⭐ 15% zľava na ✅ celý nákup ❤️ Pozrieť ponuku

zavrieť

Originálne darčeky na Deň matiek. Môžete ich vyrobiť alebo zvoliť darčekový poukaz

Tak ako každý rok, budeme aj tento, v druhú májovú nedeľu (10. 5.) sláviť Medzinárodný Deň matiek. Už od vzniku tohto sviatku bolo tradíciou svoju maminu obdarovať alebo ju aspoň potešiť milým slovom. Tak na to určite nezabudnite ani vy.

Originálne darčeky na Deň matiek

Ak nie ste zástancami tradičných darčekov alebo ak tento rok potrebujete ušetriť, pozrite si niekoľko originálnych a milých tipov na vhodné darčeky pre naše milované mamičky.

Odkiaľ sa vlastne vzal Deň matiek?

Kým sa dostaneme k samotným tipom na darčeky, je dobré, ak budete vedieť, odkiaľ sa Deň matiek vlastne vzal. Táto informácia je užitočná hlavne pre tých, ktorí tento sviatok „neoslavujú“, pretože ide o výmysel bývalého režimu. Deň matiek má svoje korene už v starovekom Grécku, kedy sa na sviatok plodnosti a materstva uctievala pohanská bohyňa Rhea, matka všetkých bohov.

Deň matiek, ako ho poznáme dnes, vznikol o čosi neskôr, konkrétne v roku 1908 vo Veľkej Británii. Vtedy sa začal oslavovať medzinárodne, a to na počesť Anny Reeves Jarnisovej, ktorá bola veľkou bojovníčkou za práva všetkých matiek. Druhá májová nedeľa bola za fixný dátum osláv stanovená v roku 1914, americkým prezidentom Woodrowom Wilsonom. Vidíte? Deň matiek nemá so socializmom skutočne nič spoločné.

Na začiatok trochu klasiky

Aj keď budeme pozornosť venovať prevažne originálnym darčekom, niekoľko tipov pre zástancov tých klasických vám predsa len prezradíme. Možností samozrejme existuje milión, no ak ste so svojou kreativitou v koncoch, pomôže vám určite i drobné nakopnutie tým správnym smerom.

 • Prvým klasickým a univerzálnym darčekom sú sladkosti. Čokoláda, orechy alebo ovocie zaliate v čokoláde, bonboniéra či belgické pralinky, tým nemáte čo pokaziť. Ak chcete maškrty trochu vylepšiť, poobzerajte sa napríklad po kyticiach z lízaniek alebo čokolády.
 • Podobne univerzálne a tradičné sú kvety. Či už jedna ruža alebo kytica tulipánov vašu mamu určite poteší.
 • Fľaša kvalitného vína pre mamičky vinárky, set remeselného piva pre pivárky alebo akýkoľvek iný alkoholický nápoj, ktorý patrí k obľúbeným vašej mamy.
 • Šperk, šatka, blúzka, sveter, hodinky, štýlové topánky, kvalitný parfum alebo jarný kabátik sú výborné darčeky, avšak iba vtedy, keď poznáte vkus a najmä veľkosť vašej maminy.

Tipy na klasické darčeky na Deň matiek

Názov Hodnotenie Detail
VínoZobraziť produkt
Čokoláda   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Parfumy   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
HodinkyZobraziť produkt
Šperky   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Drobnosti, ktoré nestoja nič

Milá SMS-ka, list alebo telefonát s vyznaním lásky, či obyčajné slová, „mami, ľúbim ťa“spoločná chvíľka pri káve. Tieto drobnosti znamenajú veľa, no nestoja nič. Vedeli ste napríklad o tom, že v 16. storočí deti z chudobných rodín pracovali ďaleko od domova, no práve na Deň matiek dostávali deň voľna, aby mohli svoje mamy navštíviť? Spoločne strávené chvíle a niekoľko hrejivých slov zjavne fungovali, fungujú a budú fungovať.

Vhodný darček na Deň matiek

Povedzte to kvetom

Ako sme si povedali v úvode, kvety patria k veľmi klasickým a nie tým najoriginálnejším darčekom. Kvet však môžete vybrať podľa toho, čo presne symbolizuje. Takto svojej mame skutočne poviete to, čo k nej cítite.

 • Karafiáty, ktoré vnímame skôr ako prežitok socialistického režimu, sú v skutočnosti symbolom lásky, viery, čistoty, krásy a samotného Dňa matiek. Stojí za tým spomínaná Anna Jarvis, ktorá počas svojich úsilí o presadenie práv matiek poslala do miestneho kostola 500 ružových karafiátov.
 • Pestrofarebnými gerberami dáte svojej mame najavo obdiv k jej životnej energii, sile a nehasnúcej dobrej nálade.
 • Tulipány doslova kričia slová ako šťastie, pohoda a radosť. Ak teda chcete svojej mame vyčarovať úsmev na tvári, sú veľmi dobrou voľbou.
 • Azalky sú symbolom ženskosti v Číne, ľalie zas v Ázii, preto sa na Deň matiek hodia tiež ako uliate.
 • Kamélie sú prejavom vďačnosti a symbolom dlhovekosti. Najlepší spôsob ako svojej mame poďakovať a zároveň jej popriať pevné zdravie.
 • Čerešňa je symbolom lásky. Ak má vaša mamina kde zasadiť stromček, mladá čerešňa je na Deň matiek doslova ako stvorená.
 • Živou rastlinou, ktorá symbolizuje rodinu, a ktorú môžete darovať aj mame bez záhrady, je dobre známe „rodinné šťastie“. V kvetinárstvach alebo na internete túto rastlinku hľadajte pod názvom Soleirolia.
 • No a ak už zlyhá všetko ostatné, siahnite po ružiach. Tie sú také tradičné, no zároveň i veľavravné. Skôr ako červené ruže, svojej mame darujte ruže ružové. Tie totiž hovoria o úprimnej a čistej láske.

Pre aktívne a lenivé mamičky

Je vaša mama vášnivou záhradkárkou, vyšíva, maľuje, venuje sa výrobe keramiky alebo športuje? V takomto prípade máte o darček postarané. Jednoducho jej darujte niečo, čo súvisí s jej hobby. Výborné je, že viete zohnať skutočne lacné darčeky, no aj tie hodnotnejšie.

Vhodným darčekom na Deň matiek sú darčekové poukážky

Na druhej strane tu máme pohodlné mamky. Tie môžete správne zvoleným darčekom k nejakej tej aktivite inšpirovať. Vhodnými sú dnes veľmi populárne antistresové maľovanky, dobrá kniha, zaujímavá spoločenská alebo vedomostná hra, permanentka do fitka či kurz tanca.

Spomienky to istia

Fotografie sú geniálnym základom na darček. Na výber máte XXL fotoobrazy alebo vašu spoločnú fotografiu na plátne. Ak máte čas, môžete svojej mame taktiež vytvoriť fotoalbum, kde budú chronologicky zoradené fotografie od jej detstva až po súčasnosť. Chce to trochu pátrania a hľadania, no výsledok stojí skutočne za to. Podobne cenným „foto darčekom“ sú kroniky. Do tých môžete okrem fotiek pridať aj rôzne iné spomienky. Napríklad účtenku zo spoločnej dovolenky, obrázok, ktorý ste mame darovali v prvej triede na základke, alebo vaše spoločné odkazy, ktoré ste si nechávali na chladničke.

Darčeky ako za detských čias

Vlastnoručne vyrobené darčeky patria k tým najcennejším, a to nielen vtedy, keď máte 10 rokov a žiadne vlastné peniaze. Tak prečo po nich nesiahnuť práve na Deň matiek? Viete pekne maľovať? Tak svojej mamine niečo namaľujte. Ide vám to skôr s ihlou a niťou? Ručne vyšívaná šatka alebo zástera sú veľmi milou pozornosťou. Ste syn a baví vás práca s drevom? Vyrezávaný lopár, stojan na perá či drevená podšálka, čo viac si môže vaša mama priať? No a ak ste úplne „ľaví“, tak vyrobte veľmi jednoduché darčeky. Napríklad taká váza z fľaše ozdobená servítkovou technikou, batikované ponožky alebo jednoduchá dekorácia na stôl, to určite zvládnete.

Pre mamičku od mamičky, manžela, sestry či brata

Ak je vaša kamarátka, sestra, dcéra alebo manželka čerstvou mamičkou, jej niekoľkomesačné bábätko ju na Deň matiek obdaruje asi len ťažko. Na to ste tu vy. Novopečenú mamičku potešíte čímkoľvek, čo sa týka jej ratolesti. Pri výbere darčeka však taktiež môžete zapojiť trochu vášho kreatívneho myslenia. Ručne šitá bundička, tričko s rovnakou potlačou pre ňu aj jej drobca, štrikovaná perinka alebo ich spoločná fotografia vytlačená na plátne.

Vlastnoručne vyrobený darček na Deň matiek

Je tu ešte jedna možnosť, pri ktorej však budete musieť pozbierať všetky zvyšky vašej odvahy. Mamičku, ktorá od rána do večera a od večera do rána nerobí nič iné, ako prebaľuje, kŕmi, pripravuje jedlo, kŕmi, prebaľuje a pripravuje jedlo, asi najviac na svete poteší „day off“. Zaklopte jej ráno na dvere, do ruky vložte kľúče od auta a pustite sa naplno do babysittingu.

Darujte jej relax

Podobne, ako v prípade novopečených mamičiek, aj v prípade tých „skúsených“, dňom voľna a relaxom darujete ten najlepší darček na svete! Svoju mamu môžete objednať na masáž alebo do wellness, no ak tento rok šetríte ako blázon, tak ju jednoducho zastúpte pri príprave nedeľného obeda, praní, vysávaní a iných domácich prácach. Veď uznajte, ktorá žena by si naplno neužívala trochu oddychu a nič nerobenia? No a v prípade našich mám to platí niekoľkonásobne. Veď nás obskakovali od nášho prvého nádychu.

Potešte ju spoločným zážitkom

Zážitok ako darček je výborným nápadom pri akýchkoľvek sviatkoch, no na Deň matiek by ste si ho mali užiť nepochybne spoločne. Babská jazda v podobe nákupov, návštevy masážneho salóna, kina, divadla, koncertu alebo iba obyčajnej prechádzky po lese, tým vašej milovanej mame vyčaríte ten najväčší úsmev na tvári. Nemajte strach, ak ste synom, môžete so svojou mamou taktiež stráviť pekné spoločné chvíle. Vezmite ju napríklad na dobrý obed alebo na ochutnávku vín.

Zážitok môže byť samozrejme poňatý aj vo väčšom štýle. Keď na to máte, spoločný víkend v Tatrách alebo i taká dovolenka pri mori určite nie sú zlými nápadmi. Ak si však nedokážete nájsť dostatok času, romantický zájazd pre dvoch, teda pre vašu mamu a otca, by mal byť plnohodnotnou náhradou.


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 02.05.2020
Hodnotenie článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Malá predsieň – inšpirácie, ako oživiť chodbu (dizajn, farba, tapety)Malá predsieň – inšpirácie, ako oživiť chodbu (dizajn, farba, tapety)

Predsieň alebo  vstupná chodba je   dôležitou súčasťou každého bytu i domu.  Venujte jej čas a zariaďte ju tak, aby ste sa v nej cítili príjemne a aby vám v nej nič nechýbalo.

Tapeta vs omietka na stenu do kuchyne, kúpeľne, spálne či detskej izby: Výhody a nevýhody Tapeta vs omietka na stenu do kuchyne, kúpeľne, spálne či detskej izby: Výhody a nevýhody

Čo si vybrať – tapety alebo omietku? V dnešnom článku sa budeme snažiť povedať vám o všetkých výhodách a nevýhodách tapiet aj omietky.

Záhradná sprcha – solárna prenosná alebo murovaná? Montáž, cena, skúsenostiZáhradná sprcha – solárna prenosná alebo murovaná? Montáž, cena, skúsenosti

Premýšľate nad kúpou záhradnej sprchy? Takéto „zaradenie“ skutočne nie je na škodu. Poslúži ako náhrada, ale i doplnok k bazénu, ušetrí financie a v niektorých prípadoch i upratovanie.