Kyslička - pestovanie rastliny, ktorá má liečivé účinky

Kyslička (Oxalis) je cibuľová rastlina, ktorá vyniká jednoduchou krásou a aj do najmodernejšej záhrady prináša kúsok čistej prírody. Poznáte ju na prvý pohľad, pýši sa štíhlou, asi 15 centimetrov vysokou stonkou, ktorú zdobia jemné trojlístky v tvare srdiečok.

Pestovanie kysličky v domácich podmienkach

Počas teplejších dní, v apríli či začiatkom mája, zakvitne a jej kríčky sú posiate jemnými bielymi kvetmi. Nezakvitnutú kysličku si návštevníci lesa často mýlia s ďatelinou, zakvitnutá pripomína záhradnú jahodu. Kysličiek sa v prírode vyskytuje asi osemsto druhov, u nás najčastejšie nájdete kysličku obyčajnú.

Množstvo odrôd so sebou prináša veľa variácií farieb a tvarov, okrem trojlístkov nájdete aj kysličky zdobené štvorlístkami, ako aj kysličky so zeleno-fialovým až tmavofialovým sfarbením listov. Kvety nemusia byť len biele, ale rastlinku nájdete zakvitnutú aj doružova či dožlta.

Výskyt a liečivé účinky kysličky

Kyslička bežne rastie voľne v prírode, najčastejšie vo vlhkých a tienistých lesoch, v blízkosti potokov a močarísk. V minulosti bolo bežné, že si ju deti počas prechádzky lesom odtŕhali a žuli, pretože má sviežu a príjemne kyselkavú chuť.

Zbierať ju môžete aj dnes, pretože je známa svojimi skvelými liečebnými schopnosťami. Pomáha pri dne, zápaloch ďasien a bolestiach žalúdka. Kyslička je známa tým, že na noc "zatvára" svoje lístky smerom k stonke.

Pestovanie kysličky v domácich podmienkach

Kysličku si môžete jednoducho vypestovať aj doma. Ľahko sa uchytí v zemi ako ozdoba záhradnej skalky, alebo v kvetináči. Priamo v kvetinárstve zoženiete už pripravené priesady alebo cibuľky kysličky, ktoré si doma zasadíte. Cibuľky zasaďte do hĺbky tri centimetre v rozostupe ôsmich až desiatich centimetrov. Prvé výhonky môžete čakať po desiatich týždňoch.

Pestovanie kysličky v kvetináči

Nanešťastie, kysličku si len ťažko presadíte tak, že si výhonky donesiete priamo z lesa. Veľmi rýchlo hynie a mimo svojho stanovišťa by sa neujala. Zato je však veľmi životaschopná. Po odkvitnutí, v prípade kysličky na jeseň, si odložte cibuľky na suchom chladnom mieste. S prvými jarnými lúčmi ich môžete opäť vysadiť.

Dôležité je aj stanovište!

Kyslička nemá veľa nepriateľov. Na záhrade sa jej darí takmer kdekoľvek. Väčšina druhov obľubuje polotieň, no najmä priepustnú pôdu.

Pozor si však dajte na pestovanie v interiéri. Rozhodne jej neprospeje pobyt v kvetináčoch na parapete okna. Priame ostré slnko či horúci radiátor by záplavu sviežich lístkov premenili na niekoľko cintľavých malátnych stoniek. Dariť sa jej bude najmä v chladnejších miestnostiach, napríklad v hale.

Ideálna pre milovníkov romantiky

Kyslička je jemný kvietok, ktorý v prírode, ak má vhodné podmienky, rastie v hustých kobercoch. Aj doma vám zopár kríčkov vyčarí záhradku v štýle anglického vidieka. Túžite po príjemnej ozdobe priamo v interiéri? Skúste ju vysadiť do okrúhlych kvetináčov v štýle vintage.

Kyslička vo vintage kvetináči

Ak máte radi romantický štýl bývania, drevený nábytok, ratan a jemné záclony na oknách, práve kyslička sa vo vašej domácnosti stane obľúbených spoločníkom.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 29.04.2018
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej? Ako sa správne starať o lyže počas sezóny či po nej?

Aby ste mali z lyžovania čo najlepší zážitok, mali by ste sa o lyže pravidelne starať. V opačnom prípade sa môžu zhoršiť ich jazdné vlastnosti aj o vyše polovicu.

7 dôvodov, prečo si kúpiť sušičku bielizne 7 dôvodov, prečo si kúpiť sušičku bielizne

Sušička bielizne už dávno nie je luxusným spotrebičom, dopriať si ju môže skutočne každý. Pozrite si výhody, kvôli ktorým by ste si ju mali zaobstarať aj vy.

Tvrdá voda v domácnosti. Ako si s ňou poradiť? Tvrdá voda v domácnosti. Ako si s ňou poradiť?

Tvrdá voda je problémom mnohých domácností. Ako si s ňou poradiť, aby vaše spotrebiče vydržali dlhšie? S nasledujúcimi radami si s tvrdou vodou určite poradíte.