Tuje - starostlivosť, polievanie, strihanie a hnojenie

Tuje sa medzi pestovateľmi a záhradkármi tešia veľkej obľube a to z viacerých dôvodov. Jedná sa totiž o nenáročné dreviny, ktoré sú schopné rásť aj v menej kvalitných pôdach a dokážu si poradiť na svetlých aj tienistých miestach.

Tuja brabant pri plote

Okrem týchto výhod ide tiež o skvelý dekoratívny prvok vhodný na vytváranie živých plotov.

Osvedčené hnojivá na tuje

Čo sú to tuje?

Tuje sú vždyzelené neopadavé ihličnany s dobrou odolnosťou voči mrazu a štíhlym kužeľovitým vzhľadom. V obchodoch si môžete zakúpiť množstvo druhov rôznych veľkostí a kvalít – existujú tuje vhodné na pestovanie v črepníkoch, no zároveň si môžete kúpiť tuju, ktorá vám vyrastie do výšky 20 metrov.

Akýmsi kompromisom medzi dvoma extrémami je tuja smaragd, ktorá je zrejme najčastejšie kupovanou voľbou, pretože je vhodná na použitie v rámci živých plotov. Poskytuje kombináciu funkčnosti a ozdobnosti.

Vysádzanie tují – v akom čase, aká je vhodná pôda a ako na to?

Vysádzanie tují nie je takmer vôbec limitované časom a môžete ich sadiť prakticky hocikedy od začiatku jari až do konca jesene (marec - november). Postačí, ak zem nebude zamrznutá, respektíve pokrytá snehom. Najideálnejšie obdobie by však malo byť leto a to konkrétne jún a august. Počas horúcich dní však dávajte pozor, aby tuja nevyschla a preto jej doprajte dostatok vody.

Výsadba tuje v letných mesiacoch

Ideálna pôda pre tuje by mala byť mierne kyslá až neutrálna. Čo sa týka konkrétnych akostí, tak by mala byť kyprá a priedušná, prípadne piesčitá. Preto by ste tuje nemali sadiť do ílovitých ťažkých pôd. Kvalita pôdy sa dá dodatočne zvýšiť pridaním rašelinového substrátu.

Ak si chceme z tují vytvoriť živý plot, tak by sme mali medzi stromami udržiavať vzdialenosť minimálne 30 centimetrov, ideálne však 40 až 60 cm. V prípade, že sú tuje sadené blízko seba, tak dochádza k žltnutiu/hnednutiu ihličia až k úplnému vyschnutiu. Prvý mesiac od sadenia doprajte tujam dostatok vody, čiže polievajte každý deň, ale dajte pozor, aby ste ich nepreliali.

Výber miesta a hnojenie

Tuje by sa mali vysádzať na slnečné alebo polotienisté miesta; prežijú aj v tieni, ale ich rast sa v takýchto prípadoch výrazne spomalí. Ak máte v dome psa, tak by ste mali dávať pozor, aby nevykonával svoju potrebu na kmeň stromu – moč môže zapríčiniť zožltnutie stromu.

U niektorých rastlín platí, že po zasadení potrebujú okrem vlahy aj dostatok hnojiva, tuje však po zasadení nehnojte. Na prvé hnojenie počkajte aspoň 6 týždňov, pretože ak by ste hnojili priskoro, tak by to mohlo mať negatívny dopad na korene. Vo všeobecnosti by sa tuje mali hnojiť od jari do leta, respektíve do začiatku jesene.

Živý plot z tuje

Na jar začíname používať hnojivá s obsahom dusíka, ktoré následne použijeme aj v lete (jún). Ak by ste prihnojili rastlinu „dusíkom“ neskôr ako v júni, tak môžete predĺžiť jej vegetačné obdobie a tým oslabiť jej odolnosť voči mrazom. V auguste a septembri používame hnojivá s obsahom draslíka, ktorý zvyšuje mrazuvzdornosť rastliny. Celkovo tak ročne hnojíme rastlinu dva až trikrát.

Rozmnožovanie

Ak máte v pláne vytvoriť si rad tují z vlastných zásob, tak vás určite poteší informácia, že si nemusíte zbytočne kupovať nové stromčeky a jednoduchým rozmnožovaním si vytvoríte záhon z vlastných zásob. Budete potrebovať „len“ jeden vyrastený strom. Názory na optimálny čas množenia sa líšia, no najčastejšie sa stretávame s mesiacmi február a marec.

Zo stromu si nastrihajte zdravé zrelé výhonky o dĺžke 10 až 20 centimetrov a zmočíme ich do špeciálneho rastového stimulátora. Vetvičky následne zasadíme do kvetináču/nádoby, v ktorom bude pripravená mierne kyslá pôda tvorená z rašeliny alebo rašelinového substrátu a zmiešaná s pieskom. Hodnota pH by mala byť 4 až 5. Substrát udržujeme vlhký. V kvetináči ich ponecháme až dovtedy, pokým tam bude dostatok miesta pre korene. Nasledujúci rok môžeme presádzať do záhradky.

Polievanie a strihanie

Polievanie bolo v článku už niekoľkokrát okrajovo spomenuté, tak si to poďme zosumarizovať. Prvý mesiac od vysadenia by mala mať rastlina výdatnú zálievku, takže pokojne môžeme polievať každý deň. Substrát udržujeme vo vlahe, ale treba dávať pozor, aby sme rastlinu „nepreliali“.

Keď tuja trochu vyrastie, tak väčšie druhy polievame raz do týždňa asi litrom vody. Množstvo vody záleží od veľkosti stromu a počasia. Počas leta a vysokých horúčav môžeme množstvo vody zvýšiť pokojne aj trojnásobne.

Čo sa týka strihania, tak s ním by ste mali začať, až keď budú stromy dobre zakorenené. Poriadne zakorenenie trvá 2 až 3 mesiace. Najčastejšie sa dočítate, že so strihaním treba počkať aspoň rok – predovšetkým pri živých plotoch.

Strihanie tuje a živého plota

Keď už je stromček dobre zakorenený, tak najvhodnejšia doba na strihanie je jar alebo skorá jeseň. Ak by ste strihali neskôr, tak by sa rezy nemuseli dostatočne zahojiť a zastrihnuté oblasti by mohli podľahnúť zime. Stromy by sa mali strihať aspoň raz za rok a to do šírky aj výšky. Ako si vaše strihanie „nastajlujete“ je úplne na vás. Strihanie podporuje rast a haluze sú hustejšie.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 04.04.2018
Hodnotenie článku:
(86.4%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Komentáre

04/10/2018 20:11
Anna Severinova

Dobry den, prosim Vas poradili by ste mi preco mi tuje po zasadeni v septembri zacala zltnut, bola krasne zelena, zasadena do pody s raselinou a uz tak ako minuly rok osychava, nezalievam ju pretoze je poda mokra a cez den ma len poludnajsie slnko, vac je v tieni. Uz je to druha hoci som ju vysadila na ine miesto. Je asi 70 cm vysoka. Neviem kde robim chybu, ze sa im nedari. Boli zakupene v OBI pekne zelene. Da sa este zachranit, chcela by som ich pestovat, co robim zle. Prosim poradte. Vedla nej mam posadeny taky plazivy modry konifer a tomu sa dari. Dakujem za odpoved. Anna Sevrinova, Povazska Bystrica. Pekny den.

04/10/2018 21:26
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý večer prajeme. Dôvodov môže byť niekoľko. Buď ich napadol nejaký škodca (vošky, molice, húsenice, méry slimáky) - tých sa zbavíte chemicky, no žltnutie listov spôsobujú aj hubovité ochorenia (plesne) - tu pomôže fungicídny prípravok Ronilan.
Tretím dôvodom môže byť nedostatok horčíka - pomôže aplikácia tzv. horkej soli, ktorá stojí pár EUR. Najskôr by som vyskúšala doplniť horčík a ak to nepomôže, tak sa poobzerala, či sa v tujkách vyskytujú pavučinky. Ak nie, asi pôjde skôr o plesne, ktoré sa k vašim tujám mohli dostať aj z okolia - ak boli napadnuté napr. susedove tujky, takéto ochorenia sa šíria veľmi jednoducho.. Dúfame, že problém úspešne vyriešite :)

Pridať komentár