Ktorá časť Trnavy je najlepšia na bývanie? Realitný maklér Peter Vozár nám prezradí, kedy zlacnejú byty!

Bývať budú potrebovať ľudia vždy. Predaj nehnuteľností bude z toho dôvodu vždy aktuálnou a žiadanou témou. Dokáže si však človek vybrať bez problémov bývanie sám, alebo je lepšie sa obrátiť na realitnú kanceláriu?

Trnava

O aktuálnej situácii na trhu s nehnuteľnosťami v Trnave a práci "realiťáka" sme sa porozprávali s Petrom Vozárom z realitnej spoločnosti RE/MAX.

Čo si myslíte o aktuálnej ponuke nehnuteľností v Trnave? Dokáže pokryť dopyt alebo je nehnuteľností nedostatok?

V Trnave a okolí jednoznačne stále prevažuje dopyt nad ponukou, či hovoríme o bytoch, rodinných domoch, starších aj novostavbách alebo pozemkoch.

Ktorá trnavská mestská časť je z vášho pohľadu najlepšia na bývanie? Môžete nám popísať výhody a nevýhody jednotlivých častí Trnavy?

Najlukratívnejšie bývanie je samozrejme v historickom centre mesta, nie vždy to však musí znamenať aj najlepšie, keďže práve v centre musí byť človek pripravený často na dopravné obmedzenia, alebo zvýšený ruch vo večerných hodinách. Vzhľadom na to sa ako ideálne javia tiché časti kúsok od centra s dobrou dostupnosťou ako napríklad Špíglsál alebo Vančurova pri rodinných domoch a u ulíc alebo sídlisk: Podjavorinská, Hospodárska ulica či sídlisko Družba, kde ľudia oceňujú blízkosť centra, úradov a všeobecne najbohatšiu občiansku vybavenosť.

Treba však podotknúť, že aj niektoré mestské časti alebo sídliská donedávna neobľúbené sa revitalizáciou a nižšími cenami stali vďačným terčom záujmu. Spomeniem moju srdcovku Linčiansku.

Peter Vozár RE/MAX Trnava

O byty v ktorej časti Trnavy je v súčasnosti najväčší záujem?

Asi v tomto poradí. Centrum, Družba, Podjavorinská, Hospodárska. Vzhľadom na to, že v centre je v ponuke málo bytov a Družba je najväčšie sídlisko v Trnave, tak najväčší záujem sa sústreďuje práve tam. Všeobecne je však nedostatok aj na sídliskách ako Prednádražie, Zátvor, A. Kubinu alebo spomenutá Linčianska, ktorá zaznamenala asi najvýraznejší progres.

Prečo je lepšie obzerať sa po bývaní v spolupráci s realitnou kanceláriou?

Kvôli tomu, prečo by som pri kúpe auta vzal odborníka na autá.

V prvom rade najmä z právneho hľadiska vie zistiť, či je daná nehnuteľnosť v poriadku. Ďalej z hľadiska ceny, skúseného makléra predávajúci alebo maklér neopijú rožkom v zmysle, „rýchle to berte, už tu máme ďalších troch záujemcov“, alebo jednoducho, či požadovaná cena zodpovedá hodnote predávanej nehnuteľnosti. Tiež z technického hľadiska vie kupujúceho upozorniť na nedostatky kupovanej nehnuteľnosti. Stručne, menšia investícia do „makléra kupujúceho“ môže priniesť kupujúcemu niekoľkonásobne vyšší zisk.

Čo by si mali ľudia hľadajúci bývanie v Trnave všímať najviac?

Ak opomeniem otázku vlastného výberu kupujúceho (lokalita, veľkosť, stav...), tak ako som spomenul, všímať by si mali okolie, susedov, stav bytového domu, ulice, úplne samozrejme, ak sa im nehnuteľnosť zapáči, tak právny stav, teda list vlastníctva, ťarchy, pri domoch a pozemkoch aj prístupové cesty, územný plán, technický stav, ale to však platí asi všade na svete. Trnava nie je v tomto nijak zvlášť špecifická.

Bývanie v Trnave

Čo v prípade, že niekto chce bývať v Trnave, ale nemôže si takéto bývanie dovoliť?

Ak ide o kúpu a nemôže si to dovoliť, stále je tu možnosť prenájmu, ak však nemá ani na prenájom, riešením je zvoliť si v závislosti od svojej finančnej situácie niektorú z blízkych obcí. Platí jednoduché: čím ďalej od mesta, tým je bývanie lacnejšie. Treba si však dať pozor na dobrú dostupnosť, respektíve frekvenciu hromadnej dopravy.

Ceny bytov za posledný rok výrazne stúpli. Predpokladáte rast cien aj v roku 2019?

Začiatkom roka nepredpokladám zastavenie rastu cien, paradoxne k tomu prispieva svojimi krokmi aj NBS sprísnením poskytnutia hypotekárnych úverov, pretože každý takýto krok vyvolá medzi kupujúcimi nákupnú horúčku, aby rýchle, rýchle niečo našiel, veľa kupujúcich má hypotekárne certifikáty, preto aj po zavedení týchto krokov spomalenie nenastalo, navyše banky aj pri poskytnutí 80 % úveru, dokážu pomocou spotrebného úveru prefinancovať aj zvyšok.

Ekonomike sa napriek vláde darí, takže nejakú výraznú zmenu v prvom polroku neočakávam. Bolo by však dobré, ak by sa doteraz prijaté opatrenia NBS prejavili vo zvýšenej miere, pretože rast cien začína nápadne pripomínať realitnú bublinu z roku 2008.

Ceny bytov v Trnave

Často skúšajú predajcovia nehnuteľností cenu prestreliť a čakajú, či sa na to niekto chytí. Čo si o takejto taktike myslíte?

Ak o prijateľných pár tisíc, môže to vyjsť, alebo sa len jednoducho dohodnú s kupujúcimi na reálnej cene. Ak je prestrelená príliš, pôsobí kontraproduktívne. Vtedy je to otázkou buď nevedomosti, alebo vychytralosti. V oboch prípadoch platí, že potencionálni kupujúci na obhliadku ani neprídu, čím sa výrazne zníži počet záujemcov. A akú vyjednávaciu pozíciu má človek, ktorý rokuje s jedným záujemcom, ten povedzme ponúkne cenu podstatne nižšiu než je reálna cena, a človekom, ktorý rokuje so štyrmi záujemcami?

Aké chyby robia ľudia najčastejšie pri predaji nehnuteľnosti? Čo môže predaj urýchliť alebo zjednodušiť? Pomôžu napríklad pekné fotky?

Áno, najviac pomáhajú fotky otočené bokom :-) Tých chýb je veľa. Najčastejšie začínajú už v príprave pred samotným predajom. Zle nastavená cena, nepripravená nehnuteľnosť (drobné závady, ktoré niekoľkonásobne oproti drobnej investícii znižujú hodnotu nehnuteľnosti), zlá prezentácia (fotky- často aj u realitných kancelárií), nehnuteľnosť nepripravená na obhliadku (nevetrané, neupratané), prístup k samotnému predaju.

Predaj 3 izbového bytu trnava

Najbezpečnejší, najziskovejší a najistejší spôsob predaja je vybrať si profesionálneho makléra, pokojne aj z viacerých, ale vždy len jedného a to formou exkluzívnej zmluvy. Vybrať si medzi nimi je otázkou najlepšej predajnej stratégie makléra a kancelárie. Najlepší makléri nebývajú najlacnejší a ani najrýchlejší, za dohodnutú províziu však pracujú pre maximum spokojnosti predávajúceho (maximálny zisk, kompletné predpredajné, predajné a popredajné služby). Ešte raz zdôrazním, nie najrýchlejší spôsob. Je tak jednoduché prísť s prvým klientom, že to maklér ešte ani nedá do ponuky a hneď prvý záujemca povie, že berie to. Čo sa najmä v tejto dobe často stáva, hlavne ak je viac maklérov. Každý z týchto maklérov volí radšej rýchly obchod, ako by ho mal na druhý deň alebo o hodinu predbehnúť konkurent. Dobrý maklér spraví všetko pre to, aby na obhliadku prišlo čo najviac kvalifikovaných záujemcov a čo najmenej realitných turistov a z ich ponúk vyberá najlepšiu.

A vôbec sa nie je treba báť, že viac kancelárií, viac klientov. Dnes sa viac ako 90 % predáva z internetu. Takže klienti sú tí istí. Aj realitné portály sú tie isté. Pri exkluzívnej zmluve však maklér a kancelária oveľa viac investujú do prezentácie, s cieľom nájsť kvalifikovaných klientov.

Aké otázky vám záujemcovia o bývanie v Trnave kladú najčastejšie?

Za koľko rokov zase získame titul?

Na záver by sme sa chceli poďakovať Petrovi Vozárovi za zaujímavý rozhovor. Teraz dávame priestor vám, naši čitatelia. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom bývania v Trnave, kúpy a predaja nehnuteľnosti, použite, prosím, komentáre alebo kontaktujte priamo tohto makléra.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 10.12.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Möbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farbyMöbelix: Naši zákazníci nehľadajú to najlacnejšie, viac ich zaujíma design, funkčnosť, farby

S tímom Möbelix sme sa porozprávali o tom, čo je aktuálne v móde, v čom spočívajú výhody e-shopu, ale aj o zmene vkusu slovenského zákazníka.

Bonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmiBonami: Ľudia by sa mali riadiť vlastným pocitom viac než aktuálnymi trendmi

E-shop Bonami.sk predáva originálne kúsky, s ktorými bude vaša domácnosť pôsobiť výnimočne a zároveň pohodlne. O ponuke obchodu i o tom, čo je aktuálne v móde sme sa rozprávali s tímom...

Petr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domuPetr Klaban: Terasa dotvára celkový vzhľad exteriéru rodinného domu

Jednou z možností realizácie kvalitnej a dizajnovej terasy je aj kompozit. Dá sa použiť na terasu k rodinnému domu, ale aj na plochú strechu, balkón či spevnené plochy v okolí bazéna.