Linoleum do kuchyne aj kúpeľne, ceny sú priaznivé

Pri výbere podlahových krytín býva ako prvé z možných druhov vyškrtnuté práve linoleum, no v dnešnom článku si tento názor vyvrátime a ukážeme si, že súčasní predajcovia ponúkajú širokú škálu rôznych dizajnových variácií, vďaka ktorým sa linoleum stáva výbornou voľbou do bytov či domov. Zároveň sa jedná o ekologickú podlahu, vyrábanú zprírodných materiálov a vyznačuje sa skvelou trvácnosťou. 

Linoleová podlaha v kuchyni

Linoleové podlahy sa v domácnostiach tešia väčšiemu záujmu, ako by si niektorí z nás mohli myslieť. Už dávno sa totižto nejedná o zapáchajúce, farebne nevýrazné „gumové“ poklady. Dnes sa z linolea stal výborný dizajnový prvok, ktorý sa v domácnostiach používa v kuchyniach, kúpeľniach, ale aj chodbách. Veľkým plusom je, že jeho inštalácia je pomerne jednoduchá a po dôkladnom naštudovaní si krokov by ju mal zvládnuť v podstate každý. 

V prvom rade si v skratke uveďme, že medzi linoleom a vinylom je veľký rozdiel. Prečo si to hovoríme? Preto, že tieto dva materiály sa často porovnávajú a dokonca sa označujú za vzájomne nahraditeľné. Ak sa však na to pozrieme hlbšie, tak zistíme, že to tak vôbec nie je. Linoleové a vinylové podlahy sa líšia v mnohých veciach – materiál, výroba, inštalácia, vzhľad, udržiavanie či cena. 

Teraz, keď vieme, že linoleum a vinyl sú dva jedinečné povrchy sa môžeme pustiť do vlastností, využitia a ďalších dôležitých vecí, ktoré vám môžu pomôcť s rozhodovaním. 

Aké sú výhody linoleových podláh?

Linoleum sa vyrába z ľanového oleja, korkového prachu, drevenej múky a ďalších iných prírodných materiálov. Zároveň patrí medzi pružné materiály, čo znamená, že vďaka svojej flexibilite dokáže po vytvorení tlaku nadobudnúť svoj predošlý pôvodný tvar. Čo sa týka spomenutej dlhšej trvácnosti linoleových podláh, tak sa udáva, že pri správnej starostlivosti môžu vydržať pokojne až 40 rokov. 

Údržba podlahy je veľmi jednoduchána zmývanie stačí použiť mokrý mop a svoj lesklý a „čerstvý“ vzhľad si dokáže zachovať dlhé roky, čo úzko súvisí s ďalšou výhodou, ktorou je dobrá schopnosť linolea zachovať si svoju farbu. Taktiež je dobrou voľbou do izieb s častým pohybom.

Bohatý výber linolea do kuchyne i kúpelne

Ak máte v úmysle pokladať a štylizovať si podlahu presne podľa vašich predstáv, tak by ste mali siahnuť práve po linoleu. Vďaka jeho jednoduchej inštalácii a množstvu farebných kreácií na trhu si podlahu vo vašej izbe môžete zariadiť prakticky ako chcete a dokonca ušetríte náklady za pokládku. 

Linoleum nespôsobuje vnútorné „znečistenie“ vzduchu, pretože nevylučuje škodlivé chemikálie (VOC). Čerstvo po zakúpení však treba počítať s tým, že tento typ podlahy môže mať charakteristický neškodný zápach po ľanovom oleji, ktorý sa ale po pár týždňoch rozplynie a zmizne. 

Aké sú nevýhody linoleových podláh?

Linoleové podlahy patria medzi mäkké a ako všetky druhy z tejto kategórie, tak aj linoleum ľahko podlieha poškodeniam – škrabance, odtlačky od nábytku, topánok na opätkoch a môže byť náchylné na ostré predmety či na pazúry mačiek/psov. Za komfort pri došľapovaní teda musíte zaplatiť väčšou obozretnosťou a starostlivosťou. 

Linoleum sa často odporúča ako podlaha do kúpeľní, no tento krok nie je úplne bezrizikový, pretože linoleum je náchylné na vlhkosť. Prítomnosť vlhkosti môže znamenať problém pre podlahový základ aj pre samotný poklad podlahy. Ak sa chceme tomuto problému vyhnúť, musí byť linoleum inštalované na suchý materiál, ktorý nepohlcuje vlhkosť.

Inštalácia podlahy linoleum v dome

Ďalším krokom je eliminovať dotyk vody s linoleom na minimum. Pri správnom chovaní sa tak nemusíte obávať a podlahu pokojne môžete využívať aj v kúpeľniach. 

Takéto podlahy síce vydržia oveľa dlhšie ako niektoré ostatné druhy, no pri nesprávnom udržiavaní alebo pri vystavení Slnku môže linoleum zožltnúť, respektíve stratiť svoju pôvodnú farbu. Správnou starostlivosťou a používaním ochranných prostriedkov sa tomu dá ľahko predísť. 

Aké sú ceny linoleových podláh?

Na trhu sa stretneme s množstvom ponúk rôznych typov linoleových podláh od širokej palety predajcov a preto má cenová relácia relatívne široké rozpätie, ktoré je ovplyvnené predajcom a kvalitou podlahy. 

Ak budete mať šťastie a natrafíte na akcie, tak sa môžete dostať k cene približne 5,60€ za meter štvorcový. Cena však záležiac od kvality a charakteristík rastie pokojne aj nad 10 či 15 eur za m2. Čo sa týka pokládky linolea, tak tu je cena približne 6 eur za meter štvorcový, avšak ako sme už spomenuli, tomuto sa dá vyhnúť svojpomocnou inštaláciou. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 08.03.2018
Hodnotenie článku:
(92.8%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov

Patríte medzi milovníkov interiérového dizajnu? Práve doplnky v retro štýle dodajú vášmu domovu či bytu šmrnc. Sortiment v segmente dizajnu je naozaj bohatý. Predstavíme vám ponuku.

Zážitkové darčeky plné adrenalínu. Obdarujte nimi seba či svojich najbližších Zážitkové darčeky plné adrenalínu. Obdarujte nimi seba či svojich najbližších

Čaro okamihu. Známe slovné spojenie, no často akosi stráca zmysel. Niektoré dni sú na zážitky bohatšie, iné chudobnejšie. Urobte radosť sebe či svojim blízkym a darujte im zážitkový...

Vidiecky štýl bývania. Ako zariadiť kuchyňu, obývačku či záhradu? Vidiecky štýl bývania. Ako zariadiť kuchyňu, obývačku či záhradu?

Zariaďujete si váš dom či byt a chceli by ste do vášho interiéru vniesť trochu nevšednosti, tradičnosti, trošku toho retro štýlu a pri tom zachovať funkčnú stránku? 


Pridať komentár