Najlepšie inteligentné zásuvky majú časovač a dokážu merať spotrebu. Ako WiFi zásuvku vybrať?

So špeciálnou aplikáciou a inteligentnými zásuvkami viete jednoducho na diaľku zapínať a vypínať spotrebiče. Rovnako si môžete kontrolovať spotrebu energie jednotlivých zariadení v reálnom čase, ale aj spätne pomocou štatistík spotreby.

Ako si vybrať inteligentnú zásuvku

V súčasnosti je už na trhu viacero variácií takýchto inteligentných zásuviek a výber je naozaj bohatý. Preto vám poradíme, ako si vybrať zásuvku, ktorá bude najviac vyhovovať vašim potrebám.

Najlepšie inteligentné zásuvky


Vlastnosti, funkcie a parametre

Základom každej inteligentnej zásuvky je spínací prvok. Slúži na to, aby zabezpečoval prenos napätia k zdierkam, teda malým súčiastkam prispôsobeným na vodivé pripojenie. Spínacím prvkom je väčšinou mechanické alebo polovodičové relé, pomocné obvody ovládajú jeho kontakty. Rovnako pomáhajú aj pri komunikácii medzi zásuvkou a okolitým svetom, prijímajú príkazy pre zapnutie alebo vypnutie. Maximálny výkon pripojeného spotrebiča k inteligentnej zásuvke sa pohybuje okolo 3 680 W (prúd 16 A). Je to zároveň maximum aj pre klasické, 230 V zásuvky. Na tento parameter si však treba dať pozor, pretože niektoré modely povoľujú oveľa nižší výkon (2 300 W a menej).

Na čo všetko viete inteligentnú zásuvku využiť?

Inteligentné zásuvky nefungujú len na zapínanie a vypínanie spotrebičov v domácnosti. Majú viac zaujímavých funkcií. Jednou z nich je zapínanie a vypínanie na diaľku. Z pohodlia domova si dokážete pred víkendom vyhriať chatu a už na víkend prísť do teplého prostredia. Taktiež si viete spustiť vyhrievanie bojlera a po príchode môžete mať ihneď k dispozícii teplú vodu. Dávajte si pozor na výkon bojlera a maximálny spínací výkon zásuvky.

Pri kúpe inteligentnej zásuvky s možnosťou pripojenia viacerých spotrebičov ich môžete všetky naraz vypnúť. Napríklad televíziu a jej príslušenstvo, aby nezostali v pohotovostnom režime, ktorý zvyšuje spotrebu energie. Tu si treba dávať pozor, aby ste náhodou nevypli chladničku s mrazničkou a neprišli tak o všetky potraviny.

Ďalšou dobrou funkciou je zapínanie a vypínanie spotrebičov na určitú hodinu. Môžete si nastaviť zapnutie a vypnutie na presnú hodinu alebo aj týždenný rozvrh. Využiť sa to dá na zapínanie večerného osvetlenia alebo zavlažovania záhrady. Taktiež tak môžete svojim deťom obmedziť sledovanie televízie alebo používanie internetu a WiFi pripojenia. Už je to len na vašich potrebách.

Prehľadné grafy, USB port a ďalšie doplnkové funkcie

Niektoré inteligentné zásuvky dokonca dokážu merať a zaznamenávať do prehľadných grafov spotrebu energie jednotlivých zariadení. Všetky údaje si viete kontrolovať v mobilnej aplikácii. Najčastejšie ľudia sledujú to, koľko energie a v akom čase dané zariadenia spotrebúvajú a kde by ste na energií vedeli ušetriť.

Na trhu sú dostupné aj také typy inteligentných zásuviek, ktoré majú v sebe zabudovaný senzor merania teploty. Odkontrolujete si tak, či ste v zime niekde nenechali otvorené okno alebo či ste pred odchodom z domu na dlhšie nenechali zapnuté vykurovanie na vyššie teploty. Obľúbené sú modely s termostatom, ktorý vie teplo udržiavať aj regulovať.

Inteligentná WiFi zásuvka

Máte doma systém Google Home, Apple HomeKit alebo Amazon Echo? Aj k nim si môžete dokúpiť inteligentnú WiFi zásuvku. Môžete ju ovládať hlasovými príkazmi pomocou asistentov Google Assistant, Apple Siri alebo Amazon Alexa. Ak tento systém ešte doma nemáte, ale zaujalo vás to, treba rátať s tým, že doposiaľ hlasoví asistenti nerozumejú, keď na nich budete rozprávať po slovensky.

Občas sa viete stretnúť aj s modelmi, ktoré majú vstavané podsvietenie. Využiť sa to dá hlavne v noci ako orientačné svetlo. V niektorých smart zásuvkách si viete nastaviť farbu podsvietenia. Farba sa môže meniť podľa aktuálnej spotreby pripojeného zariadenia. Farebné spektrum je väčšinou od zelenej cez modrú, oranžovú až po červenú a fialovú. Dodatočnou funkciou inteligentných zásuviek môže byť USB port. Týmto spôsobom si môžete priamo nabíjať telefón alebo ďalšie zariadenia.

Bezpečnostným prvkom je ochrana proti prepätiu. V prípade, že by sa zásuvka prepäla, automaticky sa celá vypne. Ochrannou funkciou proti nebezpečenstvu môže byť automatické hlásenie porúch. Zásuvka sama rozpozná, že pripojený spotrebič je chybný alebo že s ním niečo nie je v poriadku, sama sa vypne a pošle správu o chybe na váš telefón. Nemôže sa tak stať, že by chyba zásuvky nejako ovplyvnila chod vašej domácnosti.

Ak máte problém s ranným vstávaním, ale potrebujete ísť skoro do práce či do školy, viete si zo zástrčky jednoducho spraviť osobný budík. Môžete si vďaka časovaču nastaviť, že vám zasvieti lampa, začne nahlas hrať rádio, alebo vás môže prebudiť príjemná vôňa z osviežovača vzduchu. Formu ranného budíka si už zvolíte podľa seba, svojej kreativity a vynaliezavosti.

Výhody a nevýhody

Ešte pred nákupom a inštaláciou inteligentnej zásuvky by ste si mali poriadne premyslieť, či bude vyhovovať vám a vášmu životnému štýlu. Tu sú všetky výhody a nevýhody inteligentných Wi-Fi zásuviek pohromade.

Výhody inteligentných zásuviek

Nespornou výhodou je pohodlnosť a väčšia kontrola nad domácnosťou. Nemusíte pred odchodom z domu všetko kontrolovať, máte prehľad o svojej spotrebe elektrickej energie, môžete si ju regulovať a nastavovať podľa vlastných predstáv. Tak môžete ušetriť nielen čas, ale aj peniaze. Ďalším plusom je určite možnosť ovládania na diaľku a predpríprava na príchod domov. Cez telefón si zapnete, čo potrebujete a po návrate sa budete cítiť pohodlne.

Inteligentná WiFi zásuvka aplikácia

Väčšina inteligentných zásuviek je kompaktná, nezaberá veľa miesta, preto ju môžete zamaskovať nábytkom či rastlinami. Jednoduchá je aj inštalácia – žiadne vŕtanie do steny nie je potrebné. Stačí, keď SMART zásuvku pripojíte do tej klasickej, už namontovanej.

A čo nevýhody?

Každým zapnutím a vypnutím zásuvky automaticky zapnete alebo vypnete daný spotrebič. Aby to bolo možné, musí sa po zapnutí zásuvky spotrebič sám spustiť. Mechanický spínač ma vždy dva stavy, zapnutý a vypnutý. No vždy pri používaní inteligentnej zásuvky treba mať nastavené na spotrebiči zapnutý stav.

Niektoré spotrebiče môžu fungovať aj trochu inak. Ich spínač sa ovláda tlačidlom, ktoré neprepína medzi stavmi zapnutý a vypnutý, ale používa pamäť – pamätá si, ktorý stav je aktuálny, a automaticky tak prepína spotrebič do druhého stavu. Ak sa však spotrebič vypne, pamäť sa vymaže. Hneď ako zariadenie zapnete, ostane iba v pohotovostnom režime.

V prípade, že zvažujete kúpu inteligentnej zásuvky a takéto zariadenie s ňou chcete používať, urobte si ešte pred kúpou menší test. Zapnite zariadenie a následne ho odpojte od elektrickej energie. Ak sa po opätovnom pripojení k sieti zariadenie zapne úplne, bude fungovať aj s inteligentnou zásuvkou.

TOP inteligentné zásuvky

Vybrali sme pre vás porovnanie rôznych značiek, cenových kategórií a aj funkcií, aby si každý našiel to ideálne riešenie. Výhodou je, že si každý z produktov môžete objednať online u viacerých predajcov – Heureka, Mall, ALza, Lidl či Nay.

Typy pripojení a komunikácií

Ako sú rôzne typy zásuviek a majú rozličné funkcie, podľa toho majú aj odlišné typy pripojení. No nie všetky sú pre každého, a preto si treba vyberať tak, aby vám to sto percentne vyhovovalo. Najčastejšie je to práve prostredníctvom mobilnej aplikácie, v ktorej máte o všetkom prehľad a viete informácie sledovať z rôznych miest. No sú aj ďalšie typy pripojenia a komunikácie s inteligentnou zásuvkou.

Mobilná aplikácia

Je to výhodné, ak ste mimo domu. Ale čo keď tú zásuvku potrebujete zapnúť, keď ste doma a nemáte pri sebe mobil? Tento spôsob spárovania je výhodný pre tých, ktorí ani doma nepustia mobil z ruky.

Hlasový asistent

Tento typ ovládania nie je vhodný v prípade, že nemáte dobrú angličtinu, pretože asistenti poväčšine nerozumejú po slovensky. Po zapojení zásuvku pomenujte, ideálne názvom spotrebiča, ktorý je v nej pripojený. Potom už len stačí povedať asistentovi povel, aby sa spotrebič zapol.

Inteligentná zásuvka ovládanie

WiFi

Z hľadiska komunikácie je tento typ zásuvky úplne najideálnejší. Stačí, že sa pripojí na WiFi sieť u vás doma. Väčšinou sa ovládajú práve pomocou mobilnej aplikácie. Ak je WiFi a aj zásuvka pripojená na internet, dokážete ovládať domácnosť na diaľku. Možným mínusom je, keď máte veľký dom a WiFi pripojenie nebýva dostatočne silné vo všetkých miestnostiach. Na druhej strane, stačí si zakúpiť zosilňovač a problém je vyriešený.

Bluetooth

Ide o bezdrôtovú komunikáciu, ktorá je najčastejšie spätá so smartfónom. Zásuvky s takýmto typom pripojenia dokážete najčastejšie ovládať mobilnou aplikáciou. Ako prvé sa uistíte, že máte Bluetooth zapnuté na oboch zariadeniach. Potom nasleduje spárovanie a telefón sa vám k zásuvke automaticky pripojí vždy, keď sa priblížite. Nevýhodou je, že dosah tejto komunikácie je obmedzený len na 10 metrov od zásuvky, teda musíte byť v budove kde je zapnutá, takže ju nemôžete ovládať a kontrolovať mimo domu. Rovnako musíte rátať s tým, že prepojenie cez Bluetooth má tendenciu rýchlejšie míňať batériu na smartfóne.

ZigBee

Je to univerzálne bezdrôtové pripojenie (protokol). Používajú ho rôzne elektroinštalačné SMART systémy. Tým pádom zásuvky, ktoré podporujú len ZigBee, nemôžete používať samostatne. Vždy ich treba pripojiť k niektorému z komplexných inteligentných riešení.

GSM

Takýto typ pripojenia je založený na tom, že komunikácia medzi vami a zásuvkou prebieha prostredníctvom SMS správ, no už menej len stlačením kombinácie tlačidiel na telefóne po nadviazaní telefonického spojenia so zásuvkou. Na nadviazanie takéhoto typu komunikácie a pripojenia potrebujete SIM kartu a mobilný signál, čo na chate v strede lesa môže byť problém.

Neskôr si už môžete načasovať viacero činností naraz ako harmonogram. Všetko dokonalo naplánovať dokáže zabrať viac času a musíte počítať s tým, že vytvoriť ideálny plán sa vám nepodarí na prvý pokus, takže chvíľu potrvá kým sa naučíte s týmto systémom pracovať.

Ako vybrať tú správnu zásuvku

Na trhu už je mnoho variácií a výber je naozaj bohatý. Ako teda vybrať ten správny typ, ktorý naozaj využijete? Pri kúpe si treba všímať viacero faktorov.

Množstvo pripojených spotrebičov

Je potrebné si premyslieť, či si chcete zaobstarať inteligentnú zásuvku len pre jeden spotrebič alebo potrebujete zapojiť viacero zariadení naraz. Ak plánujete zapájať viacero zariadení, priplatíte si trochu viac. Nezabudnite si skontrolovať, či sa každá zásuvka dá samostatne zapínať a vypínať. Dôležitým parametrom je výkon. Do miestností, kde sa nachádza spotrebičov naozaj veľa (kuchyňa, obývačka) odporúčame automaticky uvažovať skôr nad zásuvkami pre viacero spotrebičov. Ušetrí vám to nielen miesto, ale aj peniaze.

Kompaktná inteligentná zásuvka

Výkon

Pripojený spotrebič obvykle podáva maximálny výkon, ktorý sa pohybuje okolo 3 680 W, čo je prúd 16 A. To je aj maximom pre klasické 230 V zásuvky. No niektoré modely smart zásuviek majú max. výkon len 2 300 W alebo menej. Pri lacnejších typoch si na to treba dávať pozor, pretože tie mávajú občas výkon len niekoľko stoviek wattov. V takom prípade by ledva utiahli rýchlovarnú kanvicu, nieto ešte mikrovlnnú rúru alebo televíziu.

Inteligentné zásuvky podľa ceny

Čo asi väčšinu z vás zaujíma pri nákupe akéhokoľvek produktu, je práve cena. Pri smart zásuvkách treba hľadať najlepší kompromis medzi cenou a kvalitou, siahať po overených značkách a dať si nechať poradiť. Všetky produkty sme rozdelili do troch základných cenových kategórií, aby ste vedeli, čo môžete pri danej cene očakávať.

V kategórii do 20 € nájdete síce kvalitné produkty, no s minimom funkcií, ktoré by ste v budúcnosti mohli potrebovať. Ak si plánujete zaobstarať zásuvku z tejto cenovej kategórie, prečítajte si recenzie ostatných používateľov. Dávajte pozor na výkon, spotrebu energie a taktiež na možnosti pripojenia. Veľkú rolu zohrávajú v takejto cenovej kategórii materiály. Aj keď sa môže zdať, že v tomto prípade ich netreba riešiť, je to práve naopak. Lacné materiály nevydržia pády, buchnutia alebo stlačenie, čo sa pri bežnom používaní môže stať.

Inteligentné zásuvky v cenovej kategórii od 20 do 40 eur zvyčajne umožňujú zaznamenávanie spotreby energie. Zásuvky majú už väčší príkon, takže už sa nemusíte obávať, že by nezvládli utiahnuť aj náročnejšie spotrebiče. V prípade, že nemáte úplne jasno, do ktorej cenovej kategórie chcete ísť, tak práve táto „zlatá stredná cesta“ býva pre väčšinu používateľov ideálna.

V prípade, že máte dostatočne veľký rozpočet, siahnete po produktoch nad 40 €. Môžete očakávať plne vybavenú inteligentnú zásuvku s množstvom funkcií. Väčšinou sú to produkty od obľúbených značiek, vyrobené z kvalitných materiálov a často s viacerými vstupmi. Ak peniaze neriešite, potom sú drahšie inteligentné zásuvky stávkou na istotu.

Najlepšie inteligentné zásuvky


Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 14.11.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.