Vres obyčajný – pestovanie, strihanie a rozmnožovanie

Vres takisto známy aj pod názvom šedivník patrí do čeľade vresecovitých rastlín a radí sa k liečivým bylinám. Do tejto čeľade sa radí iba jeden druh a tým je práve Vres obyčajný (Calluna vulgaris.

Vres obyčajný v kvetináči

Ľudia túto rastlinu spájajú s rôznymi vresovcami. Tie však patria do inej čeľade. Ako vres pestovať? Akým spôsobom vres rozmnožovať? Vyžaduje si vres zložitú starostlivosť? Všetko podstatné o tejto rastline sa dozviete v nasledujúcom článku.

Vres obyčajný

Ide o nízky ker, ktorý dosahuje výšku od 20 až 50 cm. Vo voľnej prírode sa vyskytuje vo vyšších nadmorských výškach, horských lúkach či okrajoch ihličnatých lesov. Originálny pôvod má v oblasti Severnej Európy, Škandinávie. Vres obyčajný je príznačný svojou zelenou farbou, no v období kvitnutia dominuje bielaružovátmavofialová až červená farba kvetov zvončekovitého tvaru.

Kvitnutie vresu na jeseň

Kvitnutie prebieha v období od konca leta až po neskorú jeseň. Nepísaným pravidlom býva, že ak vres začína kvitnúť, jeseň sa už blíži. Pre samotnú rastlinu je ideálna kyslejšia pôda, no na živiny je vres skutočne nenáročný. Navyše dobre znáša mráz i sneh a žiaden zazimovanie či presádzanie nie je nutné. Ideálny je vres do skalky, predzáhradky alebo na pestovanie v kvetináči napríklad aj na balkóne či terase.

Vres obyčajný - účinky

Mnoho ľudí to ani nevie, no práve vres obyčajný je mnohokrát súčasťou liečivých bylinných čajov. Priaznivo pôsobí predovšetkým na obličky, močové ústrojenstvo i samotnú prostatu. Má veľmi silné protizápalové účinky a rozpúšťa močové kamene. Zároveň pomáha odvodu tekutín z tela a teda má detoxikačné účinky. Upokojuje nervovú sústavu, zlepšuje spánok a priaznivo pôsobí aj pri reumatických ochoreniach. Kríček pritom stačí jednoducho otrhať (orezať) a samotnú kvetnatú vňať nechať vysušiť.

Vysádzanie vresu

Najvhodnejším obdobím pre výsadbu vresu je v jarných alebo jesenných mesiacoch. V zásade vres vysádzajte na miesto, kde aj dlhodobo ostane. Ako sme už naznačili presádzanie nie je nutné a vres sám ho neznáša veľmi dobre.

Výsadba vresu obyčajného

Pri výsadbe či už do kvetináča, alebo do skalky - záhradky myslite na to, aby mal vres dostatok svetla. Ideálna pôda je kombináciou substrátu zeminy (kyslá), piesku a rašeliny. Dokonca viete kúpiť aj špeciálny substrát pre vriesoviskové rastliny. Ak chcete mať plochu tvorenú vresecovitými rastlinami, odporúčame vám vysádzať vresy naraz, 8-15 koreňov na meter štvorcový.

Pestovanie

Túto rastlinu si obľúbi aj ten „najlenivejší“ záhradkár. Rastlina je skutočne vďačná a nevyžaduje sú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Dobré je z času na čas vres zastrihávať, aby vetvičky vyháňali nanovo a nedošlo k spráchniveniu konárikov.

Starostlivosť a polievanie vresu obyčajného

Pre hnojenie je dobré používať hnojivo určené aj pre rododendrony. Špeciálne hnojivo pre vriesoviskové rastliny v ponuke nenájdete. Samotný vres je na závlahu nenáročný a vystačí si aj s málom. Pravidelná zálievka v letných mesiacoch však určite nie je na škodu. Rovnako tak ho môžete zalievať aj v zime v čase odmäku. Koreň vresu obyčajného sa dožíva približne 15 – 20 rokov.

Starostlivosť o vres v kvetináči

Kríček je vhodný umiestniť aj na terasu či na balkón. V takom prípade rastlinku vysádzate do kvetináča. Je potrebné rastlinu vysadiť do vhodného substrátu a pravidelne zalievať, keďže má vres obmedzený zdroj živín. Kvetináč by tak mal disponovať drenážnou vrstvou.

Pestovanie vresu v kvetináči

Rozmnožovanie rastliny

Vres obyčajný možno rozmnožovať dvomi spôsobmi. Tým najtypickejším je zakoreňovanie odrezkov. Odrezávame odrezky o dĺžke asi 20 cm a následne do pripravenej pôdy tieto odrezky zapichávame. Nad zemou však ostane iba jeden púčik. V pôde sa vres začne zakoreňovať a následne rozpínať.

Druhým spôsobom je tzv. potápanie výhonkov. Keďže vres je pomerne rozpínavý druh kríku, výhonky môžete začať ohýbať smerom do pôdy a za 1 až 2 roky sa výhonok zakorení. Takto dosiahnete celistvý povrch obrastený samotnými vresmi.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

27/06/2020 08:20
Jela Magalova

Mám vres na balkóne.Poprosim kam je vhodné ho dať na letné mesiace? Keďže na balkón dosť svieti celé poobedie slniecko....

30/06/2020 07:01
Redakcia TopByvanie.sk

DObrý deň,
ako uvádzame v článku: "Ideálny je vres do skalky, predzáhradky alebo na pestovanie v kvetináči napríklad aj na balkóne či terase." Nezabudnite však na jeho pravidelné polievanie a hnojenie.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.Publikované dňa: 15.03.2018
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vypestovať bonsaj zo semien, kedy presadiť? Strihanie, tvarovanie, zálievkaAko vypestovať bonsaj zo semien, kedy presadiť? Strihanie, tvarovanie, zálievka

Plánujete si bonsaj zakúpiť alebo vypestovať zo semien? Naučíme vás, ako ju treba zalievať, upravovať a čo všetko potrebuje.

Mach namiesto trávy? Pomôže postrek, hrable na mach v trávniku i zelená skalicaMach namiesto trávy? Pomôže postrek, hrable na mach v trávniku i zelená skalica

Chcete sa zbaviť machu vo vašom trávniku? Najúspešnejším riešením je prevencia. Ak už si machy na vašom pozemku šantia jedna radosť, budete musieť pristúpiť k ráznejším riešeniam.

Vhodné oblečenie do záhrady – gumené čižmy, montérky, rukavice či klobúkVhodné oblečenie do záhrady – gumené čižmy, montérky, rukavice či klobúk

Povinnou súčasťou vašej záhradnej výbavy by mal byť aj ochranný pracovný odev. Viete, čím všetkým by ste sa mali vybaviť, ak plánujete vstúpiť do záhrady, poprípade do dielne?