Najlepšie mlynčeky na kávu: Recenzie a test poradia, ako si vybrať

Každý milovník kvalitnej kávy vám potvrdí, že najlepšiu chuť hotového kávového nápoja dosiahnete výlučne s použitím čerstvo namletej kávy. Rôzne spôsoby prípravy ako napr. espresso, french press či turecká káva potrebujú rôznu hrúbku mletia.

Elektrický mlynček na kávu

Súčasťou výbavy každého kávičkára, ktorý to so svojou vášňou myslí vážne, by teda mal byť kvalitný mlynček na kávu, či už ručný alebo elektrický. Vybrali sme pre vás tie najlepšie!

Obľúbené mlynčeky na kávu

Mechanizmus mletia kávy

Elektrický mlynček môže byť vybavený mechanizmom so sekacím nožom alebo mlecími kameňmi. Mechanizmus s trieštivým nožom kávu nedrví ale seká. Znamená to, že káva z tohto mlynčeku nebýva vždy pomletá rovnomerne na rovnakú hrúbku. Sekací mechanizmus pracuje pri vysokých otáčkach a kávu zahrieva, čím sa z nej uvoľnuje aróma. Vy však chcete, aby sa uvoľnila až pri samotnej príprave kávy.

Na mlynčeku s mlecími kameňmi viete, na rozdiel od sekacích nožov, nastaviť hrúbku mletia. Ide o dôležitú vlastnosť, pretože pre rôzne spôsoby prípravy kávy (turecká, espressovač, aeropress, frenchpress, chemex) potrebujete rôznu hrúbku mletia. V prípade mlynčekov s kameňmi platí – čím väčší tým lepší. Väčšie mlynčeky totiž melú kávu pri nižších otáčkach a nehrozí jej zahrievanie podobne, ako je to pri mechanizmoch so sekacími nožmi.

Mletá káva

Dôležitý je aj tvar mlecích kameňov. Kónické kamene dokážu mlieť jemnejšie, než kamene ploché. Ostáva v nich tiež menej zbytkov kávy po vysypaní. Ploché kamene zasa melú rovnomernejšie a kávový nápoj má potom lepšiu konzistenciu.

Elektrický alebo ručný mlynček na kávu?

Najväčšou nevýhodou ručného mlynčeka je určite jeho pomalosť. Pocit z ručného mletia však môže umocniť autenticitu rituálu prípravy kávy. Mlynčeky majú malý zásobník na kávu, pretože pri ich použití sa predpokladá, že budete mlieť kávu na cca 1 až 4 šálky denne. Výhodou je, že káva sa pri ručnom mletí nezahrieva, keďže sa melie pri nízkych otáčkach. Zachováva plnú arómu, ktorú uvoľní v pravý čas. Ručné mlynčeky sa predávajú v plastových, elegantných nerezových i drevených retro vyhotoveniach.

Ručný mlynček na kávu

Elektrické mlynčeky sú jednoduché na obsluhu a pomelú aj väčšiu dávku kávy naraz. Lepšie modely dokonca umožňujú dávkovať kávu priamo do páky espresso kávovaru. Niektoré majú aj režim automatického mletia. Nadstaviť sa dá počet šálok, pre ktorý chcete kávu zomlieť a mlynček automaticky pomelie presne toľko kávy, koľko treba.

Top 5 mlynčekov na kávu podľa recenzií

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 12.09.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne Bezdymový gril vyrieši problém s grilovaním na balkóne

Nie každý má k dispozícii záhradku – niektorí majitelia si pobyt v nej nahrádzajú grilovaním na balkóne. Za akých podmienok je takéto grilovanie dovolené? A aký gril je vhodný?

Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov Výber spotrebiča podľa hladiny hluku + tipy ako znížiť hlučnosť spotrebičov

Pri výbere spotrebiča vám často ani nenapadne, že by ste sa mali zaujímať o jeho hlučnosť. Ide pritom o jednu z kategórií, ktorej dôležitosť sa často ukáže až po začatí používania...

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?