Linoleum do kuchyne aj kúpeľne, ceny sú priaznivé

Pri výbere podlahových krytín býva ako prvé z možných druhov vyškrtnuté práve linoleum, no v dnešnom článku si tento názor vyvrátime a ukážeme si, že súčasní predajcovia ponúkajú širokú škálu rôznych dizajnových variácií, vďaka ktorým sa linoleum stáva výbornou voľbou do bytov či domov. Zároveň sa jedná o ekologickú podlahu, vyrábanú zprírodných materiálov a vyznačuje sa skvelou trvácnosťou. 

Linoleová podlaha v kuchyni

Linoleové podlahy sa v domácnostiach tešia väčšiemu záujmu, ako by si niektorí z nás mohli myslieť. Už dávno sa totižto nejedná o zapáchajúce, farebne nevýrazné „gumové“ poklady. Dnes sa z linolea stal výborný dizajnový prvok, ktorý sa v domácnostiach používa v kuchyniach, kúpeľniach, ale aj chodbách. Veľkým plusom je, že jeho inštalácia je pomerne jednoduchá a po dôkladnom naštudovaní si krokov by ju mal zvládnuť v podstate každý. 

V prvom rade si v skratke uveďme, že medzi linoleom a vinylom je veľký rozdiel. Prečo si to hovoríme? Preto, že tieto dva materiály sa často porovnávajú a dokonca sa označujú za vzájomne nahraditeľné. Ak sa však na to pozrieme hlbšie, tak zistíme, že to tak vôbec nie je. Linoleové a vinylové podlahy sa líšia v mnohých veciach – materiál, výroba, inštalácia, vzhľad, udržiavanie či cena. 

Teraz, keď vieme, že linoleum a vinyl sú dva jedinečné povrchy sa môžeme pustiť do vlastností, využitia a ďalších dôležitých vecí, ktoré vám môžu pomôcť s rozhodovaním. 

Aké sú výhody linoleových podláh?

Linoleum sa vyrába z ľanového oleja, korkového prachu, drevenej múky a ďalších iných prírodných materiálov. Zároveň patrí medzi pružné materiály, čo znamená, že vďaka svojej flexibilite dokáže po vytvorení tlaku nadobudnúť svoj predošlý pôvodný tvar. Čo sa týka spomenutej dlhšej trvácnosti linoleových podláh, tak sa udáva, že pri správnej starostlivosti môžu vydržať pokojne až 40 rokov. 

Údržba podlahy je veľmi jednoduchána zmývanie stačí použiť mokrý mop a svoj lesklý a „čerstvý“ vzhľad si dokáže zachovať dlhé roky, čo úzko súvisí s ďalšou výhodou, ktorou je dobrá schopnosť linolea zachovať si svoju farbu. Taktiež je dobrou voľbou do izieb s častým pohybom.

Bohatý výber linolea do kuchyne i kúpelne

Ak máte v úmysle pokladať a štylizovať si podlahu presne podľa vašich predstáv, tak by ste mali siahnuť práve po linoleu. Vďaka jeho jednoduchej inštalácii a množstvu farebných kreácií na trhu si podlahu vo vašej izbe môžete zariadiť prakticky ako chcete a dokonca ušetríte náklady za pokládku. 

Linoleum nespôsobuje vnútorné „znečistenie“ vzduchu, pretože nevylučuje škodlivé chemikálie (VOC). Čerstvo po zakúpení však treba počítať s tým, že tento typ podlahy môže mať charakteristický neškodný zápach po ľanovom oleji, ktorý sa ale po pár týždňoch rozplynie a zmizne. 

Aké sú nevýhody linoleových podláh?

Linoleové podlahy patria medzi mäkké a ako všetky druhy z tejto kategórie, tak aj linoleum ľahko podlieha poškodeniam – škrabance, odtlačky od nábytku, topánok na opätkoch a môže byť náchylné na ostré predmety či na pazúry mačiek/psov. Za komfort pri došľapovaní teda musíte zaplatiť väčšou obozretnosťou a starostlivosťou. 

Linoleum sa často odporúča ako podlaha do kúpeľní, no tento krok nie je úplne bezrizikový, pretože linoleum je náchylné na vlhkosť. Prítomnosť vlhkosti môže znamenať problém pre podlahový základ aj pre samotný poklad podlahy. Ak sa chceme tomuto problému vyhnúť, musí byť linoleum inštalované na suchý materiál, ktorý nepohlcuje vlhkosť.

Inštalácia podlahy linoleum v dome

Ďalším krokom je eliminovať dotyk vody s linoleom na minimum. Pri správnom chovaní sa tak nemusíte obávať a podlahu pokojne môžete využívať aj v kúpeľniach. 

Takéto podlahy síce vydržia oveľa dlhšie ako niektoré ostatné druhy, no pri nesprávnom udržiavaní alebo pri vystavení Slnku môže linoleum zožltnúť, respektíve stratiť svoju pôvodnú farbu. Správnou starostlivosťou a používaním ochranných prostriedkov sa tomu dá ľahko predísť. 

Aké sú ceny linoleových podláh?

Na trhu sa stretneme s množstvom ponúk rôznych typov linoleových podláh od širokej palety predajcov a preto má cenová relácia relatívne široké rozpätie, ktoré je ovplyvnené predajcom a kvalitou podlahy. 

Ak budete mať šťastie a natrafíte na akcie, tak sa môžete dostať k cene približne 5,60€ za meter štvorcový. Cena však záležiac od kvality a charakteristík rastie pokojne aj nad 10 či 15 eur za m2. Čo sa týka pokládky linolea, tak tu je cena približne 6 eur za meter štvorcový, avšak ako sme už spomenuli, tomuto sa dá vyhnúť svojpomocnou inštaláciou. 

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.Publikované dňa: 08.03.2018
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pôst v minulosti a dnes: Ako vyzeral pôst našich starých rodičov? + recept na pečeného pstruha Pôst v minulosti a dnes: Ako vyzeral pôst našich starých rodičov? + recept na pečeného pstruha

Podľa pôvodnej kresťanskej tradície trvá v týchto týždňoch až do Veľkonočnej nedele obdobie 40-dňového pôstu. Ako vyzerali pôstne jedlá našich starých rodičov a čo si, naopak, počas...

Ako zariadiť trucovňu pre chlapa? Ako zariadiť trucovňu pre chlapa?

Mať miestnosť v dome pre chlapa je vytúženým snom nejedného muža. Ako by taká oddychová miestnosť pre chlapa mala vyzerať?

Prehozy na manželskú posteľ sú veľmi praktické. Vyhýbajte sa lacným materiálom Prehozy na manželskú posteľ sú veľmi praktické. Vyhýbajte sa lacným materiálom

Prehoz na posteľ je nielen estetickou záležitosťou, ale taktiež chráni vašu posteľnú bielzeň pred prachom, ktorý víri v miestnosti. Navyše dodá izbe šmrnc. Neveríte?