Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?

Správne zvolená fasáda môže udržovať váš príbytok v šetriacom, úspornom režime a zároveň to môže byť aj niečo, čo budove dodá nový moderný ráz. Existuje množstvo druhov fasády, a vzhľadom na to, že muži skôr dbajú na užitočnosť a ženy na krásu, sa výrobcovia rozhodli ísť jedným aj druhým smerom súčasne.

Aký je rozdiel medzi odvetrávanou a kontaktnou fasádou?

Pred aplikáciou fasády je potrebné si ujasniť, či túžite po kontaktnej fasáde alebo odvetrávanej. Viete, ktorá z nich je pre vás lepšou voľbou? Nie? Tak prostredníctvom tohto článku sa vaše misky váhy určite naklonia na jednu z nich.

Odvetrávané fasády

Názov odvetraná fasáda je odvodený z jej pokladania. Pri odvetranej fasáde nie je stena domu, resp. typ muriva v priamom kontakte s obkladom a obklad je upevnený na hliníkovej alebo drevenej konštrukcii, ktorá ho akoby niesla. Fasáda sa upevňuje lepením, ale v prípade veľkých rozmerov pomocou nitov a skrutiek, ktoré splývajú s obkladom. Každopádne, medzi murivom a obkladom vznikne vzduchová medzera, ktorá má za úlohu odvetrávať celú fasádu.

2 varianty odvetrávanej fasády

Odvetrávaná fasáda sa robí v 2 podobách, a to ako mokrý variant alebo ako suchý. Pri mokrom sa nenosná priečka primuruje k zateplenej konštrukcii. Suchý variant sa aplikuje tak, že k obvodovej stene sa pripevní závesná konštrukcia a potom tepelná izolácia. V záverečnej fáze sa prostredníctvom skrutiek, nitov a lepidiel ukladá jeden z možných druhov obkladov. Pri akomkoľvek variante musí odvetraná fasáda eliminovať tepelné rozdiely medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Odvetrávaná fasáda

Hlavné funkcie

Odvetrávaná fasáda má niekoľko dôležitých úloh. Predstavuje systém, ktorý vzhľadom na materiálové vlastnosti a spôsob ukladania odoláva slnečnému UV žiareniu, ale aj vysokým mínusovým teplotám. Odolná je aj voči ďalším poveternostným podmienkam, ako sú dážď a silný vietor. Voda sa nezráža, nevsakuje a dom či fasáda nevlhne, teda nehrozí ani pleseň. Vďaka medzere dochádza k cirkulácii vzduchu, ktorý vlhkosť odstraňuje, vysušuje. Ďalšou dôležitou funkciou sú izolačné vlastnosti. Teplo s týmito fasádami z domu neodchádza, ale je udržiavané vo vnútri budovy. Rovnako dobre izoluje aj hluk z ulíc, ktorý neprepúšťa do vnútra. V prípade požiaru budovu chráni, pretože materiál, z ktorého sa fasáda vyrába, je nehorľavý (okrem dreva, ktoré je však možné ošetriť nehorľavým náterom).

Aplikácia odvetranej fasády

Pekná fasáda je vždy to, čo nás na budove zaujme ako prvé. Každý kus takejto fasády musí byť dobre uložený. Dobré a správne uloženie závisí aj od dobrého podkladu. Vo väčšine prípadov je to pórobetón, betónový panel alebo tehla. Do tohto podkladu je upevnená nosná konštrukcia, ktorá je najčastejšie hliníková či pozinkovaná, ale môže byť aj drevená. Potom sa nanáša izolácia, najčastejšie je to minerálna vlna. Ak už máme konštrukciu a izoláciu, môžeme sa dostať k samotnej aplikácii obkladového materiálu. Pri ukladaní a prichytávaní vzniká medzi obkladom a izoláciou medzera v minimálnom rozsahu 20 mm, ktorá zabezpečuje cirkuláciu vzduchu.

Aplikácia minerálnej vlny na fasádu domu

Rôznorodosť odvetrávaných fasád

Fasádne odvetrávané obklady môžu byť vyrobené z rozličného materiálu, medzi tie najbežnejšie patrí:

 • HPL dosky – vyrábajú sa z drevených vlákien, lisovaním pri vysokej teplote a tlaku. Vyznačujú sa pevnou konzistentnosťou, odolnosťou, dlhou životnosť a takmer nulovou starostlivosťou.
 • Kompozitné dosky – vyrábajú sa z krycích lisovaných hliníkových plechov s plastovou výplňou a z minerálneho jadra. Takúto fasádu možno ohýbať do oblých tvarov, čo sa využíva hlavne pri budovách zložitejších tvarov. Do tejto kategórie, zaraďujeme aj tzv. bondy = dosky s polyetylénovým jadrom, ktorý kryje hliníkový plech.
 • Vláknocementové dosky – vyrábajú sa z papiera a cementu. Touto kombináciou vzniká pružná fasáda, ktorá je zároveň aj pevná a vysoko odolná. Blízkym rodinným príslušníkom vláknocementovej dosky je cementovotriesková doska, ktorá sa vyhotovuje lisovaním drevených triesok, cementu a vody. Takýto typ fasád sa používa hlavne na opláštenie stien v exteriéri a v interiéri.
 • Plastový obklad – medzi používanými materiálmi nemôže chýbať ani známy polyvinylchlorid (PVC), ktorý sa aplikuje na kovovú alebo drevenú konštrukciu. PVC je známe, vďaka svojej nekonečnej, resp. dlhej životnosti, má dobré izolačné schopnosti a je vysoko odolný voči nepriaznivému počasiu. Charakteristickou črtou plastových obkladov je aj rôznorodé farebné prevedenie a všakovaké vzory.

Plastový obklad

 • Drevený obklad – je možnosť, ako ekologickým, šetrným spôsobom pristupovať k prírode aj prostredníctvom odvetrávanej fasády. Často sa vyrába zo smreku, jedle alebo borovice, i keď pri náročnejších poveternostných podmienkách sa odporúča zvoliť pevnejšie, odolnejšie drevo z červeného cédru, sibírskeho smrekovca alebo zo škandinávskehu smreku. Je však priam nevyhnutné sa o takúto fasádu starať pravidelnou impregnáciou. Lepším variantom, čo sa týka dreva, je už potom kombinácia dreva a plastu, tzv. drevoplastový obklad. Vďaka plastu je odolnosť a životnosť fasády oveľa lepšia a vzhľad je totožný s drevom.
 • Kamenný obklad – má dobré termoizolačné vlastnosti, je vysoko odolný, preukazuje dlhú životnosť, nie je náročný na údržbu a možno povedať, že nestráca svoju pôvodnú farbu a imidž.
 • Porcelánové keramické dosky – sa vyrábajú v špeciálnych peciach, ktoré sú zamerané na vypaľovanie porcelánovej kameniny. Je vysoko odolná voči nepriaznivým vplyvom počasia, vďaka čomu má aj dlhú životnosť, termoizolačné schopnosti. Vyrába sa v rôznych farebných a vzorových prevedeniach.
 • Fotovoltaické fasády – ak ste si mysleli, že keramické fasády sú "topkou", mýlili ste sa. Dnes sa vyrábajú aj fotovoltaické odvetrané fasády, ktoré sú poskladané zo sklených panelov. Kombinujú sa so solárnymi panelmi s fotovoltaickými článkami, ktoré vyrábajú elektrickú energiu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie solárne panely

Výhody odvetrávanej fasády

 • Rôznorodý materiál,
 • zaujímavý look fasády,
 • možnosť kombinovať rôzne farby, vzory a tvary (= hliníkové pružné kompozitné dosky),
 • šetrí energiu a peniaze – hlavne pri vykurovaní,
 • zabezpečujú ochranu proti vlhkosti,
 • vykazujú dobrú životnosť a farebnú stálosť,
 • väčšina druhov je takmer bez údržby, až na drevo,
 • dobrá poveternostná odolnosť,
 • výborné termoizolačné schopnosti,
 • akustická izolácia – neprepúšťa hluk zvonka dovnútra a naopak,
 • väčšina druhov využíva ekologické materiály.

Nevýhody odvetrávanej fasády

 • Vyššia cena – tým, že je taká populárna, šetrná k prírode a že koniec koncov šetrí peniaze pri vykurovaní, sú, na druhej strane, prvotné náklady dosť vysoké,
 • časovo náročnejšia montáž,
 • nájdenie dobrej firmy a správneho názoru odborníka,
 • niektoré z materiálov vyžadujú mimoriadnu starostlivosť = drevo je potrebné pravidelne natierať ochrannými prípravkami.

Kontaktné fasády

Ďalší druh fasád sa nazýva kontaktný, pretože pri samotnej aplikácii je fasáda v priamom kontakte s povrchom budovy, teda je ukladaná rovno na murivo. Ak je murivo odizolované izoláciou, napr. polystyrénom alebo minerálnou vlnou, ale pri pokladaní fasády nevzniká žiadna medzera, je to takisto kontaktná fasáda. Do tejto kategórie spadajú najčastejšie využívané omietky. Ako kontaktnú fasádu môžeme používať aj obklad z tehly z dreva a z kameňa, teda, lepšie povedané, spomenuté obklady sa môžu lepiť priamo na stierky.

Kontaktná fasáda domu

2 varianty – s izoláciou alebo bez

Kontaktnú fasádu možno aplikovať 2 spôsobmi, priamo na murivo alebo medzi murivom a omietkou použiť izolačný materiál. Všetko závisí od sumy, ktorú chcete do fasády investovať. Pri prefinancovaní je úplným základom odpovedať si na otázku, "Prečo idem dávať fasádu?". Buď chcete len zmeniť vonkajší "look" budovy, alebo má fasáda spĺňať vyššie nároky, ako je napr. tepelná izolácia a pod. Kam tým smerujeme? Chceme tým povedať, že nielen odvetrávaná fasáda, ale aj tá kontaktná sa dá urobiť kvalitne. Ak túžite len zmeniť farbu vášho domu, postačí vám fasáda bez izolácie, ale ak vás trápia vysoké účty za kúrenie alebo plesnivé steny, budete potrebovať aj izoláciu.

Aplikácia

Kontaktná fasáda sa na budovu resp. na vonkajšiu steny budovy aplikuje buď priamo, bez izolácie, alebo s izoláciou v podstate podobným spôsobom ako odvetrávaná. Teda na podkladový povrch budovy, tehlu, betónový panel alebo na pórobetón. Nasleduje tepelná izolácia, najpoužívanejší je polystyrén, v lepších prípadoch ide o kamennú minerálnu vlnu, a v závere sa aplikuje kontaktná fasáda, teda omietka. Medzi jednotlivými vrstvami však nevzniká žiadna odvetrávaná medzera.

Kontaktná fasáda a izoláciou

Kontaktná fasáda – druhy izolácie

Rovnako ako odvetrávaná aj kontaktná fasáda môže byť vysoko kvalitná. To, či takáto fasáda bude spĺňať základné funkcie fasády, závisí hlavne od izolácie, resp. od jej hrúbky a od použitia izolačného materiálu. V prípade, ak sa rozhodnete pre lacnejší variant, a to pre polystyrén, je riziko, že sa na vašich stenách objavia nepekné škvrny a plesne, oveľa vyššie. Je to zapríčinené tým, že polystyrén je materiál, ktorý je ťažko priepustný. Hlavne v období zimy sa kondenzovaná para dostáva do polystyrénu, ktorý nedýcha, a tým pádom sa voda nevyparuje a steny vlhnú. Preto sa odporúča minerálna vlna z kameňa, ktorá zabezpečuje bezproblémovú difúziu vodnej pary. Je však drahšia.

Výhody kontaktnej fasády

 • Nižšia cena,
 • dobrá tepelná izolácia – závisí však od hrúbky izolačného materiálu,
 • celkom dobrá priedušnosť – v prípade použitia kamennej minerálnej vlny,
 • životnosť – za predpokladu kvalitného a dobre aplikovaného izolačného materiálu,
 • nehorľavosť – pridané nehorľavé látky,
 • rýchlejšia aplikácia,
 • rôzne farebné prevedenia a vzory,
 • možnosť použitia aj obkladov.

Nevýhody kontaktnej fasády

 • Ani ten najlepší materiál nie je tak dobre prevzdušňovaný ako odvetrávaná fasáda,
 • kvalitná kamenná vlna je dvojnásobne drahšia ako polystyrén,
 • pri použití nevhodného izolačného materiálu v nedostatočnej hrúbke (kamenná vlna minimálne 12 cm hrubá) spôsobuje zadržiavanie vody, zvlhnutie stien a napokon plesne,
 • polystyrén zaťažuje prírodné prostredie,
 • nevýhodou je aj to, že životnosť fasády závisí od kvality podkladu a izolačného materiálu. Ak sa znehodnotí jedno z nich, fasáda bude mať krátku životnosť.

Myslite na...

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, či pre odvetrávanú fasádu alebo kontaktnú, pred samotným výberom by ste mali myslieť ešte na pár podstatných vecí, ktoré váš výber ovplyvňujú a sčasti aj obmedzujú. Takže určite myslite na:

 • typ muriva, z akého je váš dom, napr. z tehly, kvádra, dreva, panely...
 • typ tepelnej izolácie, ktorá je použitá na budove, napr. polystyrén EPS, extrudovaný polystyrén, penové sklo, minerálna vata,
 • poveternostné podmienky v prostredí, kde sa fasáda bude aplikovať,
 • výsledný vzhľad fasády.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 06.01.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?Rozdelenie vŕtačiek podľa použitia, ako si vybrať správne?

Dnes je ručná elektrická vŕtačka základom každej domácnosti a využíva ju snáď každý technik a opravár. Dnes už jestvuje množstvo druhov vŕtačiek. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie.

Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?Aký je rozdiel medzi aku vŕtačkou a aku skrutkovačom?

Ak preferujete bezkáblové náradie, pravdepodobne oceníte jeho praktickosť a slobodu pri práci. Akumulátorové náradie dnes ponúka rovnakú kvalitu ako klasické elektrické varianty, pričom...

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.