Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty

Drevodomy či montované drevostavby sú v súčasnosti veľkým ťahákom v oblasti nehnuteľností. Prečo je to tak, aké výhody drevodomy ponúkajú a je na nich vôbec niečo, čo by sme mohli označiť ako negatívne?

Montáž novostavby drevodomu

Prečítajte si náš článok a okrem iného zistíte aj to, ktorá stavba vyjde lacnejšie – drevodom alebo klasický dom?

Drevodomy – výhody

Drevodomy sú odrazom trendu stavania pasívnych a nízkoenergetických stavieb. K značným energetickým úsporám však dochádza nie len pri ich prevádzke, ale už pri ich stavbe. Významnú úlohu tu hrá drevo a jeho veľmi priaznivé mechanické vlastnosti. Pri stavebných úpravách tohto prírodného materiálu sa totiž spotrebuje výrazne menej energie, než si vyžiada napríklad výroba železobetónovej konštrukcie. Tak isto aj samotná preprava a montáž pomerne ľahkých drevených nosníkov a panelov je energeticky menej náročná, než v prípade kameňov, tehál či betónu. Rastúce ceny energií sa tak do výroby drevodomov nepremietnu tak dramaticky. Okrem toho sa drevodomy vyznačujú nízkou tepelnou vodivosťou a dosahujú skvelých tepelnoizolačných vlastností.

Prednosťou drevodomov je aj rýchla výstavba, ktorá býva hotová spravidla do niekoľkých týždňov. Je neporovnateľne rýchlejšia ako výstavba klasického murovaného domu. Drevený materiál veľmi dobre reguluje vlhkosť vo vnútri domu a vyznačuje sa aj schopnosťou účinne tlmiť zvuk – pôsobí tak nie len ako tepelný, ale aj akustický izolant. V neposlednom rade treba podotknúť, že drevostavby už zo svojej podstaty prirodzene zapadnú takmer do každého exteriéru, sú esteticky hodnotné a prírodná vôňa a textúra dreva ideálnym spôsobom vplýva na ľudské vnímanie.

Termoizolácia novostavby drevodomu

Drevodomy a ich nevýhody

Napriek svojej všestrannosti má drevo aj svoje nedostatky, ktoré sa však dajú kompenzovať výberom správneho druhu dreva či prostriedkov na jeho ochranu. Za nevýhodu týchto stavieb v porovnaní s murovanými domami (a materiálmi ako betón alebo tehla) sa dá označiť slabšia odolnosť voči ohňu, ktorá sa ale dá kompenzovať nehorľavým obkladom.

V prípade, že drevená konštrukcia nie je správne ošetrená, môže vplyvom vlhkosti dochádzať k tvarovým či objemovým zmenám – to však ale nie je ani tak nevýhoda drevodomov, ako skôr fakt, ktorý sa pri dreve jednoducho musí rešpektovať a zohľadňovať.

Porovnanie cien – drevodom vs. murovaný dom

Cena drevodomov samozrejme závisí od viacerých faktorov. Do uvahy sa berie objem zastavanej, respektíve úžitkovej plochy, ale aj tvar domu či druh a kvalita materiálu, z ktorého sa bude stavať (vrátane izolácie). Na trhu sa dajú nájsť aj bungalovy či poschodové drevodomy za cenu výrazne presahujúcu 100 000€, tie najlacnejšie príbytky však začínajú už od cien nižších ako 40 000€ - reč je pritom o trojizbovom dome s úžitkovou plochou takmer 60m2.

Veľký poschodový drevodom

V prípade murovaných domov sa cena za meter štvorcový môže pohybovať v pomerne veľkom rozpätí, od cca 700 do 1200 a viac €. Rodinný dom s plochou 100m2 by sa teda mal dať postaviť za sumu zhruba 70 000 až 120 000 €. Cena drevodomu s rovnakou plošnou výmerou pritom môže začínať už na hranici 50 000€. Na trhu ale nie sú výnimkou ako stavby s plochou 150m2 s cenami od 60 000 do 80 000€.

Drevodom na kľúč alebo svojpomocne?

Stavba drevodomu na kľúč zahŕňa komplexnú realizáciu, v niektorých prípadoch je súčasťou dokonca konkrétny pozemok. Komplexnosť v tomto prípade spočíva v tom, že objednaná firma stavbu zrealizuje od absolútneho začiatku až do konca – teda aj vrátane vybavovanie stavebného povolenia, napojenia inžinierskych sietí, terénnych úprav, samotnej výstavby nehnuteľnosti, všetkých dokončovacích prác a interiérového vybavenia.

Komplexnosť služieb je veľkou výhodou drevostavieb na kľúč. Tento spôsob výstavby totiž významne šetrí čas budúceho majiteľa domu, ktorý nemusí zháňať majstrov doslova na každú jednu robotu zvlášť. Môže byť ale aj prekliatím, najmä ak ide o neserióznu firmu, ktorá šetrí na kvalite materiálu. Keďže dodávateľská firma dodáva hotový celý dom ako produkt, na faktúre sa nemusí objaviť použitý materiál, ani jeho množstvo či cena. Riziko hrozí aj v prípade, že firma nedisponuje dostatočne kvalitnou partiou remeselníkov. Spomienky na skvelých murárov a klampiarov môže razom zatieniť nepodarené dielo nie celkom kvalitného inštalatéra.

Stavba drevodomu na kľúč

Čo sa týka ceny drevodomov na kľúč, tá odráža aj ušetrené časové náklady budúceho majiteľa, ktorý nemusí byť odborne ani fyzicky natoľko zdatný, aby drevodom zvládol postaviť svojpomocne. Aj tak je ale výberu firmy potrebné venovať zvláštnu pozornosť – oplatí sa sledovať recenzie či konzultovať celú vec s niekým z vašich známych, ktorý problematike rozumie.

A ešte jedna vec - rozpočet. Či staviate na kľúč alebo svojpomocne, stanovte si pokiaľ možno pevné mantinely a rozpočet, ktorý je čo najmenej pohyblivý (najmä smerom na hor je to nežiadúce). Vyhnete sa tak nepríjemnostiam spojeným napríklad s odďalovaním dokončenia stavby.

Drevodomy z Poľska - na čo si dať pozor

Poľské výrobky vo všeobecnosti častokrát bodujú svojou bezkonkurenčnou cenou a v prípade drevodomov to nebýva inak. Práve tu sa ale oplatí konzultácia s odborníkom, nakoľko vo veci môže byť hneď niekoľko háčikov. Jeden z tých najväčších spočíva v normách, ktoré na našom území nemusia platiť. Projekt je tak nutné si najskôr kúpiť a potom nechať prerobiť tak, aby vyhovoval slovenským normám – a to sú ďalšie peniaze navrch. Na pohľad oveľa lepšia cena takou v skutočnosti ani byť nemusí a to aj vzhľadom na použité materiály. Serióznosť nie len poľských, ale aj slovenských firiem tak okrem zákazníckych recenzií prezradí aj kvalita a vhodnosť použitých materiálov.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 19.05.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie Ako vybrať komínovú hlavicu. Rotačné nie sú najlacnejšie

Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly Ako zazimovať letný šatník? Pomôžu úložné boxy a vákuové obaly

Teplé letné dni sú nenávratne preč. Zazimovanie letného oblečenia preto netreba vôbec odkladať. Kam však uložiť množstvo oblečenia, s ktorým máme plány aj budúci rok? Poradíme vám!

Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie! Látkový alebo plastový cestovný kufor do lietadla? Lacné nebývajú najkvalitnejšie!

Je cestovanie neodmysliteľnou súčasťou vášho života? Bez kvalitného cestovného kufra ani na krok. Prezradíme vám, ktoré sú tie najkvalitnejšie!


Pridať komentár