Kyslička - pestovanie rastliny, ktorá má liečivé účinky

Kyslička (Oxalis) je cibuľová rastlina, ktorá vyniká jednoduchou krásou a aj do najmodernejšej záhrady prináša kúsok čistej prírody. Poznáte ju na prvý pohľad, pýši sa štíhlou, asi 15 centimetrov vysokou stonkou, ktorú zdobia jemné trojlístky v tvare srdiečok.

Pestovanie kysličky v domácich podmienkach

Počas teplejších dní, v apríli či začiatkom mája, zakvitne a jej kríčky sú posiate jemnými bielymi kvetmi. Nezakvitnutú kysličku si návštevníci lesa často mýlia s ďatelinou, zakvitnutá pripomína záhradnú jahodu. Kysličiek sa v prírode vyskytuje asi osemsto druhov, u nás najčastejšie nájdete kysličku obyčajnú.

Množstvo odrôd so sebou prináša veľa variácií farieb a tvarov, okrem trojlístkov nájdete aj kysličky zdobené štvorlístkami, ako aj kysličky so zeleno-fialovým až tmavofialovým sfarbením listov. Kvety nemusia byť len biele, ale rastlinku nájdete zakvitnutú aj doružova či dožlta.

Výskyt a liečivé účinky kysličky

Kyslička bežne rastie voľne v prírode, najčastejšie vo vlhkých a tienistých lesoch, v blízkosti potokov a močarísk. V minulosti bolo bežné, že si ju deti počas prechádzky lesom odtŕhali a žuli, pretože má sviežu a príjemne kyselkavú chuť.

Zbierať ju môžete aj dnes, pretože je známa svojimi skvelými liečebnými schopnosťami. Pomáha pri dne, zápaloch ďasien a bolestiach žalúdka. Kyslička je známa tým, že na noc "zatvára" svoje lístky smerom k stonke.

Pestovanie kysličky v domácich podmienkach

Kysličku si môžete jednoducho vypestovať aj doma. Ľahko sa uchytí v zemi ako ozdoba záhradnej skalky, alebo v kvetináči. Priamo v kvetinárstve zoženiete už pripravené priesady alebo cibuľky kysličky, ktoré si doma zasadíte. Cibuľky zasaďte do hĺbky tri centimetre v rozostupe ôsmich až desiatich centimetrov. Prvé výhonky môžete čakať po desiatich týždňoch.

Pestovanie kysličky v kvetináči

Nanešťastie, kysličku si len ťažko presadíte tak, že si výhonky donesiete priamo z lesa. Veľmi rýchlo hynie a mimo svojho stanovišťa by sa neujala. Zato je však veľmi životaschopná. Po odkvitnutí, v prípade kysličky na jeseň, si odložte cibuľky na suchom chladnom mieste. S prvými jarnými lúčmi ich môžete opäť vysadiť.

Dôležité je aj stanovište!

Kyslička nemá veľa nepriateľov. Na záhrade sa jej darí takmer kdekoľvek. Väčšina druhov obľubuje polotieň, no najmä priepustnú pôdu.

Pozor si však dajte na pestovanie v interiéri. Rozhodne jej neprospeje pobyt v kvetináčoch na parapete okna. Priame ostré slnko či horúci radiátor by záplavu sviežich lístkov premenili na niekoľko cintľavých malátnych stoniek. Dariť sa jej bude najmä v chladnejších miestnostiach, napríklad v hale.

Ideálna pre milovníkov romantiky

Kyslička je jemný kvietok, ktorý v prírode, ak má vhodné podmienky, rastie v hustých kobercoch. Aj doma vám zopár kríčkov vyčarí záhradku v štýle anglického vidieka. Túžite po príjemnej ozdobe priamo v interiéri? Skúste ju vysadiť do okrúhlych kvetináčov v štýle vintage.

Kyslička vo vintage kvetináči

Ak máte radi romantický štýl bývania, drevený nábytok, ratan a jemné záclony na oknách, práve kyslička sa vo vašej domácnosti stane obľúbených spoločníkom.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 29.04.2018
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť starý náter z kovu aj dreva Ako odstrániť starý náter z kovu aj dreva

Aj starú, na pohľad nepríťažlivú vec môžete obliecť do nového šatu, len treba vedieť ako na to. Zbavte sa starého náteru a dajte priestor novému. Poradíme vám ako na to!

Záhradné hojdačky. Kovové alebo drevené Záhradné hojdačky. Kovové alebo drevené

Záhradná hojdačka je perfektným kusom nábytku pre akýkoľvek exteriér. Poslednú dobu si tento typ sedenie našiel cestu do mnohých domovov a práve my sa vám poksúime priblížiť, aká je...

Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty

Drevodomy či montované drevostavby sú v súčasnosti veľkým ťahákom v oblasti nehnuteľností. Aké výhody drevodomy ponúkajú a je na nich vôbec niečo, čo by sme mohli označiť ako negatívne?


Pridať komentár