Penové či naťahovacie hračky do vane pre deti i bäbatká

Veľa detí sa na večerné kúpanie teší. Čľapkať sa vo vode a špliechať na každú stranu je predsa nesmierne zábavné. Kým do kúpeľne nevojde maminka a pri pohľade na tú spúšť jej nezamrzne úsmev na tvári. Napriek tomu svojmu dieťaťu dopraje aj spoločnosť v spôsobe hračky na kúpanie. Aby si dieťa kúpanie poriadne užilo, niečo sa naučilo, večer spokojné zaľahlo a rýchlo zaspalo.

Gumené hračky do vane

Ktoré hračky do vane sú pre deti najzaujímavejšie a prečo by ste ich do večerného kúpania mali zapojiť?

Obľúbené hračky do vane

Pomáhajú prekonávať strach z vody

Niektorým deťom sa do vane nechce a vody sa boja. V tomto prípade má hračka dieťa inšpirovať a vzbudiť zvedavosť tak, aby sa na kúpanie začalo tešiť. Kúpanie je predsa zábava. Netreba sa ho báť. Bojovať s dieťaťom každý večer nie je nič príjemné. Nejeden rodič s tým má skúsenosti. Vyberte dieťaťu hračku s motívom, ktorý dobre pozná a ktorý má rado. Aby ho upútala, rýchlo si k nej vytvorilo pozitívny vzťah a pomohla mu odbúrať strach z kúpania.

Nie je to len o kúpaní

Hračky na kúpanie sú dnes vyrobené z kvalitných materiálov a sú bezpečné. Ruku na srdce. Koľkokrát ste nechali dieťa vo vani bez dozoru? Deti sa potrebujú hrať. Majú to vo svojej prirodzenej výbave. Večerné kúpanie nie je len o vonkajšej očiste organizmu. Dieťa sa pri hre vo vode uvoľní a zrelaxuje nielen psychicky, ale aj fyzicky.

Večerné kúpanie s hračkami

Blahodárne účinky vody na stuhnuté svaly vám asi netreba pripomínať. Aj dospelí majú pocit, že po večernej sprche zmyjú aj celodenný stres a napätie a do postele si líhajú ako znovuzrodení. Deti to prežívajú podobne, aj keď si to málokedy uvedomujeme.

Hračka vo vani nie je len o hraní

Aj s hračkami vo vode sa deti učia. Uchopiť hračku, ktorá sa stále stráca pod vodnou hladinou, nie je to isté ako sa hrať na koberci v detskej izbe. Hračky vo vode reagujú úplne inak. Doprajte svojmu dieťaťu možnosť objaviť a spoznať aj tento druh zábavy. S hračkami do vody dieťa rozvíja predstavivosť a sústredenosť. Hrať sa na kapitána či piráta a zachrániť princeznú z topiacej sa lode chce poriadnu dávku fantázie.

Čím skôr si dieťa na vodu zvykne, tým lepšie

Dieťa by si na vodu malo zvykať odmalička. Aby prirodzene pochopilo, že pod vodou sa nenadýchne. Že sa mu vo vode ľahšie pohybuje, ale musí dávať väčší pozor. Že vdýchnutie vody nosom nie je nič príjemné, ale občas sa tomu nevyhne. Na kúpalisku tieto jeho poznatky oceníte aj vy, lebo dieťa už bude s niektorými vecami, ktoré sa vo vode stávajú, počítať. A najlepšie na tom je, že na to príde úplne samo.

Hračky do vane, s ktorými sa v každom dobrom hračkárstve stretnete, môžeme rozdeliť na:

 • gumené hračky do vody,
 • naťahovacie hračky do vody,
 • vodolepky a magnetky pre deti do vody,
 • hračky na prelievanie vody,
 • knižky do vody,
 • nafukovacie hračky do vody,
 • sieťky na hračky do kúpeľne s udicou,
 • vodné mlyny a striekačky.

Gumené hračky do vody

Pamätáte si na svoju prvú gumenú hračku do vane? Stavím sa, že to bola kačička. Doteraz na ňu s láskou spomínate a bola to prvá hračka, ktorú ste kúpili aj svojmu prvorodenému. Je to tak? Dnes sú tieto hračky prepracovanejšie, príjemnejšie na dotyk, ale na tú svoju aj tak nikdy nezabudnete a stále je najkrajšia. Mäkká guma, roztomilý výraz a zvuk, ktorý pri stlačení zo seba vydáva, sa dieťaťu predsa musí páčiť.

Gumené hračky do vody

Nie je to len o kačičke. Dnes majú gumené hračky oveľa širší záber. Častou inšpiráciou sú práve populárne rozprávkové postavičky. Malého bielo-oranžového Nema tiež musel mať doma každý. Gumené hračky sú vo vnútri duté a vyrobené tak, aby sa udržali na vodnej hladine. Žabka, rybka, chobotnica, hviezdica, ponorka či loďka pomôže dieťaťu spoznať farebný svet pod morskou hladinou.

Tieto hračky sú určené najmä deťom od 6 mesiacov do 2 rokov, ale radi si nimi kúpanie spestria aj tie staršie. Na rozpoznávanie farieb sú ideálne také hračky, ktoré po kontakte s vodou menia farbu. Suchá kačka je žltá, mokrá zelená.

Naťahovacie hračky do vody

Veľa zábavy vo vode si dieťa užije aj vďaka hračke do vane s mechanickým strojčekom. Najskôr ho treba natiahnuť, pri čom si dieťa precvičí jemnú motoriku a potom bude so zájmom sledovať, ako tučniak, žaba, ryba, korytnačka či chobotnica pláva aj bez jeho pomoci. To je paráda! Tieto hračky sú väčšinou vyrobené z umelej hmoty, sú ľahké a krásne farebné. Kúpte ich svojim deťom, keď dosiahnu 2 roky. Skôr hraniu s nimi neprídu na chuť a s pevnou umelou hmotou by si mohli ublížiť.

Vodolepky a magnetky pre deti do vody

Máte okolie vane chránené obkladačkami? Vodeodolné nálepky a magnetky, ktoré k obkladačke pekne priľnú sú hračkou, s ktorou sa vaše dieťa určite vyhrá. Abeceda, číslice, zvieratká, rozprávkové postavičky plné farieb precvičia nielen jemnú motoriku, ale aj predstavivosť, logiku a myslenie dieťaťa.

Penové písmená do vody

Investujte do nálepiek, ktoré menia farbu a vaše dieťa sa vo vani naučí naozaj všetko. Jedinou nevýhodou tejto hračky je to, že pri kúpaní spotrebujete veľa teplej vody, lebo dieťa z vane nebude chcieť odísť. Vodolepky a magnetky sú určené deťom nad 1,5 roka.

Hračky na prelievanie vody

Pohárik, vedierko a krhlička do vody jednoducho patria. V ponuke nájdete jednoduché, ale aj prepracovanejšie varianty vyrobené z ľahkého a odolného plastu. Hýria farbami a často sú prizdobené zvieratkami či rozprávkovými postavičkami, ktoré sú práve v móde. Dieťa si precvičí motoriku a presnosť, aj keď vody je pri tomto spôsobe hry mimo vaňu častejšie viac ako vo vnútri. Keď dieťa trošku vyrastie, dokúpte k pohárikom a vedierkam yookidoo hračky do vody a trošku mu to prelievanie spestrite. Sledovať, ako voda preteká zhora dolu a aké prekážky pri tom musí prekonávať je fascinujúce. Hranie s týmito hračkami poteší deti už od 1 roka.

Knižky do vody

Niečo sa vám nepozdáva? Nebojte sa, nemáme na mysli papierové knižky, z ktorých čítate rozprávky pred spaním. Týmto knihám voda neublíži. Sú vyrobené z polyetylénu, silikónu alebo gumy. Knižôčky sú pekné farebné s rôznou tématikou. Niektoré vydávajú zvuky, niektoré menia farby a niektoré striekajú vodu. Záleží na vás, ktorú dieťaťu doprajete. Ak máte doma malého čitateľa, určite ju ocení. Teplá voda a kniha v ruke. Viete si predstaviť príjemnejší relax? Deti od 6 mesiacov sa takejto knihe určite potešia.

Nafukovacie hračky do vody

K nafukovacím hračkám do vody nepatria len rôzne zvieratká či loptičky, ale aj rukávniky a nafukovacie kolesá, ktoré vo vani veľmi nevyužijete, ale na kúpalisku či plavárni vám pomôžu s bezpečnosťou vášho dieťaťa. Výber farby a motívu necháme na vás.

Nafukovacie koleso do vody

Aj tieto hračky podliehajú módnym trendom a často sa na nich objavujú rozprávkové postavičky či zvieratká, ktoré deti momentálne vyhľadávajú. Zaplávať si s populárnym Nemom či Dory je pre každé dieťa zážitkom. Na každej takejto hračke je napísaný odporúčaný vek dieťaťa, ktorý by ste mali pri jej výbere zohľadniť.

Sieťka na hračky do kúpeľne s udicou

Chytanie rybičiek a iných morských živočíchov na udicu alebo do sieťky v deťoch vzbudí poriadnu dávku súťaživosti a o zábavu je postarané. Kto ich chytí viac? Vy, alebo necháte vyhrať svoje dieťa, aby malo radosť? Dieťa si precvičí jemnú motoriku, koordináciu a presnosť a ešte sa pri tom aj príjemne baví. Čo viac môže starostlivý rodič chcieť? Túto zaujímavú hračku nevyužijete len vo vani, ale aj v bazéne v letných mesiacoch. Hračka je už náročnejšia na obsluhu, preto je určená deťom nad 2 roky.

Vodné mlyny a striekačky

Mlyny a striekačky sú zábavkou, ktorú vaše dieťa určite ocení. Nalievať vodu a sledovať, čo všetko počas svojej cesty dokáže a ako rýchlo sa vráti späť do vane je také vzrušujúce. Všimli ste si, že voda strieka aj z boku? Nechajte svoje dieťa, aby objavilo všetky tajné cestičky, ktorými je voda schopná preniknúť. Mlyn sa vďaka vode krúti, ale keď jej dieťa zmení smer, sám si neporadí. Rotujúce časti, ktorými prúd vody pohne budú vaše deti pozorovať bez pohnutia.

Vodná pištoľ

Ak sa chcete vyhnúť kúpeľni plnej vody, vodné pištole doma radšej neskúšajte. Dostať kúpeľňu do pôvodného stavu vám dá poriadne zabrať, aj keď pre vaše deti to bude nezabudnuteľná zábava. Odložte ich na leto a vytiahnite ich na dvor. Jemnú osviežujúcu spŕšku vody v horúčavách určite oceníte. Tieto hračky sú určené deťom od 1 až 2 rokov. Vy musíte zvážiť, čo všetko vaše dieťa s hračkou dokáže.

Penové hračky do vane

S penovými hračkami sa radi zahrajú aj tí najmenší. Sú farebné, mäkké a ľahké. Dieťa ich dobre chytí do ruky a dobre sa mu nimi manipuluje. Farebné zvieratká, autíčka či iné motívy mu pomôžu spoznávať svet okolo seba a vychutnať si kúpanie plné zábavy. Podporte fantáziu svojho dieťaťa a nechajte ho vytvoriť taký príbeh, ktorý sa mu páči. Penové hračky do vane mu s tým pomôžu. Vďaka príjemnému materiálu a nenáročnému prevedeniu sa s nimi môžu hrať deti už od 6 mesiacov.

Výber hračky do vody nepodceňujte

Vybrať správnu hračku nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. V prípade hračiek do vane by ste mali zohľadniť najmä:

 • vek dieťaťa. Informáciu o tom, pre aký je hračka určená nájdete na každom obale, venujte tomu pozornosť;
 • materiál, z ktorého je hračka vyrobená. Vhodné sú netoxické a ekologicky šetrné materiály bez výrazného zápachu;
 • farby nesmú z hračky púšťať, ani sa olupovať;
 • bezpečnosť a kvalita materiálu hračiek do vody musí byť potvrdená certifikátom výrobcu;
 • všetky spoje musia mať hračky pevné, aby ich dieťatko nevedelo odlomiť alebo odhryznúť;
 • vyhnite sa ostrým rohom alebo hranám;
 • dieťa sa na hračky musí tešiť, preto by mali byť príjemné aj na dotyk;
 • hračky do vane by ste mali ľahko vyčistiť, voda z nich by sa mala dať bez problémov vyliať, aby sa v nej nezačali usádzať huby a plesne. Vlhko sa im páči.

Hračky, s ktorými sa vaše dieťa vo vani nebude nudiť

Vybrali sme niekoľko hračiek do vody, ktoré sú medzi deťmi najobľúbenejšie. Inšpirujte sa. Dieťa váš výber určite ocení. Kúpanie je predsa zábava!

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...Publikované dňa: 13.01.2019
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...

Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasuHélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium na párty dokáže vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých. Okrem toho, že  hélium vo vzduchu udrží balóny , dokáže udržať i  vysokú úroveň...