tipy na ochladzovanie psa v lete?

Najlepšie chladiace podložky pre psa

Čo je chladiaca podložka a aké sú jej výhody

Ide o špeciálnu podložku, ktorá má chladivý povrch a dokáže znižovať teplotu organizmu vášho miláčika. Chladiace podložky nie sú elektrické, používa sa v nich voda a netoxické gély. Vďaka tomu sa dajú jednoducho premiestňovať, skladovať a môžete s nimi cestovať.

Podložka je bezpečná a váš pes môže na nej zostať ako dlho sa mu bude chcieť. Hoci sa podložky vyrábajú tak, aby boli odolné proti prepichnutiu, nárazom a rozhryzeniu, niektoré psy si nájdu cestu, ako ich zničiť. Preto je dobré podložku občas skontrolovať, či nie je poškodená. Inak sa z nej vyleje tekutina a podložka bude nefunkčná.

Aké sú hlavné výhody chladiacej podložky?

 • Zabráni prehriatiu a úpalu – so stúpajúcimi teplototami stúpa aj riziko prehriatia vášho psa (alebo mačky). Chladiace podložky pomáhajú pri regulácií telesnej teploty. Váš miláčik sa bude počas dňa cítiť oveľa pohodlnejšie.
 • Dopraje lepší spánok – ľuďom sa spí oveľa horšie počas horúčav a rovnako to majú aj psy. Neustále sa prevaľujú, je im teplo a často si vôbec neoddýchnu. Na chladiacej podložke nájdu úľavu a pohodlne sa vyspia v noci aj počas dňa.
 • Je podporou pre starších miláčikov – pre psíkov vo vyššom veku odporúčame ortopedickú chladiacu podložku, ktorá okrem prevencie hypertermie bude oporou počas ležania.
 • Čistota a útulnosť – podložka je jednoduchá na údržbu, takže svojmu psovi doprajete čisté miesto na oddych. Psa udržíte mimo podlahy, kde sú nečistoty.

Typy chladiacich podložiek

Je viacero typov chladiacich podložiek, ktoré môžete svojmu štvornohému miláčikovi zaobstarať. Líšia sa hlavne spôsobom fungovania, ale napríklad aj cenou alebo použitými materiálmi. Základnými typmi sú podložky na báze vody, na báze ľadu či podložky s chladiacim gélom. Poďme sa pozrieť na jednotlivé typy bližšie.

Výhody chladiacej podložky pre psa

Chladiace podložky na báze vody

Do tejto kategórie patria chladiace podložky, ktoré musíte naplniť studenou vodou. Okrem toho, že budú psa chladiť, tak mu doprajú pohodlie. Výskumy potvrdili, že spánok je na podložke na báze vody veľmi zdravý. Výhodou je, že neobsahuje žiadne nebezpečné toxické látky. Aj keby sa podložka poškodila, vytečie z nej len voda. Teplota vody v podložke sa po čase zvýši, takže ju musíte pravidelne meniť, aby plnila svoj účel.

Podložky s ľadom

Chladiace podložky na báze ľadu obsahujú špeciálnu vrstvu, ktorá sa dá na noc zmraziť a vyberie sa tesne pred použitím. Vtedy ju vložíte do podložky a pes na nej môže ležať aj niekoľko hodín. Tieto podložky sú pre psov bezpečné, avšak niektorým môžu byť nepríjemné a nevydržia na nich ležať. Ďalšou nevýhodou je, že sa tieto podložky predávajú s časťami na ľad vo veľmi špecifickej veľkosti, takže keď sa poškodia, môže byť zložité nájsť novú.

Podložky s chladiacim gélom aktivovaným tlakom

Gélové podložky sa aktivujú na základe tlaku vyvíjaného hmotnosťou psa. Keď na podložke pes neleží, tak sa zbytočne neotepľuje. Takáto podložka má dlhú životnosť a nepotrebujete s ňou nijako manipulovať ani ju napĺňať vodou.

Nevýhodou je použitie gélu, ktorý môže byť pre psy v prípade konzumácie toxický. Je preto dôležité stav podložky pravidelne kontrolovať. Tiež by ste nemali nechávať podložku na slnku, pretože gél absorbuje teplo a prestane fungovať. Snažte sa nájsť psíkovi stanovište v tieni.

Pdložky z organického materiálu

Ak preferujete prírodnejšie alternatívy, tak podložky z organického materiálu sú pre vás ideálnou voľbou. Vyrábajú sa z bambusu, ľanu, bavlny alebo iných priedušných materiálov, ktoré prirodzene odvádzajú nadbytočné teplo a vlhkosť.

Účinnosť chladiacej podložky

Ako vybrať chladiacu podložku

Pri výbere chladiacej podložky by ste mali vedieť, na ktoré parametre sa treba zamerať a aké sú vaše požiadavky. Vďaka tomu bude nákup jednoduchý a rýchlejší.

 • Pohodlie – dôležitý je tvar a aj prevedenie podložky. Môže byť okrúhla, štvorcová, ale aj obdĺžniková, vyberajte podľa veľkosti psíka, prípadne podľa tvaru pelecha.
 • Životnosť – keď nakupujete chladiacu podložku pre psa, mali by ste si byť istí dostatočnou odolnosťou. Malo by ísť o pevný materiál – napr. vinyl alebo nylon.
 • Jednoduchosť použitia – chladiaca podložka pre psa by mala byť jednoducho nastaviteľná a použiteľná. Zaujímajte sa o starostlivosť, ktorú používanie podložky vyžaduje. Taktiež by nemala byť príliš ťažká, aby ste s ňou mohli cestovať a ľahko ju skladovať.
 • Veľkosť – tú prispôsobte rase a veľkosti vášho psa. Vždy je lepšie siahnuť po rozmerovo väčšej podložke.
 • Značka – dôležité je nielen to, akú značku chladiacej podložky kupujete (Karli, Flamingo, Argi a pod.), ale aj odkiaľ ju kupujete. Podložky nájdete v Lidli, Alze i v petshopoch typu Dobrá miska a Superzoo. Ceny si môžete porovnať napr. na portáli Heureka.

Ako sa starať o psa počas leta?

Počas leta a vysokých horúčav by ste sa mali psíkovi venovať zvýšenú pozornosť. Máme pre vás tipy, ktoré sa týkajú pohybu a prechádzok počas leta:

 • Na prechádzky sa vyberte vždy ráno alebo až večer, keď bude vonku nižšia teplota.
 • Zvoľte skôr tienistú trasu lesom alebo parkom, kde nebude žiariť priame slnko.
 • So sebou si zoberte aspoň fľašu s vodou, prípadne choďte na prechádzku okolo potoka, aby sa mohol psík cestou osviežiť.
 • Vyhýbajte sa chôdzi po asfalte a horúcej dlažbe, pretože by si pes mohol spáliť labky.

Počas trávenia času doma by ste sa mali držať týchto rád:

 • Počas celého dňa by mal mať psík prístup k tieňu a čerstvej vode.
 • Ak máte psíka v interiéri, dbajte na čerstvý vzduch prostredníctvom ventilátora alebo klimatizácie. Pomôže tiež, ak v interiéri aspoň na pár minút vytvoríte prievan.
 • V interiéri môžete spraviť viacero stanovíšť, kde bude mať čistú vodu a prípadne aj žrádlo.

Hypertermia (prehriatie) a kolaps psa

My ľudia sa prirodzene ochladzujeme potením. Vďaka tomu sa naše telo neprehrieva a udržiava si zdravú teplotu. Psy takúto schopnosť nemajú, nedokážu sa cez hrubú srsť potiť efektívne. Aspoň trochu podobné poteniu je ochladzovanie tela cez labky a nos. Keď zoberieme do úvahy, aká veľká je plocha celého tela psa a aká je veľkosť labiek či nosa, je jasné, že to pri vysokých horúčavách nestačí. V teplých dňoch teda aj bez väčšej aktivity alebo námahy psy otvárajú ústa a vystrčia jazyk. Zrýchli sa im dych a aj takto sa dokážu chladiť. S jazykom vonku nevydržia príliš dlho, takže to nie je konečné riešenie. Hlavne ak sa so psom počas dňa pohybujete po horúčave.

Hypertermia alebo prehriatie je stav organizmu, pri ktorom sa zvýši jeho teplota v dôsledku nahromadeného tepla. Príčin môže byť viacero – choroba, poruchy látkovej výmeny, porucha termoregulácie alebo práve nedostatočné ochladzovanie pri vysokých teplotách. Najčastejšie k hypertermii dochádza v letnom období. Ochladzovanie zhoršuje aj vysoká vlhkosť a nedostatočné prúdenie vzduchu. Psy sa môžu prehriať naozaj rýchlo, stačí len 10 minút.

Ako zistíte, že má váš pes hypertermiu? Ochorenie sa prejavuje týmito príznakmi:

 • Zmätené správanie, dezorientácia
 • Záchvaty, tras, kŕče a vracanie
 • Suchý a horúci ňufák
 • Nadmerné slintanie a lapanie po dychu
 • Ťažké dýchanie
 • Rýchly pulz

Pridružiť sa môže aj cyanóza slizníc, čo je nedostatočné prekrvovanie organizmu. Na zdravotný stav a priebeh hypertermie môže vplývať aj obezita či endokrinologické poruchy. Najlepším riešením je prevencia alebo postupné ochladzovanie organizmu.

Ak už dôjde k hypertermii, je dôležité čo najrýchlejšie poskytnúť prvú pomoc. Ako prvé by ste mali psa zabaliť do mokrého uteráka, postriekať ho vodou alebo ho pomaly poliať väčším množstvom vody. Pomôže aj to, keď ho celého vložíte do vody (pokojne to môže byť vaňa, jazero alebo potok). Ak je pes pri vedomí, tak mu ponúknite vodu. Pomôže aj namočenie labiek do studenej vody. Keď sa postaráte o tieto základné veci, tak vyhľadajte pomoc veterinára.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 19.07.2021
Hodnotenie článku:
(85.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Chov ježka v byte: výbava (terárium/klietka, domček, podstielka, krmivo) pre ježka, choroby, cenaChov ježka v byte: výbava (terárium/klietka, domček, podstielka, krmivo) pre ježka, choroby, cena

Ježko sa od bežných domácich miláčikov líši v mnohom, nielen čo sa týka pichľavého kožúška. V článku vám prezradíme, aké nároky má ježko na stravu, úkryt, klietku, teplotu a ďalšie...

Starostlivosť o potkana: klietka, strava, rozmnožovanie, choroby, zápachStarostlivosť o potkana: klietka, strava, rozmnožovanie, choroby, zápach

Potkany sú hravé, prítulné, veľmi inteligentné a učenlivé. Čo všetko starostlivosť o potkana prináša a prečo si ho zaobstarať či nezaobstarať?

Ako odnaučiť psa štekať v noci, keď je sám doma, na ľudí a iných psov. Sú obojky proti štekaniu účinné?Ako odnaučiť psa štekať v noci, keď je sám doma, na ľudí a iných psov. Sú obojky proti štekaniu účinné?

Ako skutočne odnaučiť psa nadmerne štekať? Dá sa spoľahnúť na obojky proti štekaniu alebo poznáme účinnejšie metódy?