1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Zazimovanie závlahového systému – aký je postup?

Medzi jesenné práce okolo domu či na záhrade patrí aj zazimovanie rastlín, záhradnej techniky či rôznych pomocných technológií. Zazimovať by ste mali aj závlahový systém. 

Ako zazimovať závlahový systém (postup)

Túto službu síce ponúkajú montážne a servisné firmy, môžete však skúsiť vykonať tento úkon aj svojpomocne. V nasledujúcom texte sa dozviete, ako na to.

Vypustenie závlahy nestačí

Drvivá väčšina automatických závlahových systémov pracuje tak, že sú neustále naplnené vodou. Tá pri zamrznutí značne zväčšuje svoj objem, čo často vyústi až do roztrhnutia potrubných systémov alebo rôznych armatúr. Obzvlášť háklivé sú na to jemné plastové potrubné rozvody a iné komponenty automatických závlahových systémov. Keďže nie sú uložené hlboko v zemi v tzv. nezamŕzajúcej hĺbke, je nutné ich po sezóne zbaviť vody.

Vypustiť závlahový systém vo väčšine prípadov nestačí, pretože ak máte rovinatý pozemok, potrubie nie je dostatočne vyspádované a voda nevytečie. Preto sa na tieto účely používa stlačený vzduch, najčastejšie generovaný bežným dielenským kompresorom. Týmto spôsobom dokážete odstrániť zbytky vody z celého systému, vrátane elektromagnetických ventilov a postrekovačov.

Postup zazimovania závlahového systému

Kompresor na zazimovanie závlahy by mal byť dostatočne výkonný a mal by dokázať poskytnúť okamžitý objem vzduchu aspoň na 16 m3/hod pri pracovnom tlaku aspoň 6 barov, aby dokázal udržať dostatočný výstupný tlak bez kolísania.

Pozor – na prefúknutie závlahového systému nikdy neprekročte úroveň tlaku 3,5 bar.

Na vyšší tlak nie sú potrubie ani ostatné súčiastky systému dimenzované a mohlo by prísť k ich poškodeniu, či dokonca roztrhnutiu a prípadnému zraneniu. Počas prefukovania stlačeným vzduchom sa preto nezdržujte v dosahu potrubia ani ostrekovačov.

1. uzavrite hlavný ventil a vypustite vodu – Najprv je nutné uzavrieť ventil hlavného prívodu vody pre závlahový systém. Ak je vybavený vypúšťacím ventilom, otvorte ho a vypusťte prebytočnú vodu medzi hlavným venitlom a sekčnými ventilmi.

2. pripojte kompresor – Vhodným miestom pre pripojenie je už zmienený vypúšťací ventil alebo akákoľvek spojka či fitting čo najbližšie za ventilom hlavného prívodu. Kompresor zapbite aby sa natlakoval, no výstupný ventil nechajte zatiaľ uzavretý. Pozor, kompresor nikdy nepripájajte na vypúšťacie ventily, ktoré sú súčasťou elektromagnetických ventilov, spätných klapiek, filtrov či čerpadiel. Mohli by ste poškodiť ich mechanizmus.

3. zbavte sa zbytkového tlaku vody – Ovládacou jednotkou spustite závlahu v ktorejkoľvek zo sekcií a nechajte zbytkový tlak vody v systéme poklesnúť na nulu.

4. otvárajte jednotlivé sekcie – To môžete urobiť buď manuálne (bezpečnejší spôsob) alebo s pomocou programu závlahy. Zároveň nastavte na regulátore kompresora tlak cca. 2,5 – 3,5 bar. Lepšie je začať s nižšou hodnotou a postupne pridávať až na uvedené maximum 3,5 bar, ktoré nikdy neprekračujte. Po otvorení niektorej zo sekcií otvorte aj ventil na kompresore. Na otvorenej sekcii sa vysunú postrekovače, z ktorých bude sprvu striekať voda, postupne sa vymení za vodnú hmlu a nakoniec za vzduch. Ako prvú je najlepšie prefukovať najbližšiu sekciu, tú najvzdialenejšiu si nechajte na koniec. Nikdy nezatvorte všetky sekcie so súčasne otvoreným ventilom od kompresora. Pretlak vzduchu by mohol potrubie roztrhnúť.

5. celý proces opakujte – Postup v bode 4. opakujte, kým nebude vychádzať aj z toho najďalej uloženého postrekovača iba vzduch. Je vhodné zopakovať celý tento proces 2 – 3-krát, aby ste mali istotu, že celý systém zbavíte aj posledných kvapiek vody.

Zazimovanie kvapkovej závlahy

Potrubie kvapkovej závlavy nie je také chúlostivé na zamrznutie vody, keďže ide v podstate o otvorený systém. Neuškodí mu však prefúknutie stlačeným vzduchom, aby ste ho zbavili posledných zbytkov vody.

Čerpadlá, filtre, ventily

Čerpadlo v studni nemusíte na zimu vyberať von, pokiaľ sa nachádza v nezamŕzajúcej hĺbke (tj. asi 1 m pod úrovňou zeme). Dôležité je však vypustiť potrubie vedúce od čerpadla k závlahovému systému. Po tomto úkone nezabudnite čerpadlo odpojiť od prívodu el. energie.

Ako zazimovať čerpadlo v studni?

Čo sa týka vodného filtra, je nutné ho pred ukončením sezóny vyčistiť, aby nešistoty na ňom nezaschli. Presvedčte sa tiež, či nehrozí zamrznutie ventilu a potrubia hlavného prívodu. Mal by sa nachádzať v šachte v nezamŕzajúcej hĺbke, prípadne vo vykurovaných priestoroch alebo by mal byť obalený tepelnou izoláciou.

Autor článku

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky...


Komentáre

19/09/2019 07:05
Andrej Hotovy

Dobrý deň,
Prosím Vás aky kompresor by ste mi doporučil na zazimovanie zavlahy. 250 M4 trVnika, 4 vetvy. Resp musí mať ten kompresor vzdusnik?
Dakujem

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 29.08.2019
Hodnotenie článku:
(94.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou

Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek? Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?

Každá fasáda pod vplyvom rôznych faktorov stráca svoju pôvodnú krásu. Ako umyť fasádu domu, čo spôsobuje jej znečistenie alebo aké produkty využiť na elimináciu rias sa dozviete v našom...

Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku

Jeseň je tu a zima sa blíži. Pripravte svoju záhradu a celý exteriér domu na toto obdobie. Aby ste na nič nezabudli, urobili sme zoznam činností, ktorý vám pomôže zvládnúť všetko...