Aké svetlo do kúpeľne? Stropná lampa, bodové alebo nástenné svetlo zaujmú

Výber svietidiel do akejkoľvek miestnosti závisí nielen od vášho vkusu a dizajnu miestnosti, ale do veľkej miery aj od praktickosti využitia. Kým v niektorých miestnostiach potrebujete intenzívnejšie svetlo na čítanie či štúdium, v iných postačí tlmenejšie osvetlenie. V kúpeľni však treba zvážiť ešte jeden faktor navyše, a to ochranu pred vodnou parou a kvapkajúcou vodou.

Aké svetlo do kúpeľne?

Na čo všetko by ste mali myslieť pri výbere kúpeľného osvetlenia a aké máte možnosti? Čítajte ďalej.

Tipy na osvetlenie do kúpeľne


Svetlo do kúpeľne

Na svetlo v kúpeľni sú spravidla iné nároky než na svetlo v iných miestnostiach. Podmienky v kúpeľni sú totiž o čosi viac špecifické. Ak túžite po relaxačnom horúcom kúpeli po dlhom dni, určite nechcete, aby vám do očí svietilo ožarujúce svetlo. Ak si však chcete skontrolovať outfit a vizáž pred odchodom z domu, svetlo musí byť dostatočne intenzívne. A ak sa zvyknete líčiť v kúpeľni skoro ráno, keď je denné svetlo ešte slabé, budete potrebovať prirodzené osvetlenie. Ako všetky tieto nároky skĺbiť? Pomôcť si môžete viacerými typmi osvetlení.

Vo všeobecnosti by hlavné svetlo osvetľujúce celú miestnosť malo byť tlmené, príjemné svetlo vytvárajúce uvoľnenú atmosféru, a svetlo v blízkosti zrkadla a umývadla by mali byť intenzívnejšie. Svietidlá pri zrkadle bývajú často nástenné LED svetlá smerujúce hore alebo dole či bodové svetlá. LED svetlá sa s obľubou využívajú aj priamo v sprche, kde vytvárajú zaujímavé úkazy prostredníctvom meniacich farieb. Či už hľadáte osvetlenie do veľkej alebo malej kúpeľne, do úvahy berte rozloženie miestnosti, okná a prirodzené svetlo počas dňa (v niektorých kúpeľniach úplne chýba) a hlavne vaše požiadavky, čo od osvetlenia očakávate.

Bezpečnosť je prvoradá

V kúpeľni je vysoká pravdepodobnosť, že svietidlo príde do kontaktu s vodou alebo vodnou parou, preto by mala byť bezpečnosť na prvom mieste. Bezpečnosť pri zasiahnutí vodou sa udáva prostredníctvom tzv. IP krytia, ktoré vyjadruje stupeň ochrany krytom. IP hodnota v praxi vyzerá ako IP a dve číslice, napr. IP20. Prvé číslo opisuje stupeň ochrany pred cudzími telesami ako prachom a táto hodnota sa pohybuje od 0 (= žiadna ochrana) až po 6 (= prachotesnosť). Ak je táto hodnota irelevantná, namiesto čísla sa objaví X. Druhá číslica opisuje stupeň ochrany pred vodou a pohybuje sa v rozmedzí 0 (= žiadna ochrana) až po 9 (= odolné pri trvalom ponorení).

Bodové svetlá v kúpeľni

Svietidlá nachádzajúce sa v interiéri mávajú stupeň krytia IP20 (žiadna ochrana pred vodou) až IP21 (ochrana proti kvapkám vody). V kúpeľni si však svietidlá vyžadujú vyššiu ochranu, a to v závislosti od toho, kde sú umiestnené. Je totiž rozdiel medzi svietidlom umiestneným v dostatočnej vzdialenosti od umývadla, sprchového kúta či vane a svietidlom v bezprostrednej blízkosti zdrojov vody. A pokiaľ hľadáte svietidlo priamo do sprchového kúta alebo vane, malo by ísť ešte o väčšiu ochranu a určite odporúčame aj konzultáciu s odborníkom. Pri rozhodovaní by vám mali pomôcť tzv. kúpeľňové zóny.

Kúpeľňové zóny

O tom, aké osvetlenie je vhodné do ktorej časti kúpeľne, rozhodujú tzv. kúpeľňové zóny. Zóny rozdeľujú miestnosť na časti, podľa toho, ako blízko sa nachádzajú k zdroju vody a aké pravdepodobné je zasiahnutie svietidla vodou. Na základe toho, v ktorej zóne sa chystáte svetlo umiestniť, potom môžete vyberať príslušnú IP hodnotu. Poznáme zónu 0, 1, 2 a priestor mimo zón.

 • Zóna 0 – Zahŕňa priestor vane a sprchového kúta, ktoré budú mať skôr estetickú, než praktickú funkciu. Na takéto svietidlá bude bežne dopadať voda alebo budú vo vode ponorené, preto potrebujú ochranu aspoň IP67.
 • Zóna 1 – Predstavuje priestor stien nad vaňou alebo steny sprchového kúta. Na tieto miesta môže striekať voda, a preto potrebujú minimálne IP56 alebo IP65, v závislosti od umiestnenia.
 • Zóna 2 – Zóna 2 predstavuje 60 cm okruh v okolí zóny 1 a 60 cm od podlahy. Je predĺžením zóny 1, kde taktiež možno očakávať občasné postriekanie vodou či dopad kvapiek. Minimálnou voľbou by malo byť IP44, avšak pokojne siahnite aj po väčšej ochrane.
 • Priestor mimo zón – Nazýva sa aj zónou 3. Tento priestor sa nachádza mimo kritických zón, a preto si nevyžaduje žiadne opatrenia navyše. Vybrať doň môžete svietidlo rovnakých kritérií ako do iných miestností, teda IP20 – 21.

Vhodné osvetlenie do vašej kúpeľne nájdete v ✅ e-shope siko.sk.

Ako vybrať svietidlá do kúpeľne

Je viacero spôsobov, ako osvetliť kúpeľňu a dodať jej príjemnú, relaxačnú atmosféru. Veľa ľudí si však pri výbere nevie poradiť a vybrať z množstva typov, dizajnov a veľkostí svietidiel. Preto je vhodné zamerať sa na kľúčové kritériá, ako bezpečnosť, typ osvetlenia a intenzita.

Svetlo podľa účelu

V rámci kúpeľne rozlišujeme 3 hlavné úlohy, ktoré svietidlá plnia. Ide o celkové osvetlenie, osvetlenie pre vykonávanie činností a doplnkové osvetlenie.

 • Celkové alebo všeobecné osvetlenie má za úlohu osvetliť celú miestnosť. Svetlo by malo byť dostatočné na kúpanie, prečítanie nápisu na kozmetike či bezpečné pohybovanie sa v kúpeľni.
 • Osvetlenie na vykonávanie špecifických úloh je menšie, umiestnené v špecifickej časti kúpeľne, vyžarujúce intenzívnejšie svetlo. Slúži na vykonávanie rôznych čistení – líčenie, čistenie zubov alebo holenie.
 • Doplnkové osvetlenie sa umiestňuje skôr z estetického hľadiska. Poskytuje viac svetla tam, kam stropné svetlo nesiaha, a dodáva miestnosti atmosféru.

Nástenné svetlo do kúpeľne

Druhy svietidiel

 • Stropné osvetlenie – Stropná lampa je výborným riešením do každej kúpeľne. Umiestňuje sa predovšetkým do stredu stropu, odkiaľ má dobrý dosah do všetkých častí kúpeľne. Poskytuje príjemné, tlmené svetlo, pričom cieľom je osvetliť miestnosť dostatočne na vykonávanie bežných aktivít, nie vytvoriť vysoko intenzívne osvetlenie. Vypínač hlavného svetla býva pri dverách a ako stropné svetlo sa používa viacero typov lámp od stropných nástenných svietidiel po visiace lampy.
 • Svetlá na stenu – Nástenné svetlá sa najčastejšie využívajú v okolí zrkadiel a umývadiel. Ich úlohou je dodať vyššiu intenzitu svetla tam, kde to je potrebné, teda pri upravovaní sa pred zrkadlom alebo umývaní v umývadle. Nástenné svetlá pomôžu zbaviť sa tieňov, ktoré môže hlavné svietidlo vytvárať a dodať miestnosti viac jasu. Fungujú aj ako dekoračné prvky, ktorými môžete dodať kúpeľni viac štylistických prvkov.
 • Osvetlenie zrkadla – Zrkadlové svetlo je špecifický druh osvetlenia nachádzajúci sa priamo nad zrkadlom a niekedy aj v zrkadle. Je určený práve na zvýšenie jasu v okolí zrkadla. Môže sa používať ako alternatíva nástenného svetla, no aj ako jeho doplnok. Z hľadiska dizajnu býva elegantné a farebne nenápadné. Čo sa týka tónu osvetlenia, požiadavkou býva čo najviac sa priblížiť k dennému svetlu, a to najmä pre líčenie.
 • Bodové svetlá – Bodové svetlá sa stávajú čoraz populárnejšou voľbou, keďže nevyčnievajú z povrchu, zaberajú minimum miesta a aj napriek tomu dokážu dokonale a rovnomerne osvetliť celú miestnosť. Dajú sa nainštalovať na 2 vypínače, čím si budete môcť zvoliť nižšiu a vyššiu intenzitu osvetlenia. Navyše, okrem stropu je možné ich nainštalovať aj na stenu alebo ako podlahové svetlá, čo vdýchne kúpeľni zaujímavú atmosféru.
 • Kúpeľňové lustre – Lustre nie sú len výsadou obývacích izieb, jedální a salónov – možno ich použiť aj v kúpeľniach. Aj keď nejde o jasnú voľbu, kúpeľňové lustre sú skvelé do priestranných kúpeľní, kde vytvoria dojem luxusného wellness hotela. V prípade lustrov ide o vec dizajnu, avšak aj tu je potrebné dbať na praktickosť, čo sa rozmerov týka, a bezpečnosť.
 • LED osvetlenie – LED pásy sú v súčasnosti veľmi dostupným a často vyhľadávaným typom osvetlenia. Dajú sa jednoducho nainštalovať, poskytujú dostatočnú intenzitu osvetlenia a mnohí milujú aj ich ovládateľnosť. Prostredníctvom spínača a ovládača môžete zmeniť farebnosť a vytvoriť romantickú atmosféru, z chladného svetla môžete vyčarovať teplé, jemné osvetlenie a časový spínač za vás svetlo zhasne či zapne v požadovaných časoch.

Krytie a intenzita osvetlenia

Intenzitu osvetlenia nevyberajte len podľa rozmerov miestnosti (približne 1 500 lúmenov na 6 m2), ale všímajte si aj rozloženie kúpeľne, zdroje prirodzeného svetla a farebnosť. Vo väčšej a členitejšej kúpeľni možno budete na pokrytie celej miestnosti potrebovať viac než len jedno hlavné svietidlo, príp. kombináciu hlavného osvetlenia a bodového svetla. Ak má kúpeľňa množstvo denného svetla a jej dizajn je v svetlých farbách, nemusíte vytvárať toľko osvetlenia ako v prípade tmavších kúpeľní, kde sa svetlo bude zažínať aj cez deň.

Osvetlenie zrkadla v kúpeľni

Pre výber správneho osvetlenia si nezabudnite overiť, aký typ žiaroviek (ak vôbec) vaše osvetlenie potrebuje. Na výrobku by sa mali uvádzať informácie o veľkosti závitu – voľte na základe toho, aké dostupné sú žiarovky vo vašom okolí. Ak najčastejšie nakupujete v malom dedinskom obchode, nemusia mať žiarovky s malým závitom. A zároveň skontrolujte informácie o wattoch, čím sa dozviete, ako intenzívne bude svietidlo svietiť.

Čo sa týka intenzity, do úvahy berte aj druh osvetlenia. Stropné svetlo potrebuje nižšiu, príjemnejšiu intenzitu, ako zrkadlové osvetlenie. Osvetlenie v okolí zrkadla by malo mať teplý, biely tón, ktorý najviac pripomína denné svetlo. V prípade nástenných svetiel je dôležité aj to, akým smerom sú nastavené. Nemali by svietiť priamo – takto zrkadlo neosvetlíte. Svetlá môžu smerovať nahor, čím zvýšite pokrytie stropného svietidla a svetlo sa viac rozleje po okolí. Ak budú svietidlá smerovať nadol, budú upriamovať pozornosť na umývadlo a osobu pred zrkadlom, čo je ideálne pre líčenie alebo holenie. Pozor však, aby neboli umiestnené priamo nad hlavou, vtedy môžu vytvárať nelichotivé svetlo ako z pouličnej lampy.

Farby a CRI

Od svetla v miestnosti závisí, ako farebne sa budú javiť predmety a všetko v nej. Index CRI (Colour Rendering Index) je kritérium, na ktoré treba prihliadať. Čím vyššie, tým sú farby vernejšie farbám za denného svetla. Prečo na tom záleží? Mnohí si v kúpeľni aplikujú mejkap, pričom počas líčenia je farebnosť veľmi dôležitá. Ak by malo svietidlo nízke CRI, svetlo sa bude zdať chladné, čím zvyšujete pravdepodobnosť, že vaše líčenie bude vyzerať inak, keď vyjdete z domu. Ak je líčenie niečo, na čom vám skutočne záleží, siahnite po svietidle s CRI 80 a viac (ideálne 100).

Vypínače a ovládanie

Okrem toho, ako bude svetlo v kúpeľni vyzerať, je potrebné myslieť aj na praktickú stránku, ako sú v kúpeľni rozložené vypínače a ako budete svietidlá ovládať. Niektoré lampy sú jednoduché, stačí im len jeden vypínač, no iné majú viacero žiaroviek, resp. bodové svetlá, ktorých zapínanie by ste možno radi rozdelili na 2 vypínače, čím si vyberiete medzi plnou intenzitou a tlmenejšou alternatívou. Okrem bežného vypínača sú zaujímavé aj časové spínače, ovládanie na diaľkové ovládanie, cez mobilnú aplikáciu alebo možnosť stlmiť intenzitu osvetlenia.

Dizajn

Nemenej dôležitý je dizajn svietidla, ktorý by mal ladiť so zvyškom kúpeľne. Našťastie, trh ponúka rôzne alternatívy, od nenápadných svietidiel, ktoré nenarúšajú zvyšok interiéru, až po dizajnové kúsky, ktoré strhnú pozornosť. Milovníci moderných kúpeľní ocenia bodové svetlá, LED pásy aj lampy z číreho skla a nehrdzavejúcej ocele. Do retro kúpeľní sa hodia vintage kúsky s farbeným sklom a pastelovým kovovým krytom. Čierne svetlo a tmavšie a ťažšie kovy dodajú industriálny ráz, luxusné sklenené lustre dodajú kúpeľni eleganciu a lampy v bielej a námorníckej modrej ladiace s kachličkami vás zase prenesú do Stredomoria.

Z hľadiska dizajnu je potrebné overiť si, či je aj dostatočne praktický. Veľakrát sa totiž necháme strhnúť úchvatným prevedením, ale až doma po zapojení zistíme, že veci nefungujú, ako majú. Napr. tienidlo slúži na to, aby zjemnilo silné svetlo. Ak je farebné, v niektorých prípadoch môže rovnakým svetlom „zafarbiť“ celú miestnosť. Ak má otvory alebo prekrýva len polovicu žiarovky, môže vytvárať nerovnomerný tieň.

Čo ešte môžete zvážiť?

 • Osvetlenie prispôsobte seniorom – Vedeli ste, že vekom sa nielen horší zrak, ale aj zvyšuje potreba svetla? Seniori potrebujú 3x silnejšie osvetlenie než dvadsiatnici. A keďže drvivá väčšina domácich úrazov seniorov sa stáva práve v kúpeľni, je potrebné zvážiť aj to, či je osvetlenie pre vášho člena rodiny dostatočné.
 • Opticky zväčšite priestor – Správne smerovanie svietidiel môže opticky zväčšiť priestor. Svietidlá pri zrkadle smerujúce nahor dodajú ilúziu vyšších stropov, čo môže byť žiaduce v menších kúpeľniach.
 • Vyhnite sa textilným tienidlám – Čím menšia a slabšie vetraná kúpeľňa, tým viac by ste mali staviť na iné typy tienidiel. Väčšia koncentrácia vlhka by mohla viesť k vzniku škvŕn, odfarbenia až vzniku plesní.
 • Myslite na nočné osvetlenie – Keď sa v noci vyberiete na toaletu v kúpeľni, určite nechcete zažať silné hlavné osvetlenie, ktoré vás úplne prebudí. Pre také prípady stačí pod zrkadlo nainštalovať nenápadný LED pás s tlmeným teplým svetlom, ktorý môžete používať výhradne večer a v noci.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 28.10.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Úprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obkladÚprava steny v obývačke. Skúste kamenný či drevený obklad

Zabudnite na prázdne steny v obývačke. Vdýchnite jej farebnosť, pestrosť, rozmanitosť a originalitu. Vyberte si z rôznych možností a oživte celý interiér. V našom článku nájdete skvelé...

Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie? Tipy, ako vybrať ideálne kuchynské stoličky. Očalúniť alebo nie?

Hľadáte nové stoličky do kuchyne či jedálne, ktoré zabezpečia maximálny komfort a štýl? Prinášame vám niekoľko tipov jednotlivých typov kuchynských stoličiek. Čítajte ďalej.

Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?Minikuchyňa s drezom aj do kancelárie. Aké farby a zástenu vybrať?