Tehlová stena v kúpeľni, kuchyni, obývačke – výhody, nevýhody

Interiérový dizajn sa dá ozvláštniť mnohými spôsobmi. Či už sú to zaujímavo umiestnené okná, nadčasové dizajnérske kúsky dekorácií, masívny drevený nábytok alebo tapety s rôznymi motívmi a vzormi. Niekedy stačí, keď dáte jeden takýto prvok do miestnosti a zmení to celú jej atmosféru. A čo taká tehlová stena, prípadne iný typ obkladu? Vzhľad takýchto doplnkov pôsobí veľmi autenticky, no zároveň surovo a skvele sa hodí či už do klasického, rustikálneho štýlu alebo práve jedného z tých najmodernejších, a to industriálneho štýlu. Okrem interiéru viete tehlovú stenu umiestniť aj do exteriéru, napríklad na terasu.

Tehlová stena v kuchyni

Výhodou takýchto tehlových obkladov je, že môžete použiť tehly, ktoré vám zostali po stavbe alebo zbúraní akejkoľvek budovy. Lícové tehly v interiéri sú typické tým, že čím zastaralejšie a „použito“ pôsobia, tým je výsledok zaujímavejší. Tehlový obklad sa dá využiť v obývačke, kúpeľni aj kuchyni. V kuchyni je najlepšie kombinovať ho s neutrálnou farbou nábytku. V obývačke je ideálne je takúto stenu buď spraviť za televízor, alebo jej vyhradiť samostatné miesto, aby vynikla. Rovnako je to aj v kúpeľni. Čím menej vecí na tehlovú stenu umiestnite, tým lepšie, pretože ju necháte pekne vyniknúť. Výhody, nevýhody, obkladanie a aj starostlivosť – všetky tieto témy preberieme s vami v tomto článku a podľa toho sa môžete rozhodnúť, či je tehlová stena aj pre vás a do ktorej miestnosti si ju necháte urobiť.

Tehla a industriálny štýl

Tehlová stena sa spája s industriálnym štýlom bývania. Tento štýl vznikol v 19. storočí, keď začal prekvitať priemysel, stavalo sa množstvo tovární a výrobných hál na okrajoch miest. Továrne mali nezamaľované steny, boli použité tehly, kov a surové drevo. Postupne sa tieto priestory začali prerábať na obydlia.

Tento štýl sa vyznačuje vzdušnosťou a odlišnosťou ukrytou v detailoch. Charakteristické sú vysoké okná, neomietnuté steny, kovové schodiská a žiarovky visiace zo stien. Aj keď to môže na prvý pohľad vyzerať ako „nedokončené bývanie“, opak je pravdou, pretože detaily ukazujú na to, že ste si na dizajne nechali obzvlášť záležať. Aj tehla je klasickým znakom industriálneho bývania a používa sa asi v každej miestnosti. Keďže farebná paleta takéhoto štýlu je skôr tmavá, tehla ju pekne dopĺňa, no zároveň oživí. Pokiaľ nemáte tehlový dom alebo byt, je skvelým riešením tehlový obklad, ktorý bude pôsobiť, ako keby ste práve osekali vašu tehlovú stenu.

Výhody a nevýhody tehlovej steny

Podľa čoho sa rozhodnúť, či ísť alebo neísť do tehlovej steny v interiéri? Najlepšie je zosumarizovať všetky výhody a nevýhody tejto techniky „zdobenia“ priestoru. Je dobré si zvážiť jednotlivé vlastnosti tohto obkladu.

Unikátnosť, variabilita aj jednoduchá údržba

V prvom rade je to opakovaný výnimočný vzhľad a doladenie interiéru. Tehlová stena sa hodí nielen do industriálneho alebo rustikálneho štýlu, ale aj do akéhokoľvek iného. Stačí len vybrať správny odtieň tehly, ktorý doladíte k zvyšku miestnosti. Napr. v kuchyni je veľmi obľúbený obklad z bielej tehly. Celkovo sú v súčasnosti moderné svetlejšie kuchyne, či už je to biela, krémová alebo svetlosivá. Klasická farba tehly by pri tomto štýle kuchyne pôsobila príliš výrazne. Naopak, biela tehla dodá kuchyni šmrnc a odlišný vzhľad.

Tehlová stena v obývačke

Ďalšou výhodou je, že sa hodí asi do akejkoľvek miestnosti. V spomínanej kuchyni si tak viete obložiť priestor medzi spodnou a vrchnou časťou kuchynskej linky, no dá sa použiť aj na stenu pri jedálenskom stole. Do obývačky sa odporúča buď na stenu za televízorom, alebo jej spravte vyhradený priestor. Obložte celú jednu stenu, pri ktorej nebude žiadny nábytok a povešajte na ňu obrazy, prípadne zrkadlo. V kúpeľni môžete tehlou obložiť vaňu, stenu za umývadlom alebo okolo dverí. Niekedy netreba obkladať ani celé steny, ale štýlovo vyzerá tehlový pás, ktorý bude ladiť so zvyškom miestnosti.

Výhodou je aj udržiavanie tehlovej steny. Keďže je v mnohých prípadoch jej vzhľad „špinavý“ a použitý, nie je problém, keď sa zašpiní, prípadne by sa na nej usadzoval prach. Jednoducho to bude patriť k tomu vzhľadu a vy sa tak nemusíte starať o prílišné umývanie alebo čistenie. Raz za čas treba tehly prejsť mokrou handričkou, aby sa na nich netvorili kopy prachu. No nie je to nič náročné. Buď môžete umývať jednotlivé tehly zvlášť, alebo len súvislo poumývajte celú stenu. Zložitejšie je to pri tehlovom obklade v kuchyni, keďže tam sa usadzuje mastnota. 

Pozor na nasiakavosť tehly

Nevýhodou tehly je jednoznačne jej nasiakavosť, na čo treba vždy myslieť a vyhýbať sa jej kontaktu s akoukoľvek tekutinou. Toto môže byť problém hlavne pri tehlovom obklade v kuchyni a hlavne v bielej farbe, keďže na tej to bude najviac vidieť. Tehla v blízkosti sporáka, rúry na pečenie, drezu, sprchy alebo umývadla sa môže začať mastiť, prípadne na nej zostanú fľaky z vodného kameňa. A ako vieme, mastnotu je naozaj náročné odstrániť už z hladkých povrchov, nie to ešte z nerovnej tehly. Je teda na vás, či sa rozhodnete aj napriek tomuto faktu tehlu do vašej kuchyne alebo kúpeľne umiestniť.

Ako si spraviť tehlovú stenu svojpomocne?

Rozhodli ste sa, že si tehlovú stenu predsa len do svojho domu alebo bytu dáte? Skvelé! Teraz už len prísť na to, ako sa k nej dopracovať. Záleží na tom, či si idete obložiť stenu, zástenu do kuchyne alebo idete odhaliť pôvodnú tehlovú stenu. Opíšeme vám postup práce vo všetkých týchto prípadoch, takže si to budete vedieť spraviť aj sami.

1. Obkladanie steny

Na to, aby ste si obložili stenu v obývačke, kúpeľni či spálni, budete potrebovať v prvom rade hlavne samotný obklad. Pred tým, než zavítate do obchodu, je potrebné zmerať si presné rozmery plochy, ktorú potom obkladom zakryjete. S výberom tejto plochy vám môže pomôcť napríklad slnečné svetlo a jeho pohyb počas dňa. Vďaka slnečným lúčom vynikne obklad najlepšie, hlavne ak na túto plochu bude svetlo dopadať šikmo.

Pred návštevou obchodu si taktiež spravte prehľad o rôznych predajniach a značkách obkladov, aby ste vedeli, na čo sa máte pýtať a skúsenosti ďalších spokojných aj nespokojných zákazníkov. Nezabúdajte na to, že je vždy lepšie kúpiť o čosi viac obkladu. Ľahko sa môže stať, že nejakú časť zle odrežete, rozbijete alebo vám pukne pri obkladaní. Samozrejme, ak máte doma zachovalé tehly, môžete použiť aj tie. Budete ich však musieť narezať na polovice.

Biela tehlová stena v kúpeľni

Pred obkladaním je potrebné skontrolovať rovnosť povrchu steny. Nerovnosti sa dajú odstrániť prebrúsením, stenu treba následne natrieť penetrákom. Keď bude stena rovná a penetrák suchý, môžete sa pustiť do lepenia tehličiek. Na stenu sa lepia pomocou lepiacej malty určenej špeciálne na keramický obklad. Každú jednu tehličku vám odporúčame pred nalepením očistiť od prachu, nečistôt, prípadne pozostatkov balenia. Pri obkladaní nezabúdajte na to, aby ste dodržiavali veľkosti škár, ktoré by nemali byť väčšie ako 1 cm.

Obklad je už nalepený a teraz je potrebné pustiť sa do škárovania. Tu je potrebné vybrať takú farbu hmoty, aby pekne ladila s farbou tehál. Škárovať môžete buď špeciálnou pištoľou alebo špachtľou, no tou to býva zdĺhavejšie. Potom už len stačí počkať, kým všetko poriadne vyschne.

2. Tvorba tehlovej zásteny

Tehlový obklad do kuchyne sa rovnako ako celá stena vytvára z tehlových pásikov, vďaka čomu vám to pôjde oveľa rýchlejšie a nemusíte lepiť tehličku po tehličke. V prípade kuchyne treba tiež povrch ošetriť a použiť na to prípravok na odpudzovanie mastnoty a vody. Táto vrstva vytvorí glazúru, ktorá bude tehlu konzervovať a mastnota sa tak do nej nedostane. To predĺži jej životnosť. Tehly potom nalepte rovnako ako v prvom prípade a nechajte medzi nimi škáry vo veľkosti cca jedného centimetra.

Ako sme už vyššie spomínali, tehla do seba veľmi rada saje vlhkosť a vodu, preto treba vykonať ošetrenie tehlovej steny. Ak sa vám zdá ochranná vrstva pod tehlou málo, ideálnym riešením je napríklad sklená doska. Toto sa využíva hlavne pri obklade, ktorý sa nachádza za varnou doskou a je najpravdepodobnejšie, že sa rýchlo zašpiní.

3. Odhalenie pôvodnej tehlovej steny

Ak bývate v dome alebo byte, ktorý je postavaný z tehly, máte vyhraté a nemusíte sa trápiť s obkladmi a špárovaním. Stačí len odstrániť všetky vrstvy a dostať sa k originálnej a štýlovej tehlovej stene. Napriek tomu, že to znie jednoducho, je tento proces pomerne prašný a náročný. Je preto nevyhnutné, aby ste použili pracovné ochranné pomôcky ako okuliare a rúško, prípadne respirátor. Predtým, než začnete čokoľvek ničiť, sa uistite, že ste zakryli nábytok aj podlahu. Vďaka tomu budete mať menej upratovania.

Ako prvé skontrolujete, ako vyzerá tehla pod všetkými nátermi. To urobíte tak, že na kúsku steny pomocou malého dláta a kladiva osekáte omietku, a dostanete sa k tehle. Podľa toho sa rozhodnete, či sa oplatí pokračovať v práci alebo tehla nevyzerá dobre, drolí sa alebo puká. V druhom prípade by ste nemali omietku ničiť a siahnuť radšej po obklade. Ak je kvalita tehly v poriadku a aj vzhľadovo vyzerá veľmi pekne, môžete v procese pokračovať.

Keď budete pokračovať v odstraňovaní omietky, použite na to široké dláto a murárske kladivo. Vždy umiestnite dláto pod uhlom k stene a pomocou kladiva postupne odsekávajte omietku. Vyhýbajte sa silným úderom, aby ste tehlu nepoškodili. Najlepšie je začať osekávať v častiach, kde je stena popukaná, pretože tam to pôjde ľahšie. Keď už bude celá stena osekaná, drôtenou kefou očistite tehlu od všetkých nečistôt a uvoľnených častí. Postupovať treba odvrchu smerom nadol, aby ste si nezašpinili už vyčistené miesta. Stenu dočistite čistou handričkou namočenou v teplej vode. Opäť postupujte odhora dole a vymieňajte si vodu, keď už bude príliš špinavá. Na záver už len aplikujte na stenu vrstvu prostriedku na uzavretie pórov a podľa vášho výberu môžete stenu natrieť farbou, najčastejšie sa používa biela.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane Hnedo-biele kuchyne – kombinácia, korá vás dostane

Farba dreva v kombinácii s bielou je pre kuchyne typická. Napriek tomu, že už sa môže zdať táto kombinácia obohraná, stále sa teší veľkej obľube a stále dokáže prekvapiť. Ak neviete, akú...

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 05.01.2022
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Urobte si Vianoce ako z rozprávky – inšpirácie na rozprávkovú vianočnú výzdobuUrobte si Vianoce ako z rozprávky – inšpirácie na rozprávkovú vianočnú výzdobu

Nechajte sa teda inšpirovať našimi tipmi, ako si vytvoriť vianočnú výzdobu ako z rozprávky.

Ako vyrobiť najlepší adventný kalendár nielen pre deti z toaletných roliek, z papiera, látkyAko vyrobiť najlepší adventný kalendár nielen pre deti z toaletných roliek, z papiera, látky

Ste zvedaví, ako si vyrobiť vlastný adventný kalendár? Ukážeme vám, ako vyrobiť čarovný adventný kalendár svojpomocne a za minimálne náklady.

Aké svetlo do kúpeľne? Stropná lampa, bodové alebo nástenné svetlo zaujmúAké svetlo do kúpeľne? Stropná lampa, bodové alebo nástenné svetlo zaujmú

Pri výbere osvetlenia do kúpeľne treba zvážiť nielen ochranu pred vodnou parou a kvapkajúcou vodou. Na čo všetko by ste mali myslieť pri výbere kúpeľného osvetlenia a aké máte možnosti?