Ako montovať a opravovať podlahové lišty

Ak ste práve položili plávajúcu podlahu, pochopiteľne k nej právom patria aj kvalitné podlahové lišty. Tie sú predovšetkým estetickým doplnkom, ktorý dokonale zakryje drobné nedokonalosti maľovky alebo nepresné zakončenia podlahy.

 Ako montovať podlahové lišty

Lišty zároveň priestor zladia a zútulnia. Ako montovať lišty na plávajúcu podlahu? Čo potrebujeme na inštaláciu tohto interiérového doplnku? Aké sú možnosti? Čím lepiť podlahové lišty? Všetko a ešte omnoho viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. 

Ako vyberať lišty?

Ešte predtým ako sa pustíte do montáže alebo prípadnej opravy, musíte vedieť, že pre výber podlahových líšt musíte poznať určité parametre a mierky. Samozrejme, vybrať si musíte aj farbu a tvar, no takisto potrebujete zmerať dĺžku stien, výšku, do akej chcete lišty mať a spočítať vonkajšie a vnútorné rohy, aby ste vedeli zakúpiť potrebné tvarovky či prípadné zakončenia.

Soklové lišty montujeme na stenu

Mnohým ľudom sa môže zdať, že obvodové, respektíve soklové lišty sú pripevnené a montované práve o podlahu. Tak to však nie je, alebo skôr by to tak rozhodne byť nemalo. Podlaha je totiž pohyblivá časť, ktorá časom reaguje, pracuje prostredníctvom zmien teploty a vlhkosti. Práve preto je medzi stenou a podlahou malá medzera, ktorú maskujú práve podlahové lišty. 

Podlahové lišty sa montujú na stenu

Čo sa týka estetického hľadiska. Nech máte akýkoľvek druh, farbu či štruktúru podlahovej krytiny, lišty sa priestoru dokážu dokonale prispôsobiť. 

Montáž lepením

Lepenie lišty na stenu je teda rozhodne najbežnejším typom montáže, aký môžete použiť. Zároveň je lepenie lišty na stenu aj najjednoduchším druhom inštalácie. Ak opomenieme samolepiace profily, ktoré v prípade bytu či domu nie sú až tak estetické. Lepenie lišty je však veľmi jednoduché.  

V prvom rade je potrebné, aby ste podlahové lišty mali namerané a narezané na potrebnú veľkosť – dĺžku, ktorú obvod miestnosti vyžaduje. Následne vám netreba nič iné, iba použiť lepidlo na lepenie líšt. Lepidlo nanášate v bodoch po celej dĺžke lišty. Ak je lepidlo navrstvené, stačí, ak lištu jednoducho priložíte ku stene a na niekoľkých miestach lištu väčším tlakom pritlačíte. 

Na lepenie môžete použiť lepidlo na drevo. Možností je viac. Odporúčaným produktom na lepenie podlahových líšt je Den Braven Mamut Glue, ktorý kúpite v závislosti od veľkosti tuby za približne 6€.

TIP: Ak chcete mať istotu, že lišta bude držať na mieste, môžete montáž poistiť klincovaním pneumatickou klincovačkou, prípadne skrutkami. Nie je to však nutnosťou. Pre lepšiu predstavu si pokojne pozrite priložené video. 

Montáž lišty so základňou

Lišty na plávajúcu alebo aj ktorúkoľvek inú podlahu môžete montovať aj týmto spôsobom. Ten spočíva v tom, že samotná lišta je vedená na kovovej základni, ktorá je pripevnená o stenu za pomoci skrutiek s hmoždinkou. 

Návod na montáž lišty so základňou je jednoduchý:

  • kovová základňa je vedená popri stene a za pomoci skrutiek s hmoždinkou sa základňa primontuje o stenu
  • následne soklové lišty majú drážky, ktorými sú vedené po celej dĺžke základne
  • lištu jednoducho nasuniete a pokračujete v ďalšej montáži

Montáž lišty s klipmi

Tak ako v prípade montáže s kovovou základňou, aj tu je potrebné si pred inštaláciou lišty pripraviť samotné klipy. Klipy fungujú na princípe akýchsi spojov, ktoré spájajú jednotlivé časti podlahových líšt. 

Návod ako namontovať lištu s klipmi:

  • klip jednoducho za pomoci skrutky upevníte na miesto, kde budete lištu nasúvať
  • druhý klip, ktorý bude na druhom konci tej istej lišty, upevníte presne v takej vzdialenosti, aký je druhý koniec lišty
  • jednu aj druhú stranu zasuniete do klipov a ďalšie časti líšt už jednoducho napájate, prípadne nadpájate ďalším klipom

Rohy a zakončenia

Množstvo výrobcov dnes spolu s lištami dodáva takisto i koncové zakončenia do rohov miestnosti. Tieto časti sa jednoducho zacvaknú medzi dve časti líšt, ktoré sa stretávajú v rohu. Prípadne ich je možné poistiť skrutkou, aby nikam neodchádzali. Tieto doplnky sa nazývajú aj tvarovky. 

Montáž rohov na soklových lištách

Existujú však aj špecifické rohy, ktorým ani tvarovky nevyhovujú, prípadne pôsobia neesteticky. Tu vzniká otázka: ako rezať soklové lišty? Možnosti máte dve. Buď použijete špeciálnu pokosovú pílu, akú používajú podlahári, alebo si vyberiete plátovú či ručnú pílu  s jemným zubom. 

Ako na rohové lišty

Pri rezaní soklovej lišty je nutné dodržiavať priamy rez tak, aby boli oba konce líšt skosené do 45°uhla. Následne už nezostáva nič iné ako jemná motorika a za pomoci píly zrezať lištu pod správnym uhlom, aby ste zakončenie lišty mali podľa predstáv. Čo sa však ešte týka rohov, ak nechcete použiť žiadne špecifické tvarovky alebo iné diely, zrežte lišty na koncoch pod rovnakým uhlom a docielite tak, že lišty sa spoja. Všetko však poriadne premerajte, aby ste lištu nemuseli rezať na trikrát. Bližší návod si pozrite vo videu. 

Prechodové lišty pod dvere

Veru, nielen lišty po obvode, ale aj prechodové lišty majú čo to do celkového dojmu v rámci interiéru povedať. Veď slúžia ako spojky pomedzi dvoma miestnosťami. Na výber máte hneď niekoľko možností, ako prechodové lišty upevniť. 

Ako montovať prechodové lišty

Prvou možnosťou je skrutkovanie. V takomto prípade sa lišty upevňujú za pomoci skrutiek a hmoždiniek. Nevýhodou je pre niekoho estetický dojem, pretože vidno hlavičky vrutov na povrchu lišty. Navŕtate si teda diery pre hmoždinky. Následne lištu položíte na požadované miesto a za pomoci skrutky lištu jednoducho pripevníte. 

Lepším riešením sú lišty narážacie, ktoré sú pevné a zároveň bez akýchkoľvek rušivých spojov. Upevňuje sa za pomoci hmoždinky, ktorú umiestnite do podlahy. Na spodnú stranu lišty umiestnite kovové tŕne a lištu s tŕňmi nasuňte do dier s hmoždinkami. Jemným tlakom lištu pritlačte k podlahe.  

Azda tou najmodernejšou a najjednoduchšou možnosťou je samolepiaca prechodová lišta. Tá v sebe kombinuje jednoduchosť a rafinovanosť. K lište vám netreba nič iné okrem vašich rúk. Samotné lišty sú opatrené vrstvou špeciálneho lepidla, ktoré neobsahuje toxíny ani iné rozpúšťadlá. Stačí, ak povrch očistíte a odmastíte a lištu jednoducho tlakom pripevníte. Montáž je jednoduchá a zároveň je výsledok 100% estetický. Takéto druhy líšt sa využívajú aj pri ukončeniach schodov. 

Oprava lišty

Opravovať lištu je niekedy nutnosť. Občas sa môže stať, že chybou pri montáži sa nám vytvorila medzera. Alebo sa lišta poškodila, či praskla. Pre opravu v zásade budete potrebovať to isté, čo pri montáži. To závisí aj od toho, akým spôsobom ste lišty montovali na začiatku. Lepením, klincovaním alebo za pomoci klipov či základne. V prípade základne môže byť chyba aj tá, že samotná základňa je zle nainštalovaná a v takom prípade je nutnosťou, aby sa základňa odmontovala a pripevnila na novo. 

V prípade klincovania alebo skrutkovania budete potrebovať páčidlo, alebo skrutkovať pre vymontovanie skrutiek. S páčidlom však opatrne, aby ste lištu nepoškodili. Ak sa lišta len odlepila, stačí, ak nanesiete novú vrstvu lepidla a jednoducho pritlačíte.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 24.02.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sanačné omietky proti vhlkosti do kúpelne aj pivnice Sanačné omietky proti vhlkosti do kúpelne aj pivnice

Máte vo vašej domácnosti problémy s vlhkým murivom? Existujú viaceré riešenia ako eliminovať vlhkosť, no vo všetkých prípadoch je podstatná sanačná omietka. V našom článku si o nej...

Impregnácia dreva do exteriéru je dôležitá proti vode aj plesni Impregnácia dreva do exteriéru je dôležitá proti vode aj plesni

Ak chceme predĺžiť životnosť dreva vo vonkajších priestoroch, tak by sme určite mal i investovať do jeho impregnácie. Tá  predstavuje ochranu voči širokej  škále externých vplyvov....

Zazimovanie závlahového systému – aký je postup? Zazimovanie závlahového systému – aký je postup?