Krémová chemická injektáž muriva svojpomocne? Vyskúšajte Aqua Stop Cream

Počuli ste už o tzv. injektáži muriva? V našich klimatických podmienkach je vlhkosť stien a múrov veľmi častým problémom. Niekoho problémy vyrieši podrezanie muriva alebo kvalitná izolácia stien. Niekomu však ani tieto možnosti nepomôžu k tomu, aby sa vlhnutia stien zbavil úplne.

Vlhké murivo starého domu

Preto vám predstavíme účinný spôsob, ktorý vám pomôže tento problém vyriešiť. A ak patríte k šikovnejším majstrom, zvládnete to aj sami.

4 balenia AquaStop Cream

Čo spôsobuje vlhké murivo?

Nočná mora nejedného obyvateľa rodinného domu, ale i bytu. Vlhkosť je obrovským a niekedy ťažko polapiteľným nepriateľom. V prvom rade, vlhké murivo znižuje účinnosť tepelnej izolácie, alebo úplne narúša jej činnosť.

Tvorba plesní ako dôsledok vlhkých stien

V interiéri sa vlhké murivo prejavuje nepríjemným zápachom a tvorbou plesní či hnilobných baktérií. Rovnako tak vlhkosť môže spôsobovať kryštalizovanie solí v omietke a tá následne opadáva. Vlhkosť jednoducho poškodzuje ako vizuálnu stránku muriva takisto vytvára aj prostredie pre baktérie a mikróby.

Čo to krémová injektáž muriva je?

Systém AquaStop Cream ® je v zásade určený pre sanáciu vlhkého muriva v prípade degradovaných budov. Chemický krém, ktorý sa aplikuje do muriva, reaguje s podkladom a tým vytvára tzv. hydroizolačnú clonu, ktorá je nerozpustná a vypĺňa póry muriva, čím zamedzuje šíreniu a tvorbe vlhkosti. Murivo teda vysychá a získava svoje pôvodné vlastnosti. Prenos vody v murive je úplne zamedzený. Krém obsahuje vodu a 80 % látky siloxánu a silánu. Vytvára tak aktívne látky a maximálnu koncentráciu účinných prvkov. Látky sú účinné po dobou 30 rokov, kedy už vlhkosť bude dávno minulosťou.

AquaStop Cream 5 l

Hlavné výhody chemickej injektáže

  • Rýchla a jednoduchá aplikácia.
  • Realizácia svojpomocne.
  • Vytvorenie hydroizolačnej clony.
  • Samotný krém je nehorľavý a hygienicky neškodný.
  • Možnosť využitia pri rôznych druhoch muriva (tehla, komorové murivo, zmiešané...).
  • Overené technologické postupy a ich účinky.
  • Účinnosť aktívnych látok po dobu až 30 rokov.
  • Aplikácia v interiéri i exteriéri.

Pripomíname, že tento druh injektáže je možno vykonať v prípade novostavieb, ale predovšetkým v prípade sanačných prác, kedy sa bavíme o viditeľne degradovanom murive.

Prečo chemická injektáž muriva?

Emulzný krém AquaStop Cream ® je inovatívnym spôsobom, ako zabrániť vlhnutiu muriva a tvorbe samotnej vlhkosti. Injektážny krém obsahuje aktívne látky silánu, siloxánu (80 %) a vody, čím si udržiava stabilnú hustotu. Pri naplnení do vyvŕtaných otvorov vytvára hustý hydrofóbny gél, ktorý postupne vypĺňa póry muriva. Jeho dôležitou vlastnosťou je to, že ani po čase sa nevstrebáva. Rovnomerne preniká do pórov muriva v závislosti od samotných vlastností muriva.

Injektáž muriva

Dôležitá je samotná vlhkosť muriva a takisto jeho nasiakavosť. Po injektáži od toho závisí doba, počas ktorej sa jednotlivé body injektáže prepoja. Na základe prepojenia tak vznikne jedna odolná hydroizolačná clona. Postupné vypĺňanie kapilár muriva je zabezpečené aj vďaka tomu, že krém neuniká ani väčšími škárami. Činnosť krémovej injektáže v samotnom murive nenaruší dokonca ani gravitácia. Presne vďaka týmto vlastnostiam vznikne spomínaná celistvá hydroizolačná clona. Samozrejme, injektáž je potrebné vykonať svedomito a technologicky správne, aby injektážne vrty boli v správnej vzdialenosti. Účinnosť eliminácie vlhkosti v murive AquaStop Cream ® garantuje na 95 %.

Kedy teda túto chemickú injektáž využiť? V podstate vtedy, ak chcete predísť hromadeniu vlhkosti vo vašom murive. V zásade možno povedať, že vďaka chemickej krémovej injektáži budete mať takmer 100 % istotu, že vlhké múry nebudú ani náhodou vašim problémom.

Injektáž muriva svojpomocne

Možno budete prekvapení, no proces inejktáže muriva nie je vôbec náročný. Potrebné je dodržiavať určité zásady, no samotná realizácia je jednoduchá. V zásade ju možno rozdeliť do troch fáz. Príprava, realizácia a ukončenie.

V prípravnej fáze dochádza k vŕtaniu otvorov do muriva. Jednoducho teda vyvŕtate do muriva otvory v horizontálnej línii s priemerom 12 až 20 mm tak, aby od seba boli vzdialené maximálne 100 až 120 mm. Logicky, hĺbka vrtu je vždy menšia ako hrúbka muriva (rezerva aspoň 40 mm). Vzdialenosť je veľmi dôležitá z hľadiska prepojenie neskôr aplikovaného chemického krému. Vrty musia byť priame nie šikmé nadol ani nahor. Ak hovoríme o vlhkých stenách, tieto vrty vykonávame aspoň pol metra nad vlhkými okrajmi.

Injektáž muriva svojpomocne

Druhou fázou je samotná aplikácia, respektíve krémová injektáž. Injektážny krém sa aplikuje do každého otvoru za pomoci pištole. Krém natlačíte od konca vrtu až po ústie vrtu, aby bol otvor maximálne zaplnený. Nejde o druh tlakovej injektáže, krém totiž voľne vypĺňa samotné póry muriva aj bez tlaku. Záverečná fáza patrí zatieraniu, resp. aplikácii poteru, malta alebo kléber a podobne. Myslíme, že takáto výzva je pre šikovných majstrov úplnou lahodou. S kvalitnou vŕtačkou a trochou cviku práca rozhodne pôjde od ruky.

Cena chemickej injektáže

Samozrejme cenu samotnej injektáže nie je možné vyčísliť globálne. AquaStop Cream® vás pri množstve 1 liter vyjde na 33 €. Existuje niekoľko druhov injektážnych krémov či pást. Známe sú aj vodnaté pasty od firmy Weber alebo voduodpudzujúca zmes od SikaMur®.

Príklad: Pri hrúbke muriva 200 mm a ploche 10 metrov vám budú stačiť necelé 3 litre samotného krému AquaStip Cream®. Náklady na 10 metrov pre chemickú injektáž muriva vás teda vyjdu na približne 100 €. Samozrejme, ide o približnú kalkuláciu, konkrétne čísla sú ovplyvnené aj typom muriva (tehla, kameň, zmiešané murivo, komôrkové murivo) a druhom chemickej injektáže.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

01/06/2019 14:56
Martin

Clanok fajn, len by ma este zaujimalo ci treba aj dodatocne dopomoct injektazi odkopanim zakladov a zalozenim folie a drenaznej rury, popripade zasypanim makadamom aby bol zabezpeceny odvod dalsej vody, ci odkopavat uz nie je potrebne? A dalsia otazka, kolko krat treba natlacat krem do vyvrtanych dier a doplnat ich ked sa krem vsaje... Toto budem aj ja riesit koncom leta, takze dakujem za odoved. Poslete mi ju aj na imelo????, dakujem!

03/06/2019 07:32
redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
postup treba opakovať, kým nevznikne "jedna odolná hydroizolačná clona". Vzhľadom na to, že po rozpustení a nasýtení muriva sa emulzný krém premení na polymérnu živicu a vznikne vodorovná hydroizolačná clona proti vzlínajúcej vlhkosti, mala by postačiť aj samotná injektáž. Myslite však na to, že injektáž treba vykonať aj pod úrovňou podlahy (terénu), aby bola hydroizolačná clona celistvá a nevzniklo premostenie vlhkosti zo zvlhnutého zásypu pod podlahou. Môžete, samozrejme, dopomôcť injektáži aj založením fólie.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 30.05.2019
Hodnotenie článku:
(94.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Decht v komíne – príčiny, ako vyčistiť sadze. Čo rozpúšťa decht? Šupky zo zemiakov komín nevyčistiaDecht v komíne – príčiny, ako vyčistiť sadze. Čo rozpúšťa decht? Šupky zo zemiakov komín nevyčistia

Pri kúrení na pevné palivo netreba zabúdať na údržbu a vyčistenie komína od množstva dechtu v podobe sadze, ktorá vás v tých najhorších prípadoch môže stáť aj život. Viac info v našom...

Ako navrhnúť a zrealizovať záhradné jazierko svojpomocne?Ako navrhnúť a zrealizovať záhradné jazierko svojpomocne?

Ak máte v záhradke veľa  "placu" , nerozmýšľajte príliš dlho, navrhnite a urobte si umelé jazierko úplne sami. S naším postupom "ako na to", vám vytvorenie záhradného jazierka nezaberie...

Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?

Správne zvolená fasáda môže udržovať váš príbytok v šetriacom, úspornom režime a zároveň to môže byť aj niečo, čo budove dodá nový moderný ráz. Pred aplikáciou fasády, je potrebné,...