Tuje – starostlivosť, polievanie, strihanie a hnojenie

Tuje sa medzi pestovateľmi a záhradkármi tešia veľkej obľube a to z viacerých dôvodov. Jedná sa totiž o nenáročné dreviny, ktoré sú schopné rásť aj v menej kvalitných pôdach a dokážu si poradiť na svetlých aj tienistých miestach.

Tuja brabant pri plote

Okrem týchto výhod ide tiež o skvelý dekoratívny prvok vhodný na vytváranie živých plotov.

Osvedčené hnojivá na tuje

Čo sú to tuje?

Tuje sú vždyzelené neopadavé ihličnany s dobrou odolnosťou voči mrazu a štíhlym kužeľovitým vzhľadom. V obchodoch si môžete zakúpiť množstvo druhov rôznych veľkostí a kvalít – existujú tuje vhodné na pestovanie v črepníkoch, no zároveň si môžete kúpiť tuju, ktorá vám vyrastie do výšky 20 metrov.

Akýmsi kompromisom medzi dvoma extrémami je tuja smaragd, ktorá je zrejme najčastejšie kupovanou voľbou, pretože je vhodná na použitie v rámci živých plotov. Poskytuje kombináciu funkčnosti a ozdobnosti.

Vysádzanie tují – v akom čase, aká je vhodná pôda a ako na to?

Vysádzanie tují nie je takmer vôbec limitované časom a môžete ich sadiť prakticky hocikedy od začiatku jari až do konca jesene (marec - november). Postačí, ak zem nebude zamrznutá, respektíve pokrytá snehom. Najideálnejšie obdobie by však malo byť leto a to konkrétne jún a august. Počas horúcich dní však dávajte pozor, aby tuja nevyschla a preto jej doprajte dostatok vody.

Výsadba tuje v letných mesiacoch

Ideálna pôda pre tuje by mala byť mierne kyslá až neutrálna. Čo sa týka konkrétnych akostí, tak by mala byť kyprá a priedušná, prípadne piesčitá. Preto by ste tuje nemali sadiť do ílovitých ťažkých pôd. Kvalita pôdy sa dá dodatočne zvýšiť pridaním rašelinového substrátu.

Ak si chceme z tují vytvoriť živý plot, tak by sme mali medzi stromami udržiavať vzdialenosť minimálne 30 centimetrov, ideálne však 40 až 60 cm. V prípade, že sú tuje sadené blízko seba, tak dochádza k žltnutiu/hnednutiu ihličia až k úplnému vyschnutiu. Prvý mesiac od sadenia doprajte tujam dostatok vody, čiže polievajte každý deň, ale dajte pozor, aby ste ich nepreliali.

Výber miesta a hnojenie

Tuje by sa mali vysádzať na slnečné alebo polotienisté miesta; prežijú aj v tieni, ale ich rast sa v takýchto prípadoch výrazne spomalí. Ak máte v dome psa, tak by ste mali dávať pozor, aby nevykonával svoju potrebu na kmeň stromu – moč môže zapríčiniť zožltnutie stromu.

U niektorých rastlín platí, že po zasadení potrebujú okrem vlahy aj dostatok hnojiva, tuje však po zasadení nehnojte. Na prvé hnojenie počkajte aspoň 6 týždňov, pretože ak by ste hnojili priskoro, tak by to mohlo mať negatívny dopad na korene. Vo všeobecnosti by sa tuje mali hnojiť od jari do leta, respektíve do začiatku jesene.

Živý plot z tuje

Na jar začíname používať hnojivá s obsahom dusíka, ktoré následne použijeme aj v lete (jún). Ak by ste prihnojili rastlinu „dusíkom“ neskôr ako v júni, tak môžete predĺžiť jej vegetačné obdobie a tým oslabiť jej odolnosť voči mrazom. V auguste a septembri používame hnojivá s obsahom draslíka, ktorý zvyšuje mrazuvzdornosť rastliny. Celkovo tak ročne hnojíme rastlinu dva až trikrát.

Rozmnožovanie

Ak máte v pláne vytvoriť si rad tují z vlastných zásob, tak vás určite poteší informácia, že si nemusíte zbytočne kupovať nové stromčeky a jednoduchým rozmnožovaním si vytvoríte záhon z vlastných zásob. Budete potrebovať „len“ jeden vyrastený strom. Názory na optimálny čas množenia sa líšia, no najčastejšie sa stretávame s mesiacmi február a marec.

Zo stromu si nastrihajte zdravé zrelé výhonky o dĺžke 10 až 20 centimetrov a zmočíme ich do špeciálneho rastového stimulátora. Vetvičky následne zasadíme do kvetináču/nádoby, v ktorom bude pripravená mierne kyslá pôda tvorená z rašeliny alebo rašelinového substrátu a zmiešaná s pieskom. Hodnota pH by mala byť 4 až 5. Substrát udržujeme vlhký. V kvetináči ich ponecháme až dovtedy, pokým tam bude dostatok miesta pre korene. Nasledujúci rok môžeme presádzať do záhradky.

Polievanie a strihanie

Polievanie bolo v článku už niekoľkokrát okrajovo spomenuté, tak si to poďme zosumarizovať. Prvý mesiac od vysadenia by mala mať rastlina výdatnú zálievku, takže pokojne môžeme polievať každý deň. Substrát udržujeme vo vlahe, ale treba dávať pozor, aby sme rastlinu „nepreliali“.

Keď tuja trochu vyrastie, tak väčšie druhy polievame raz do týždňa asi litrom vody. Množstvo vody záleží od veľkosti stromu a počasia. Počas leta a vysokých horúčav môžeme množstvo vody zvýšiť pokojne aj trojnásobne.

Čo sa týka strihania, tak s ním by ste mali začať, až keď budú stromy dobre zakorenené. Poriadne zakorenenie trvá 2 až 3 mesiace. Najčastejšie sa dočítate, že so strihaním treba počkať aspoň rok – predovšetkým pri živých plotoch.

Strihanie tuje a živého plota

Keď už je stromček dobre zakorenený, tak najvhodnejšia doba na strihanie je jar alebo skorá jeseň. Ak by ste strihali neskôr, tak by sa rezy nemuseli dostatočne zahojiť a zastrihnuté oblasti by mohli podľahnúť zime. Stromy by sa mali strihať aspoň raz za rok a to do šírky aj výšky. Ako si vaše strihanie „nastajlujete“ je úplne na vás. Strihanie podporuje rast a haluze sú hustejšie.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

04/10/2018 20:11
Anna Severinova

Dobry den, prosim Vas poradili by ste mi preco mi tuje po zasadeni v septembri zacala zltnut, bola krasne zelena, zasadena do pody s raselinou a uz tak ako minuly rok osychava, nezalievam ju pretoze je poda mokra a cez den ma len poludnajsie slnko, vac je v tieni. Uz je to druha hoci som ju vysadila na ine miesto. Je asi 70 cm vysoka. Neviem kde robim chybu, ze sa im nedari. Boli zakupene v OBI pekne zelene. Da sa este zachranit, chcela by som ich pestovat, co robim zle. Prosim poradte. Vedla nej mam posadeny taky plazivy modry konifer a tomu sa dari. Dakujem za odpoved. Anna Sevrinova, Povazska Bystrica. Pekny den.

04/10/2018 21:26
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý večer prajeme. Dôvodov môže byť niekoľko. Buď ich napadol nejaký škodca (vošky, molice, húsenice, méry slimáky) - tých sa zbavíte chemicky, no žltnutie listov spôsobujú aj hubovité ochorenia (plesne) - tu pomôže fungicídny prípravok Ronilan.
Tretím dôvodom môže byť nedostatok horčíka - pomôže aplikácia tzv. horkej soli, ktorá stojí pár EUR. Najskôr by som vyskúšala doplniť horčík a ak to nepomôže, tak sa poobzerala, či sa v tujkách vyskytujú pavučinky. Ak nie, asi pôjde skôr o plesne, ktoré sa k vašim tujám mohli dostať aj z okolia - ak boli napadnuté napr. susedove tujky, takéto ochorenia sa šíria veľmi jednoducho.. Dúfame, že problém úspešne vyriešite :)

01/03/2019 18:32
Juraj

Dobrý deň
Chcem sa informovať ci možem strihať tuje uz teraz v marci a ako ich správne a čím hnojiť aby boli zelené a pekne.
Ďakujem

06/03/2019 20:19
Ivan

Dobrý deň,
ja mám doma 250 tují už cca 10 rokov.Strihať si ich dovolím až od začiatku apríla do konca apríla.Bál by som sa keby prišli ešte mrazy aby sa im niečo nestalo.CCA 8 rokov som hnojil Slovceritom a boli pekné.Zruba dva roky do zadu som ich začal hnojiť prírodným hnojivom Forestína z Hoštíc a sú ešte krajšie.Môžem doporučiť.Z mojej osobnej skúsenosti v Slovcerite bolo veľké množstvo z celkovej váhy iba jemného prášku teda nepohnojíte toľko ako garantujú.Mne to príde ako ako nekorektnosť voči zákazníkovi.Naproti tomu Foretína sú kvalitné granule a vôbec žiadny prach.Je drahšie ale v v konečnom dôsledku pohnojíte oveľa viac ako keď Vám polovicu toho prachu lieta tam kde netreba. Alebo Vám ho rozfúka vietor....

08/03/2019 11:16
Martina

Dobrý deň. Chcem zastihnúť tuju prvý krát od vysadenia spred dvoch rokov. Vyrástla do výšky asi 40 cm len v strede na hlavnom kmeni a chcela by som ho čo najšetrnejšie skrátiť. Poraďte mi prosím o koľko ten vrchol skrátiť a či stačia na to kliešte na dreviny. Ďakujem

29/03/2019 23:07
Dina

Dobrý den,
Práve dnes som zasadila dve tuje,okrúhleho tvaru,no nie priamo do zeminy,ale do vysokého kvetináča.
Urobila som chybu? Bude pre ne dostatok miesta?
Strihať predpokladam ze az nabuduci rok,či?
A ake hnojivo odporúčame a po akej dobe od zasadenia?
Dakujem

15/04/2019 13:39
Iveta

Dobrý deň,
máme zasadených cca 50 tují už asi 4 roky. Náš pes sa počas behu o nich obtieral aj sa predieral k pletivu a teraz je na tujách v jeho výške vysúšený pás, resp. už len konáriky bez zeleného, také vyholené miesta. Vieme tomu ešte nejako pomôcť? Ďakujem za každú radu

15/04/2019 15:16
Peter

tuje su velmi citlive na psi moc, myslim ze prave ten im uskodil, riesenim je obmedzit pristup psika k stromcekom (ak mate moznost), neviem vsak ci to pomoze tym vyschnutym castiam

06/06/2019 22:55
Zuzana Bodó

dobry den aky je rozdiel medzi tujou zapadnou a tuja smaragd mne sa zdaju skoro rovnake dakujem

07/06/2019 07:06
redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň, tuja smaragd je len jeden z kultivarov tuje západnej. Okrem tuje západnej Smaragd existujú napr. aj tuja západná Brabant, tuja západná Danica či tuja západná Miriam. S tujou západnou Smaragd sa, čo sa týka živých plotov, stretnete asi najčastejšie.

11/06/2019 16:48
Mandy

Dobry den, prosim o radu. Mam 22 ks Tuje Smaragd zasadenych v betonovych kochlikoch v rozmedzi cca 60, 70 cm. Tuje som sadila prvy raz, minuly rok v letnych mesiacoch. Mali krasnu farbu, rastli a vsetko bolo v poriadku. Cca pred mesiacom som tujky hnojila granulatom a posledne dni na nich pozorujem vela malych zelenych sisticiek alebo vyhonkov. Na cca 3ks okrem vyhonkov pozorujem aj zhnednute casti vetviciek a suchsi vzhlad. Tuje polievam cca kazdy 2,3 den. Vo velkych teplotach kazdy den.

Prosim teda o radu co su to tie vyhonky / sisticky a ci ich treba odstranit a co moze byt dovodom ze niektore hnednu a schnu? Dakujem.

13/06/2019 14:45
redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
šišky sa na tuji tvoria zvyčajne koncom jari a môžu byť prejavom toho, že je tuja s niečím nespokojná (málo vlahy či živín). Pokiaľ nejde o dospelé stromy (u ktorých sú šišky normálne), treba ich otrhať čo najskôr (keď sú ešte zelené), pretože ak ich tam necháte, bude strom dávať energiu do šišiek a nie do rastu.

18/06/2019 19:37
Miroslava

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či môžem tuje 8 ročne strihať aj teraz v lete, nestihla som to na jar a teraz sa bojím, či ich nepoškodím... Ďakujem

19/06/2019 16:46
Daniel Gabčo

Dobrý deň, mám zopár tují, ktoré bohato "zakvitli" - je potrebné či vhodné tieto kvety odstrániť? Štandardne kvety rastliny de facto vývojom semien oslabujú. Ďakujem!

19/06/2019 16:48
Daniel Gabčo

Odpoveď som už našiel vyššie :-)

26/06/2019 14:36
Katka

Dobrý deň, kúpili sme dom so záhradou, kde predchádzajúci majiteľ vysadil tuje. Sú tak voľne, kadejako. Asi ich dlhšie nik nestrihal, sú vysoké od 2- 4 metrov, široké, vnútri majú viac veľkých kmenov a väčšinou sú vnútri obschnute, zvonka krásne zelené. Vôbec netuším, čo s nimi ako prve, rada by som ich vystrihala do nejakého tvaru, (špirála, atď.) Ale dá sa to, ak má viac tých stredových kmeňov, a tiež čo s tým suchym vnútrom? Ďakujem krásne za každú dobrú radu.

02/07/2019 14:16
Redakcia TopByvanie.sk

Katka, tazko radit takto na dialku. Myslim, ze najlepsie by bolo oslovit odbornika, ktory by vam ukazal ako stromceky strihat tak, aby ste im neublizili. Mozno taketo sluzby poskytuju aj vo vasom okoli, skuste pozistovat. Castokrat pomoze aj skusenejsi zahradkar :-)

19/07/2019 23:12
Bea

Dobry den, kupila som asi 1m vysoky cyprustek, ktory mal na par konarikoch zhnednute ihlicie. To som obstrihala. Na dalsich boli len parmilimetrove naznaky zhnednutia. Cyprustek isiel do velkeho crepnika na terasu v polotieni. Zasadeny bol do pody urcenej pre ihlicnany. Bolo mi povedane, ze po zasadeni treba vydatne zalievat, aby sa dobrr zakorenil. No cyprustek je po mesiaci takmer po celej dlzke kmena zhnednuty. Bude to tym, ze bol vela zalievany? Kolko litrov vody denne potrebuje?( Je asi 60l crepniku) A da sa este zachranit?
Dakujem.

22/07/2019 13:57
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,

čo sa týka závlahy - pôda pre ihličnany by mala byť kyprá a vzdušná, preto možno rastlinu polievať častejšie a výdatnejšie. Netreba to však preháňať a cypruštek pravidelne utopiť. V prípade ťažkej pôdy treba zálievku obmedziť.

Zlé zavlažovanie môže byť dôvodom hnednutia, rovnako ho však spôsobujú aj iné faktory - napríklad nedostatok živín. Nová pôda by mala poskytnúť výživu na cca 4 týždne - preto po uplynutí 1 mesiaca od zasadenia skúste aplikovať roztok horkej soli.
Hnednutie samozrejme spôsobujú aj škodci a hubovité ochorenia - v prípade ich výskytu pomôže postrek na savý hmyz / fungicíd na hubovité ochorenie.

03/10/2019 11:46
milka

dobry den, mozem polievat tuje prefiltrovanou vodou z cisticky? neublizi im take mnozstvo prirodzeneho hnojiva?

04/10/2019 18:23
Maria Malatincova

Dobry podvecer..mam na zahrade 50Tuja smagard,chcela som.sa len poradit do od ktoreho do ktoreho mesiaca ich treba polievat....Dakujem za odpoved

10/10/2019 09:17
Lubica

Dobrý deň, kúpili sme RD so záhradou v ktorej sú 10 ročné tuje. Nikdy neboli strihané. Potrebovali by sme ich skrátiť, ale aj zúžiť, nakoľko zadahujú na susedov pozemok. Je možne vykonať tento radikálny rez ešte do konca tohto mesiaca, alebo až na jar? Samozrejme, že by sme to nechali na odborníkov
Ďakujem Ľubica

14/10/2019 09:43
Henrieta

Dobry den, mame vyysadbu tuji od cesty uz 15 rokov a boli v poriadku do tohoto leta,kedy nam jedna tuja uplne vyschla
a tie dalsie z kazdej stranyy su bledsie a viac vyschnutejsie.Moja otazka je mame tu suchu odstranit uz sa asi nepreberie ? Ako zachranit ostatne? mame kvapkovu zavlahu,hnojime 2 x do roka a horku sol davame tiez.Nestrihali sme 2 roky,moze byt toto problem?Dakujem

08/11/2019 17:28
VR46

Dobry den. Mal by som dotaz, mam tuje asi aj 5 metrov vysoke, vyuzivane ako plot od cesty. Chcel by som ich teraz zostrihnut na vysku asi 3 metre. z voku su pekne zelene, ale ked ich zostriham na tie 3 metre vrch bude asi bez zelene. Mozem to robit este tento vikend 9.11.?

14/04/2020 13:13
Ľubomír D

Dobry den. Chcem zasadait tuje do samozavlazovacieho kvetinaca na nekrytu terasu sirky 117cm, budu tam 3ks tuji. Prosim mam polievat rovno do kvetinaca po zasadeni, alebo nejaky cas polievat len zvrchu? Substrat poriadne pozatalcat alebo na volnejsie?
Dakujem

14/04/2020 16:24
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
odporúčame vám polievať ich zvrchu a myslieť na to, aby mali tuje drenáž pre odvod prebytočnej vody, aby nedošlo k utopeniu koreňových systémov.

20/04/2020 21:44
Ľubomíra

Dobrý deň, prosím Vás o radu...
1.: vysadili sme 150 tují okolo pozemku, ale žiaľ bývame v oblasti často navštevovanej laňami, ktorým naše tujky veľmi chutia ????. Väčšina z nich sa v čase zimy stáva ich potravou, počas zvyšku roka sa troška vzchopia, ale niektoré sú veľmi poškodené, obhryzené. Poraďte, prosím,čo s nimi,ako ich zachrániť..., sme už z toho zúfalí.

A ešte mám 2. otázku... nemáme s tým skúsenosti: ...keď zostrihneme tuje,ktoré sú už vo výške,ktorú sme chceli docieliť...budú tuje i po zostrihu zvrchu rast naďalej do výšky?

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...Publikované dňa: 04.04.2018
Hodnotenie článku:
(85.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať chren? Vysádzanie, starostlivosť, zber, uskladnenieAko pestovať chren? Vysádzanie, starostlivosť, zber, uskladnenie

Datľovník – pestovanie z kôstky i odrezkov. Ako vypestovať palmu zo semena?Datľovník – pestovanie z kôstky i odrezkov. Ako vypestovať palmu zo semena?

Ak chcete datľovník pestovať kvôli datliam, nebude to ľahká úloha. Ako okrasnú izbovú rastlinu, ho však dokáže pestovať skutočne každý. Či už sa pre pestovanie datľovej palmy rozhodnete...

Ako pestovať drienku (drieň obyčajný) – rozmnožovanie, vysádzanie, odrodyAko pestovať drienku (drieň obyčajný) – rozmnožovanie, vysádzanie, odrody

Drieň obyčajný sa na Slovensku pestoval už niekoľko stoviek rokov dozadu. Je nenáročný, odolný a jeho plody – drienky patria k najlepším zdrojom vitamínu C a k ovociu, ktoré je možné...