Rekonštrukcia bytového jadra svojpomocne: Čo všetko vás čaká?

Nie jeden majiteľ bytu sa už s touto „nočnou morou“ popasoval. Kedysi klasická umakartová (komunistická) konštrukcia bytového jadra bola postačujúca, dnes jej však odzvonilo. Treba myslieť do budúcnosti a zmena je pravdupovediac nutnosťou.

Plánovaná rekonštrukcia bytového jadra

Čo vás čaká a neminie? Ponúkneme odpovede na otázky a konkrétne rady, ako postupovať pri prestavbe celého bytového jadra.

Prečo rekonštrukcia?

Bytové jadro je pozostatkom socialistického režimu a je súčasťou každej panelákovej výstavby z tohto obdobia. Dnes je výstavba panelákových bytov diametrálne odlišná a myslí sa na kritériá, ktoré garantujú splnené normy bezpečnosti a hygieny. Staré bytové jadrá toto rozhodne nespĺňajú. Rekonštrukcia je nutná nielen kvôli vášmu pohodliu, ale aj po vizuálnej či technickej stránke.

Koľko ma to bude stáť?

Zrejme najčastejšia otázka, ktorú si kladie každý, kto sa do takejto rekonštrukcie plánuje pustiť. Univerzálna odpoveď však neexistuje. Rekonštrukcia prebieha v rôznych podobách a každá jedna si vyžaduje individuálne riešenia, ktoré samotný cenový rozsah ovplyvňujú.

Pôdorys bytu

Aký bude rozsah prác, o aký veľký byt pôjde, zmena dispozície, použité materiály, či sa do toho pustíte svojpomocne alebo si najmete stavebnú firmu a podobne. Môžeme vám ponúknuť aspoň priemerné ceny vyplývajúce zo skúseností ľudí na fórach. Cena rekonštrukcie bytového jadra sa pohybuje od 2 500 € do 5 000 €

Povolenie a oznámenia

Ešte skôr, ako sa pustíte do rekonštrukcie, nevyhnete sa určitým povinnostiam. Rekonštrukciu bytového jadra musíte ohlásiť správcovi budovy. V prípade, že sa rekonštrukcia bude týkať nosných stien, nesmie chýbať statický posudok a následne aj stavebné povolenie. Pochopiteľne, kvôli dobrým vzťahom so susedmi ich informujte o tejto činnosti. Ideálne, ak im dáte na vedomie aj časový horizont, v ktorom bude rekonštrukcia bytového jadra prebiehať. Pre odvoz stavebného odpadu je potrebné zabezpečiť kontajner.

Svojpomocne alebo s pomocou?

Rozhodnutie pustiť sa do prestavby bytového jadra zvažujú zrejme len tí, ktorí už s prestavbou či nejakými rekonštrukciami majú skúsenosť. V opačnom prípade padá jediná možnosť na stavebnú firmu. Ak si teda nie ste istí, rozhodne sa do rekonštrukcie nepúšťajte sami. Rozobrať (rozbúrať) umakartovú skladačku je ešte pomerne jednoduché, no v prípade, že sa chcete púšťať do vodovodnej inštalácie či elektrickej siete bez skúseností, môžete si zarobiť na poriadny problém. Nezaškodí, ak rozsiahlejšiu rekonštrukciu preberiete s architektom, ktorý vám ponúkne najideálnejšie riešenie po technickej ale i dizajnovej stránke.

Rekonštrukcia v paneláku

Navyše, rekonštrukcia bytového jadra trvá v priemere od 7 do 12 dní. Predstavte si, že sa do prestavby pustíte vy. Koľko dovolenky si budete musieť vybrať? Peniaze pre odbornú firmu sú garanciou kvality, dodržania časového horizontu a rovnako záruky za odvedenú prácu.

Odpojenie rozvodov

Prvotným krokom je odstavenie elektrických a vodovodných rozvodov. Pozornosť venujte všetkému vrátane stúpačiek, ktoré prechádzajú priestorom toalety. Tieto rozvody musia byť zachované a prístupné, aby bola možná výmena potrubia a zároveň, aby bolo možné inštalovať merače spotreby vody. Stúpačky sú veľmi dôležité pre spád vody. Od ich lokácie je závislá poloha vane, umývadla či toalety. Čím ďalej je zariadenie od odpadu, tým vyššie musí byť situovaný odtok.

Rozmýšľajte, plán je základ

Vezmime to tak, že staré jadro je rozobraté a chystáme sa na vytvorenie ideálnych podmienok a splnenie predstáv o dokonalej kúpeľni. Na začiatok celej rekonštrukcie je dôležité vedieť, akým smerom sa bude prestavba bytového jadra uberať. Predovšetkým, či chcete meniť pôvodnú dispozíciu alebo ponecháte pôvodnú. Po tomto rozhodnutí sa ukáže, aká bude náročnosť a náklady celej rekonštrukcie.

Plánovaná rekonštrukcia jadra v paneláku

Pri zachovaní pôvodnej dispozície vás čaká omnoho menej starostí, ako v prípade, keď sa rozhodnete meniť umiestnenie vane, sprchového kúta, WC alebo umývadla. Pri prestavbe pôvodnej dispozície vždy získate nejaké tie centimetre navyše. Miesto, ktoré zaberala konštrukcia bytového jadra bude omnoho zapracovanejšie, zvýši sa svetlá výška, takisto optická výmera priestoru. Obrovskou výhodou pri zachovaní pôvodnej štruktúry sú rozvody vodovodnej a elektrickej inštalácie, ktoré s drobnými zmenami zostanú pôvodne rozmiestnené.

Prerábanie v paneláku

Pri zmene dispozície, kedy ide najčastejšie o spojenie toalety s kúpeľňou dochádza k zmenám v rámci rozloženia vybavenia kúpeľne. To si vyžaduje aj zmeny v elektroinštalácii aj vodovodných rozvodoch. Nehovoriac o tom, ak sa rozhodnete bytové jadro presúvať do inej časti bytu. Mnoho ľudí chcú presťahovať kúpeľňu k obvodovej stene. Takýto zásah si vyžaduje profesionálnu stavebnú firmu, kedy je potrebné riešiť celoplošnú analýzu priestoru v byte. Často je potrebný zásah aj do iných častí bytu, najčastejšie kuchyne. V prípade, že túžite po veľkej rohovej vani, odporúčame prepojiť toaletu s kúpeľňou. Získate omnoho viac miesta a nepochybne aj vodoinštalačné a elektrikárske prácu budú omnoho jednoduchšie.

Budovanie priečok

Umakart ide navždy do zabudnutia. Dnešná doba ponúka široké spektrum možností. Nie je nutnosťou priečky murovať z tehál alebo betónových tvárnic. Najviac peňazí a práce ušetríte, ak sa rozhodnete pre sadrokartón. Je ľahký a práca s ním ide omnoho jednoduchšie a rýchlejšie. Menšou nevýhodou sadrokartónu je následné upevňovanie políc, nosných konštrukcií či umývadla. Vtedy je potrebné vytvoriť nosnú konštrukciu za pomoci špeciálnej montáže. Aj tento problém má však riešenie.

 Bytové jadro v paneláku

Existuje kombinácia murovanej sadrokartónovej konštrukcie, ktorá sa využíva pre jej vyššiu nosnosť. Neraz sa stáva, že kúpeľňa a kuchyňa majú spoločnú stenu, na ktorej je z jednej strany toaleta a umývadlo, na druhej strane kuchynský drez a kuchynská linka. Polomurovaná či murovaná priečka je v tomto prípade omnoho lepšou alternatívou.

Použiť môžete aj tzv. sendvičové panely, ktoré sú najčastejšie tvorené zlepením drevených profilov a polystyrénu. Zároveň tvoria i tepelnú izoláciu, sú veľmi odolné, extrémne ľahké, paropriepustné a odolné voči vlhkosti.

Rekonštrukcia v piatich krokoch

  • Zbúranie (rozobratie) pôvodného jadra a odvoz stavebného odpadu.
  • Odpojenie rozvodov a stúpačiek, prípadná zmena ich dispozície.
  • Rekonštrukcia jadra podľa premysleného pôdorysu či projektu architekta.
  • Elektrikárske a vodoinštalatérske práce.
  • Murovanie, izolácia, obkladanie, sieťkovanie, stierkovanie, zníženie stropu, obmurovanie, montáž vybavenia.

Rady a tipy na záver

Častým problémom je hluk inštalačnej šachty. Myslite na to vopred. Šachtu je potrebné odizolovať zo všetkých strán. Ideálne je použiť ako izolant minerálnu vlnku, ktorá spolu so sadrokartónom, tvárnicami alebo polomurovanou konštrukciou vytvorí kvalitný izolant.

Pri obkladaní stien obkladom myslite na určitú rezervu. Rohy, zapilovanie, schody, obkladanie vane a podobne uberú z pôvodného výpočtu. Navyše v prípade nehody sa oplatí mať nejaké tie dlaždice navyše. Mať o balík či dva navyše nikomu nezruinuje rozpočet.

Kontrola vodováhou

Ak na to máte prostriedky, spolupracujte s architektom alebo kúpeľňovým štúdiom. Nechajte si vypracovať projekt podľa požiadaviek a možností, ktoré máte.

Snažte sa vyberať farby, ktoré priestor opticky zväčšujú. Kúpeľne v panelákových bytoch priestoru nazvyš predsa len neponúkajú. Nie vždy je nutné ísť za každú cenu s trendami. Používajte zrkadlové plochy, v prípade sprchového kútu, sklené dvere.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 24.09.2018
Hodnotenie článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako udržať potraviny chladné aj v horúčavách. Chladiaca taška alebo box sú riešenie Ako udržať potraviny chladné aj v horúčavách. Chladiaca taška alebo box sú riešenie

Slnko, voda, piesok a na osvieženie niečo príjemne chladené. Sen všetkých v lete dovolenkujúcich. Počasie neovplyvníte, teplotu svojho obľúbeného nápoja a potravín áno. Prezradíme vám,...

Akrylátová, plechová či smaltovaná vaňa? Ktorá je najlepšia? Akrylátová, plechová či smaltovaná vaňa? Ktorá je najlepšia?

Chcete vaňu a akrylát a smalt vás oslovili najviac? Stále ste sa nerozhodli, pretože neviete, aký je medzi nimi vlastne rozdiel? V článku vám vysvetlíme, čo môžete od smaltovej aj...

Uhlíkové filtre na vodu do kuchyne? Na zmäkčenie vody a odchlorovanie Uhlíkové filtre na vodu do kuchyne? Na zmäkčenie vody a odchlorovanie

Vďaka vysokej účinnosti filtrácie uhlíkových filtrov na vodu sa čoraz viac dostávajú aj do bežných domácností. Preto sme si pre vás pripravili sprievodcu, v ktorom sa o uhlíkových...