Ktorá časť Trnavy je najlepšia na bývanie? Realitný maklér Peter Vozár nám prezradí, kedy zlacnejú byty!

Bývať budú potrebovať ľudia vždy. Predaj nehnuteľností bude z toho dôvodu vždy aktuálnou a žiadanou témou. Dokáže si však človek vybrať bez problémov bývanie sám, alebo je lepšie sa obrátiť na realitnú kanceláriu?

Trnava

O aktuálnej situácii na trhu s nehnuteľnosťami v Trnave a práci "realiťáka" sme sa porozprávali s Petrom Vozárom z realitnej spoločnosti RE/MAX.

Čo si myslíte o aktuálnej ponuke nehnuteľností v Trnave? Dokáže pokryť dopyt alebo je nehnuteľností nedostatok?

V Trnave a okolí jednoznačne stále prevažuje dopyt nad ponukou, či hovoríme o bytoch, rodinných domoch, starších aj novostavbách alebo pozemkoch.

Ktorá trnavská mestská časť je z vášho pohľadu najlepšia na bývanie? Môžete nám popísať výhody a nevýhody jednotlivých častí Trnavy?

Najlukratívnejšie bývanie je samozrejme v historickom centre mesta, nie vždy to však musí znamenať aj najlepšie, keďže práve v centre musí byť človek pripravený často na dopravné obmedzenia, alebo zvýšený ruch vo večerných hodinách. Vzhľadom na to sa ako ideálne javia tiché časti kúsok od centra s dobrou dostupnosťou ako napríklad Špíglsál alebo Vančurova pri rodinných domoch a u ulíc alebo sídlisk: Podjavorinská, Hospodárska ulica či sídlisko Družba, kde ľudia oceňujú blízkosť centra, úradov a všeobecne najbohatšiu občiansku vybavenosť.

Treba však podotknúť, že aj niektoré mestské časti alebo sídliská donedávna neobľúbené sa revitalizáciou a nižšími cenami stali vďačným terčom záujmu. Spomeniem moju srdcovku Linčiansku.

Peter Vozár RE/MAX Trnava

O byty v ktorej časti Trnavy je v súčasnosti najväčší záujem?

Asi v tomto poradí. Centrum, Družba, Podjavorinská, Hospodárska. Vzhľadom na to, že v centre je v ponuke málo bytov a Družba je najväčšie sídlisko v Trnave, tak najväčší záujem sa sústreďuje práve tam. Všeobecne je však nedostatok aj na sídliskách ako Prednádražie, Zátvor, A. Kubinu alebo spomenutá Linčianska, ktorá zaznamenala asi najvýraznejší progres.

Prečo je lepšie obzerať sa po bývaní v spolupráci s realitnou kanceláriou?

Kvôli tomu, prečo by som pri kúpe auta vzal odborníka na autá.

V prvom rade najmä z právneho hľadiska vie zistiť, či je daná nehnuteľnosť v poriadku. Ďalej z hľadiska ceny, skúseného makléra predávajúci alebo maklér neopijú rožkom v zmysle, „rýchle to berte, už tu máme ďalších troch záujemcov“, alebo jednoducho, či požadovaná cena zodpovedá hodnote predávanej nehnuteľnosti. Tiež z technického hľadiska vie kupujúceho upozorniť na nedostatky kupovanej nehnuteľnosti. Stručne, menšia investícia do „makléra kupujúceho“ môže priniesť kupujúcemu niekoľkonásobne vyšší zisk.

Čo by si mali ľudia hľadajúci bývanie v Trnave všímať najviac?

Ak opomeniem otázku vlastného výberu kupujúceho (lokalita, veľkosť, stav...), tak ako som spomenul, všímať by si mali okolie, susedov, stav bytového domu, ulice, úplne samozrejme, ak sa im nehnuteľnosť zapáči, tak právny stav, teda list vlastníctva, ťarchy, pri domoch a pozemkoch aj prístupové cesty, územný plán, technický stav, ale to však platí asi všade na svete. Trnava nie je v tomto nijak zvlášť špecifická.

Bývanie v Trnave

Čo v prípade, že niekto chce bývať v Trnave, ale nemôže si takéto bývanie dovoliť?

Ak ide o kúpu a nemôže si to dovoliť, stále je tu možnosť prenájmu, ak však nemá ani na prenájom, riešením je zvoliť si v závislosti od svojej finančnej situácie niektorú z blízkych obcí. Platí jednoduché: čím ďalej od mesta, tým je bývanie lacnejšie. Treba si však dať pozor na dobrú dostupnosť, respektíve frekvenciu hromadnej dopravy.

Ceny bytov za posledný rok výrazne stúpli. Predpokladáte rast cien aj v roku 2019?

Začiatkom roka nepredpokladám zastavenie rastu cien, paradoxne k tomu prispieva svojimi krokmi aj NBS sprísnením poskytnutia hypotekárnych úverov, pretože každý takýto krok vyvolá medzi kupujúcimi nákupnú horúčku, aby rýchle, rýchle niečo našiel, veľa kupujúcich má hypotekárne certifikáty, preto aj po zavedení týchto krokov spomalenie nenastalo, navyše banky aj pri poskytnutí 80 % úveru, dokážu pomocou spotrebného úveru prefinancovať aj zvyšok.

Ekonomike sa napriek vláde darí, takže nejakú výraznú zmenu v prvom polroku neočakávam. Bolo by však dobré, ak by sa doteraz prijaté opatrenia NBS prejavili vo zvýšenej miere, pretože rast cien začína nápadne pripomínať realitnú bublinu z roku 2008.

Ceny bytov v Trnave

Často skúšajú predajcovia nehnuteľností cenu prestreliť a čakajú, či sa na to niekto chytí. Čo si o takejto taktike myslíte?

Ak o prijateľných pár tisíc, môže to vyjsť, alebo sa len jednoducho dohodnú s kupujúcimi na reálnej cene. Ak je prestrelená príliš, pôsobí kontraproduktívne. Vtedy je to otázkou buď nevedomosti, alebo vychytralosti. V oboch prípadoch platí, že potencionálni kupujúci na obhliadku ani neprídu, čím sa výrazne zníži počet záujemcov. A akú vyjednávaciu pozíciu má človek, ktorý rokuje s jedným záujemcom, ten povedzme ponúkne cenu podstatne nižšiu než je reálna cena, a človekom, ktorý rokuje so štyrmi záujemcami?

Aké chyby robia ľudia najčastejšie pri predaji nehnuteľnosti? Čo môže predaj urýchliť alebo zjednodušiť? Pomôžu napríklad pekné fotky?

Áno, najviac pomáhajú fotky otočené bokom :-) Tých chýb je veľa. Najčastejšie začínajú už v príprave pred samotným predajom. Zle nastavená cena, nepripravená nehnuteľnosť (drobné závady, ktoré niekoľkonásobne oproti drobnej investícii znižujú hodnotu nehnuteľnosti), zlá prezentácia (fotky- často aj u realitných kancelárií), nehnuteľnosť nepripravená na obhliadku (nevetrané, neupratané), prístup k samotnému predaju.

Predaj 3 izbového bytu trnava

Najbezpečnejší, najziskovejší a najistejší spôsob predaja je vybrať si profesionálneho makléra, pokojne aj z viacerých, ale vždy len jedného a to formou exkluzívnej zmluvy. Vybrať si medzi nimi je otázkou najlepšej predajnej stratégie makléra a kancelárie. Najlepší makléri nebývajú najlacnejší a ani najrýchlejší, za dohodnutú províziu však pracujú pre maximum spokojnosti predávajúceho (maximálny zisk, kompletné predpredajné, predajné a popredajné služby). Ešte raz zdôrazním, nie najrýchlejší spôsob. Je tak jednoduché prísť s prvým klientom, že to maklér ešte ani nedá do ponuky a hneď prvý záujemca povie, že berie to. Čo sa najmä v tejto dobe často stáva, hlavne ak je viac maklérov. Každý z týchto maklérov volí radšej rýchly obchod, ako by ho mal na druhý deň alebo o hodinu predbehnúť konkurent. Dobrý maklér spraví všetko pre to, aby na obhliadku prišlo čo najviac kvalifikovaných záujemcov a čo najmenej realitných turistov a z ich ponúk vyberá najlepšiu.

A vôbec sa nie je treba báť, že viac kancelárií, viac klientov. Dnes sa viac ako 90 % predáva z internetu. Takže klienti sú tí istí. Aj realitné portály sú tie isté. Pri exkluzívnej zmluve však maklér a kancelária oveľa viac investujú do prezentácie, s cieľom nájsť kvalifikovaných klientov.

Aké otázky vám záujemcovia o bývanie v Trnave kladú najčastejšie?

Za koľko rokov zase získame titul?

Na záver by sme sa chceli poďakovať Petrovi Vozárovi za zaujímavý rozhovor. Teraz dávame priestor vám, naši čitatelia. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom bývania v Trnave, kúpy a predaja nehnuteľnosti, použite, prosím, komentáre alebo kontaktujte priamo tohto makléra.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...Publikované dňa: 10.12.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy Zlatko Balaš: Hlavným cieľom svetelných stropov je dostať do interiéru svetlo ako z oblohy

Zlatko Balaš, svetelný špecialista zo Svetelných stropov, nám porozprával o výhodách svetelných stropov, aké stropy patria k najobľúbenejším i to, akým spôsobom sa takýto strop montuje.

Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký Aké sú najčastejšie chyby pri stavaní domu svojpomocne, prezradí Fero Lehocký

Chcete stavať rodinný dom? Potom by ste nemali zabúdať na dobre pripravený projekt. S architektom Ferom Lehotským sme sa porozprávali nielen o projektoch domov, ale aj o tom, či klienti...

Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní Bohumír Luzar: Ekologický jednorazový riad je biologicky rozložiteľný v rozmedzí 60 – 90 dní

Žijete ekologicky? Alebo sa o to aspoň snažíte? Jednou z možností je aj používanie kompostovateľného riadu či obalov. Na túto tému sme sa rozprávali s Bohumírom Luzarom.