Najlepšie pákové kávovary. Ako vybrať + recenzie a test kávovarov

Káva v sebe ukrýva omnoho viac vôní a chutí, než si mnohí z nás dokážu predstaviť. Pákové kávovary sú u pravých kávičkárov považované za vôbec najlepšie kávovary na prípravu kvalitnej kávy. Pákový kávovar má svoje špecifická a skôr ako sa pre kúpu rozhodnete, predstavíme vám jeho najdôležitejšie vlastnosti.

Najlepší pákový kávovar

V segmente kávovarov je ponuka viac ako pestrá. A to nielen, čo sa výrobcov týka. Existujú rôzne typy kávovarov a pákový je len jedným z nich. Profeisonálne pákové kávovary sú používané aj v komerčných kaviarňach a dôvodom je práve dokonalá príprava kávy. Pákový kávovar môžete mať aj doma. Ako vybrať pákový kávovar? Ktoré parametre si všímať? Akí výrobcovia sú najlepší?

Obľúbené pákové kávovary


Recenzie pákových kávovarov

Na základe recenzií a užívateľských hodnotení sme pre vás preto vybrali hneď niekoľko najobľúbenejších pákových kávovarov, aké si na Slovensku môžete kúpiť. Pozrite si ich vlastnosti, výhody i nevýhody a nechajte sa vtiahnuť do nového sveta plného chutí a vôní tej najlepšie pripravenej kávy.

Typy kávovarov

Príprava chutného kávového nápoja v pohodlí domova je denným rituálom mnohých ľudí. Niektorí si z rána radi vychutnáme silné espresso, ďalší preferujeme nadýchané penové capuccino a niekomu stačí klasická zalievaná káva. Rovnako ako máte na výber pri voľbe nápoja, môžete vyberať aj spomedzi kategórie kávovarov. V krátkosti vám predstavíme ti najobľúbenejšie typy kávovarov na trhu.

Prekvapkávací kávovar

Klasický kávovar, ktorý robí rána znesiteľnejšími. V podstate len ohrieva vodu a necháva ju prekvapkať cez mletú kávu, nadávkovanú v papierovom filtri. Výsledkom je filtrovaná čierna káva, ktorá je slabšia, než zalievaná, no je tiež ochudobnená o niektoré aromatické látky, ktoré ostávajú zachytené v papierovom filtri. Nevýhodou je tiež nutnosť vymieňať papierové filtre. S týmto kávovarom však pripravíte väčšie množstvo kávy naraz.

Kapsulové kávovary

Kapsulové kávovary sú trendom najmä v posledných rokoch. Využívajú presnú dávku kávy, vopred namletej a pripravenej v kapsuliach, ktoré si kúpite v obchode. Výslednú chuť nemôžete nijako ovplyvniť a musíte sa spoliehať na obsah v kapsule. Navyše, vopred namletá káva nie je zďaleka taká kvalitná a aromatická ako tá, ktorú si zomeliete tesne pred jej prípravou. Naraz pripravíte iba jednu šálku kávy a nezanedbateľným je tiež veľmi negatívny vplyv na životné prostredie, keďže kapsuly predstavujú zbytočný plastový odpad (v poslednej dobe sa už objavili i kapsuly, ktoré je možné opakovane plniť). Výhodou kapsulových kávovarov je najmä jednoduchosť a rýchlosť obsluhy, a taktiež cena – kúpite ich už za 50 EUR.

Automatické kávovary

Stačí doň nasypať zrnkovú kávu, naliať čerstvú vodu (prípadne tiež mlieko), vybrať si druh a veľkosť kávy a o nič sa nestarať. Automatický kávovar za vás kávu zomelie, nadávkuje, utlačí v dávkovači, zohreje vodu a hotovú kávu naleje do šálky. Nemôžete s ním však ovplyvňovať jednotlivé časti procesu tak, ako s pákovým kávovarom. Výhodou automatického espressovača je jednoduchosť obsluhy a tiež rýchlosť. Hodí sa ako samoobslužný prístroj nielen do domácnosti ale i do kuchyniek firiem či ubytovacích zariadení. Plne automatické espresso prístroje stoja okolo 250 EUR a viac.

Pákové kávovary

S pákovým kávovarom môžete svojpomocne pripraviť kávu na viacero spôsobov. Jeho výhodou a zároveň i nevýhodou je manuálna obsluha, takže musíte ovládať príslušné postupy pre prípravu konkrétneho druhu kávy (espresso, capuccino, caffe macchiato, atď.). Pákové kávovary nemajú integrovaný mlynček ani dávkovač kávy, môžete teda experimentovať s hrúbkou mletia, množstvom kávy na jednu dávku, a časom prípravy. Odmenou však môže byť dokonalý horúci nápoj, aký vám automatický alebo kapsulový kávovar nikdy neposkytne. Manuálny proces prípravy kávy je taktiež časovo náročnejší, takže pákové kávovary sa nehodia napr. do firiem s viacerými zamestnancami. Môžete ho však urýchliť použitím porciovanej kávy v tzv. E.S.E. podoch, čo sú v podstate kapsuly obsahujúce presne odmeranú dávku vopred namletej kávy. Kapsuly nie sú plastové ale papierové a pripomínajú okrúhle čajové vrecúška. Nie každý model kávovaru však umožňuje prípravu takto porciovanej kávy. Pákový kávovar profi triedy s cenou často presahujúcou tisíc eur však nájdete v každej lepšej reštaurácii, bare či kaviarni. Ale nebojte sa, lacný pákový kávovar pre domáce použitie kúpite už za cenu okolo sto eur.

Pozrite si viac produktov z kategórie pákové kávovary

Ako vybrať pákový kávovar?

Pri výbere pákového kávovaru hrá rolu, ako to už býva, cena. Lacný pákový kávovar ponúkne iné parametre ako profi pákové espresso. Zároveň treba zohľadniť aj individuálne parametre a preferencie. Primárne sa však zamerajte na výkon (tlak vody) pákového kávovaru, ovládanie či prípadnú možnosť mletia kávy. Ak patríte k náročnejším kávičkárom a príprave kávy plánujete venovať čas, určite si pozorne naštudujte parametre každého výrobku.

Tlak vody pákového kávovaru

Tlak je často preceňovanou veličinou pri pákových kávovaroch. Pre prípravu espressa je potrebný trvalý tlak aspoň 9 barov. Pri niektorých prístrojoch výrobcovia udávajú hodnoty až 15 až 20 barov, ide však o maximálny tlak, aký je schopný čerpadlo vyvinúť. Ten však môže kolísať v závislosti od hrúbky namletej kávy, jej množstva, atď. Vo všeobecnosti však stále platí, že vyšší tlak čerpadla je lepší, pretože extrakcia kávy je efektívnejšia.

Pri niektorých veľmi lacných pákových kávovaroch sa stretnete aj s hodnotou 3,5 bar alebo podobnou nízkou hodnotou, ktorá by vás mala skôr odradiť. Také modely totiž často ani nemajú čerpadlo, ale ženú vodu iba tlakom horúcej pary, ktorá kávu sparí od originálneh chuti kávy má teda ďaleko. Či je kávovar vybavený čerpadlom zistíte tak, že pri tlakovaní vody sa z neho ozýva vrčanie (ktoré vydáva čerpadlo) a nie iba syčanie pary. Primárne si však prečítajte podstatné parametre a sústreďte sa na tlakový výkon aspoň 9 barov.

Najkvalitnejšie pákové kávovary

Objem zásobníka na vodu a výkon

V malých pákových kávovaroch nájdete často zásobník na vodu s objemom do 1 l. Samozrejme, čím viac kávy vypijete vy a vaši známi naraz, tým väčší by mal zásobník byť. Teplota vody závisí aj od príkonu zariadenia. Voda na prírpavu kávy sa väčšinou zohrieva pri prietoku cez ústrojenstvo priamo počas procesu prípravy.

Od objemu zohrievanej vody a výkonu závisí aj rýchlosť ohrevu. Odporúčame obzerať sa po výkonoch aspoň 1400 W. Kvalita vody taktiež ovplyvňuje výslednú chuť kávy, preto používajte vždy najkvalitnejšiu dostupnú vodu. Poslúžiť vám môžu filtračné kanvice, ktoré zároveň eliminujú vznik vodného kameňa. Niektoré modely kávovarov pre domáce použitie sú vybavené vodným filtrom.

Najlepší pákový kávovar

Pákový kávovar s mlynčekom sa výrazne predraží

Vstavaným mlynčekom na kávu disponujú pákové kávovary v cene od cca. 500 EUR vyššie. Počítajte teda s tým, že lacné pákové kávovary s integrovaným mlynčekom v zaručene nekúpite. Jednoduchšie prístroje mlynček zabudovaný nemajú, preto je potrebné s touto položkou pri kúpe pákového kávovaru počítať. Mletie je totiž základom prípravy dobrej kávy. Už v tomto kroku môžete urobiť viacero chýb, ktoré výsledný nápoj chuťovo znehodnotia.

Odporúčame vám siahnuť po samostatných elektrických mlynčekoch na kávu. Na mletie kávy by ste mali používať iba mlynčeky s mlecími kameňmi, ktoré sú nastaviteľné a tým umožnia nastaviť aj hrúbku namletia kávy. Na prípravu rôznych druhov kávy je potrebná rôzna hrúbka – zalievaná káva (tzv. „turek“) musí byť zomletá veľmi na jemno, zatiaľ čo espresso potrebuje hrubšie pomletú surovinu. Práve mletie je jedným z krokov prípravy, pri ktorom môžete zaexperimentovať a výrazne ovplyvniť výslednú chuť espressa, resp. iného kávového nápoja.

Vždy zomeľte naraz iba toľko kávy, koľko potrebujete – iba čerstvo namletá káva si zachová tú najintenzívnejšiu chuť. Nepoužívajte jednoduchšie mlynčeky s nožmi, ktoré kávu trieštia a tá potom stráca časť senzorických vlastností. Cena elektrických mlynčekov na kávu s mlecími kameňmi začína niekde na úrovni 50 až 70 EUR, takže ušetriť zopár drobných sa v tomto prípade skutočne neoplatí. Druhou praktickou možnosťou je kupovať čerstvo namletú kávu z lokálnych pražiarní. Napriek tomu vám barista povie, že čerstvo namletej káve pred prírpavou sa nič nevyrovná.

Kvalitný kávovar

Parná tryska a mliečna pena

Niektoré pákové kávovary vám uľahčia aj prípravu kávových nápojov ako capuccino, caffe macchiato, latte či latte macchiato, ktoré sú obohatené o našľahanú mliečnu penu. Tieto prístroje sú vybavené parnou tryskou, ktorá našľahá mlieko v konvičke a vytvorí jemnú krémovú penu.

Niektoré trysky vedia k pare primiešať aj vzduch, ktorý penu prevzdušní urobí ju ešte nadýchanejšou. Na samotenej tryske si viete vybrať, či chcete mlieko len nahriať sparením (voľba hot milk) alebo vytvoriť krémovú penu (voľba capuccino). Taktiež niektoré kávovary majú aj výstup horúcej vody, ktorý využijete, ak máte zrovna chuť na čaj namiesto kávy.

Ak by ste si chceli prírpavu kávy viac uľahčiť, pákové kávovary s napeňovačom mlieka vám prácu výrazne uľahčia. Samostatnú nádobu na mlieko stačí naplniť a stlačením tlačidla si zvolíte či chcete capuccino alebo latte. Kávovar sám našľahá potrebné množstvo mliečnej peny. Príprava je tak poloautomatizovaná a kávovar penu do kávovo-mliečneho nápoja vyšľahá za vás. Cena takýchto modelov sa začína na sume 150 až 200 eur.

Počet a veľkosť šálok

Ak často pripravujete dve kávy naraz, je vhodnejšie ak má pákový kávovar sitko s výstupom na dve šálky. V opačnom prípade by ste museli páku so sitkom po použití vyčistiť a znova opakovať celú procedúru prípravy kávy. Problém môže nastať pri úzkych kávovaroch, kde sa vedľa seba zmestia iba dve veľmi úzke šálky. Niekedy býva problémom aj umiestnenie väčších pohárov na kávovo-mliečne nápoje, ktoré sa pod výpust, jednoducho, nezmestia.

Ak si chcete vychutnať aj kávové nápoje ako napr. latte, ktoré sa dávkujú do vyšších šálok alebo nebodaj pohárov, všímajte si, či má kávovardostatočný priestor na výšku. Pri niektorých modeloch pomôže, ak vytiahnete mriežku, ktorá zakrýva odkvapkávaciu misku. Získate tak zopár centimetrov na výšku navyše. Je to však improvizované riešenie. Ide však o kompromis, takýto nápoj si môžete pripraviť aj do klasickej šálky, sklenený pohár nie je nutnosťou.

Šálku na kávu

Nahrievanie pákového kávovaru

Káva musí mať v každej fáze procesu prípravy správnu teplotu. Dobrý pákový kávovar by mal mať vnútorné časti z mosadze, ktorá dlhšie udrží teplo, no jej nahrievanie trvá dlhšie. Väčšina prístrojov je vybavená kontrolkou, ktorá signalizuje dostatočné nahriatie, to ale obvykle platí len pre vodu. Rýchlosť nahrievania súvisí tiež s príkonom zariadenia.

Nahriať je nutné aj páku kávovaru, inak sa bude extrahovaná káva pri prietoku cez ňu ochladzovať. Dosiahne to odpustením trošky horúcej vody, čím si zároveň zhruba overíte jej teplotu a vizuálnu kvalitu. Káva by mala putovať len do teplej šálky, preto niektoré najlepšie pákové kávovary ponúkajú na vrchu odkladaciu plochu na šálky s ohrevom. Pokiaľ váš kávovar predohrevom na šálky nedisponuje, nahrejte ich prúdom horúcej vody a potom vytrite do sucha. Paradoxne, v posledných rokoch sa pákové kávovary s ohrevom šálok stali samozrejmosťou aj v nižšej cenovej triede.

Pákový kávovar

Čistenie a odvápňovanie kávovaru

Určitou nevýhodou pákového kávovaru je aj zložitejšia údržba. Páku a hlavu kávovaru by ste mali po každej dávke nielen mechanicky vyčistiť, ale i prepláchnuť čistou vodou. Taktiež je nutné po každom použití očistiť parnú trysku od usadenín od mlieka. Pravidelne je nutné čistiť aj ostatné časti pákového kávovaru vrátane jeho vnútorných častí. Na tých sa usadzuje vodný kameň, preto je potrebné raz za čas použiť špeciálny prostriedok, nazývaný odvápňovač.

Niektoré modely pákových kávovarov majú integrovaný aj vodný filter, ktorý napomáha zabraňovať ukladaniu vodného kameňa, pričom tie pre profesionálne použitie sú vybavené aj zmäkčovačom vody. Odporúčame vám zamerať sa na pákové kávovary, ktoré disponujú funkciou odvápňovania, kedy sa na čistenie používa špeciálny prípravok. Ten sa naleje do nádoby s vodou a stlačením jedného tlačidla zahíjite proces čistenia. Týmto spôsobom je zaručené, že kávovar, pákový, ale aj iné typy, nebudú mať problémy s usádzaným vodného kameňa.

Pákové kávovary DeLonghi, Sencor i ETA sú obľúbené 

Pri kúpe pákového kávovaru na domáce použitie sa postačí obzerať po výrobkoch od známych výrobcov domácich spotrebičov. Na trhu sú najobľúbenejšie pákové kávovary DeLonghi. Ich výhodou je predovšetkým široká ponuka modelov, ale tiež kvalitné komponenty, z ktorých sú kávovary vyrábané. Vysokú kvalitu ponúkajú aj celokovové pákové kávovary Sage.

Ďalej sú veľmi obľúbené cenovo dostupné pákové kávovary KrupsSencor a ETA. V sieti predajní Lidl sa obľube vďaka nízkej obstarávacej cene tešia pákové kávovary Silvercrest. V pomere ceny a kvality môžu zaujať takisto kávovary Klarstein.

Čistenie pákového kávovaru

Cena kvalitného pákového kávovaru

Väčšina kávovarov od výrobcov domácich spotrebičov v cenovej hladine od 150 do 200 EUR splní nároky nenáročných kávičkárov. Objavovať sa však môžu častejšie poruchy, napr. príčinou poruchy je pretrhnuté tesnenie pákového dávkovača, pričom väčšinou platí, že každý kávovar má inú veľkosť tohto tesnenia. Je preto vhodné pri výbere zvážiť, či je k prístroju ľahko dostupný servis a náhradné diely. Taktiež sa môže pokaziť čerpadlo alebo ohrievacie teleso. Oprava, resp. výmena týchto komponentov je však už nákladnejšia a nemusí sa vždy vyplatiť.

Ak nemáte hlboko do vrecka, siahnite pokojne aj po modeloch v cenových hladinách okolo 500 EUR. Tieto kávovary sa vám odmenia lepšou spoľahlivosťou a v prípade poruchy jednoduchšou dostupnosťou náhradných dielov a servisných stredísk. Zároveň sú výkonnejšie. Za profesionálny pákový kávovar, ktorý vidíte napríklad vo vašej obľúbenej kaviarni by ste pokojne zaplatili aj cez 2 000 či 3 000 EUR.

Je pákový kávovar najlepšia voľba?

Hlavnými nevýhodami pákových kávovarov teda sú zložitejšia príprava kávy, ktorá je navyše relatívne zdĺhavá a treba ju opakovať pre každú, resp. každé dve šálky a nutnosť kávu vopred namlieť (tj. pri lacnejších kávovaroch dokúpiť vhodný mlynček). Ak pijete kávu veľakrát denne, v časovom strese a máte vašu obľúbenú chuť, ktorú nechcete meniť, porozhliadnite sa radšej po plne automatickom espresso kávovare.

Ak si radi vychutnávate espresso, resp. iné druhy kávy a ich prípravu považujete za ranný, resp. denný rituál, radi experimentujete s chuťou a chcete mať veci pod kontrolou, pákový kávovar je pre vás správnou voľbou. Taktiež stále platí, že pákový kávovar rovná sa najkvalitnejšia káva.

Pákový kávovar

Najčastejšie otázky – FAQ

Preferujete pre prírpavu kávy pákový kávovar? Zaujali vás jeho funkcie a možnosti prípravy kávy? Ak potrebujete poradiť alebo máte skúsenosti s takýmto typom kávovaru, napíšte komentár pod článok do diskusie.

Ako často je potrebné kávovar odvápniť?

Záleží od kvality vody, no obecne výrobcovia odporúčajú kávovar odvápňovať každý mesiac, prípadne po určitom počte prirpavených nápojov.

Čo je to tamper?

Tamper je príslušenstvo na utláčanie kávy v páke. Potom čo kávu nasypete do sitka v páke, je potrebné kávu utampovať, teda utlačiť. Na tento účel slúži práve tamper vyrobený najčastejšie z kovu.

Je ovládanie pákového kávovaru náročné?

Nejde o automatizovaný proces prípravy kávy. Potrebné je sitko vložiť do páky, následne nasypať potrebné množstov kávy (7g) do sitka, kávu utampovať (utlačiť) a páku vložiť do prístroja a poriadne zatiahnuť. Následne stlačíte tlačidlo na prípravu nápoja. Po skončení je potrebné sitko a páku vyčistiť. To isté paltí i o parnej trsyke či mliečnej nádobe v prípade prípravy mliečnej peny. Používanie pákového kávovaru nie je náročné, no vyžaduje si určité rituály.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

20/08/2021 11:19
Zitka

Mám pákový kávovar Sencor SES 4040BK, ktorý bol za perfektnú cenu. Kávovar pekne vyzerá a na mojej kuchynskej linke sa vyníma. Robí skvelú kávičku a mlieko je tiež perfektne napenené. Údržba kávovaru je ľahká a ovládanie tiež pomerne jednoduché. Na kávovare ma najviac zaujal veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Kávovar je síce trocha hlučnejší, no to mi až tak neprekáža. Káva je hotová raz dva, čiže dá sa to tú chvíľu vydržať. Oceňujem voľný priestor tam, kde sa vkladá pohár, pretože sa sem zmestí aj vyšší pohár, než je to možné u iných výrobcov. Maličké mínus si zaslúži nádoba na mlieko, z ktorej zvykne po dokončení kávy kvapkať. Táto nádobka sa zbytočne komplikovane otvára, výrobca to mohol vyriešiť troška jednoduchšie. Prístroj vie pripraviť viacero druhov káv a nechýba mu ani funkcia samočistenia. Na domácu prípravu kávy ho odporúčam. Ak nie ste náročný používateľ, budete spokojný.

21/08/2021 09:57
Silvia

Kúpili sme si kávovar DeLonghi EC 685.M, ktorý rýchlo zohrieva vodu, má dostatočný tlak a pekný dizajn. Para ide okamžite a hotová káva je výborná. Prístroj je celkovo kvalitne spracovaný, je priestorovo nenáročný a jednoducho sa s ním manipuluje. Nastaviť si môžeme vodu, teplotu, čas a ďalšie parametre. Sebe robím slabšie kávičku a manželovi zas silnejšiu, nakoľko on má radšej takú. Oceňujeme, že po dokončení kávy sa prístroj automaticky vypne. Tento kávovar sme si vybrali na základe recenzií a tiež na základe odporúčania našich známych, ktorí ho už majú. Je to ideálny kávovar do malej kuchyne, ktorý má veľmi dobrý pomer ceny, kvality a výkonu. Ocenia ho tí, ktorí si robia kávičku pravidelne, tak dva až trikrát denne. Plus dávame za to, že pri príprave kávy vibruje len minimálne, no celkovo je chod tichý. Vyzdvihujeme tiež možnosť len horúcej vody, čo je fajn na občasnú rýchlu prípravu čaju. V balení bola aj jedna fľaštička originálneho odvápňovacieho roztoku. Pri kúpe sme si mohli zvoliť aj dokúpenie filtra do nádržky na vodu. Kávovar odporúčame.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.Publikované dňa: 22.09.2018
Posledná aktualizácia: 13.03.2023
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.