Najlepšie mlynčeky na kávu: Recenzie a test poradia, ako si vybrať

Každý milovník kvalitnej kávy vám potvrdí, že najlepšiu chuť hotového kávového nápoja dosiahnete výlučne s použitím čerstvo namletej kávy. Rôzne spôsoby prípravy ako napr. espresso, french press či turecká káva potrebujú rôznu hrúbku mletia.

Elektrický mlynček na kávu

Súčasťou výbavy každého kávičkára, ktorý to so svojou vášňou myslí vážne, by teda mal byť kvalitný mlynček na kávu, či už ručný alebo elektrický. Vybrali sme pre vás tie najlepšie!

Obľúbené mlynčeky na kávu

Mechanizmus mletia kávy

Elektrický mlynček môže byť vybavený mechanizmom so sekacím nožom alebo mlecími kameňmi. Mechanizmus s trieštivým nožom kávu nedrví ale seká. Znamená to, že káva z tohto mlynčeku nebýva vždy pomletá rovnomerne na rovnakú hrúbku. Sekací mechanizmus pracuje pri vysokých otáčkach a kávu zahrieva, čím sa z nej uvoľnuje aróma. Vy však chcete, aby sa uvoľnila až pri samotnej príprave kávy.

Na mlynčeku s mlecími kameňmi viete, na rozdiel od sekacích nožov, nastaviť hrúbku mletia. Ide o dôležitú vlastnosť, pretože pre rôzne spôsoby prípravy kávy (turecká, espressovač, aeropress, frenchpress, chemex) potrebujete rôznu hrúbku mletia. V prípade mlynčekov s kameňmi platí – čím väčší tým lepší. Väčšie mlynčeky totiž melú kávu pri nižších otáčkach a nehrozí jej zahrievanie podobne, ako je to pri mechanizmoch so sekacími nožmi.

Mletá káva

Dôležitý je aj tvar mlecích kameňov. Kónické kamene dokážu mlieť jemnejšie, než kamene ploché. Ostáva v nich tiež menej zbytkov kávy po vysypaní. Ploché kamene zasa melú rovnomernejšie a kávový nápoj má potom lepšiu konzistenciu.

Elektrický alebo ručný mlynček na kávu?

Najväčšou nevýhodou ručného mlynčeka je určite jeho pomalosť. Pocit z ručného mletia však môže umocniť autenticitu rituálu prípravy kávy. Mlynčeky majú malý zásobník na kávu, pretože pri ich použití sa predpokladá, že budete mlieť kávu na cca 1 až 4 šálky denne. Výhodou je, že káva sa pri ručnom mletí nezahrieva, keďže sa melie pri nízkych otáčkach. Zachováva plnú arómu, ktorú uvoľní v pravý čas. Ručné mlynčeky sa predávajú v plastových, elegantných nerezových i drevených retro vyhotoveniach.

Ručný mlynček na kávu

Elektrické mlynčeky sú jednoduché na obsluhu a pomelú aj väčšiu dávku kávy naraz. Lepšie modely dokonca umožňujú dávkovať kávu priamo do páky espresso kávovaru. Niektoré majú aj režim automatického mletia. Nadstaviť sa dá počet šálok, pre ktorý chcete kávu zomlieť a mlynček automaticky pomelie presne toľko kávy, koľko treba.

Top 5 mlynčekov na kávu podľa recenzií

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 12.09.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...

Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140 Najlepšia kamera do auta s GPS a nočným videním? Xiaomi aj Prestigio Roadrunner 140

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. Kamerový záznam z palubnej kamery v aute vám možno raz príde vhod ako objektívne svedectvo....