Cykasy - pestovanie, rozmnožovanie, presádzanie a polievanie

Cykasy sú po vzhľadovej stránke veľmi príťažlivé rastliny, ktoré majú exotický nádych a svojou stavbou pripomínajú palmy, keďže ich dlhé tmavozelené listy vyrastajúce priamo z koreňa môžu dorásť až do dĺžky jedného metra.

Pestovanie cykasu v kvetináči

Táto pôvodom japonská rastlina sa vyznačuje pomerne pomalým rastom a tým pádom relatívne vyššou cenou, no pri vhodnej starostlivosti s potrebnou dávkou trpezlivosti sa vám určite odmení príjemným oživením priestoru.

Pestovanie týchto rastlín nepatrí medzi nejaké extra náročné záležitosti, no i napriek tomu je potrebné držať sa istých krokov, ktoré sa vám pokúsime zrozumiteľne rozobrať v tomto čláku.

Pri akej teplote pestovať cykasy?

Začneme voľbou optimálnej teploty, čo úzko súvisí s konkrétnym výberom miesta pre pestovanie. Cykasy sú teplomilné rastliny a z toho si ľahko môžeme usúdiť, že potrebujú také stanovište, kde bude vhodná teplota a tiež dostatok svetla. Čo sa týka konkrétnej teploty, tak naprieč celým rokom by nemala klesnúť pod 18°C. Najväčšiu teplotu potrebujú na jar pri raste nových listov.

Odporúča sa, aby boli pestované na miestach s dostatkom priameho svetla a preto by ste sa mali vyhnúť tienistým / polotienistým izbám. Ak sa rastlinke bude dariť slabšie, tak by mohlo pomôcť, ak ju na nejaký čas umiestnite nad radiátor k oknu na južnej strane. Cez zimu ich presúvame na chladnejšie miesta a ku koncu tohto chladného ročného obdobia ich musíme postupne navyknúť na svetlo, aby sa listy pod vplyvom slnka nespálili.

Výber vhodného kvetináča a polievanie

Ďalším dôležitým bodom je výber správnej nádoby. Korene by mali mať v kvetináči dostatok priestoru na rast a preto by mala byť použitá nádoba hlavne hlboká, nie široká. Po výbere nádoby a miesta je dobré, ak budete kvetináč držať v miske s vodou, čím sa plynulo dostávame k polievaniu.

Na fórach sa dočítate rôzne rady v oblasti množstva zálievky, no vo všeobecnosti sa píše, že zemina by mala byť udržiavaná vo vlahe, je dobré rastlinu pravidelne polievať a rosiť, no zároveň dbať na to, aby substrát nebol príliš vlhký, pretože v takých prípadoch hrozí odumretie rastliny. Je lepšie, ak počkáte kým zemina trošku preschne a až potom polievate. Počas zimy, keď je teplota nižšia, môžete dávkovanie vody obmedziť na úplné minimum, pretože vtedy cykas nerastie.

Substrát a hnojenie

A aké vlastnosti a kvality by mal mať použitý substrát? Pôda by mala byť ľahká, prevzdušnená a dobre priepustná. Práve poslednú spomenutú priepustnosť docielite pridaním keramzitu. Buď si môžete vybrať substrát určený pre palmy, alebo môžete ísť cestou bežného substrátu, do ktorého pridáte rašelinu, záhradný kompost, piesok, kamienky alebo perlit.

Substrát na pestovanie cykasov a paliem

Výber je relatívne široký, stačí, ak bude mať zemina vlastnosti spomenuté v začiatku odstavca. Je jedno, aké materiály sa rozhodnete skombinovať, stačí ak dodržíte jednotný pomer 1:1 medzi všetkými zložkami.

Rastlina si nepotrpí na prehnané hnojenie, čiže prihnojujeme počas vegetačného obdobia od jari do jesene raz mesačne. Používame slabšie viaczložkové tekuté roztoky.

Presádzanie a rozmnožovanie cykasov

Cykasy nie sú veľkými fanúšikmi presádzania a preto a uvádza sa, že by sa mali presádzať len raz za 3 až 5 rokov. Keď už na to príde, tak presádzame začiatkom jari do trochu väčšieho kvetináča ako bol ten pôvodný s tým, že použijeme rovnakú zeminu ako v predošlom. Rastlinu do novej nádoby osadíme tak, aby bol kompletne zakrytý jej kmeň.

Presádzanie cykasu do nového kvetináča

O správnosti presadenia sa dozvedáme približne až po roku, keď rastlina začína opäť rásť. Častým problémom býva skutočnosť, že po presadení sa cykas nemusí ujať a začnú mu opadávať listy.

Cykas ako dvojdomá rastlina sa rozmnožuje semenami, takže začiatkom jari ich môžeme začať vysadzovať. Druhým spôsobom je množenie prostredníctvom postranných výhonkov – tie odoberáme v zime, keď rastlina odpočíva. Výhonky pokladáme do zeminy zmiešanej s hrubším pieskom za vysokej teplote približne 30°C. Táto metóda je však pomerne náročná.

Škodcovia a choroby

Bežným problémom cykasov bývajú vlnatky, proti ktorým sa bojuje pesticídmi, no nie je to najoptimálnejšie riešenie, keďže najmä tie silnejšie druhy majú veľa negatívnych vedľajších účinkov. Preto odporúčame používať instekticid Mospilan – niekoľko týždňov po sebe ho raz do týždňa kombinujte so zálievkou.

Žlté listy na cykase

Medzi klasické problémy platí tiež zožltnutie listov, ktoré môže byť spôsobené suchým vzduchom alebo vystaveniu priamemu slnku – najmä po zime. Tento problém treba riešiť zmenou stanovišťa.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 18.04.2018
Hodnotenie článku:
(87.4%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Pridať komentár