Drevená šindlová strecha a drevený šindel – cena za m2, montáž

Všetko čo bolo atraktívne v minulosti a už zapadlo prachom, sa opäť stáva našou súčasťou. Kedysi, a nebolo to ani tak dávno, sa namiesto strechy zo škridiel vyrábali strechy z dreva.

Výhody a nevýhody šindlovej strechy

Ide o lukratívnu záležitosť, ktorá sa opäť stáva trendy, keďže čoraz viac a viac ľudí uteká z mesta, zo svojho moderne zariadeného príbytku, na vidiek a na chalupu. Jednoducho povedané, svoje útočište hľadajú v prírode. Aby sme sa na chvíľu zastavili v čase a oddýchli si, presadzujeme dávne prvky architektúry z materiálov, ktoré sú blízke prírode, sú to napr. aj drevené šindľové strechy.

Drevená šindľová strecha

Vzhľad tej pravej rozprávkovej chalúpky bez pochýb dotvára jej klasická, niekdajšia drevená strecha. Na jej výrobu môžete využiť aj nezabudnuteľný a "nikdy nehrdzavejúci" spôsob drevených šindľov. Ide o osádzanie strechy s jednotlivými drevenými latkami, teda šindľami, ktoré majú z boku tvar písmena "V" (na jednej strane je drážka, na druhej je špička). Prierez v tvare "V" umožňuje šindľom pohodlne do seba zapadnúť. Takouto "skladačkou" vzniká starodávna, no v súčasnosti moderná drevená strecha. Tento typ striech sa často používa aj pri drevo-stavbe, a dokonca, dnes sú drevené šindle také populárne, že sa nachádzajú aj na takmer každej budove v lyžiarskom centre Donovaly.

Druhy šindľov

Ak vás okúzlil drevený krov alebo vlastníte chalúpku z dreveným krovom a chcete vykonať rekonštrukciu prostredníctvom drevených šindľov, môžete si vybrať z dvoch druhov:

Štiepaný šindeľ

Tento druh šindľov sa nazýva štiepaný, pretože naozaj ide o štiepanie dreva. Dnes to robia už stroje, no tradične sa to robí ručne a to tak, že drevený klát sa rozštiepi. Preto je dobré vybrať drevo, ktoré sa ľahko štiepi. Takéto drevo má dobré predispozície na štiepanie presnejších rozmerov. Po naštiepení je potrebné precízne skontrolovať jednotlivé šindle. Zamerajte sa hlavne na dostatočnú hrúbku a rovnosť v pozdĺžnom smere.

Šindeľ musí mať prierez v tvare trojuholníka. Takže, po celej jednej zvislej strane sa vyhotoví "drážka" do hrany (toto miesto je najhrubšie) a smerom k opačnej hrane sa šindeľ zužuje (táto, tenká strana sa nazýva "pero"). Pri ukladaní takto pripravené šindle do seba bez problémom zapadnú a medzi riadkami vytvoria medzierky, ktorých účel spočíva v prevetrávaní a odvlhčovaní strešného plášťa.

POZOR: Pri štiepení sa snažte neporušiť drevené vlákna, tie totiž zabraňujú prieniku vlhkosti.

Rozdiel medzi štiepaným a rezaným dreveným šindľom

Rezaný šindeľ

Už z názvu vyplýva, že rezaný šindeľ sa bude rezať, čo umožňuje aj narezanie presnejších rozmerov. Pri rezaní je potrební brať do úvahy smer vláken a rezanie uskutočňovať radiálne. Teda letokruhy na strane s priečnou plochou musia ísť kolmo v závislosti od pomyslenej osi, ktorá vedie od špičky k drážke. Je to spôsob, ktorým dosiahnete drobné tvarové zmeny s vyššou kvalitou krytiny a predĺžite aj jej životnosť.

Spoje môžu byť vyrobené buď spôsobom ako pri štiepených šindeľoch, teda spôsobom "pero a drážka" alebo klasický spoj "pero, drážka", pričom šindeľ má všade rovnakú hrúbku. Druhý spôsob sa veľmi neodporúča, pretože pri ukladaní nevzniká žiadny priestor/medzery na prevzdušnenie pášťa.

POZOR: Na výrobu šindľov nie je dobré používať bočné rezivo.Takéto šindle majú po zoschnutí tendenciu skrútiť sa, čím budú nesprávne zapadať do obklopujúcich šindľov a môžu spôsobiť zatekanie. Rezané šindle sú náchylnejšie na nasiakovosť, než štiepané.

Silné stránky drevenej šindľovky

Drevený šindeľ sa vyznačuje svojou nízkou hmotnosťou, ktorá zaťažuje dimenziu krovu oveľa menej ako škridle. Vzniknuté medzierky medzi jednotlivými šindľami majú za následok vyššiu priechodnosť vzduchu a prevetrávanie krytiny. Prostredníctvom dreveného šindeľa vyriešite aj komplikovanejšie navrhnuté nárožia a úžľaby bez toho, aby ste použili ďalší materiál.

Ďalšou výhodou je, že sú ekologické. Keďže je drevený šindeľ čisto z prírodného materiálu, má nulový dopad na životné prostredie pri výrobe, montáži, dlhej životnosti a rozklade. Dokonca aj na jeho ochranu sa používajú výlučne len tie látky, ktoré sú vyrobené na prírodnom základe. Výhodu drevenej šindľovky vidíme aj v tom, že ide o jedinečný nadčasový prvok, ktorý sa hodí naozaj všade.

Slabé stránky

Nevýhody drevených šindľov pozostávajú hlavne z materiálu, z ktorého sú vyrobené. Drevo vplýva na rozličné poveternostné vplyvy. Negatívny dopad na drevo môže spôsobiť hmyz, ktorý sa živý drevom, napr. lykožrút alebo červotoč, plesne, hniloba od nasiaknutej vlhkosti, ale aj vplyvy atmosféry a požiar. Samozrejme, že pred väčšinou týchto negatívnych činiteľov možno drevený šindeľ ochrániť správnou údržbou a starostlivosťou, čo zabezpečí jeho dlhú životnosť.

Údržba a starostlivosť o drevený šindeľ

Materiál, z ktorého sa strechy vyrábajú, sa síce pokladá za znovu obnoviteľný prírodný zdroj, je tu istá energetická náročnosť na jeho získanie (vysadenie lesov, počkanie pár rokov na ich vyrúbanie, rozrezanie, naštiepenie ...). Keďže sú drevené šindle každým dňom populárnejšie, vzrástla aj ich cena, čo tiež radíme medzi jednu z nevýhod.

Údržba a starostlivosť šindľovej strechy

Nevyhnutnú údržbu drevených šindľov zahrňuje pravidelná impregnácia. Pravidelná znamená každých 5 rokov. Impregnáciou sa zvyšuje odolnosť dreva voči poveternostným podmienkam, drevokazným hubám a pod. Najúčinnejším spôsobom impregnácie je tlaková impregnácia, ale uskutočňuje sa aj náterom alebo namáčaním. V minulosti sa na impregnáciu využíval náter starým olejom, fermežou alebo zadymovanie, no v súčasnosti sa používajú ekologickejšie prostriedky, napr. fermež - ľanový olej s pridaným fungicídom, dechtový alebo impregnačný olej.

Impregnácia sa môže doplniť povrchovou lazúrou, ktorá disponuje hydrofobizačnými účinkami (zabraňujú prenikaniu vlhkosti). Pred požiarom možno strechu ochrániť náterom, ktorý obsahuje látky s proti-horľavými alebo s retardačnými účinkami proti ohňu. Ochránia drevo pred požiarom alebo horenie výrazne spomalia.

Kam s drevenou strechou?

Určite budete súhlasiť s našim tvrdením, že drevená šindľová strecha sa najviac hodí na staršiu budovu, ktorú využívate ako chalupu. Perfektne sa hodí aj na chatky v prírode, pretože drevo ako materiál má v prírode svoje nezastupiteľné miesto a je s ňou úplne vžité. Určite sa na chatu hodí oveľa viac ako škridle, ktoré by narúšali harmonický obraz prírody. V prípade, ak chalupu alebo chatu nemáte, nezúfajte. Drevenú strechu môžete použiť aj na drevodomy, či na domy s drevenou fasádou. Radi experimentujete a spájate staré s novým? V tom prípade si drevenú šindľovú strechu môžete dať aj na moderný dom, s ktorým možno docielite zaujímavý estetický zážitok.

Záverečné odporúčanie – kontrola 2-krát ročne

Najlepším spôsobom ako sa vyhnúť ďalším vysokým investíciám je kontrola krytiny 2-krát za rok, a to na jar a pred zimou. Zamerajte sa predovšetkým na povrch krytiny a nasiakovosť vody, či sú šindle správne prekryté a všímajte si aj stav dreva, či nevzniká korózia a pod. Pred akoukoľvek opravou, úpravou a výmenou očistite šindle od prachu, nečistôt a lišajníkov. Strechu natrite ochrannou vrstvou prípravku, ktorý je konkrétne určený na drevené šindle a to presne podľa pokynov uvedených na obale prípravku.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 02.01.2020
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sklobetón – rozmery, vlastnosti, cena, montáž. Obľúbený je v sprchovom kúte v kúpeľni i v kuchyniSklobetón – rozmery, vlastnosti, cena, montáž. Obľúbený je v sprchovom kúte v kúpeľni i v kuchyni

Sklobetón spája vlastnosti murovacieho materiálu a skla, čím zabezpečuje zdroj svetla v tmavých miestnostiach. Viete, prečo by ste nad ním mali uvažovať?

Drevené vianočné ozdoby, figúrky a dekorácie na stromček sú stále in. Môžete si ich kúpiť aj vyrobiťDrevené vianočné ozdoby, figúrky a dekorácie na stromček sú stále in. Môžete si ich kúpiť aj vyrobiť

Drevené vianočné ozdoby rozhodne nepatria do dôb minulých. Prezradíme vám, prečo by ste si nimi mali tento rok ozdobiť svoj vianočný stromček.

Moderné adventné vence na stôl, na dvere, s kožušinou a LED – poradíme, ako vyrobiťModerné adventné vence na stôl, na dvere, s kožušinou a LED – poradíme, ako vyrobiť

4 kúzelné nedele, ktoré symbolizujú príchod najkrajších sviatkov v roku – Vianoc. 4 nedele pred Vianocami a 4 horiace sviece, to je obdobie, ktoré sa nazýva advent.