Veci, ktoré čistíte príliš často. Ako často čistiť koberce, rúru či gauč?

Aj keď známe príslovie hovorí: "čistota pol života", s ničím to netreba preháňať. Pravda, v čistení niektorých vecí by sme sa mohli zlepšiť, no mnohé predmety čistíme príliš často a nie je to správne.

Čistenie dreveného nábytku handričkou z mikrovlákna

Nejde pritom len o zachovanie „dobrých baktérií“ v prostredí, v ktorom žijeme, a budovanie si imunity, ale mnohým veciam škodí prílišné čistenie práve z hľadiska mechanického opotrebovania. V tomto článku sa preto pozrieme na to, čo v domácnosti čistíme príliš často a nemuseli by sme.

Drevený nábytok a podlahy

Drevo je materiál, ktorý si vyžaduje veľa starostlivosti a treba sa naučiť, ako s ním zaobchádzať. Škodí mu voda a vlhkosť, ktoré môžu spôsobiť, že drevo napučí. Prílišné sucho a teplo môžu spôsobiť popraskanie. A používanie nevhodných čistiacich prípravkov zase môže viesť k zmene farby a poškodeniu nábytku. Preto ak svoj drevený nábytok často utierate mokrou handrou a drevenú podlahu neustále zmývate bežným čistiacim prípravkom alebo nebodaj čistíte parným čističom, určite si nepomáhate.

Príliš časté umývanie nábytku tak vymeňte za pretretie suchou handričkou z mikrovlákna alebo prachovkou. Vlhké čistenie odložte až na vtedy, keď je to naozaj potrebné, teda raz – dvakrát za mesiac, a použite čistiace prípravky určené na drevo. Napokon nezabudnite drevo ošetriť leštidlom na drevo alebo ošetrujúcim voskovým sprejom. Tieto prípravky použite vždy až nakoniec, inak nimi prach k drevu prilepíte.

Prípravky na čistenie a renováciu drevených povrchov


Oblečenie

Kým niektoré kusy oblečenia, ako spodná bielizeň a ponožky, sú určené na jednodňové použitie, väčšina ostatného oblečenia sa má nosiť viackrát predtým, než poputuje do práčky. Týka sa to hlavne tričiek, košieľ, šiat či nohavíc, ktoré mnohí hodia do koša na bielizeň už po prvom nosení.

Príliš častým praním sa opotrebujú vlákna bielizne, čierne oblečenie bledne, biele šedne a farebné stráca svoju nasýtenú farbu. Okrem týchto zmien neraz dochádza aj k strate tvaru, ktorý sa deformuje, keďže vláknam začne chýbať elasticita. Mechanické opotrebovanie sa môže prejaviť aj tým, že sa látka v niektorých častiach prešúcha a vzniknú diery a z podprseniek začnú vytŕčať drôty. Preto ak nie je oblečenie vyslovene spotení, špinavé a fľakaté, zvážte, či si ho ešte aspoň raz neoblečiete.

Džínsy

Džínsové nohavice, šortky, sukne či bundy predstavujú špeciálnu kategóriu. Sú totiž vyrábané z denimu, ktorý je tvrdou a odolnou tkaninou vyrábanou za účelom vysokej odolnosti a dlhej životnosti. Denim ako látka má vydržať niekoľko nosení bez toho, aby bolo potrebné ho vyprať, preto ak svoje rifle umývate už po niekoľkých noseniach, vôbec im nepomáhate.

V práčke dochádza k mechanickému opotrebovaniu látky, hlavne pri vyšších otáčkach, a častým praním strácajú džínsy svoj tvar a elasticitu. Ideálne je počkať aspoň 10 nosení predtým, než ich dáte vyprať.

Koberce

Aj koberce je možné čistiť príliš často a nešetrne. V tomto prípade nehovoríme o bežnom vysávaní, ktoré by ste určite nemali zanedbávať,  ím zabránite hromadeniu prachu a špiny. máme na mysli mokré čistenie s použitím veľkého množstva vody a čistiaceho prípravku, ktorým koberec nasiakne a následne dlho schne, čo neprospieva štruktúre vláken.

Navyše pri častom drhnutí kefkou je oveľa väčšia pravdepodobnosť uvoľňovaniu vláken a ich vypadávania, čím koberec stráca na hustote. Ak nemáte domácich miláčikov, úplne postačí koberec vyčistiť 1 – 2x do roka.

Ručné čistenie koberca kefou

Gauč a čalúnený nábytok

Ak máte tendenciu gauč tepovať pred každým sviatkom, prestaňte. Namáčanie čalúnenia a drhnutie kefkou mu vôbec nepomáha, čo si najprv všimnete na miestach ako rukoväte a miesta na sedenie. Látka sa rýchlo opotrebuje a časté používanie čističov prispeje k strate farebnosti.

Gauč pritom stačí čistiť 1 – 2x do roka s použitím na to vhodných čističov. Pri čistení však gauč príliš nenamáčajte, pretože vlhkosť mu neprospieva. Častejšie však môžete gauč zbaviť prachu, a to vysávačom s nadstavcom alebo mäkkou kefkou na prach.

Závesy a záclony

Závesy a záclony sú často vyrábané z jemných a padavých látok, ktorým neprospieva časté pranie v práčke. Dochádza tam k opotrebovaniu materiálu a môže sa stať, že sa vám v závese vytvoria diery a jemné záclony sa pretrhnú. Preto by sa mali prať 1 – 2 razy za rok, pokiaľ nedošlo k výraznému zašpineniu. Častejšie, teda raz za 3 mesiace, by sa mali prať vtedy, ak máte alergie, astmu alebo doma fajčíte a závesy nasiaknu dym.

Častejšie by sa mali prať aj v prípade, ak bývate pri rušnej ceste alebo sa v okolí stavia a pri vetraní sa vaše závesy viac zaprášia.

Čistenie rúry na pečenie

Rúra si nevyžaduje čistenie agresívnym čističom každých pár dní. Aj keď vám jedlo popadá a prihorí, existuje šetrnejší spôsob. Rúra by sa mala čistiť prípravkom na čistenie rúr raz za 3 – 6 mesiacov. Keďže ide o silný odmasťovač, častejšie čistenie je skôr na škodu.

Pretrieť ju vlhkou handričkou však môžete raz týždenne v prípade, ak ju používate každodenne, v opačnom prípade menej často. Dôležité je skôr rúru utrieť vždy vtedy, ak vám niečo popadá a prihorí, čo je potrebné umyť okamžite, inak bude spálené jedlo horieť vždy po zapnutí rúri.

Vyberáme z nášho katalógu

Liatinový riad

Riad z liatiny je známy tým, že si svoju ochrannú, nepriľnavú vrstvu vytvára až používaním. Najprv je potrebné vypiecť na ňom olej a následne každým varením prispievate k tvorbe kvalitnej nepriľnavej vrstve. Čo sa však stane, ak tento riad umývate príliš často a nechávate ho odmočiť?

Ochranná vrstva z povrchu sa začne zoškrabovať a čo je najhoršie, dlhodobým vystavovaním vode sa môže stať, že vaša liatinová panvica chytí hrdzu. Riad preto neumývajte zdĺhavo, ale umyte ho ihneď, predtým, než zaschne, a nepoužívajte ani žiadne agresívne čističe.

Kožený nábytok

Umývanie koženého nábytku je niečo, čo by ste mali dôkladne zvážiť. Voda a čistidlá môžu kožu poškodiť, predovšetkým ak používate nesprávne prípravky, drsné špongie a kefky a kožu prílišne namáčate. V prípade kože je menej určite viac, keďže určite nechcete, aby vám drahý nábytok popraskal. Navyše je potrebné používať iba čistidlá určené na kožu a vždy pri použití nového čistidla je potrebné ho vyskúšať na nenápadnom mieste, inak sa môže stať, že gauč odfarbí a vy si to všimnete až keď bude neskoro.

Ako často teda čistiť kožený nábytok? Prach je potrebné utierať aspoň 1 – 2x do mesiaca, a to suchou handričkou z mikrovlákna alebo vysávačom s vhodným nadstavcom. Čističom umývajte gauč raz ročne, pokiaľ nedôjde k výraznému poškodeniu. Vtedy je potrebné po vyčistení použiť aj kondicionér vhodný na kožený nábytok.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 16.11.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(86.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vykurovacia sezóna v byte. Začiatok aj koniec určuje vyhláškaVykurovacia sezóna v byte. Začiatok aj koniec určuje vyhláška

Vykurovacia sezóna v bytových domoch má presne stanovený začiatok aj koniec. Aké sú hodnoty vonkajšej teploty, aby sa začalo kúriť? Všetky podstatné informácie nájdete v našom dnešnom...

Prenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenziePrenosný alebo projektor na stenu na filmy s WiFi? Ako vybrať najlepší projektor + recenzie

Projektor vám nezaberie veľa miesta a môžete si ho preniesť kamkoľvek potrebujete. Má množstvo výhod a v článku si povieme aj o tom, ako si poradiť s výberom projektora.

Ako namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cenaAko namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cena

Chcete umiestniť televízor na stenu, ale neviete si poradiť s trčiacimi káblami? Poradíme vám, ako si vybrať správny držiak na televízor, ako pripevniť TV na stenu a ako skryť káble z TV.