Petúnie – pestovanie, presádzanie, polievanie, rozmnožovanie

Rok čo rok petúnie prekvapia vodopádom jemných kvetov i netradičnými farebnými kombináciami. Tieto jednoročky, ktoré zdobia balkóny i záhrady, vás potešia najmä nenáročnou starostlivosťou.

Kvitnutie letničky petúnie

Dnes si o ich pestovaní povieme všetko podstatné. Aj vďaka našim radám sa váš domov premení na krásne rozviknutý priestor, v ktorom sa budete cítiť tak dobre...


Najobľúbenejšia letnička

Jemné kvety petúnie patria medzi rastliny, ktoré gazdinky pestujú najradšej. Možno budete prekvapení, ale svojím pôvodom má nežná kvetinka blízko k tabaku, od ktorého má odvodené aj svoje meno. Táto nežná ozdoba vznikla len nedávno. V 19. storočí sa ju podarilo vypestovať pomocou kríženia, dnes ich poznáme až 20 druhov. Jej predchodcovia pochádzajú z oblasti Južnej Ameriky. Prirodzene sa petúnia vyskytuje v oblasti južnej Brazílie a na severe Argentíny. Keďže sa ale prišlo na to, aké podmienky jej pri raste najviac vyhovujú a zároveň pomohlo aj šľachtenie tejto rastliny, tak nie je problém pestovať ju aj v našich zemepisných šírkach. Dokonca sa tak prispôsobila našim podmienkam, že ju v Česku nájdete vo voľnej prírode.

Petúnie sú jednoročné rastliny (záleží podľa konkrétneho druhu) s priamymi aj previsnutými stonkami, ktoré bývajú mnohonásobne vetvené s kvetmi výraznej farby. Dokážu dorásť do výšky 80 centimetrov. Na stonkách sa nachádzajú menšie listy vajcovitého tvaru s tupým alebo špicatým zakončením. Pre petúnie je typické aj to, že sa na listoch nachádzajú rôzne dlhé chĺpky. Kvety majú tvar kalicha, ktorý býva zvončekovitý a hlboko delený, jeho cípy majú kopijovitý až čiarkovitý tvar. Čo sa týka využitia, tak sa petúnie najčastejšie umiestňujú na okná, balkóny, terasy alebo rôzne priestranstvá okolo domu, na ktoré je možné umiestniť závesný kvetináč s kvitnúcimi petúniami.

S petúniami sa spája aj pomenovanie surfinie. Ak by ste si mysleli, že ide o nejaký iný kvet, tak ste na omyle. Tak sa hovorí previsnutým typom petúnií. Pomenovanie najprv vzniklo ako chránený názov podniku Suntory pre jeho produkty, no časom sa to tak uchytilo, že sa toto pomenovanie používa aj pre konkrétny typ petúnií.

Ktorú odrodu petúnií si vybrať

Keďže sa v už v minulosti petúnie vo veľkom vyšľachťovali, je v ponuke veľký výber druhov petúnií, ktoré sa odlišujú spôsobom rastu aj tvarom a farbou kvetov. Väčšina bola vyšľachtená špeciálne, aby spĺňala svoj účel čo najlepšie. Nižšie rastúce petúnie sú vhodné do záhonov a skaliek, na druhej strane, petúnie s dlhými stonkami sa hodia na balkóny, okná alebo do závesných kvetináčov. Pre inšpiráciu máme pre vás pár druhov petúnií a je na vás, pre ktorý druh sa rozhodnete.

Ružové petúnie zasadené v kvetináčoch

  • Petunia Grandiflora – jedna z najstarších odrôd, ktorá dorastá do výšky až 30 centimetrov a má veľké kvety s vlnitými okrajmi. Vďaka svojej veľkosti sú vhodné do kvetináčov aj záhonov.
  • Petunia Multiflora – druh s menšími kvetmi a kompaktnejším vzhľadom. Veľmi dobre odolávajú dažďu a sú vhodné na okraje záhonov alebo do menších kvetináčov.
  • Petunia Wave – najobľúbenejší zo všetkých druhov. Tieto petúnie sú charakteristické tým, že síce rastú len do výšky 15 centimetrov, ale šírka dosahuje až 1,5 metra. Kvôli tomu ich najčastejšie nájdete visieť z balkónov a v závesných kvetináčoch.
  • Calibrachoa – petúnie s malými kvetmi a obľúbené sú hlavne do závesných kvetináčov. Zvládajú aj nepriaznivé počasie, nižšie teploty a nevyžadujú pravidelné odstraňovanie zvädnutých kvetov. Sú teda ideálne aj pre neskúsených pestovateľov.

Vysádzanie petúnií

Na výber máte dve možnosti – buď si kúpite v záhradkárstve semiačka, alebo si zakúpite už hotové sadenice, pričom je potom proces pestovania jednoduchší a rýchlejší. Pri petúniách je dôležité stanovište – malo by to byť miesto s dostatkom slnka. Ak ste si vybrali nízko rastúci typ petúnie, tak sa bude hodiť na okraje záhonov, ako dekorácia k bazénu alebo v kvetináči ku vchodovým dverám.

Pokiaľ sa rozhodnete pre vysádzanie v kvetináčoch, potom pamätajte, že je o trochu náročnejšie než kúpenie už vysadených kvetov. Nezabudnite, že s vysádzaním petúnií musíte začať už vo februári. Pripravte si substrát (pH 6-6,5) na výsev. Semienka zasejte do hĺbky troch centimetrov. Zasadené semienka dostatočne zalejte a vložte do igelitového vrecúška. Nechajte ho pootvorené, aby vám vzniklo parenisko. V teplom a vlhkom prostredí vyrastú petúnie rýchlejšie.

Po vysadení im najviac vyhovuje teplota medzi 18 – 25 stupňov Celzia. Na začiatku sa nezľaknite, pretože semená rastú pomaly, takže je dôležité vysadiť ich dostatočne v predstihu, aby ste mali pripravené sadenice na presadenie. Približne osem týždňov pred poslednými mrazmi by ste mali semienka petúnií vysadiť.

Pri otváraní balenia by ste mali byť opatrní, semená si presypte do misky alebo ruky a manipulujte s nimi opatrne. Pred zasadením si prichystajte kvalitný substrát, ktorý je presne určený na výsevy a rozmnožovanie rastlín. Substrát by mal byť pri výseve každý rok nový a ak by ste použili už použitý, tak by rast nemusel prebiehať správne. Petúnie vyžadujú jemný substrát, ktorý prešiel dezinfekciou.

Ideálnou nádobou na vysadenie je čistá výsevná miska a v prípade, že takú nemáte, tak postačia aj plastové krabičky z ovocia alebo plastové črepníky. Dôležité je, aby neboli príliš hlboké, pretože tak sa vlaha lepšie udrží v pôde a dostane sa ľahšie k rastúcim petúniám. Pri sadení povrch substrátu vyrovnajte, rozsypte semienka a mierne ho pritlačte. Následne ho už len intenzívne polejte, aby mali semiačka dostatok vlahy, no použite na to hlavicu, aby sa z pôdy nevyplavili.

Pri normálnych teplotách by malo dôjsť ku klíčeniu za 5 až 15 dní. Keď už budú dostatočne veľké, tak je čas presadiť ich do bunkových tácok alebo malých kvetináčov a pestovať ich pri teplote do 15 stupňov Celzia. Predtým, než ich presadíte do kvetináčov vonku, tak by ste ich počas 10 dní mali aklimatizovať na nižšie teploty.

Pestovanie petúnií zo semienka

Prvý týždeň po zasadení ich chráňte pred priamym slnečným svetlom. Do kvetináčov na balkón alebo do záhrady ich môžete vysadiť v polovici mája. Prvých 7 až 10 dní rastliny nehnojte, substrát im poskytne dostatok živín. Keď sa petúnie stabilizujú, možete začať s pravidelným prihnojovaním kryštalickým substrátom, ideálne 1x týždenne.

Petúnie by ste mali hnojiť pravidelne, a to buď tekutým hnojivom naliatym na vrch pôdy, alebo v podobe postreku na listy. Ak máte viacero petúnií nasadených vedľa seba v záhone, tak je najlepšou možnosťou použiť granulované hnojivo. pH v pôde by ste mali udržiavať na úrovni 5,5.

Polievanie petúnií

Petúnie majú rady vlhkú pôdu, v tej sa im darí najlepšie. A keďže by mali mať slnečné stanovište, je dôležité ich polievať pravidelne, hlavne ak ich máte zasadené v hlinených kvetináčoch. S množstvom vody by ste to však nemali preháňať, pretože potom by mohli začať korene hniť alebo by mala rastlina pri kvitnutí menej kvetov.

Pri polievaní myslite na to, že voda by mala smerovať primo ku koreňom rastliny, nie do misky kvetináča. Polievajte ideálne večer. Tieto kvetiny milujú rosenie, a to najmä v horúcich dňoch.

Petúniám škodí daždivé a sychravé počasie. Preto im nezabudnite v upršaných dňoch venovať zvýšenú pozornosť. Zožltnuté, suché či poškodené kvetiny a listy poodtŕhajte. Niekedy im prospeje skryť sa v závetrí alebo pod strechou, aby im priveľa vody nepoškodilo korene. Na konci leta po odkvitnutí je dôležité, aby ste zvädnuté časti odstrihli. Petúnii tak nebudú zbytočne zavadzať a lepšie porastie. Keď už sa ku koncu leta začne rastlina čoraz viac naťahovať a kvetov bude ubúdať, tak vtedy treba zrezať stonku na polovicu, aby ste znovu obnovili rastlinu a proces kvitnutia.

Zažltnutie kvetov môže znamenať aj nedostatok železa v substráte. V takom prípade sa o použití vhodného prípravku poraďte priamo v kvetinárstve.

Prezimovanie petúnií

Keďže sú petúnie jednoročky, s ich prezimovaním nerátajte. Po odkvitnutí si môžete odložiť semienka, z ktorých vypestujte svoje obľúbené kvetiny nasledujúcu jar. Pripravte sa však na práce naviac. Semienka skladujte na suchom tmavom mieste.

Škodce a choroby petúnií

Aj petúnie podliehajú škodcom a chorobám, ktoré postihujú množstvo kvetov a rastlín. Najčastejším škodcom sú vošky, ktoré majú veľkosť špendlíkovej hlavičky a mäkké hruškovité telo. Aj keď sa snažia maskovať svojou farbou, tak pri bližšom preskúmaní rastliny by ste nemali mať problém ich nájsť. Na rastline parazituje tak, že zhlukuje a nasáva šťavu z nových stoniek na spodnej strane. Aby ste sa ich zbavili, je potrebné orezať napadnuté časti rastlín a nasprejovať ich insekticídom.

Škodcovia petúnií spôsobujú ich úhyn

Petúnie často ohrozuje aj hubové ochorenie rastlín, múčnatka. Vyvarujte sa jej predovšetkým pestovaním kvetín na dostatočne osvetlenom vzdušnom mieste, kde im nebude chýbať prirodzené slniečko.

Na listoch petúnií sa okrem vošiek často živia aj viaceré druhy húseníc a skeletonizujú ich. Keďže sú húsenice oveľa väčšie než vošky, tak nie je problém ich pozbierať rukou bez toho, aby ste používali chemikálie. Pri húseniciach je výhodou to, že sa nezhlukujú do väčších skupín a na rastline sú samy. Jediné, čo treba urobiť, je odstrihnúť napadnuté časti rastlín.

Medzi petúniami sa rozširuje niekoľko vírusov – kučeravosť, mozaika, potyvírus a napríklad aj bodkované vädnutie. Tieto vírusové choroby sa na rastliny prenášajú cez škodcov, takže najúčinnejšou prevenciou je ochrana proti parazitom. Roznášajú ich komáre, vošky aj roztoče. Choré petúnie nenechávajte pri ostatných, pretože sa infekcia rýchlo prenáša. Vyklopte ich a zlikvidujte, potrebná je aj následná dezinfekcia použitých nástrojov a nádob.

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami Moderná či retro biela obývačka? Lesklá, matná, s drevom, farebnými doplnkami

Biela obývačka – áno, či nie? Podľa nás je vhodnou voľbou do väčších i menších priestorov, biela sa skvelo kombinuje, preto dokáže zažiariť v každej obývačke.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 26.04.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.