Kvalitné krmivo pre mačky ponúka Royal Canin, Whiskas, Purina aj Carnilove – test, recenzie, cena

Tak, ako sa staráme o vlastný jedálniček, je potrebné zaujímať sa o zloženie krmiva svojho domáceho miláčika. Aj mačky majú určité nároky na potravu, čím nemyslíme len to, čo im chutí. Potrebujú vyváženú stravu prospešnú ich zdraviu bez zbytočných aditív.

Ako vybrať najlepšie krmivo pre mačku?

V obchodoch pre domácich miláčikov však natrafíte na rôznorodé krmivá, od suchých po tekuté. Viete, ktoré sú pre vaše mačku najvhodnejšie?

Obľúbené suché krmivá pre mačky


Živiny, ktoré mačka v strave potrebuje

Na rozdiel od psov, mačky nie sú všežravce, ale mäsožravce, ktorých absolútnym základom stravy by mali byť živočíšne bielkoviny. Nedostatok dôležitých živín v strave môže viesť k radu zdravotných problémov. Preto je dôležité poznať, čo váš štvornohý miláčik potrebuje a zaujímať sa o zložky živín v potrave, ktorú mu kupujete. Poďme sa pozrieť na makroživiny, ktoré sú pre život mačky potrebné.

 • Bielkoviny – Tvoria veľmi dôležitú zložku potravy, keďže sú zdrojom aminokyselín, ktoré sú dôležité pre tvorbu enzýmov, hormónov či vyrovnané pH. Bielkoviny v potrave mačky by mali pochádzať z mäsa, rýb či vajec, nie rastlinnej potravy (sója, hrach, pšenica). Rastlinné bielkoviny neposkytujú dostatok aminokyselín, predovšetkým taurín, ktorý je pre mačky významný.
 • Tuky – Predstavujú zdroj energie a obsahujú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre bunky aj metabolizmus. Potrebné sú predovšetkým omega-3 a 6 mastné kyseliny a ďalšie kyseliny. Potrava bohatá na tuky je pre mačky lákavá, no nenechajte sa zmiasť len tým, čo jej chutí. Nadmerná konzumácia tukov môže viesť k obezite.
 • Sacharidy – Pokiaľ ide o sacharidy, je to zložka potravy, ktorú mačky ako mäsožravce nepotrebujú konzumovať. Stáva sa, že v lacných krmivách, ale aj maškrtách pre mačky sa nachádza vysoké množstvo sacharidov, čo môže zdravie mačky poškodiť. Mačky nezískavajú energiu zo sacharidov ako ľudia, ale prevažne z bielkovín a tukov.

Okrem bielkovín a tukov je vhodné pozrieť sa aj na mikroživiny (vitamíny, minerály a stopové prvky), ktoré mačky potrebujú:

 • Taurín – Táto aminokyselina je pre mačky životne dôležitá. V minulosti v spracovanom krmive chýbala a u mačiek sa začali vyskytovať zdravotné problémy i úmrtia. Dnes sa do krmív dodáva izolovane, no v bežnej strave sa dá nájsť v živočíšnej bielkovine.
 • Arginín – Ďalšia aminokyselina nachádzajúca sa v živočíšnej bielkovine. Mačky ju vo veľkom množstve prijímajú z mäsa, keďže ich organizmus si ju nevie vyrobiť. Nedostatok arginínu môže viesť k zažívacím problémom, strate hmotnosti až úmrtiu.
 • Minerály – V potrave mačky je potrebných niekoľko minerálov. Vápnik na posilnenie kostí a zubov, fosfor na stavbu kostry, horčík na správne fungovanie hormónov a enzýmov, sodík pre nervovú sústavy a mnoho ďalších, ako draslík, železo, meď, zinok či mangán.
 • Vitamíny – Zabezpečujú správny rast a fungovanie organizmu. Potrebné sú hlavne vitamíny A pre zdravý zrak a rast, D pre vstrebávanie minerálov, E ako významný antioxidant, K pre zdravie kostí a celá škála vitamínov B potrebných pre srsť, kožu i nervovú sústavu.
 • Vláknina – V potrave mačiek by sa mala nachádzať aj vláknina, no v omnoho menšom množstve ako u ľudí. Zabezpečí správne fungovanie tráviaceho traktu, no prehnané množstvo môže viesť k zažívacím problémom.
 • Enzýmy – Sú to molekuly bielkovín, ktoré pomáhajú stavbe buniek, orgánov a tkanív a sú dôležitou súčasťou životných procesov. Mačky ich získavajú zo živočíšnych bielkovín nachádzajúcich sa v krmive.

Kvalitné krmivo pre mačky – test

Tak, ako existujú vitamínové a minerálne doplnky výživy pre ľudí, podobné výrobky sa dajú zakúpiť aj pre mačky. Majú nahradiť mikroživiny, ak ich zviera z nejakého dôvodu potrebuje doplniť. Častou otázkou je, či je vhodné a potrebné mačkám takéto doplnky kúpiť. Pri zdravom jedincovi sa žiadne dodatočné výživové doplnky neodporúčajú – všetko potrebné by mačka mala získať z potravy. Výnimkou sú prípady, keď mačka trpí rôznymi zdravotnými problémami. Pri zažívacích problémoch ide napr. o tráviace enzýmy či probiotiká, pri starších mačkách môže ísť o výživu kĺbov a kostí, pri výstavných mačkách zase rôzne vitamíny a minerály na zlepšenie kvality a vzhľadu srsti. Ak vám takéto prípravky veterinár vyslovene neodporučí, je lepšie sa im vyhnúť a svojej mačke skôr zabezpečiť kvalitnú stravu.

Druhy mačacích krmív

Suché, polosuché, šťavnaté – krmivo pre mačky nájdete v rôznych formách. Každé má svoje pre a proti, no nie všetky druhy krmiva sú vhodné na každodenné používanie. Líšia sa od seba obsahom, spôsobom skladovania či tým, ako často je vhodné ich podávať.

 • Granule – Granule patria k najčastejšie využívaným druhom krmiva. Ide o suché krmivo, tým pádom je aj trvácnejšie a ľahšie sa skladuje. Preto sa často oplatí kúpiť väčšie balenie, ktoré je cenovo výhodnejšie a vydrží dlhšie. Čo sa týka zloženia, kvalitné granule (min. 30 % mäsa) dokážu skutočne poskytnúť všetky živiny, ktoré mačka potrebuje. Ich výhodou je aj to, že pozitívne vplývajú na zdravie zubov mačky a posilňujú jej čeľusť. Zároveň ide o produkt s najširším výberom podľa veku či špecifických potrieb mačky. Nevýhody granúl zahŕňajú to, že pre mačky nie sú také lákavé ako šťavnatá strava a neposkytujú im žiadnu vodu a hydratáciu. Navyše, lacné a nekvalitné granule sú plné pšenice a sacharidov, ktoré sú pre mačky úplne nevhodné.
 • Konzervy – Patria k šťavnatej strave, ktorú mačky obľubujú. Dajú sa použiť ako doplnkové krmivo s granulami, ale i samostatne. Výhodou je, že neotvorená konzerva vydrží dlho, kvalitné konzervy dokážu pokryť stravovacie potreby mačiek a sú chuťovo aj aromaticky lákavé. Takáto šťavnatá potrava je pre mačky prirodzená a navyše ich aj hydratuje. Pri konzumácii konzerv sa môžu objaviť problémy so zubami, ale aj zažívacie problémy u mačiek, ktoré nie sú na túto stravu zvyknuté. Nevýhodou je, že otvorená konzerva dlho nevydrží.
 • Kapsičky – Kapsičky obsahujú rovnakú potravu ako konzervy, no strava je často šťavnatejšia. Balia sa v jednotlivých kapsičkách v menších porciách, čo môže byť výhodné pri cestovaní. Kvalitné kapsičky môžu poskytnúť všetky zložky výživy pre mačky, no skôr sa odporúča používať ich ako doplnkové krmivo. Výhodou je ich praktickosť, menšia hmotnosť i objem, no zároveň stoja väčšinou viac ako konzervy.

Vhodné konzervy pre mačky

 • Paštéty – Mačacie paštéty patria k šťavnatej, no doplnkovej strave. Na rozdiel od konzerv, kde sú mäsové kúsky, paštéty majú jednotnú textúru, niekedy redšiu či krémovejšiu, inokedy tuhšiu. Každopádne ide o doplnkové krmivo, ktoré mačky obľubujú, no netreba to s ním preháňať.
 • Salámy – Na rozdiel of salám určených pre ľudí, zloženie mačacích salám je upravené tak, aby obsahovali menej solí, korení a najlepšie žiadne konzervanty či farbivá. Mačacia saláma patrí k polosuchej strave mačky, no nejde o krmivo, ktoré by malo byť primárnym zdrojom výživy. Salámy sa používajú ako maškrty a odmeny, nikdy nie v nadmernom množstve.
 • Mlieko – Kravské mlieko, ako ho konzumujeme my, nie je pre mačky vhodné. Preto je tu alternatíva v podobe mačacieho mlieka, teda mlieka upraveného špeciálne pre mačky. Obsahuje tráviace enzýmy a ďalšie látky, vďaka ktorým mlieko nenarobí mačke tráviace problémy. Toto mlieko je určené skôr pre mačiatka, dospelá mačka ho v strave vôbec nepotrebuje.
 • Maškrty – Maškrty majú podobu rôznych kostičiek, granuliek, žuvacích tyčiniek a podobne. Maškrty sú určené len na maškrtenie, teda nezastupujú bežnú stravu. Sú skvelé pri tréningu mačky ako odmena po splnení pokynu, no pomáhajú aj zdraviu chrupu mačky. Ich množstvo by nikdy nemalo presiahnuť 10 % stravy, inak hrozí obezita. Aj z maškŕt sa dajú vyberať zdravšie alternatívy, napr. maškrty na podporu zdravia chrupu alebo sušené kuracie mäso. Cena je, samozrejme, vyššia než pri bežnom krmive.
 • Surové mäso – Aj keď surové mäso predstavuje prirodzenú potravu mačky, neodporúča sa používať ho ako primárne krmivo. Mäso v surovom stave obsahuje baktérie a parazity, ktoré by mohli zdraviu vašej mačky uškodiť. Kým mačka žijúca vonku si sem-tam nejakú myšku uloví aj sama, domácim mačkám sa surové mäso dávať neodporúča.

Krmivo podľa špecifických potrieb

Pri výbere krmiva pre mačku je nesmierne dôležité vziať do úvahy aj jej špecifické potreby. Sú krmivá, ktoré sa rozdeľujú podľa veku na tie pre mačiatka (do 12 mesiacov), pre dospelé mačky (1 – 7 rokov) a pre staršie mačky (od 7 rokov). Ďalšie rozdelenie sa týka prostredia, v ktorom žijú – krmivo pre mačky chované vonku a krmivo pre mačky žijúce v dome. Jestvujú aj ďalšie krmivá zamerané na špecifické potreby, napríklad pre kastrované a sterilizované mačky, pre kotné mačky, pre krajšiu srsť, pre vyberavé mačky, ktoré nezjedia čokoľvek, alebo krmivá určené pre mačky trpiace zdravotnými problémami, najčastejšie krmivo pre mačky so zažívacími problémami. Poďme sa pozrieť na najčastejšie žiadané krmivá.

 • Krmivo pre mačiatka – Krmivo pre mačiatka má iné zloženie, obsahuje viac tuku, mastných kyselín i vitamíny a minerály, ktoré mu dopomáhajú k zdravému rastu. Mačiatka sa musia kŕmiť častejšie a tomu je uspôsobené aj zloženie krmiva. Tieto krmivá bývajú suché aj šťavnaté – šťavnaté sa im budú lepšie hrýzť, no niektoré mačky môžu mať z nich zažívacie problémy. Granulky pre mačiatka sú menšie, aby sa dali ľahšie rozhrýzť, no ak je potrebné, môžu sa zaliať vodou a tak zmäkčiť. U mačiatok je potrebné vyhýbať sa surovému mäsu a vajciam, keďže obsahujú škodlivé baktérie.
 • Krmivo pre staršie mačky – Staršie mačky mávajú upravenú stravu, ktorá obsahuje už menej bielkovín a menej kalórií, keďže vo vyššom veku vydávajú menej fyzickej aktivity. Rozdiel je tiež v tom, že granule pre mačky seniorky sú menšie, pretože ich chrup už toľko nezvládne. Pravdou je, že staršie mačky mávajú aj rôzne zdravotné problémy, preto majitelia mačiek siahajú aj po iných druhoch krmív na podporu zdravia kostí, zubov, obličiek či pomoc pri obezite.
 • Krmivo pre mačky žijúce v dome – Každý majiteľ mačky žijúcej výhradne v interiéri časom prejde na indoor krmivo. Takéto mačky majú menší výbeh, sú menej aktívne, a tak potrebujú aj menej kalórií. Ďalším znakom takéhoto krmiva je podpora trávenia, keďže mačky vonku zvyknú pre lepšie zažívanie konzumovať trávu. Ak mačka trávu nekonzumuje, máva častý problém s gučami srsti v žalúdku. No a benefit indoor krmiva, ktorý majitelia skutočne oceňujú, je, že obsahuje zložky, vďaka ktorým zapáchajú mačacie výkaly menej.

Kŕmenie dospelej mačky žijúcej v dome

 • Krmivo pre kastrované a sterilizované mačky – Špecifikom tejto skupiny mačiek je, že sú náchylnejšie na obezitu a rôzne ďalšie ochorenia, častý je výskyt močových kameňov a problémov s močovým mechúrom. Ich strava preto musí byť upravená špeciálne pre ich potreby. Keďže zvyknú byť o čosi lenivejšie a ľahšie priberú, krmivo pre kastrované a sterilizované mačky máva aj menej kalórií.
 • Krmivo pre mačky s citlivým trávením – Tieto mačky mávajú často hnačky, zvracajú, môžu byť dehydrované a taktiež sa u nich môže meniť váha (chudnutie). Tento druh krmiva sa preto vyhýba konzervantom, farbivám a ďalším látkam, ktoré môžu pôsobiť dráždivo, obsahuje prírodné zdroje surovín, omega mastné kyseliny, ľahko stráviteľné sacharidy a zvyčajne aj potrebné mikroživiny a probiotiká na podporu trávenia.
 • Krmivo pre mačky s nadváhou – Nadváha býva problém najmä u domácich mačiek a starších mačiek, ktorých fyzická aktivita je nižšia a príjem jedla sa zvýšil. Tieto krmivá ponúkajú znížený obsah kalórií, menej nezdravých tukov, no obsah omega mastných kyselín. Obsahujú minimum alebo žiadne sacharidy a sú tvorené najmä kvalitným živočíšnym proteínom bez zbytočných konzervantov, aditív a látok povzbudzujúcich chuť do jedla.
 • Krmivo pre mačky s kožnými problémami – Tieto krmivá sú doplnené o látky podporujúce zdravie kože a srsti. Ide predovšetkým o omega-3 a -6 mastné kyseliny, ktoré sú protizápalové, podporujú imunitný systém a hojenie kožných poranení. Ďalej sú potrebné antioxidanty a kvalitné živočíšne bielkoviny. Z krmiva sú, naopak, vylúčené bežné alergény a rôzne aditíva a konzervanty.

Tipy, ako správne vybrať krmivo pre mačku

Keď získate prehľad o tom, aké rôzne krmivá pre mačky je možné dostať, vybrať si môže byť náročné. Preto vám ponúkame prehľad tipov, ktoré môžete pri výbere uplatniť.

 • Suchá alebo šťavnatá strava? Suchá strava je prospešná pre zdravie ústnej dutiny a posilnenie čeľuste, šťavnatá strava pomáha pri hydratácií a môže byť nápomocná u mačiek s urologickými problémami, cukrovkou a ochoreniami obličiek. Jednoznačná odpoveď preto nejestvuje, no odporúča sa ísť zlatou strednou cestou a kombinovať oboje. Ak máte mačku v dome, môžete inklinovať k suchej indoor strave pre elimináciu zápachov a hnačiek, no z času na čas zahrňte do potravy aj konzervy a taštičky, prípadne granule občas navlhčite vodou.
 • Sú dôležité ingrediencie alebo živiny? Pri výbere sa neriaďte len pekným názvom a obrázkom, ale prečítajte si zloženie. Neriaďte sa len ingredienciami – 60 % čerstvého mäsa znie dobre, no v sušenom stave má omnoho menej bielkovín než sa môže zdať. Okrem ingrediencií preto sledujte hlavne živiny, obsah bielkovín by mal byť aspoň 30 %, sacharidov by malo byť čo najmenej – do 5 %.

Zloženie krmiva pre mačky

 • Obsahuje kvalitné mäso? V zložení mačacích krmív sa často objaví len „mäso“, ktoré je väčšinou špecifikované len o druh, ako kuracie, bravčové, jahňacie a pod. „Mäso“ je široký pojem a okrem čistého mäsa zahŕňa aj vedľajšie produkty, ako vnútornosti, ak nie je mäso špecifikované, ide často o časti ako rohy, srsť, kopytá či kosti. Kým vnútornosti obsahujú prospešné živiny, odpadové časti také výživné nie sú. Preto ak mäso v zložení nie je špecifikované, môžete len hádať, čo sa v zložení nachádza.
 • Má vaša mačka špeciálne potreby? Prečítajte si informácie o tom, pre akú vekovú kategóriu či špecifické účely je krmivo určené, aké má zloženie a aké sú odporúčané dávky krmiva. Môžete napríklad zistiť, že krmivo pre obézne mačky má síce menej kalórií, no poskytuje viac sacharidov než by malo a omnoho menej kvalitných živočíšnych bielkovín.
 • Je prírodné zloženie lepšie? Niektoré krmivá sa označujú ako „prírodné“ a majú navnadiť pocit, že ide o bio kvalitu, resp. že neobsahujú konzervanty, farbivá a pridané látky. Krmivo bez takýchto zložiek je skvelou voľbou pre mačky s citlivým trávením, no predtým, než po krmive s označením prírodné siahnete, prečítajte si zloženie – môže vás nemilo prekvapiť.

Koľko krmiva mačka potrebuje

Množstvo krmiva, ktoré mačka denne potrebuje, sa mení v závislosti od plemena, váhy aj veku. Mačiatka potrebujú menej krmiva než dospelé mačky, no musia sa kŕmiť častejšie. Staršie mačky potrebujú denne menej kalórií, pretože vydajú menej energie. Menej krmiva bude potrebovať mačka plemena Singapura s váhou okolo 2 kg než bežná mačka, ktorá priemerne váži 3,5 – 4,5 kg, či mačka plemena Maine Coon, ktorej váha môže dosiahnuť aj 6 – 8 kg. Koľko krmiva teda vaša mačka potrebuje?

Štandardné odporúčanie býva približne 253 kcal denne pre mačku vážiacu 4 kg, teda 50 – 60 g granúl alebo 150 – 200 g šťavnatého jedla (konzervy alebo kapsičky). Mačka s rovnakou váhou po kastrácii alebo v seniorskom veku by mala prijať menej jedla, v prípade granúl približne 45 g. S každým kg váhy pripočítajte 10 – 15 g jedla. Dospelá mačka vážiaca 2 kg by tak mala dostať asi 35 g granúl a mačka s váhou 6 kg asi 75 – 80 g.

Obľúbené suché krmivá pre mačky


Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

10/08/2021 14:14
Gabika C.

Doma mám dve mačičky a kupujem im Whiskas Adult s hovädzím mäsom. Obom tieto granule chutia a cena je tiež veľmi dobrá. Ak to porovnám s inými granulami, tak tieto mi v pomere ceny / množstva vychádzajú najlepšie. Mačkám granule vysypem do misky a pekne sa napapajú, z toho súdim, že zloženie aj chuť im vyhovuje. Toto krmivo používam už cca. 5 rokov a zatiaľ som nezaznamenala žiaden problém. Krmivo, ktoré som kupovala predtým, mačkám až tak nechutilo a niekedy ho nechceli vôbec jesť. S produktom som spokojná.

10/08/2021 21:18
Varvara

Našim mačkám kupujem krmivo Brit Premium Cat Adult Salmon a sú s ním spokojné, priam ho zbožňujú. Keď som krmivo kupovala prvýkrát, zobrala som len na skúšku, no keďže mačkám zachutilo, kupujem ho aj naďalej. Mačičky nemajú žiadne tráviace problémy a zdá sa mi, že po presedlaní na tento druh krmiva sa im zlepšila aj srsť, pretože je krajšia a viac ligotavá. Oceňujem tvar granúl - malé rybičky - lebo mám pocit, že mačky ich ľahšie rozhryzú. Okrem týchto granúl im dávam jesť aj klasické mäso. Čiže majú bohatú stravu. Krmivo je síce trocha drahšie, no v rámci pomeru ceny a kvality ide o výhodnú kúpu. Ak vašim mačkám zachutí, v podstate nie je čo riešiť, lebo načo ich kŕmiť niečím, čo im nešmakuje? Ideálne je vyskúšať a podľa toho sa prispôsobiť.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 17.02.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí močVulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč

Škvrnitý, vypálený alebo vyschnutý trávnik je často dôsledkom vykonávania malej potreby vášho domáceho miláčika. Vulkanické kamene tento problém vyriešia.

Chov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanieChov anduliek doma či vonku – klietka, správanie, krmivo, rozmnožovanie

Andulky patria vďaka priateľskej povahe a svojmu vzhľadu medzi najobľúbenejšie a najčastejšie chované druhy vtákov. Čo všetko je potrebné na chov andulky a ako si poradiť pri...

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.