Kuchynská pracovná doska z prírodného alebo umelého kameňa

Púšťate sa do realizácie novej kuchyne alebo plánujete rekonštrukciu tej starej? Kuchyňa je akýmsi prechodným „domovom“ každej gazdinky. Preto je normálne, že si žena na štýl v kuchyni potrpí. Výber však často býva zložitý proces.

Kuchynská doska z kameňa

Drevo, keramika, prírodný či umelý kameň. A tu sa dostávame k jadru veci. Pracovná doska do kuchyne patrí medzi najdôležitejšie aspekty celej kuchyne. Kuchynskú linku si môžete dať navrhnúť v kuchynskom či interiérovom štúdiu, pomôcť vám môže i architekt či dizajnér. Alebo môžete kúpiť hotovú kuchynskú linku podľa daných rozmerov. Neváhajte si overiť výrobcu pracovnej dosky, aby vás nezaskočila kvalita či cena.

Mramorová kuchynská doska, kamenná pracovná doska, žulová pracovná doska? Umelý kameň či prírodný? Je keramická pracovná doska naozaj odolná? Správna voľba materiálu môže byť niekedy skutočne ťažká a zložitá. Rovnako tak je určite podstatná cena, ktorá závisí spravidla od výrobcu i daného materiálu. Pozrime sa na to detailnejšie, aby ste sa rozhodli naozaj správne.

Ako vybrať pracovnú dosku?

Na začiatok si treba uvedomiť, že pracovná doska v kuchyni patrí k najpoužívanejším a najvyťaženejším priestorom v celej kuchyni. Dôležité je teda si určiť, čo by mala pracovná doska vydržať. Rozdielny materiál totiž znamená rozdiel v cene i kvalite. Nemyslite teda iba na dizajn, ale i na praktické využitie. Podstatná je odolnosť proti mechanickému poškodeniu, vode a teplote, ale aj cena. Veď predsa len pracovnú dosku v kuchyni nemeníte každý rok.

Odolnosť proti mechanickému poškodeniu

Kuchynskú dosku budete pravidelne zaťažovať – budete na nej krájať, ukladať na ňu potraviny, uvarené jedlo, nezriedka vám na ňu niečo spadne. Preto je dôležité, aby bol vybraný materiál odolný proti mechanickému poškodeniu. V prípade, že je doska odolná proti poškrabaniu, môžete na nej bez obáv krájať potraviny. Vysoko odolné proti mechanickému poškodeniu sú kameň (umelý aj väčšina prírodných) a keramika, tam však pozor na keramické nože.

Kuchynská pracovná doska z dreva

Odolnosť proti chemickému poškodeniu

Rozliate víno, ocot i citrónová šťava môžu na kuchynskej doske zanechať škvrny. Odolnosť proti chemickému poškodeniu je výhodou, pretože nehrozí zmena farby pracovnej dosky a jej čistenie bude jednoduchšie. Drevo budete môcť čistiť len navlhčenou handričkou, keramická pracovná doska odolá aj chemickým čistiacim prostriedkom.

Odolnosť proti vode

Kuchynská doska prichádza často do styku s vodou a inými tekutinami, v kuchyni je často vlhko. Vodoodolný povrch vám pomôže predchádzať poškodeniam. Problematické bývajú predovšetkým spoje na pracovnej doske a tie okolo drezu. Nenasiakavý povrch (ako napr. keramika, žula či mramor) bude taktiež jednoduchší na čistenie. Špinu z neho poľahky zotriete a na povrchu sa nebudú množiť baktérie.

Odolnosť proti vysokým teplotám

Horúci plech či hrniec má väčšina z nás tendenciu klásť priamo na kuchynskú dosku. Z toho dôvodu je dôležitým faktorom odolnosť materiálu proti vysokým teplotám, teda to, či ho vysoká teplota nepoškodí a neznehodnotí jeho vzhľad. Najmenej odolné sú laminátové kuchynské dosky, najviac toho znesie keramika.

Kamenná pracovná doska

Cena

V tomto prípade sa rozhodne šetriť neoplatí. Správne vybratá kuchynská doska vám bude slúžiť mnoho rokov, preto do nej investujte. Pokiaľ kuchyňu používate na dennej báze, je kuchynská doska pravidelne zaťažovaná, preto by mala byť čo najodolnejšia. Najlacnejšou voľbou je laminát, kuchynskú dosku z neho zoženiete do 100 eur. O niečo drahšie sú drevené pracovné dosky, stále však ide o prijateľnú cenu. Podľa vybraného dreva (dub či smrek) môžete mať takúto dosku za 150 až 400 eur. Pri drahších už sa cena ráta za bežný meter a pohybuje sa na hodnote približne 400 až 900 €/m. Pri keramike a kameni je cena vyššia. Keramická pracovná doska stojí 600-750 €/m, umelý kameň 300 až 450 €/m a prírodný kameň 300 až 500 €/m.

Laminátová pracovná doska

Laminátové pracovné dosky do kuchyne sú rozšírenou klasikou. Doska sa skladá z drevotriesky, prípadne z drevovláknitej dosky a laminátového povrchu, ktorý dodáva pracovnej doske vzor a farebný vizuál. Pracovná doska z laminátu je najlacnejším variantom na trhu. Jej nevýhodou môže byť vyššia nasiakavosť, ktorá môže spôsobiť deformáciu. Problémom občas môžu byť aj spoje medzi doskami, ktoré zadržiavajú nečistoty.

Laminátová doska nie je určená na priame krájanie, ryhy oslabujú celý povrch laminátu a zadržiavajú nečistotu. Na laminát sa takisto neodporúča klásť horúce riady, ktorých teplota je vyššia ako 180 °C. Výhodou však môže byť rôznorodá farebná či vzorová kombinácia a samozrejme spomínaná nižšia cena. Starostlivosť o laminátovú pracovnú dosku by mala spočívať v pravidelnom čistení a dezinfekciou. Za bežný meter (zväčša celý diel danej časti kuchynskej linky) zaplatíte do 100 €.

Laminátová pracovná doska

Pracovná doska z prírodného kameňa

Alebo žulová pracovná doska patrí k čoraz populárnejšej voľbe v rámci zariadenia kuchyne. Samotný prírodný kameň patrí k ekologickým materiálom. Prírodný kameň prirodzene absorbuje vlhkosť, a tak sa kamenné pracovné dosky do kuchyne ošetrujú politúrou, ktorá zabraňuje vstrebávaniu vlhkosti. Spôsobené je to štruktúrou a nepravidelnými trhlinami, ktoré takýto kameň obsahuje. Výhodou je však moderný dizajn a štruktúra, ktorú prírodný materiál ponúka. Žula či kremeň sú však veľmi odolné a nevyžadujú špecifickú údržbu.

Napríklad mramorová kuchynská doska je oproti žule o niečo „mäkkšia“, no zároveň jej štruktúra je jemnejšia a disponuje lákavým lesklým povrchom. Všeobecne je však prírodný kameň tvrdý a vysoko odolný, napríklad aj voči vysokým teplotám. Údržbu môžete zabezpečiť pravidelným leštením. Veď prírodný kameň sa využíva aj ako obklad na steny či vonkajšie, alebo vnútorné obklady a jeho údržba je v skutku nenáročná.

V prípade pracovnej dosky však musíte rátať so spojmi približne 1-2 mm. Cena za bežný meter je odlišná v závislosti od výrobcu i úpravy kameňa. Bežný meter sa pohybuje v hladine približne 300 až 500 €.

Mramorová pracovná doska v kuchyni

Umelý (technický) kameň na pracovnú dosku

Umelý kameň na pracovnú dosku sa stáva najvyhľadávanejším druhom pracovných dosiek na trhu. Vyrobený je väčšinou z granulátu hydroxidu hlinitého (žula či kremeň) a hybridnej živice. Materiál nie je ošetrený žiadnou chemickou politúriou a výhodou je takisto možnosť tvarovania do rôznych útvarov. Hoci je umelý kameň odolný, krájanie priamo na pracovnej doske nie je možné. Umelý kameň totiž poškodíte. Vysoké teploty nie sú prekážkou, no materiál netreba zbytočne preťažovať vysokými teplotami.

Plusom je takisto, že umelý kameň nedisponuje nepravidelnou štruktúrou a ani trhlinami a spojmi. Umelý kameň tak môže byť vyrobený podľa rozmerov ako jeden celý kus. Špecifickým druhom umelého kameňa je aj materiál Polyston solid surface, ktorý je ešte odolnejší, ako bežný umelý kameň. 

Umelý mramor je možné takisto aplikovať. Umelý kameň je totiž možné prifarbiť rôznymi farbivami. Práve preto sa využíva aj ako obklad na steny, barové pulty, krby či v exteriéri ako obklad. Za bežný meter umelého kameňa zaplatíte od 300 do 450 €. Prejsť si môžete aj ponuku Zodiaq pracovných dosiek z umelého kameňa.

Kuchynská doska z technického kameňa

Pracovná doska z masívneho dreva

Veď drevo bolo, je a ešte aj dlho bude trendom. Rovnako tomu tak je i v kuchyni. Veď masívne drevo tvorí atmosféru a štýl. Pravda je taká, že drevo je čisto prírodným materiálom a má svoje slabiny. Vysoká nasiakavosť, horľavosť či mäkkosť. Pracovná doska z dreva je vyrobená zvyčajne z drevných hranolov. Následne môže byť tvarovaná a ošetrená farebným lakom, aký sa zákazníkovi zapáči.

Drevo, ktoré často vidíte v obchodoch s kuchynskými linkami je však často imitáciou a ide zvyčajne o laminát. Drevenú pracovnú dosku je však potrebné pravidelne ošetrovať lakom a v prípade rýh aj brúsením a následnou impregnáciou. Cena za bežný meter sa pohybuje na hodnote približne 400 až 900 € v závislosti od použitého dreva.

Pracovná doska z masívu

Keramická pracovná doska

Nezničiteľná, odolná, lesklá a praktická. Aj takýto prívlastok by sme mohli dať keramike. Pracovné dosky z keramiky sú vyrábané z kremeňa, hliny a živice. Hoci obsahujú spoje (1-2mm) ide o nadštandardný materiál. Odolá mechanickému poškodeniu a je vodeodolný. Na povrchu tak môžete priamo krájať či dokonca miesiť cesto alebo iné ingrediencie.

Povrch je antibakteriálny a lesklý. Takisto je prispôsobený vysokým teplotám. Flambovanie či horúci riad nie sú problémom. Povrch stačí pravidelne umyť, občas preleštiť a všetko je „tip – top.“ Za kvalitu sa však platí a u rôznych výrobcov zaplatíte rôzne ceny. Bežný meter keramickej pracovnej dosky môže stáť 600-750 €.

Keramická pracovná doska

Nerezová, betónová alebo sklenená pracovná doska

O niečo netradičnejšími materiálmi na výrobu kuchynskej pracovnej dosky sú nerez, betón a bezpečnostné sklo.

Antikorový materiál je jednoduchý na údržbu, znesie vysoké teploty aj drsnejšie mechanické zaobchádzanie. Viditeľný je však na ňom vodný kameň, práca je hlučnejšia a vidieť taktiež každý odtlačok prsta. Ide o neporézny materiál, odolnosť proti vlhkosti je zaručená. Takúto dosku budete musieť čistiť špeciálnym leštidlom. Za bežný meter zaplatíte 700 až 800 €.

Pracovná doska z betónu sa vyrába na mieru, keďže je potrebnú ju odliať podľa tvaru linky a otvorov na drez a varnú dosku. Základ tvorí oceľový rošt, povrch sa upravuje leštením a brúsením, vďaka čomu sa uzavrú póry, na záver sa používa impregnačný lak. Doska z betónu je tak vysoko odolná (proti mechanickému poškodeniu, vode i vysokým teplotám) a spĺňa hygienické požiadavky. Odolá i slabším potravinárskym kyselinám, citrón, víno ani ocot na nej nezanechajú škvrny. Počítať musíte s vysokou hmotnosťou.

Ak chcete niečo netradičnejšie, sklenená pracovná doska bude tou správnou voľbou. Vyrába sa z bezpečnostného skla, kalená je pri teplote 650 °C. Ide o veľmi odolný materiál, ktorý ponúka rôzne možnosti ozvláštenia – sklo môžete potlačiť keramickou sieťotlačou a dosku podsvietiť.

Veríme, že zmapovanie materiálov a alternatív vám pomohlo zhodnotiť, aké sú výhody a nevýhody jednotlivých druhov pracovných dosiek. Vyberajte teda podľa vášho vkusu a samozrejme kvality.

Najčastejšie otázky – FAQ

Uvažujete nad novou kuchynskou doskou, stále však máte ohľadom výberu nejaké otízky? Napíšte nám do komentárov, čo vás zaujíma. Budeme radi, ak sa podelíte aj o svoje skúsenosti s jednotlivými materiálmi.

Môžem žulovú pracovnú dosku poškodiť?

Žula je síce odolná, ale môžete ju poškodiť silným nárazom. Pri ňom sa z nej môžu odštiepiť úlomku. Pri bežnom používaní jej nehrozí poškriabanie, nevytvárajú sa na nej škvrny a odoláva vysokým teplotám.

Ktoré materiály sa dajú pri poškodení opraviť?

Opraviteľná je žula, umelý kameň aj drevo. Kamenné pracovné dosky sa dajú opraviť bez viditeľnej stopy po zásahu, na dreve môže byť vidieť stopa po prebrúsení.

Aká je životnosť kuchynskej pracovnej dosky?

Závisí to od materiálu, ale kuchynská doska vám pokojne vydrží 20 rokov, napr. laminát alebo betón. Kameň a keramika vám vydržia ešte viac.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

30/08/2019 12:20
Brigita

u mna je top biela kuchynska linka s čiernou pracovnou doskou , v tvare U, s barovym pultom. Takže som si svoj sen splnila a takuto linku som si kupila

17/12/2019 10:37
Vanda

mam klasicku kuchyn zo Sconta a svoj učel splni rovnako ako tato z kamena. Uvarim na nej rovnake jedlo a bola i cenovo prijatelnejšia.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.Publikované dňa: 23.08.2017
Posledná aktualizácia: 11.04.2023
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?Manželská či dievčenská posteľ s baldachýnom. Akú vybrať?

Posteľ s baldachýnom vyniká svojou unikátnosťou, romantickým vzhľadom, výraznou konštrukciou aj pocitom pohodlia a pokoja. Zvažujete kúpu baldachýnovej postele? V tomto článku sa...

Výmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú doskuVýmena kuchynskej pracovnej dosky – návod, ako namontovať pracovnú dosku

Celý proces odstránenia starej a inštalácie novej pracovnej dosky v kuchyni je nenáročný. Aký je postup pri výmene kuchynskej pracovnej dosky?

Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?Detská postieľka s prebaľovacím pultom, sťahovacou bočnicou či polohovateľným roštom – ako vybrať?

Dieťatko v postieľke strávi množstvo času, preto je vhodné vybrať správnu postieľku pre jeho ďalší vývoj. My vám pomôžeme vybrať krásnu, no najmä praktickú detskú postieľku.