Vres obyčajný - pestovanie, strihanie a rozmnožovanie

Vres takisto známy aj pod názvom šedivník patrí do čeľade vresecovitých rastlín a radí sa k liečivým bylinám. Do tejto čeľade sa radí iba jeden druh a tým je práve Vres obyčajný (Calluna vulgaris.

Vres obyčajný v kvetináči

Ľudia túto rastlinu spájajú s rôznymi vresovcami. Tie však patria do inej čeľade. Ako vres pestovať? Akým spôsobom vres rozmnožovať? Vyžaduje si vres zložitú starostlivosť? Všetko podstatné o tejto rastline sa dozviete v nasledujúcom článku.

Vres obyčajný

Ide o nízky ker, ktorý dosahuje výšku od 20 až 50 cm. Vo voľnej prírode sa vyskytuje vo vyšších nadmorských výškach, horských lúkach či okrajoch ihličnatých lesov. Originálny pôvod má v oblasti Severnej Európy, Škandinávie. Vres obyčajný je príznačný svojou zelenou farbou, no v období kvitnutia dominuje bielaružovátmavofialová až červená farba kvetov zvončekovitého tvaru.

Kvitnutie vresu na jeseň

Kvitnutie prebieha v období od konca leta až po neskorú jeseň. Nepísaným pravidlom býva, že ak vres začína kvitnúť, jeseň sa už blíži. Pre samotnú rastlinu je ideálna kyslejšia pôda, no na živiny je vres skutočne nenáročný. Navyše dobre znáša mráz i sneh a žiaden zazimovanie či presádzanie nie je nutné. Ideálny je vres do skalky, predzáhradky alebo na pestovanie v kvetináči napríklad aj na balkóne či terase.

Liečivé účinky

Mnoho ľudí to ani nevie, no práve vres obyčajný je mnohokrát súčasťou liečivých bylinných čajov. Priaznivo pôsobí predovšetkým na obličky, močové ústrojenstvo i samotnú prostatu. Má veľmi silné protizápalové účinky a rozpúšťa močové kamene. Zároveň pomáha odvodu tekutín z tela a teda má detoxikačné účinky. Upokojuje nervovú sústavu, zlepšuje spánok a priaznivo pôsobí aj pri reumatických ochoreniach. Kríček pritom stačí jednoducho otrhať (orezať) a samotnú kvetnatú vňať nechať vysušiť.

Vysádzanie vresu

Najvhodnejším obdobím pre výsadbu vresu je v jarných alebo jesenných mesiacoch. V zásade vres vysádzajte na miesto, kde aj dlhodobo ostane. Ako sme už naznačili presádzanie nie je nutné a vres sám ho neznáša veľmi dobre.

Výsadba vresu obyčajného

Pri výsadbe či už do kvetináča, alebo do skalky - záhradky myslite na to, aby mal vres dostatok svetla. Ideálna pôda je kombináciou substrátu zeminy (kyslá), piesku a rašeliny. Dokonca viete kúpiť aj špeciálny substrát pre vriesoviskové rastliny. Ak chcete mať plochu tvorenú vresecovitými rastlinami, odporúčame vám vysádzať vresy naraz, 8-15 koreňov na meter štvorcový.

Pestovanie vresu obyčajného

Túto rastlinu si obľúbi aj ten „najlenivejší“ záhradkár. Rastlina je skutočne vďačná a nevyžaduje sú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Dobré je z času na čas vres zastrihávať, aby vetvičky vyháňali nanovo a nedošlo k spráchniveniu konárikov.

Starostlivosť a polievanie vresu obyčajného

Pre hnojenie je dobré používať hnojivo určené aj pre rododendrony. Špeciálne hnojivo pre vriesoviskové rastliny v ponuke nenájdete. Samotný vres je na závlahu nenáročný a vystačí si aj s málom. Pravidelná zálievka v letných mesiacoch však určite nie je na škodu. Rovnako tak ho môžete zalievať aj v zime v čase odmäku. Koreň vresu obyčajného sa dožíva približne 15 – 20 rokov.

Pestovanie vresu v kvetináči

Kríček je vhodný umiestniť aj na terasu či na balkón. V takom prípade rastlinku vysádzate do kvetináča. Je potrebné rastlinu vysadiť do vhodného substrátu a pravidelne zalievať, keďže má vres obmedzený zdroj živín. Kvetináč by tak mal disponovať drenážnou vrstvou.

Pestovanie vresu v kvetináči

Rozmnožovanie rastliny

Vres obyčajný možno rozmnožovať dvomi spôsobmi. Tým najtypickejším je zakoreňovanie odrezkov. Odrezávame odrezky o dĺžke asi 20 cm a následne do pripravenej pôdy tieto odrezky zapichávame. Nad zemou však ostane iba jeden púčik. V pôde sa vres začne zakoreňovať a následne rozpínať.

Druhým spôsobom je tzv. potápanie výhonkov. Keďže vres je pomerne rozpínavý druh kríku, výhonky môžete začať ohýbať smerom do pôdy a za 1 až 2 roky sa výhonok zakorení. Takto dosiahnete celistvý povrch obrastený samotnými vresmi.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 15.03.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Echinacea – pestovanie a starostlivosť. Jej účinky sú neoceniteľné Echinacea – pestovanie a starostlivosť. Jej účinky sú neoceniteľné

Najčastejšie sa používa pri liečbe chrípky a nachladnutiu, ale jej liečivé účinky siahajú oveľa ďalej. Ak ju chcete spoznať a možno aj pestovať doma, pozorne čítajte. 

Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu

"Lienka, lienka, ukáž, že mi aké bude počasie!" je slovná hračka, ktorú pozná asi každý človek zo svojich detských čias. Tento milý červený chrobáčik s čiernymi bodkami je však "vďaka"...

Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú

Objavili ste v zemiakoch biele larvy? Môžu znamenať prítomnosť háďatka v záhrade. Háďatká patria medzi škodcov, ktorí parazitujú nielen na zemiakoch, ale aj inej zelenine. Ako sa zbaviť...