Najlepšie mlynčeky na kávu: Recenzie a test poradia, ako si vybrať

Každý milovník kvalitnej kávy vám potvrdí, že najlepšiu chuť hotového kávového nápoja dosiahnete výlučne s použitím čerstvo namletej kávy. Rôzne spôsoby prípravy ako napr. espresso, french press či turecká káva potrebujú rôznu hrúbku mletia.

Elektrický mlynček na kávu

Súčasťou výbavy každého kávičkára, ktorý to so svojou vášňou myslí vážne, by teda mal byť kvalitný mlynček na kávu, či už ručný alebo elektrický. Vybrali sme pre vás tie najlepšie!

Obľúbené mlynčeky na kávu

Mechanizmus mletia kávy

Elektrický mlynček môže byť vybavený mechanizmom so sekacím nožom alebo mlecími kameňmi. Mechanizmus s trieštivým nožom kávu nedrví ale seká. Znamená to, že káva z tohto mlynčeku nebýva vždy pomletá rovnomerne na rovnakú hrúbku. Sekací mechanizmus pracuje pri vysokých otáčkach a kávu zahrieva, čím sa z nej uvoľnuje aróma. Vy však chcete, aby sa uvoľnila až pri samotnej príprave kávy.

Na mlynčeku s mlecími kameňmi viete, na rozdiel od sekacích nožov, nastaviť hrúbku mletia. Ide o dôležitú vlastnosť, pretože pre rôzne spôsoby prípravy kávy (turecká, espressovač, aeropress, frenchpress, chemex) potrebujete rôznu hrúbku mletia. V prípade mlynčekov s kameňmi platí – čím väčší tým lepší. Väčšie mlynčeky totiž melú kávu pri nižších otáčkach a nehrozí jej zahrievanie podobne, ako je to pri mechanizmoch so sekacími nožmi.

Mletá káva

Dôležitý je aj tvar mlecích kameňov. Kónické kamene dokážu mlieť jemnejšie, než kamene ploché. Ostáva v nich tiež menej zbytkov kávy po vysypaní. Ploché kamene zasa melú rovnomernejšie a kávový nápoj má potom lepšiu konzistenciu.

Elektrický alebo ručný mlynček na kávu?

Najväčšou nevýhodou ručného mlynčeka je určite jeho pomalosť. Pocit z ručného mletia však môže umocniť autenticitu rituálu prípravy kávy. Mlynčeky majú malý zásobník na kávu, pretože pri ich použití sa predpokladá, že budete mlieť kávu na cca 1 až 4 šálky denne. Výhodou je, že káva sa pri ručnom mletí nezahrieva, keďže sa melie pri nízkych otáčkach. Zachováva plnú arómu, ktorú uvoľní v pravý čas. Ručné mlynčeky sa predávajú v plastových, elegantných nerezových i drevených retro vyhotoveniach.

Ručný mlynček na kávu

Elektrické mlynčeky sú jednoduché na obsluhu a pomelú aj väčšiu dávku kávy naraz. Lepšie modely dokonca umožňujú dávkovať kávu priamo do páky espresso kávovaru. Niektoré majú aj režim automatického mletia. Nadstaviť sa dá počet šálok, pre ktorý chcete kávu zomlieť a mlynček automaticky pomelie presne toľko kávy, koľko treba.

Top 5 mlynčekov na kávu podľa recenzií

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 12.09.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie práčky so sušičkou? Poradia recenzie, skúsenosti aj test Najlepšie práčky so sušičkou? Poradia recenzie, skúsenosti aj test

Na trhu nájdete neúrekom modelov, stačí si vybrať ten najvhodnejší. Zvažujete zároveň aj sušičku na bielizeň? Poradíme vám, na čo si dať pozor!

Čítačky kníh: Viete, aké funkcie majú a ktorá je tá najlepšia? Čítačky kníh: Viete, aké funkcie majú a ktorá je tá najlepšia?

Stretli ste sa už s názorom, že klasické knihy budú o sto rokov patriť histórií? Alternatívou k nim sú čoraz viac obľúbené čítačky kníh. Viete, akými funkciami sú vybavené a ktoré sú...

Test Magazín - Instantné kávy v spotrebitelskom teste Test Magazín - Instantné kávy v spotrebitelskom teste

V Európe patríme k najväčším konzumentom instatnej kávy. Zosumarizovali sme preto výsledky testovaní tohto produktu, ktoré boli uverejnené v časopise dTest a následne odvysielané v...


Pridať komentár