Recenzia Bosch MUM4880. Kuchynský robot za dobrú cenu

Možnosť zaobstarať si kuchynského robota do každej kuchyne je veľmi vítanou voľbou. Do nášho spotrebiteľského testu sa dostal kuchynský robot Bosch MUM 4880.

Kuchynský robot Bosch MUM4880

Čím kuchynský robot prekvapil? Kde naopak sklamal? Ako som s ním bol spokojný sa dozviete v nasledujúcej recenzii.

Multifunkčný asistent

Slovné spojenie kuchynský robot, vždy trocha zavádza. Bosch MUM 4880 však v tejto kategórii prekonal očakávania. Od kuchynského robota by som čakal, že dokáže zomlieť a miesiť cesto. No nielen to. V tomto prípade Bosch dokáže mlieť, miesiť, krájať, šľahať, strúhať, lisovať citrusy a špeciálne zdôrazním mletie mäsa. Ak teda varíte alebo pečiete pomerne často, kuchynský robot by sa mal stať vašou pravou rukou. Bosch toho dokáže naozaj veľa. Čo všetko dokáže a do akej miery splní svoj účel pri používaní v praxi sa dozviete ďalej.

Predstavujeme Bosch MUM 4880

Ide o jeden z napredávanejších modelov z rady MUM, ktorá už síce predstavila aj piatu generáciu, no model MUM 4880 sa drží stále v popredí. Za kuchynského robota Bosch MUM 4880 zaplatíte bez jedného eura bezmála 119 €. Pre niekoho možno veľa, pre niekoho akurát, pretože konkurenčné roboty sa pohybujú vo vyššej cenovej kategórii. Čo v tejto cene dostanete?

Osvedčeným štandardom je motor s príkonom 600 W. Ten si má poradiť pri miesení, krájaní či mletí mäsa. Výkon vám umožňujú regulovať 4 rýchlostné stupne podľa potreby a pohodlia pri práci s robotom. Spôsobom planetárneho miešania vám zabezpečí, že pripravované cesto bude bez hrudiek. Reguláciou rýchlosti dosiahnete, že vymiešané cesto bude jemné a podľa vašich predstáv.

Príslušenstvo kuchynského robota

Základný objem pre miesenie cesta udáva 3,9 litrov objemná nádoba z nerezovej ocele. Robot ponúka naozaj obrovské množstvo príslušenstva z kvalitných materiálov. V základe dostanete hnetací hák, miešaciu metlu a šľahaciu metličku (mixér). Na tuhé cesto použijete práve hnetací hák, šľahacou metlou pripravíte lahodnú šľahačku a miešacia metla vám pomôže premiešať tekutejšie cesto alebo iné zmesi. To však nie je všetko, čo v základnej výbave dostanete.

Viečko na nádobu, mlynček na mäso, strúhací kotúč, kotúč na jemné strúhanie, kotúč na krájanie, lis na citrusy (odšťavovacia miska) alebo dokonca plastovú nádobku, ktorú použijete pri mixovaní. Kovové časti sú všetko z kvalitnej nerezovej ocele. Na základe príslušenstva už asi tušíte, čo všetko kuchynský robot dokáže.

Miesenie cesta, mletie mäsa, strúhanie sú samozrejmosťou. Prekvapil však aj lis na citrusy, vďaka ktorému si môžete pripraviť chutnú a čerstvú citrusovú šťavu. Nástavce pre krájanie zeleniny či strúhanie zemiakov sú takisto súčasťou. Jednoducho, robot toho dokáže skutočne mnoho. V balení je takisto aj DVD, kde dostanete dávku inšpirácie v podobe chutných receptov, ktoré vám robot Bosch MUM 4880 pomôže pripraviť.

Musíme oceniť

Ak si prejdete možných konkurentov mimo značky Bosch, narazíte na drahších konkurentov ako ETA či Kenwood. Preto cenu hodnotím 119 € veľmi pozitívne.

Ďalším obrovským pozitívom po rozbalení je bohaté príslušenstvo, ktoré vám ušetrí množstvo času i peňazí, pokiaľ nepotrebujete nič špeciálne. Pre bežné domáce používanie celé vybavenie bohato postačuje.

Misa kuchynského robota

Prístroj považujem za dizajnovo veľmi podarený kúsok. Pôsobí skutočne moderne a biela farba mi vôbec neprekáža. Základná konštrukcia i nerezová nádoba pôsobia kvalitne. Prístroj váži niečo okolo 6,6 kilogramu, čo vzhľadom na 600 W motor nie je tak veľa. Nájdete modely s menším výkonom, ktoré vážia o 2-3 kilogramy viac.

Praktický je aj stojan na rotačné nože a šľahacie metličky. Oceniť musím jednoduché ovládanie. To sa týka spúšťania, regulácie výkonu i výmeny príslušenstva. Otočné rameno vám umožňuje jednoduché zapojenie mixéra alebo krájacieho príslušenstva. Nič zložité a naučí sa ho teda používať aj laik. V mojom prípade si kuchynský robot získal sympatie vďaka mlynčeku na mäso a takisto pri šľahaní šľahačky. Pri porovnaní s ponornými či ručnými mixérmi je motor robota veľmi tichý.

Chyby sa predsa nájdu

Pri používaní človek zistí, že nie je všetko také ideálne. Motor s príkonom 600 W sa mi zdal spočiatku pomerne kvalitným a výkonným. Pri miešaní riedkeho cesta žiadny problém. Avšak, pri miesení tuhého cesta sa robot trápi a prehrieva. Avizovaný objem cesta 2,7 kg je veľmi skreslený a odporúčam vám ho tak nezaťažovať.

Mlynček kuchynského robota

Trochu ma sklamal lis na citrusy. Rozhodne nie je tak účinným, ako by sa zdalo. Za následok to má zrejme slabší výkon motora. Rovnako tak je tomu i v prípade šľahania bielkov. Regulácia za pomoci 4 rýchlostí je absolútnym základom a viac by potešila plynulá regulácia výkonu (otáčok). Kovové časti okrem nerezovej nádoby nie sú vhodné do umývačky riadu, hoci pôsobia, že sú z nerezovej ocele, nie je tomu zrejme tak. Chýba aj funkcia odšťavovania a vzhľadom na slabú účinnosť lisu na citrusy to určite zamrzí.

Robot určite obstál

O tom, či som bol s robotom spokojný netreba diskutovať. Ak sa pozriem na pomer ceny a výkonu, Bosch MUM 4880 si ma získal. Pre domáce využitie je to ideálny pomocník, ktorý splní to, čo od neho žiadate. Vyšší výkon by bol skutočne lepším riešením, pretože na miesenie cesta budete musieť mať ďalšieho pomocníka. Ak však nepečiete často, nutnosť to nie je.

Bosch ponúka bohaté príslušenstvo, ktoré funguje. Hoci chýba funkcia odšťavovania, lis na citrusy veľmi mierne tento hendikep vykrýva. Komplexne však musím oceniť funkčnosť a spoľahlivosť. Celkové hodnotenie je preto 8/10 a preto si myslím, že Bosch je rozhodne správnou voľbou v prípade, že hľadáte kuchynského robota za rozumnú cenu.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať Čierna kúpeľňa – vyzerá lepšie ako by sa mohlo zdať

Čiernu v kúpeľni si nevie mnoho ľudí ani len predstaviť. A to aj napriek tomu, že pôsobí vskutku elegantne a nadčasovo. Nechajte sa inšpirovať.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 07.10.2018
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bosch MFW 68660 recenzia, test. Elektrický mlynček na mäso s bohatým príslušenstvomBosch MFW 68660 recenzia, test. Elektrický mlynček na mäso s bohatým príslušenstvom

Pomocou kvalitného mlynčeka na mäso pripravíte nielen jemne namleté mäso, ale aj domáce linecké koláčiky alebo džús. Vyskúšali sme elektrickéý multifunkčný mlynček Bosch ProPower MFW...

Mlynček na kávu Bosch MKM6003 recenzia, skúsenosti, parametre, cenaMlynček na kávu Bosch MKM6003 recenzia, skúsenosti, parametre, cena

Chuť pomletej kávy je úplne iná, lepšia, a dokonca je jej aróma aj voňavejšia. Dobrú kávu si môžete pripraviť aj doma pomocou elektrického mlynčeku na kávu od Bosch, model MKM6003.

Xiaomi Roborock Sweep one S50 a S55 – recenzia a skúsenosti po 2 mesiacoch používaniaXiaomi Roborock Sweep one S50 a S55 – recenzia a skúsenosti po 2 mesiacoch používania