Elektrická vláčiková dráha pre deti na ovládanie, drevená alebo na baterky

Vláčikové dráhy patria k obľúbeným detským hračkám, zaujmú chlapcov aj dievčatá, tínedžerov a dokonca aj mnohých dospelých. Vláčikové súpravy totiž ponúkajú široké spektrum možností, ako si nakombinovať trasu, vláčik s vagónmi a okolité prvky. Sú skvelým darčekom a potešia nejedno dieťa.

Vláčiková dráha pre deti

Nie ste si istí, po čom pri výbere siahnuť? V tomto článku sa dozviete všetko potrebné, čo o kúpe vláčikovej súpravy potrebujete vedieť.

Drevené a plastové vláčiky a vláčikové dráhy


Ako vybrať vláčikovú dráhu

Pri kúpe vláčikovej dráhy sa stretnete so širokou ponukou. Preto je dobré vopred si stanoviť rozpočet, koľko chcete na dráhu minúť. Jedným z najdôležitejším kritérií je vek dieťaťa, teda pre koho je dráha určená. Všímajte si aj recenzie zákazníkov, ktoré vám napovedia, či sa do daného modelu oplatí investovať. No nezabúdajte ani na potreby a túžby vášho dieťaťa a do procesu výberu ho zahrňte.

Typy vláčikových dráh

Jestvuje množstvo rôznych druhov vláčikových dráh, no najčastejšie sa stretnete s týmito typmi:

 • Drevené – Drevené vláčikové dráhy sú vhodné v každom veku, no keďže bývajú väčšie a bez malých častíc, kupujú sa hlavne menším deťom. Vagóny sa navyše napájajú magnetmi, takže hra s nimi je veľmi jednoduchá. Vždy sa uistite, že sú magnety uchytené pevne a nemôže dôjsť k náhodnému prehltnutiu.
 • Elektrické – Tieto súpravy nie sú určené pre najmenšie deti. Obsahujú množstvo prvkov ako svetielka, zvuky a samozrejme aj diaľkové ovládanie na baterky, pomocou ktorého sa vláčik bude pohybovať po koľajniciach. Preto sú vhodné už pre staršie deti.
 • Lego Duplo – Vláčikovú dráhu si vaše dieťa môže vyskladať z obľúbenej stavebnice lego. Stavebnice obsahujú koľajnice, vláčik aj rôzne prvky okolia, pričom k sade si možno dokúpiť doplnky v podobe ďalších koľajníc alebo si skombinovať iné sady Lega, ktoré už vlastní.
 • So stolom – Patria medzi najdrahšie vláčikové súpravy. Zakupujú sa už so stolom, na ktorom si dieťa podľa inštrukcií vystavia koľajnice, budovy, stromy, vozidlá a ďalšie prvky. Takto získate naraz plochu pre hru s vláčikovou dráhou a množstvo doplnkov pre dotvorenie okolia.

Mierka

Základným parametrom modelov vláčikov je ich mierka, teda to, aký veľký je vláčik v pomere k skutočnej veľkosti. Mierky sa označujú písmenami alebo číselne, napr. O mierka = 1 : 48. Najčastejšie sa stretnete s nasledovnými mierkami:

 • G mierka (1 : 24 – 1 : 32) – Ide o najväčšiu mierku vláčikových súprav. Takéto väčšie modely sa často používajú vonku, na záhrade, keďže postaviť dlhšiu dráhu by v interiéri mohol byť problém. Vďaka svojej veľkosti sú vhodné pre menšie deti.
 • O mierka (1 : 48) – Je o čosi väčšia, vláčiky už majú viac detailov a rozložení. Vláčikový set si môže dieťa rozložiť na stole alebo v detskej izbe. Vďaka svojej veľkosti je vhodná pre deti aj starších.
 • HO mierka (1 : 87) – Táto mierka je o polovicu menšia ako mierka O a medzi hobby nadšencami vláčikov ide o najobľúbenejšiu mierku. Stretnete sa s obrovským množstvom možností dizajnov, prvkov a tém. Hodí sa pre staršie deti a tínedžerov.

Rozmery

S mierkou vláčikových dráh súvisia aj rozmery. V prvom rade je potrebné zvážiť vek dieťaťa – čím menšie, tým väčšie časti by mala mať vlaková dráha. Naopak, čím je dieťa staršie, tým môže byť model menší, no mal by obsahovať viac častí a doplnkov, aby dieťa mohlo naplno využiť svoju kreativitu. Vláčiky s väčšou mierkou zaberú viac miesta, no v balení býva menej dielov, preto s umiestnením dráhy nebýva problém. Rozmery si premyslite pri súpravách s menšou mierkou, no dlhou dráhou a bohatým príslušenstvom, pretože rozmery stola nemusia stačiť. Do úvahy je potom potrebné vziať spôsob uskladnenia, či bude vláčiková dráha trvalo vystavená v detskej izbe, alebo jej budete musieť nájsť miesto v skrinkách a zásuvkách.

Ako vybrať vláčikovú dráhu

Vek dieťaťa

Ak si na základe rozmerov vláčikovej dráhy nie ste istí, či je pre vaše dieťa vhodné, nevadí. Tieto súpravy bývajú rozdelené podľa vhodnosti veku, rovnako ako mnohé iné hračky. Nejde totiž len o samotnú veľkosť dielov, ale o celkovú bezpečnosť. Vlakové súpravy pre tie najmenšie detičky nesmú obsahovať odnímateľné časti, ktoré by mohli prehltnúť, alebo ostré hrany a iné nebezpečné prvky. Malo by ísť o hračku určenú deťom, keďže v takom prípade sa dbá aj na vhodnosť vybraných materiálov, lakov či farieb, ktoré musia byť zdravotne neškodné.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vláčiky

Náročnosť použitia

Každú vláčikovú dráhu je potrebné zložiť a pripraviť tak k hre. Náročnosť skladania vláčikovej dráhy by mala odrážať vekovú kategóriou. Pri príliš náročnej montáži nebude dieťa schopné hračku používať samostatne, bez pomoci. Všímajte si preto komponenty, z ktorých sa dráha skladá, a skúste na základe veku a zručností dieťaťa odhadnúť, či hračka nepresahuje jeho limity. Deti totiž radi skladajú a tvoria samostatne a príliš komplikované skladanie dráhy by ich od hry mohlo odradiť.

Veľkosť balenia – základný alebo kompletný set?

Pri každej dráhe je dôležité, čo dané balenie obsahuje. Všímajte si, či ide o kompletný set, alebo bude potrebné dokúpiť ešte viacero elementov. Pokiaľ ide o základný set, dajú sa dokúpiť rozšírené verzie? Ak dieťa takéto hobby nadchne, časom bude skvelé, ak nájdete aj ďalšie možnosti, ako obohatiť súpravu, ktorú už doma máte. Naopak, príliš veľké, rozšírené balenie môže byť na začiatok priveľa. Veľa možností a kombinácií môže byť frustrujúcich, príp. ak ešte neviete, či si hračku dieťa obľúbi, je zbytočné siahať po väčších baleniach.

Úložný box a špeciálne efekty potešia

 • Rôznorodosť dráhy – Dráha bude zaujímavejšia, ak bude doplnená o rôzne prvky navyše, ako tunely, mosty, žeriavy, železničné stanice a dopravné označenia.
 • Špeciálne efekty – Svetielka, kontrolky, spustenie pary, zvuky, otváracie závory či dvere – všetko to môže urobiť zážitok pri hre s vláčikom výnimočnejším.
 • Bluetooth ovládanie – Niektoré elektrické dráhy umožňujú ovládanie cez Bluetooth, vďaka čomu môžete vláčik ovládať mobilom. Ide o skvelú voľbu pre staršie deti a tínedžerov.
 • Kompatibilita a napájanie – Niektoré značky majú rovnaký druh napájania koľajníc a ich vláčiky sa tak hodia na koľajnice iných značiek, vďaka čomu si bude môcť vaše dieťa dokombinovať nový vláčik k existujúcej sade.
 • Úložný box – Ak má stavebnica veľa dielov, úložný drevený alebo plastový box príde vhod. Po postavaní dráhy si doň dieťa uloží zvyšné kúsky, vďaka čomu sa nič nezapatroší.

Drevená vláčiková dráha

Cena začína nízko

Vláčikové dráhy pre deti je možné zakúpiť takmer v každom hračkárstve, ale aj v predajniach ako Tesco, Lidl či Ikea. Medzi obľúbené sety patria hlavne Vláčik Tomáš podľa rovnomennej rozprávky, drevené stavebnice Woody a drevené vláčiky pre najmenších Little Dutch. Ceny sa rôznia podľa obsahu balenia a druhu vláčikovej dráhy. Najlacnejšie súpravy od 15 eur sú menšie a obsahujú len niekoľko základných dielov, väčšinou sú vyrobené z dreva a plastu.

Strednú cenovú kategóriu tvoria súpravy od 30 do 60 eur. Taktiež ide o prevažne drevené súpravy, avšak dráhy sú už dlhšie, ponúkajú množstvo prvkov a spôsob postavania koľajníc a okolia. Elektrické vláčiky na ovládanie stoja od 50, pričom tie so stolom vás môžu vyjsť na 200 eur, príp. viac podľa rozšírenia. V tejto vyššej cenovej kategórii máte veľa možností, vláčikové sady obsahujú veľa dielikov, niektoré majú témy a nájdu sa aj ružové dráhy určené pre dievčatá, aj keď je len na vašom dieťati, po akej farebnosti siahne.

Drevené a plastové vláčiky a vláčikové dráhy

Starostlivosť a údržba

Rovnako ako všetky hračky aj vláčikové dráhy sa časom zašpinia od lepkavých rúk, prachu či iných nečistôt. Pri ich čistení sa vždy riaďte pokynmi v návode, hlavne ak máte elektrickú vlakovú dráhu. Prach možno utrieť jednoducho suchou handričkou z mikrovlákna. Ak je povrch lepkavý alebo špinavý, handričku namočte do vody s malým množstvom saponátu na riad. Pridať môžete ocot, ktorý má antibakteriálne vlastnosti, alebo sódu bikarbónu pre dôkladné vyčistenie a ťažšie odstrániteľných škvŕn.

Handričku dobre vyžmýkajte. Na príliš veľké množstvo vody si dajte pozor najmä pri dreve, ktoré by mohlo vodu nasiaknuť a stratiť kvalitu. Postupne poumývajte všetky časti stavebnice a ak to je potrebné, použite aj staršiu zubnú kefku, aby ste sa dostali do záhybov a ťažko dostupných miest. Handričku opláchnite v čistej vode, vyžmýkajte a zotrite ňou všetky prípadné zvyšky saponátu. Vláčik nechajte dobre vyschnúť.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 26.09.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Domčeky pre bábiky z dreva, plastu aj kartónuDomčeky pre bábiky z dreva, plastu aj kartónu

Neviete, ktorý domček bude pre vašu ratolesť ten najlepší? Drevo, plast alebo papier? Pozrite sa, aké výhody či nevýhody majú domčeky z jednotlivých materiálov a na čo sa pri ich výbere...

Elektrická odsávačka hlienov a soplíkov, na vysávač alebo ručná: Ktorá je najlepšia?Elektrická odsávačka hlienov a soplíkov, na vysávač alebo ručná: Ktorá je najlepšia?

Odsávačka hlienov je dostupná v každej lekárni a na boj s detským soplíkom je hneď pripravená. Čo ponúka trh a ktorú odsávačku si vybrať?

Výtvarné a kreatívne sady na maľovanie, výrobu náramkov, mydiel a sviečok nielen pre detiVýtvarné a kreatívne sady na maľovanie, výrobu náramkov, mydiel a sviečok nielen pre deti

Pomocou výtvarných a kreatívnych sád dieťa nadobúda nové vedomosti hravou formou. O všetkých plusoch takýchto sád a typoch, aké sú v ponuke, sa dozviete v článku.