Vres obyčajný – pestovanie, strihanie a rozmnožovanie

Vres takisto známy aj pod názvom šedivník patrí do čeľade vresecovitých rastlín a radí sa k liečivým bylinám. Do tejto čeľade sa radí iba jeden druh a tým je práve Vres obyčajný (Calluna vulgaris.

Vres obyčajný v kvetináči

Ľudia túto rastlinu spájajú s rôznymi vresovcami. Tie však patria do inej čeľade. Ako vres pestovať? Akým spôsobom vres rozmnožovať? Vyžaduje si vres zložitú starostlivosť? Všetko podstatné o tejto rastline sa dozviete v nasledujúcom článku.

Vres obyčajný

Ide o nízky ker, ktorý dosahuje výšku od 20 až 50 cm. Vo voľnej prírode sa vyskytuje vo vyšších nadmorských výškach, horských lúkach či okrajoch ihličnatých lesov. Originálny pôvod má v oblasti Severnej Európy, Škandinávie. Vres obyčajný je príznačný svojou zelenou farbou, no v období kvitnutia dominuje bielaružovátmavofialová až červená farba kvetov zvončekovitého tvaru.

Kvitnutie vresu na jeseň

Kvitnutie prebieha v období od konca leta až po neskorú jeseň. Nepísaným pravidlom býva, že ak vres začína kvitnúť, jeseň sa už blíži.

Podmienky na pestovanie Vresu obyčajného

Pre samotnú rastlinu je ideálny priepustný a kyslý substrát (rašelina zmiešaná s pieskom), no na živiny je vres skutočne nenáročný. Túto rastlinu si obľúbi aj ten „najlenivejší“ záhradkár. Rastlina je skutočne vďačná a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Koreň vresu obyčajného sa dožíva približne 15 – 20 rokov.

Z času na čas je vhodné vres zastrihávať, aby vetvičky vyháňali nanovo a nedošlo k spráchniveniu konárikov. Pre hnojenie je dobré používať hnojivo určené aj pre rododendrony. Špeciálne hnojivo pre vriesoviskové rastliny v ponuke nenájdete. Samotný vres je na závlahu nenáročný a vystačí si aj s málom. Pravidelná zálievka v letných mesiacoch však určite nie je na škodu. Rovnako tak ho môžete zalievať aj v zime v čase odmäku

Starostlivosť a polievanie vresu obyčajného

Rastlina kvitne najviac na priamom slnku, preto je vres vhodný aj do skalky či predzáhradky s dostatočným prístupom slnečných lúčov. Vtedy na svoj nektár priláka aj najviac opelivého hmyzu. Prežije samozrejme aj v polotieni. Navyše dobre znáša mráz i sneh a žiaden zazimovanie či presádzanie nie je nutné. 

Ako dekorácia je vres vhodný aj na pestovanie v kvetináči (napríklad na balkóne či terase). 

Vres obyčajný - účinky

Mnoho ľudí to ani nevie, no práve vres obyčajný je mnohokrát súčasťou liečivých bylinných čajov. Priaznivo pôsobí predovšetkým na obličky, močové ústrojenstvo i samotnú prostatu. Má veľmi silné protizápalové účinky a rozpúšťa močové kamene. Zároveň pomáha odvodu tekutín z tela a teda má detoxikačné účinky. Upokojuje nervovú sústavu, zlepšuje spánok a priaznivo pôsobí aj pri reumatických ochoreniach. Kríček pritom stačí jednoducho otrhať (orezať) a samotnú kvetnatú vňať nechať vysušiť.

Vysádzanie vresu

Najvhodnejším obdobím pre výsadbu vresu je v jarných alebo jesenných mesiacoch. V zásade vres vysádzajte na miesto, kde aj dlhodobo ostane. Ako sme už naznačili presádzanie nie je nutné a vres sám ho neznáša veľmi dobre.

Sadenie vresu obyčajného

Pri výsadbe či už do kvetináča, alebo do skalky - záhradky myslite na to, aby mal vres dostatok svetla. Ideálna pôda je kombináciou substrátu zeminy (kyslá), piesku a rašeliny. Dokonca viete kúpiť aj špeciálny substrát pre vriesoviskové rastliny. Ak chcete mať plochu tvorenú vresecovitými rastlinami, odporúčame vám vysádzať vresy naraz, 8-15 koreňov na meter štvorcový.

Starostlivosť o vres v kvetináči a na balkóne

Kríček je vhodný umiestniť aj na terasu či na balkón. V takom prípade rastlinku vysádzate do dostatočne veľkého kvetináča respektíve inej širokej a plytkej nádoby. Vres je po zakúpení nutné presadiť do vhodného substrátu a pravidelne zalievať, keďže má obmedzený zdroj vlahy. Zalievame však až v momente mierneho preschnutia substrátu. Zároveň platí, že substrát nemôže nikdy úplne preschnúť.

Pestovanie vresu v kvetináči

Kvetináč by mal disponovať drenážnou vrstvou zo štrku, kamienkov prípadne keramzitu a zároveň by mal mať aj otvor na odtok prebytočnej zálievky. 

Ak ho plánujete umiestniť na balkón, potom mu vyberte vzdušné miesto s dostatočným prístupom slnečných lúčov. Rastlina však prežije aj v polotieni.

Rozmnožovanie rastliny

Vres obyčajný možno rozmnožovať dvomi spôsobmi. Tým najtypickejším je zakoreňovanie odrezkov. Odrezávame odrezky o dĺžke asi 20 cm a následne do pripravenej pôdy tieto odrezky zapichávame. Nad zemou však ostane iba jeden púčik. V pôde sa vres začne zakoreňovať a následne rozpínať.

Druhým spôsobom je tzv. potápanie výhonkov. Keďže vres je pomerne rozpínavý druh kríku, výhonky môžete začať ohýbať smerom do pôdy a za 1 až 2 roky sa výhonok zakorení. Takto dosiahnete celistvý povrch obrastený samotnými vresmi.

Vyschnutý vres

Vres patrí k obľúbeným interiérovým aj exteriérovým dekoráciám, no množstvo ľudí sa mu vyhýba. Dôvodom je fakt, že mnohí z nás nevedia prečo vres tak rýchlo vyschne. Starostlivosť o vres v kvetináči či na záhone nie je náročná, avšak rastlina z obchodu je častokrát vysadená v nevhodnom substráte. Ak je totiž substrát suchý a nenasiakavý, tak nezabezpečuje koreňom dostatok vlahy a korene postupne vysychajú.

Čo teda spraviť, aby vres nevyschol? Jednoducho ho po príchode domov vyberte z kvetináča a pokúste sa odstrániť čo najviac transportného substrátu. Koreňový bal vložte do vedra s odstátou vodou. Nechajte ho tam aspoň pol dňa. Vďaka tomu korene nasajú dostatok vody a jednoduchšie sa zakorenia. Potom rastlinu zasaďte do vhodného substrátu a nezabudnite na pravidelnú zálievku, ktorú môžete obmedziť po novom zakorenení rastliny.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

27/06/2020 08:20
Jela Magalova

Mám vres na balkóne.Poprosim kam je vhodné ho dať na letné mesiace? Keďže na balkón dosť svieti celé poobedie slniecko....

30/06/2020 07:01
Redakcia TopByvanie.sk

Dobrý deň,
ako uvádzame v článku: "Ideálny je vres do skalky, predzáhradky alebo na pestovanie v kvetináči napríklad aj na balkóne či terase." Nezabudnite však na jeho pravidelné polievanie a hnojenie.

04/09/2022 15:04
Jaro

Vres miluje slnko,tak ze mu je na slnecnom balkone super,len treba ho polievat a nezabudnut aspon raz za 14 dni jemne prihnojit hnojivom na cucoriedky a rododendrony.Osobne pouzivam Kristalon ,1 slabsia odmerka na 10 litrov vody

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka – stavte na explóziu farieb Retro obývačka – stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 15.03.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.