Aký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj Xiaomi

Kompresor je jedno z tých zariadení, ktoré by nemali doma chýbať, predovšetkým ak vlastníte auto či bicykel. Dajú sa ním totiž hustiť pneumatiky auta i motorky, dofúkať kolesá na bicykli, ale aj lopty, bazény, nafukovačky a matrace. Okrem toho sa kompresor zíde každému domácemu majstrovi na rôzne čistenie, pieskovanie či farbenie.

Ako vybrať kompresor

V článku si predstavíme kľúčové parametre každého kompresora a to, na čo sa pri jeho kúpe zamerať.

Najlepšie kompresory do auta či domácnosti

Ako vybrať kompresor

Pri výbere kompresora sa určite nezameriavajte len na cenu, ale v prvom rade si ujasnite, na čo budete kompresor používať. Záleží totiž na tom, či ho budete používať niekoľkokrát do týždňa alebo len raz za čas na dofúkanie pneumatík alebo nafúkanie bazéna. Taktiež záleží na tom, na aký typ práce ho budete používať, pretože na použitie s potravinami tiež nie sú vhodné všetky typy. A napokon nezaškodí ani ujasniť si svoj rozpočet, teda akú sumu ste ochotní na svoj nový kompresor minúť.

Typ

V rámci kompresorov sa najčastejšie stretnete s 2 typmi, a to skrutkovým a piestovým. Líšia sa výkonom a spôsobom využitia, ako aj cenou.

 • Skrutkové kompresory – Skrutkové kompresory sa používajú v profesionálnych a priemyselným podmienkach, pretože disponujú vyšším výkonom. Vzduch tlakujú za pomoci 2 asymetrických skrutiek, ktoré sa oproti sebe točia. Vďaka takémuto pohybu sú skrutkové kompresory omnoho tichšie než skrutkové. Zároveň dokážu byť dlhšiu dobu v prevádzke a dlhšiu majú aj celkovú životnosť. Ich nevýhodou je predovšetkým vysoká nákupná cena (v tisícoch eur) aj náročnejšia prevádzka (správne nastavenie prístroja je kľúčové) a údržba.
 • Piestové kompresory – Piestové kompresory sa zase najčastejšie používajú v domácich podmienkach, na dofukovanie pneumatík auta, motorky a bicykla, aj na nafukovanie bazénov, člnov či lôpt. Piestové kompresory fungujú tak, že sa vo valci pohybuje piest, ktorý pri stlačení vzduchu ho vypúšťa do vzdušníka, kde sa stlačený vzduch hromadí, až kým nedosiahne maximálnu kapacitu. Pracuje teda na jednoduchom princípe, čo znamená aj jednoduché ovládanie, nenáročnú údržbu a nízku nákupnú cenu. Nevýhodou je tiež vyššia hlučnosť.

Pri výbere kompresora sa taktiež stretnete s označením olejový alebo bezolejový kompresor. Toto rozdelenie sa viaže k piestovým kompresorom.

 • Olejové kompresory – Olejové kompresory používajú olej ako mazivo, ktoré znižuje trenie piestu vo valci. Tento typ kompresorov býva výkonnejší, dá sa dlhšie používať v prevádzke a vďaka mazaniu má aj tichší chod. Nevýhodou je, že stav oleja je potrebné kontrolovať (mnohé kompresory majú ukazovať, ktorý upozorní na potrebu doplnenia oleja do valca) a pravidelne dopĺňať, inak by sa znížila jeho výkonnosť aj životnosť. Ďalším negatívom je, že keďže sa čiastočky oleja môžu uvoľniť do stlačeného vzduchu, nie je vhodný na použitie pri čapovaní piva alebo na lakovanie.
 • Bezolejové kompresory – Ako už názov napovedá, tento typ kompresora si poradí aj bez maziva. Hladký chod vo valci zabezpečia extra kĺzavé povrchy súčiastok v kompresore. Nevyžaduje si preto takmer žiadnu údržbu a pokojne ho môžete použiť na čapovanie piva, v potravinárstve i na lakovanie. Nižšiu nákupnú cenu však vyváži niekoľko negatív – bezolejové kompresory nie sú určené na nepretržité používanie, ale len na občasné využitie. Majú nižší výkon, v prevádzke sú hlučnejšievydržia vám kratšie.

Bezolejový kompresor

Výkon

Výkon kompresorov sa udáva v litroch za minútu a tento údaj hovorí o tom, aké množstvo vzduchu je kompresor schopný za jednotku času napustiť, resp. nasať. Spolu s údajom o tlaku a objeme vzdušníka ide snáď o tie najdôležitejšie kritériá, ktoré by ste mali sledovať. Pri výkone rozlišujeme vstupný a výstupný výkon alebo teda sací a plniaci výkon. Výrobca pritom najčastejšie udáva iba sací (vstupný) výkon, ktorý je asi o tretinu vyšší než plniaci (výstupný) výkon.

Výstupný výkon si môžete vypočítať tak, že vstupný výkon vynásobíte číslom 0,6. Teda napr. ak má kompresor vstupný výkon 150 l/min., výstupný výkon (150 x 0,6) bude len 90 l/m. Pri výbere nezabudnite na to, že pri tlakovaní vždy dochádza aj k určitej strate, približne 15 %, preto vždy siahajte po kompresore s o čosi vyššou hodnotou výkonu, než potrebujete. Na hustenie pneumatík a odfukovanie pilín by mal stačiť výkon do 150 l/min., na montáže a jednoduché nástreky do 250 l/min. a na väčšie nástreky a prácu v dielňach zase vyššie hodnoty než 300 l/min.

Maximálny tlak

Ide o kľúčový údaj, ktorý si vždy skontrolujte, pretože hovorí o tom, pod akou silou je vzduch stláčaný. Hlavne u lacnejších a menej výkonných kompresoroch sa môže stať, že bude mať prístroj píliš nízky maximálny tlak a okrem nafúkania lopty alebo nafukovačky veľa nezmôže. Pokiaľ potrebujete dofúkať pneumatiky auta, kompresor by mal mať tlak aspoň 10 barov. Avšak vždy je potrebné rátať s určitou rezervou (aspoň 2 bary), a preto si dobre zvážte, na čo budete svoj kompresor používať a či bude tlak postačujúci. Pokiaľ ide len o fúkanie kolies bicykla, postačí aj tlak 5 barov. Pokiaľ ide o pneumatiky auta, cieľte na hodnotu 10 – 12 barov.

Objem vzdušníka

Vzdušník je nádoba, v ktorej sa hromadí stlačený vzduch a je pripravený na použitie. Nie všetky kompresory majú vzdušník (vzduch môžu distribuovať aj priamo ďalej), ale pokiaľ ho kompresor má, neprehliadnite údaj o jeho objeme. Aj v tomto prípade platí, čím je objem zásobníka väčší, tým lepšie, pretože sa vám nestane, že sa vzduch zo vzdušníka minie a vy si budete musieť počkať na jeho dotlakovanie. Preto siahajte po kompresoroch s aspoň 20 l nádobou. Všetko však závisí od toho, na čo kompresor potrebujete. Ak potrebujete väčší objem vzduchu, dostupné sú aj kompresory s 50 l objemom vzduchu.

Objem kompresora

Príkon

Hodnotu príkonu je potrebné skontrolovať najmä u lacnejších piestových kompresorov, kde si zákazníci tento údaj všímajú menej a následne zistia, že kompresor nie je dostatočne silný. Úplným minimom by mal byť príkon aspoň 1 000 W, pričom väčšina kompresorov určených na občasné domáce využitie ponúka príkon v rozmedzí 1 000 – 2 200 W. Pokiaľ už budete kompresor používať častejšie a na náročnejšie úkony, siahnite po kompresore s aspoň 3 000 W príkonom. Profesionálne kompresory pritom môžu mať aj dvojnásobný príkon.

Čo si ešte môžete všímať

 • Prenosnosť – Väčšina domácich kompresorov sa nepoužíva len na jednom mieste, ale prístroj sa prinesie tam, kde je potrebný. Preto si všímajte aj jeho rozmery a hmotnosť. Ak si chcete brávať malý piestový kompresor so sebou na bicykel, uistite sa, že rozmery sú kompaktné a váha vám neprekáža. Pri väčších kompresoroch môže byť problémom váha, pokojne aj 25 a viac kg. Vtedy padnú vhod praktické transportné kolieska a rukoväte.
 • Napájanie – Podľa toho, kde budete kompresor používať, si všímajte možnosti napájania. Kým niektoré sa dajú napojiť klasicky so 230 V siete, iné ponúkajú 12 V adaptér do zapájania v aute. Pozor, nie všetky ponúkajú obe možnosti, preto si tento údaj vopred overte, aby ste neboli sklamaní, že sa dá zapojiť len do auta. Zároveň sú aj malé kompresory, ktoré fungujú na batérie.
 • Doba prevádzky – Doba prevádzky určuje, ako dlho môže byť kompresor v prevádzke bez prerušenia. Uvádza sa najmä u piestových kompresorov, keďže skrutkové sú vhodné na nepretržitú prevádzku. Pri malých piestových kompresoroch ide zväčša o dobu 10 – 20 min.
 • Hlučnosť – Pokiaľ siahnete po piestovom kompresore, treba počítať s vyššou hlučnosťou od 80 dB. Pravdou je, že najhlučnejšie bývajú bezolejové kompresory, ktoré môžu dosiahnuť aj 90 – 95 dB. Ochrana sluchu sa pritom odporúča nosiť už od 85 dB, hlavne, ak budete kompresor používať dlhšie.
 • Ovládanie – Ovládanie by malo byť ľahké a intuitívne, čo v prípade kompresorov na domáce použitie býva. Väčšinou ide len o tlačidlo on/off a nastavenie tlaku. Poloprofesionálne prístroje už ale majú viacero možností, preto je dôležitý aj kvalitný návod na použitie.

Najlepšie kompresory do auta či domácnosti

Príslušenstvo

Súčasťou zariadenia alebo balenia by malo byť aspoň základné príslušenstvo. Keď s určitosťou viete, na čo budete kompresor využívať, budete vedieť aj to, na čo sa v rámci príslušenstva zamerať.

 • Manometer – Slúži na meranie tlaku tam, kde potrebujete docieliť presný tlak v určitom rozmedzí, napr. pri hustení pneumatík.
 • Regulátor tlaku – Vhodný na použitie s pneumatickými nástrojmi. Dokáže znížiť ale zvýšiť tlak, ktorý sa dá sledovať pomocou manometra.
 • Tlaková hadica a bubon na jej navinutie – Všímajte si, aká dlhá je tlaková hadica. Niektoré kompresory ponúkajú kratšie 1 m hadice, iné aj 5 a viac m, záleží na spôsobe využitia. Pre dlhšie hadice je potrebný aj bubon, na ktorý sa hadica navinie a nebude vám zavadzať pri používaní a ľahšie sa bude skladovať.
 • Filter na vzduch – Je potrebný pre olejové piestové kompresory, keďže zachytáva olej. Nie vždy je filter súčasťou balenia a naopak, niekedy je v balení náhradný filter. Zistite si aj to, kde dostanete náhradné filtre a za akú cenu.
 • Rôzne nadstavce a adaptéry podľa činnosti – Vo výbave sa môžu nachádzať rôzne nadstavce a výstupy pre rozličné činnosti, napr. ventily a ihly na fúkanie lopty, bicykla, ventil na plnenie pneumatík, narážač na sud (pípa), striekacie a pieskovacie pištole a pod. Nie všetko býva súčasťou balenia, preto je potrebné skontrolovať si, kde je možné zakúpiť príslušenstvo, ktoré potrebujete.

Kompresor – príslušenstvo

Scheppach, Stanley, Makita alebo Einhell kúpite za rozumnú cenu

Medzi najčastejšie vyhľadávané značky patria Scheppach, Proteco, Fieldmann, Güde, Orlík, Schneider, Atmos, Atlas Copco, Stanley, Hecht, Makita aj Einhell. Pohybujú sa v širokom cenovom rozpätí podľa typu a využitia. Najlacnejšie sú hobby kompresory určené na krátkodobé a občasné používanie. Lacné piestové kompresory začínajú od 20 eur, bývajú bezolejové a majú malé rozmery, aby boli prenosné a praktické na cesty. Očakávajte len základné funkcie a menej spoľahlivé manometre.

Hobby olejové kompresory začínajú od 100 eur a zvyčaje nájdete kvalitný model do 200 – 250 eur. Na práce v domácich podmienkach bývajú úplne postačujúce výkonom aj tlakom. V tejto kategórii nájdete kvalitné modely, ktoré vám môžu vydržať roky. Ak hľadáte poloprofesionálny olejový kompresor s vyšším príkonom (od 2 200 W) aj kapacitou vzdušníka (od 40 l), budete musieť investovať aspoň 300 – 400 eur. Profesionálne kompresory bývajú spravidla najdrahšie a pohybujú sa v rozmedzí niekoľkých stovák až tisícok eur.

Starostlivosť a údržba

Pre predĺženie životnosti kompresora je dôležité to, v akých podmienkach ho skladujete a používate. Potrebuje suché miesto, pokojne aj v pivnici, dielni alebo v garáži, avšak v jeho blízkosti by malo byť čisto – nenechajte naň padať prach. Zároveň neznesie priame slnečné žiarenie a vyššie teploty, preto ho uložte niekam do chládku a tmavého priestranstva, kde bude chránený pred slnečnými lúčmi aj prachom.

Pri olejových kompresoroch nezabúdajte sledovať hladinu oleja, ktorý treba raz za čas doplniť alebo vymeniť. Kontroluje sa tiež kondenzát vo vzdušníku, ktorý je potrebné odpúšťať ventilom. Pri vypínaní kompresora ho nikdy nevypínajte priamo zo siete, pretože je potrebné, aby kompresor odvzdušnil valec, čo sa nestane pri takomto neprirodzenom vypnutí a prístroj sa môže vážne poškodiť. Sledovať treba aj filtráciu vzduchu, ktorá sa časom zanesie a zníži svoju účinnosť. Vtedy je potrebné zakúpiť nový vzduchový filter od výrobcu.

Top kompresory

Či už hľadáte kompresor na domáce použitie, do auta alebo na chatu, medzi vybranými produktami nájdete, čo potrebujete. Pozreli sme sa na niekoľko modelov, ktoré sa zo strany spotrebiteľov tešia veľkému záujmu.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 17.06.2022
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať stolnú umývačku riadu: Recenzie chvália Klarstein, Electrolux, Beko aj BoschAko vybrať stolnú umývačku riadu: Recenzie chvália Klarstein, Electrolux, Beko aj Bosch

Túžite po umývačke riadu, no neviete si predstaviť, ako by sa do vášho malého bytu zmestila? Riešenie nájdete v stolnej umývačke riadu.

Ako vybrať najlepšie smart hodinky pre deti s GPS a SIM kartouAko vybrať najlepšie smart hodinky pre deti s GPS a SIM kartou

Na čo sa zamerať pri výbere detských smart hodiniek a na čo si zase dať pozor? Ponúkame vám prehľad toho najdôležitejšieho, čo o kúpe smart hodiniek budete potrebovať vedieť.

Ručný naparovač odevov Philips, Tefal, ETA alebo Orava – recenzie, test, skúsenosti, cenaRučný naparovač odevov Philips, Tefal, ETA alebo Orava – recenzie, test, skúsenosti, cena

Naparovače odevov sa používajú jednoducho, nepoškodia vaše oblečenie a vziať si ich môžete kamkoľvek so sebou. Prečo sa oplatí siahnuť po naparovači, ako postupovať pri jeho výbere, ako...