Lienka a zlatoočka – výborní pomocníci proti voškám

Vošky – najrozšírenejší záhradní škodcovia. Aj keď sú drobné a veľmi pekne farebné, tak vedia v záhrade urobiť poriadnu kalamitu. A ako vašim rastlinám a stromom škodia? Cicaním štiav na najmladších častiach rastlín – na rastových vrcholoch, púčikoch a mladých listoch.

Lienka ako prirodzený predátor vošiek

Tak potom nemôže stromček alebo rastlinka poriadne rásť a neprinesie žiadne plody. Vošky dokonca škodia aj nepriamo, a to tým, že prenášajú vírusové choroby, napríklad šarku sliviek, marhúľ a broskýň. Množia sa naozaj rýchlo, takže potom tvoria na rastlinách mnohopočetné kolónie a rastlinku oveľa rýchlejšie zničia.

Ako sa potom zbaviť vošiek? Aj keď existujú všemožné postreky a látky proti voškám, veľmi málo sa stáva, že by naozaj fungovali. A čo tak si do svojej zvolávať pomocníkov, ktorí proti voškám bojujú? Presne takýmito pomocníkmi sú práve lienka a zlatoočka. V tomto článku sa dočítate, ako vám môžu pomôcť a ako docieliť, aby si pobyt vo vašej záhrade zamilovali.

Ako prirodzene chrániť záhradu pred voškami?

Najlepším spôsobom, akým by ste mali chrániť vašu záhradu, je ten biologický, čiže bez akýchkoľvek chemikálií. Tými by ste totiž narušili jej rovnováhu a to by sa potom mohlo prejaviť aj v budúcnosti. Skúste radšej využiť to, čo vám príroda ponúka sama, a to sú prirodzení predátori. Existujú tri základné typy biologickej ochrany, a to klasická, masové rozmnožovanie vybraných druhov biologických prostriedkov a využitie prirodzených nepriateľov.

  • Klasická ochrana rieši problémy hlavne so zavlečenými druhmi škodcov donesením prirodzených nepriateľov z oblastí ich spoločného pôvodu. Jedná sa tu napríklad o americkú vošku, ktorá záhradkárom spôsobovala vážne škody na úrode tým, že cicala ovocné dreviny. Kvôli nej potom musela byť privezená parazitická chalcidka, ktorá je v Amerike jej prirodzeným nepriateľom.
  • Masové rozmnožovanie vybraných druhov biologických prostriedkov je o umelých chovoch a aplikácií takto vychovaných organizmov proti škodcom podľa aktuálnej potreby a k udržaniu rovnováhy v prírode. Takto vychovaní nepriatelia ale dlho nevydržia, a preto je potrebné tento proces pravidelne opakovať.
  • No a ako posledné je využitie prirodzených nepriateľov, o čom sa bavíme aj v tomto článku. Bežne sa vyskytujú v prírode a spontánne prenikajú za škodcami. Podporiť ich výskyt môžete napríklad úpravami prostredia, poskytnutím možných úkrytov a alternatívnych zdrojov potravy, čo pri premnožených voškách vôbec nie je potrebné.

Niečo o zlatoočke

Zlatoočka patrí medzi sieťokrídlovce, ktoré ale aj tak nelietajú. Je typická svojou neónovo zelenou farbou a často prezimovávajú práve v našich domoch. Na jar sa potom vyliezajú zo zimného spánku a vtedy majú ešte béžové až hnedé sfarbenie. Nie sú na zbežný pohľad úplne viditeľné, preto aby ste si ich vo vašej záhrade všimli, tak sa potrebujete poriadne zapozerať. Čo sa týka prospešnosti a účinnosti voči voškám, tak sa ich najviac zbavíte, ak máte v záhrade larvy zlatoočky. Samičky zlatoočiek kladú vajíčka rovno do kolónií vošiek, na spodnú stranu listov.

Zlatoočka - prirodzený predátor vošiek

Larvy sú naozaj pažravé a tie, ktoré sa skôr vyliahnu dokážu zjesť aj vajíčka svojho druhu. Preto samička kladie na lepkavých stopkách, ktoré vylučuje zo zadočka. Z týchto vajíčok sa potom o pätnásť dní vyliahnu spomínané podlhovasté larvy. Počas vývinu prechádzajú zlatoočky troma štádiami. Dĺžka každého zo štádií závisí hlavne od počasia a pohybuje sa medzi 8 až 22 dňami.

Počas tohto obdobia dokáže larva zlatoočky zjesť až do 200 vošiek, takže sú skvelým spôsobom na to, ako sa zbaviť vošiek bez chemikálií. Ako to dokáže? Chytá ich totiž svojimi hryzadlami a nezožerie ich priamo. Konzumuje ich podobne ako pavúky. Najprv do nej vstrekne tráviace kyseliny a potom vysaje obsah tela.

Ako sa starať o zlatoočky a ako ich prilákať?

Larvy sa pred zimou zakukľujú do guľovitého zámotku. Vždy prežijú zimu druhej generácie, ktoré sa narodili na jeseň. Tieto zakuklené larvy nájdete najčastejšie v chatách, domoch, a dokonca aj v opadanom lístí. Preto by ste sa napríklad ani nemali púšťať do pálenia lístia na jeseň, keďže tam už môžu byť uložené zlatoočky na zimný spánok.

Ako sa starať o zlatoočky? Ak ju náhodou nájdete pri svojom dome alebo na okne bytu, tak ju opatrne chyťte a preložte do zaváraninového pohára alebo sklenenej misky, a preneste ju na chladnejšie miesto. Tak sa jej bude zimovať oveľa lepšie a máte istotu, že to prežije. Ak by ste ju ale dali na teplé miesto v byte, je veľká pravdepodobnosť, že by pokračovala vo vývine a konca zimy by sa nedožila.

Ďalším spôsobom, ako ich prilákať do vašej záhrady a zároveň ich uchrániť pred zahynutím v zime je vyhotoviť pre ne domčeky. Viete si ich vyrobiť alebo kúpiť. Umiestniť by ste ich potom mali na chránené miesto a na južnú stranu. Takýto hmyzí domček nebude útočiskom len zlatoočky v čase zimy, ale aj počas dažďa už pre dospelé jedince, keď sa potrebujú skryť. Často tam nažívajú dokopy aj s lienkami.

Lienky proti voškám

Ak ste niekedy zbadali v záhrade chrobáka pripomínajúceho malého čierneho krokodíla, tak sa konečne dozviete, čo to bolo. A bola to lienka! Iba že v inom štádiu života. Na Slovensku žije viac ako 70 druhov lienok a asi najznámejšia z nich, ktorá reprezentuje celý tento druh je lienka sedembodková Coccinella septempunctata. Voškami sa živia nie len larvy, ako to je u zlatoočiek, ale aj dospelé jedince, takže sa celkovo považujú za pomerne dravé. Okrem vošiek si pochutnajú aj na červcoch, roztočiach a minerkách. Ich strava záleží hlavne od ich druhu.

Dospelé lienky trávia zimu pod kôrou stromov alebo v suchom rastlinstve. Tiež ich môžete cez zimu objaviť medzi skalami, v puklinách stromov alebo pod listami. Ak nájdete jednu z nich, tak je veľká pravdepodobnosť, že ich na tomto mieste bude oveľa viac. Prezimovávajú totiž v spoločenstve. Keď sa po zimnom spánku zobudia, tak vyhľadávajú kolónie vošiek na rastlinách v záhradách a lesoch.

Zimovanie lienky počas chladných mesiacov

Lienky dokonca tak milujú vošky, že aj svoje vajíčka kladú v ich blízkosti. Ich vajíčka sú oválne a špicaté, lesklé a žlté, takže ich na listoch veľmi ľahko rozoznáte. Často ich býva aj 50 kusov na jednom mieste. Už po týždni od nakladenia vajíčok sa vyliahnú larvy, ktoré sa opäť živia voškami. Larva počas 20 dní svojho vývoja skonzumuje aj 400 vošiek a potom sa zakuklí. Z kukly potom vylieza dospelá lienka a celý tento proces sa opakuje s novou generáciou. Keď si to všetko spočítate, tak vám je určite jasné, že sú lienky skvelým prostriedkom proti voškám.

Ako si uchovať lienky v záhrade?

Takže, už ste prišli na to, že lienka je skvelým spôsobom na to, ako sa zbaviť vošiek bez chémie. Teraz je ale otázkou, ako ich do tej svojej záhrady dostať a ako si ich tam udržať? V prvom rade je dôležité vytvoriť im správne podmienky pre život, čiže taký kúsok lesa. Necháte tam vyššiu trávu, nebudete tento kúsok nijako upravovať a bude tam aspoň jeden väčší strom, ktorý sa stane takým „hotelom“ pre lienky. Ak ale máte vedľa domu pozemok, na ktorom nie je nič postavané a je tam vysoká tráva, práve toto je ideálne prostredie pre život lienok. Dôležité je aj to, aby ste pri udržiavaní záhrady nepoužívali žiadne chemikálie, pretože tie lienkam naozaj veľmi škodia.

Vyhýbajte sa hlavne takým chemickým zlúčeninám a postrekom, ktoré obsahujú akaricídy. Aj neškodne vyzerajúci postrek, ktorý nemá na sebe žiadne varovanie a viete o ňom, že ho záhradkári veľmi radi používajú, môže arkacídy obsahovať. Ak chcete takéto postreky používať, pretože ste na to zvyknutí alebo vám to jednoducho tak vyhovuje, vždy si radšej skontrolujte tieto zložky v zložení na obale produktu. Práve predjarné postreky, ktoré sa v obchodoch veselo predávajú a väčšina záhradkárov si ich kupuje, tak zabíjajú všetky zazimené lienky, zlatoočky, pavúky aj ostatné užitočné druhy hmyzu, ktoré vás bránia v boji proti voškám.

Ako sa zbaviť vošiek. Pomôžu postreky aj lienky

Ako sa zbaviť vošiek. Pomôžu postreky aj lienky

Vošky sú malé a nevinne vyzerajúce živočíchy, ktoré svojimi rozmermi len zriedka presiahnu viac ako pol centimetra. V skutočnosti však hovoríme o jednom z najrozšírenejších hmyzov, ktorý parazituje na úžitkových, ale i okrasných rastlinách a sú postrachom pre všetkých záhradkárov. Obvykle sa...

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 26.01.2020
Hodnotenie článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanieAko pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanie

Skúšali ste už pestovať arašidy? Možno budete prekvapení, že pestovanie arašidov na Slovensku nie je nijakou novinkou a navyše to nie je veľmi náročné. Prezradíme vám, ako si doma...

Dálie (georgíny) – pestovanie zo semena v kvetináči aj v záhrade. Hnojenie, zaštipovanieDálie (georgíny) – pestovanie zo semena v kvetináči aj v záhrade. Hnojenie, zaštipovanie

Georgíny sú typickými kvetmi babieho leta a ožívajú pri vlhkom, no zároveň už chladnejšom počasí. Ich pestovanie je pomerne jednoduché. Ako postupovať, aby vám tieto kvety vydržali...

Ako pripraviť záhradu na jar – príprava pôdy na sadenie, kedy rýľovaťAko pripraviť záhradu na jar – príprava pôdy na sadenie, kedy rýľovať

Jar je obdobím, v ktorom máte poslednú šancu v záhradne dohnať to, čo ste nestihli na jeseň. Niektoré práce by ste mali stihnúť už v priebehu februára, iné zas počkajú aj do mája....