1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Najlepšie pákové kávovary: Recenzie a test poradia, ako vybrať!

Káva v sebe ukrýva omnoho viac vôní a chutí, než si mnohí z nás dokážu predstaviť. Tí náročnejší kávičkári budú určite pritakávať a pre vás ostatných je nutné urobiť na ceste za fantastickou kávou dva kroky – kúpiť si vhodný kávovar a naučiť sa s ním pracovať. 

Najlepší pákový kávovar

Kávovarov je viacero druhov, tú najlepšiu kávu však pripravíte s tzv. pákovým, s ktorým máte všetky kroky prípravy kávy pevne vo svojich rukách.

Top najobľúbenejšie pákové kávovary

Na základe recenzií a užívateľských hodnotení sme pre vás preto vybrali hneď niekoľko najobľúbenejších pákových kávovarov, aké si na Slovensku môžete kúpiť. Pozrite si ich vlastnosti, výhody i nevýhody a nechajte sa vtiahnuť do nového sveta plného chutí a vôní tej najlepšie pripravenej kávy.

Typy kávovarov 

    • Prekvapkávací – klasický kávovar, ktorý robí rána znesiteľnejšími. V podstate len ohrieva vodu a necháva ju prekvapkať cez mletú kávu, nadávkovanú v papierovom filtri. Výsledkom je filtrovaná čierna káva, ktorá je slabšia, než zalievaná, no je tiež ochudobnená o niektoré aromatické látky, ktoré ostávajú zachytené v papierovom filtri. Nevýhodou je tiež nutnosť vymieňať papierové filtre. S týmto kávovarom však pripravíte väčšie množstvo kávy naraz.
    • Kapsulový – kapsulové kávovary sú trendom najmä v posledných rokoch. Využívajú presnú dávku kávy, vopred namletej a pripravenej v kapsuliach, ktoré si kúpite v obchode. Výslednú chuť nemôžete nijako ovplyvniť a musíte sa spoliehať na obsah v kapsule. Navyše, vopred namletá káva nie je zďaleka taká kvalitná a aromatická ako tá, ktorú si zomeliete tesne pred jej prípravou. Naraz pripravíte iba jednu šálku kávy a nezanedbateľným je tiež veľmi negatívny vplyv na životné prostredie, keďže kapsuly predstavujú zbytočný plastový odpad (v poslednej dobe sa už objavili i kapsuly, ktoré je možné opakovane plniť). Výhodou kapsulových kávovarov je najmä jednoduchosť a rýchlosť obsluhy, a taktiež cena – kúpite ich už za 50 EUR.
    • Pákový kávovar – s pákovým kávovarom môžete svojpomocne pripraviť kávu na viacero spôsobov. Jeho výhodou a zároveň i nevýhodou je manuálna obsluha, takže musíte ovládať príslušné postupy pre prípravu konkrétneho druhu kávy (espresso, capuccino, caffe macchiato, atď.). Pákové kávovary nemajú integrovaný mlynček ani dávkovač kávy, môžete teda experimentovať s hrúbkou mletia, množstvom kávy na jednu dávku, a časom prípravy. Odmenou však môže byť dokonalý horúci nápoj, aký vám automatický alebo kapsulový kávovar nikdy neposkytne. Manuálny proces prípravy kávy je taktiež časovo náročnejší, takže pákové kávovary sa nehodia napr. do firiem s viacerými zamestnancami. Môžete ho však urýchliť použitím porciovanej kávy v tzv. E.S.E. podoch, čo sú v podstate kapsuly obsahujúce presne odmeranú dávku vopred namletej kávy. Kapsuly nie sú plastové ale papierové a pripomínajú okrúhle čajové vrecúška. Nie každý model kávovaru však umožňuje prípravu takto porciovanej kávy. Pákový kávovar profi triedy s cenou často presahujúcou tisíc eur však nájdete v každej lepšej reštaurácii, bare či kaviarni. Ale nebojte sa, lacný pákový kávovar pre domáce použitie kúpite už za cenu okolo sto eur.
    • Plne automatický espressovač – stačí doň nasypať zrnkovú kávu, naliať čerstvú vodu (prípadne tiež mlieko), vybrať si druh a veľkosť kávy a o nič sa nestarať. Automatický kávovar za vás kávu zomelie, nadávkuje, utlačí v dávkovači, zohreje vodu a hotovú kávu naleje do šálky. Nemôžete s ním však ovplyvňovať jednotlivé časti procesu tak, ako s pákovým kávovarom. Výhodou automatického espressovača je jednoduchosť obsluhy a tiež rýchlosť. Hodí sa ako samoobslužný prístroj nielen do domácnosti ale i do kuchyniek firiem či ubytovacích zariadení. Plne automatické espresso prístroje stoja okolo 250 EUR a viac.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie pákové kávovary

Funkcie a vlastnosti pákových kávovarov

Nahrievanie kávovaru

Káva musí mať v každej fáze procesu prípravy správnu teplotu. Dobrý pákový kávovar by mal mať vnútorné časti z mosadze, ktorá dlhšie udrží teplo, no jej nahrievanie trvá dlhšie. Väčšina prístrojov je vybavená kontrolkou, ktorá signalizuje dostatočné nahriatie, to ale obvykle platí len pre vodu.

Pákový kávovar

Nahriať je nutné aj páku kávovaru, inak sa bude extrahovaná káva pri prietoku cez ňu ochladzovať. Dosiahne to odpustením trošky horúcej vody, čím si zároveň zhruba overíte jej teplotu a vizuálnu kvalitu. Káva by mala putovať len do teplej šálky, preto niektoré kávovary ponúkajú na vrchu odkladaciu plochu na šálky s ohrevom. Pokiaľ váš kávovar predohrevom na šálky nedisponuje, nahrejte ich prúdom horúcej vody a potom vytrite do sucha.

Tlak vody

Tlak je často preceňovanou veličinou pri pákových kávovaroch. Pre prípravu espressa je potrebný trvalý tlak aspoň 9 barov. Pri niektorých prístrojoch výrobcovia udávajú hodnoty až 15 barov, ide však o maximálny tlak, aký je schopný čerpadlo vyvinúť. Ten však môže kolísať v závislosti od hrúbky namletia kávy, jej množstva, atď.

Najkvalitnejšie pákové kávovary

Pri niektorých veľmi lacných pákových kávovaroch sa stretnete aj s hodnotou 3,5 bar alebo podobnou nízkou hodnotou, ktorá by vás mala skôr varovať. Také modely totiž nemajú čerpadlo, ale ženú vodu iba tlakom horúcej pary, ktorá kávu sparí a pokazí jej chuť. Či je kávovar vybavený čerpadlom zistíte tak, že pri tlakovaní vody sa z neho ozýva vrčanie (ktoré vydáva čerpadlo) a nie iba syčanie pary.

Mletie kávy

Vstavaným mlynčekom na kávu disponujú až pákové kávovary v cene od cca 600 EUR. Jednoduchšie prístroje mlynček zabudovaný nemajú, preto je potrebné s touto položkou pri kúpe pákového kávovaru počítať. Mletie je totiž základom prípravy dobrej kávy. Už v tomto kroku môžete urobiť viacero chýb, ktoré výsledný nápoj chuťovo znehodnotia. Na mletie kávy by ste mali používať iba mlynčeky s mlecími kameňmi, ktoré sú nastaviteľné a tým umožnia nastaviť aj hrúbku namletia kávy. Na prípravu rôznych druhov kávy je potrebná rôzna hrúbka – zalievaná káva (tzv. „turek“) musí byť zomletá veľmi na jemno, zatiaľ čo espresso potrebuje hrubšie pomletú surovinu. Práve mletie je jedným z krokov prípravy, pri ktorom môžete zaexperimentovať a výrazne ovplyvniť výslednú chuť espressa, resp. iného kávového nápoja.

Kvalitný kávovar

Vždy zomeľte naraz iba toľko kávy, koľko potrebujete – iba čerstvo namletá káva si zachová tú najintenzívnejšiu chuť. Nepoužívajte jednoduchšie mlynčeky s nožmi, ktoré kávu trieštia a tá potom stráca časť senzorických vlastností. Cena elektrických mlynčekov na kávu s mlecími kameňmi začína niekde na úrovni 50 EUR, takže ušetriť zopár drobných sa v tomto prípade skutočne neoplatí.

Tryska na horúcu paru a vodu

Niektoré pákové kávovary vám uľahčia aj prípravu kávových nápojov ako capuccino, caffe macchiato, latte či latte macchiato, ktoré sú obohatené o našľahanú mliečnu penu. Tieto prístroje sú vybavené parnou tryskou, ktorá našľahá mlieko v konvičke a vytvorí jemnú krémovú penu. Niektoré trysky vedia k pare primiešať aj vzduch, ktorý penu prevzdušní urobí ju ešte nadýchanejšou. Na samotenej tryske si viete vybrať, či chcete mlieko len nahriať sparením (voľba hot milk) alebo vytvoriť krémovú penu (voľba capuccino). Taktiež niektoré kávovary majú aj výstup horúcej vody, ktorý využijete, ak máte zrovna chuť na čaj namiesto kávy.

Objem zásobníka na vodu a výkon

V malých pákových kávovaroch nájdete často zásobník na vodu s objemom do 1 l. Samozrejme, čím viac kávy vypijete vy a vaši známi naraz, tým väčší by mal zásobník byť. Teplota vody vo väčšom zásobníku je stabilnejšia a ten sa nemusí neustále odznova zohrievať na rozdiel od zásobníkov s malým objemom, do ktorých musíte často dolievať vodu.

Najlepší pákový kávovar

Od objemu zohrievanej vody a výkonu závisí aj rýchlosť ohrevu. Čím viac je vody, tým dlhší čas potrebuje kávovar na jej zohriatie a naopak, čím je výkon ohrievacieho telesa väčší, tým je čas kratší. Odporúčame obzerať sa po výkonoch aspoň 1400 W. Kvalita vody taktiež ovplyvňuje výslednú chuť kávy, preto používajte vždy najkvalitnejšiu dostupnú vodu. Niektoré modely kávovarov pre domáce použitie sú vybavené vodným filtrom, ak ten váš nie je, postačí vodu prefiltrovať filtračnou kanvicou.

Počet a veľkosť šálok

Ak často pripravujete dve kávy naraz, je vhodnejšie ak má kávovar sitko s výstupom na dve šálky. V opačnom prípade by ste museli pákový dávkovač po prvom použití vyčistiť a znova opakovať celú procedúru prípravy kávy. Problém môže nastať pri úzkych kávovaroch, kde sa vedľa seba zmestia iba dve veľmi úzke šálky.

Šálku na kávu

Ak si chcete vychutnať aj kávové nápoje ako napr. latte, ktoré sa dávkujú do vyšších šálok alebo nebodaj pohárov, všímajte si, či má kávovar tiež dostatočný priestor na výšku. Pri niektorých modeloch pomôže, ak vytiahnete mriežku, ktorá zakrýva odkvapkávaciu misku. Získate tak zopár centimetrov na výšku navyše.

Čistenie a odvápňovanie priestoru

Určitou nevýhodou pákového kávovaru je aj zložitejšia údržba. Páku a hlavu kávovaru by ste mali po každej dávke nielen mechanicky vyčistiť, ale i prepláchnuť čistou vodou. Taktiež je nutné po každom použití očistiť parnú trysku od usadenín od mlieka. Pravidelne je nutné čistiť aj ostatné časti kávovaru vrátane jeho vnútorných častí. Na tých sa usadzuje vodný kameň, preto je nutné raz za čas použiť špeciálny prostriedok, nazývaný odvápňovač.

Niektoré modely pákových kávovarov majú integrovaný aj vodný filter, ktorý napomáha zabraňovať ukladaniu vodného kameňa, pričom tie pre profesionálne použitie sú vybavené aj zmäkčovačom vody.

Akú značku kúpiť?

Pri kúpe pákového kávovaru na domáce použitie sa postačí obzerať po výrobkoch od známych výrobcov domácich spotrebičov (DéLonghi, Electrolux), ktoré často používajú vnútorné komponenty od renomovaných talianskych výrobcov.

Čistenie pákového kávovaru

Väčšina kávovarov od výrobcov domácich spotrebičov v cenovej hladine 200 EUR vydrží aj 4 roky pri vyťaženosti cca. 10 káv denne. Najčastejšou príčinou poruchy je pretrhnuté tesnenie pákového dávkovača, pričom väčšinou platí, že každý kávovar má inú veľkosť tohto tesnenia. Je preto vhodné pri výbere zvážiť, či je k prístroju ľahko dostupný servis a náhradné diely. Taktiež sa môže pokaziť čerpadlo alebo ohrievacie teleso. Oprava, resp. výmena týchto komponentov je však už nákladnejšia a nemusí sa vždy vyplatiť.

Ak nemáte hlboko do vrecka, siahnite pokojne aj po modeloch v cenových hladinách okolo 500 EUR. Tieto kávovary sa vám odmenia lepšou spoľahlivosťou a v prípade poruchy jednoduchšou dostupnosťou náhradných dielov a servisných stredísk.

Kúpiť pákový kávovar, alebo radšej iný?

Hlavnými nevýhodami pákových kávovarov teda sú zložitejšia príprava kávy, ktorá je navyše relatívne zdĺhavá a treba ju opakovať pre každú, resp. každé dve šálky a nutnosť kávu vopred namlieť (tj. pri lacnejších kávovaroch dokúpiť vhodný mlynček).

Pákový kávovar

Ak si radi vychutnávate espresso, resp. iné druhy kávy a ich prípravu považujete za ranný, resp. denný rituál, radi experimentujete s chuťou a chcete mať veci pod kontrolou, pákový kávovar je pre vás správnou voľbou. Ak však pijete kávu veľakrát denne, v časovom strese a máte vašu obľúbenú chuť, ktorú nechcete meniť, porozhliadnite sa radšej po plne automatickom espresso kávovare.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 22.09.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions? Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie! Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...