Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Nie je pochýb o tom, že rastliny prinášajú radosť do domu a zútulňujú celú miestnosť. Tým, že rastliny zavesíte, uvoľníte miesto na poličkách a parapetoch. Jednoduchšie sa vám budú otvárať okná a nebudete mať problém ani s pravidelným zalievaním. Zároveň si tak vytvoríte dizajnový doplnok do vašej domácnosti.

Ako inštalovať závesný kvetináč

Spôsobov zavesenia je hneď niekoľko. Môžete si vyvŕtať do stropu dierky a do nich dať háčiky, na ktoré tieto kvetináče zavesíte. Je to síce bezpečnejšie, no nie vždy možné. Pokiaľ sa obávate a vyhýbate vŕtaniu do stropu, kvety si môžete zavesiť aj bez vŕtania. Stačia vám magnetické háčiky, lepiace háky, napínacie tyče alebo svorky. Je len na vás, aký spôsob vám najviac vyhovuje.

Štýlové závesné kvetináče


Inštalácia závesného systému a kvetináčov

Ako prvé si kúpte buď dekoratívne súpravy háčikov, alebo už rovno háčiky na rastliny. Dekoratívne háčiky majú krajší vzhľad a môžu sa inštalovať buď na sadrokartón, alebo trámy. Je to preto, že tieto háčiky majú vymeniteľnú skrutku do dreva alebo prepínaciu skrutku a môžete ju pripevniť na akékoľvek miesto.

Ak upevňujete kvetináč na trámy za sadrokartón, lepšie je si zaobstarať háčiky navrhnuté priamo na vešanie rastlín. Aj keď takéto háčiky nevyzerajú vždy veľmi štýlovo, svoju úlohu spĺňajú na 100 %. Sú pevnejšie a menej náchylné na ohnutie alebo zlomenie. Preto nebudú potrebovať výmenu tak rýchlo a zvládnu aj väčšie zaťaženie v prípade, že budete kvet presádzať.

Vešanie z trámov alebo stropných nosníkov

Najlepší spôsob, ako pripevniť háčik na závesné rastliny, je upevniť ho do stropnej sadrokartónovej dosky a aj do nosníka nad doskou. Takto upevnený háčik totiž dokáže udržať naozaj veľkú váhu, preto je dobré tento spôsob použiť, ak chcete zavesiť ťažšie rastliny. Vyššie spomenutá metóda vytvorí v strope len maličkú dierku, ktorá sa dá ľahko zakryť. Nebudete mať problém v prípade, že by ste sa rozhodli háčik a kvetináč odstrániť.

Závesné kvetináče v interiéri

Vešanie zo sadrokartónu

V tomto prípade môžete háčik pripevniť o dutú časť stropu pomocou prepínacej skrutky (hmoždinky) pripevnenej k háku. Rastliny môžete zavesiť takmer všade na strope. Nie ste obmedzovaní rozmiestnením trámov. Pri vŕtaní do sadrokartónu sa vám vytvoria väčšie diery, čo sa ťažšie opravuje. Preto si vopred zvážte, aké rastliny chcete zavesiť a aké podmienky na pestovanie vyžadujú.

Bezpečnostné pokyny pred prácou

Na balení od háčikov sa väčšinou uvádza ich maximálna nosnosť. Zvyčajne to je okolo 15 až 20 kg na jeden háčik. Väčšinou závisí od jeho materiálu, hrúbky a spôsobu uchytenia. Niektoré stropy, ktoré boli už v minulosti opravované, alebo netesné stropy môžu byť slabšie ako tie v normálnom stave. Dajte si pozor, aby v mieste, kde máte takéto háky, neviedli elektrické káble, prípadne rozvody iných sietí. Pri inštalácii radšej použitie detektor kovov a káblov a v danej oblasti vypnite ističe, aby ste predišli nehodám.

Potrebné náradie a materiály

Prvým, čím by ste mali začať, je príprava všetkých potrebných nástrojov a materiálu. Nezáleží na tom, či ste si závesný kvetináč vyrábali sami alebo ste si ho zakúpili hotový. V oboch prípadoch sú náradie aj inštalácia rovnaké. Pri práci nezabudnite ani na ochranné pomôcky, tie zvoľte podľa vlastného uváženia. My odporúčame ochranné rukavice, okuliare (keďže sa jedná o prácu do stropu) a vhodné oblečenie.

Závesný kvetináč na tráme

Materiály:

 • Balenie háčikov (hák, skrutka, prepínacie krídelká)
 • Ak sa rozhodnete použiť) pevný oceľový hák na rastliny
 • Závesný systém a kvetináč

Náradie:

Postup inštalácie do trámov

 1. Ako prvé si nájdite a označte na strope polohu trámov (pokiaľ sa nachádzajú pod sadrokártónom, ak nie, tento krok vynechajte). Posúvajte detektor popod strop, aby ste našli nosníky. Šírku trámu si naznačte jemne ceruzkou.
 2. Ďalším krokom bude zaznačiť vhodné miesto na kvetináč a vyvŕtať prvotnú dieru. Vyberte si vrták tak, aby jeho priemer bol polovica zo špicatého závitového nadstavca háku. Následne vyvŕtajte dieru do sadrokartónu až kým neprevŕtate časť trámu.
 3. Potom príde rad na skrutky a nasadenie háku. Na skrutku dajte háčik a dotiahnite ho prstami. Skrutka s háčikom sa pri inštalácii do vyvŕtanej diery ešte viac utiahne. Ak používate háčik na rastliny, tento krok môžete preskočiť, pretože háčik je z jedného pevného kusa a skrutka nebude potrebná.
 4. Nakoniec ručne zaskrutkujte hák do diery v strope. Skrutkujte dovtedy, kým sa základňa háku úplne nedotiahne k stropu a nebude pevne držať. Odporúčame ešte otestovať nosnosť pomocou ruky.

Tip: Ak sa vám skrutka ťažko otáča, jej závity potrite voskom a skúste znovu.

Inštrukcie pre vŕtanie do sadrokartónu

 1. Prvým krokom je zaznačenie miesta, kde bude umiestnený kvetináč.
 2. Teraz môžete vŕtať dieru do sadrokartónu. Veľkosť otvoru pre prepínacie krídelká nájdete v pokynoch k úprave háčikov. No jednoduchšie bude krídelká zatvoriť a odmerať si ich najširšiu časť. Toto bude priemer vašej diery. Nasleduje vyvŕtanie otvoru vhodnej veľkosti.
 3. Skrutku najprv nasaďte na hák ručne, no potom si môžete pomôcť kliešťami. Okolo skrutky sa odporúča nasadiť kúsok látky, aby ste ochránili jej závity.
 4. Následne pridajte na skrutku prepínacie krídla. Krídelká by ste mali mať v tvare „V“ a mali by smerovať k hlave skrutky. Otáčajte krídlami dovtedy, kým nebudú mať aspoň štyri až päť závitov na skrutke.
 5. Napokon už len zasuňte stiahnuté krídelká a skrutku do otvoru v sadrokartóne.
 6. Úplne na záver otáčajte háčikom v smere hodinových ručičiek, až kým sa háčik nedotkne stropu.

Kovový závesný kvetináč

Možnosti zavesenia bez vŕtania

Vŕtanie do sadrokartónu a trámov môže byť efektívnejšie a bezpečnejšie. Ale nie vždy je to možná alternatíva. Ak sa chcete vyhnúť neporiadku, nemáte doma vŕtačku alebo bývate v prenájme, môžete si zavesiť rastliny aj napriek tomu. Existuje viacero spôsobov, ako si s týmto problémom poradiť. Poďme sa na tieto možnosti spoločne pozrieť.

Magnetické háčiky na rastliny

Takéto háčiky sú skvelé, ak nechcete poškodiť povrch stropu. Môžu byť vyrobené napríklad z nehrdzavejúcej ocele, niklu alebo chrómu. Tajomstvo, vďaka ktorému fungujú tieto háčiky tak dobre, sú veľmi silné magnety, ktoré udržia váhu až 45 kg.

Nájsť pevný kovový bod na strope sa môže zdať ako problém, ale nie je to úplne tak. Nad stropom možno nájdete kovové dosky, skrutky alebo spojovacie prvky. Stačí len prejsť magnetom popod strop a zistíte to aj sami. Ak sa vám magnet prichytí na nejaké menšie skrutky, nosnosť sa o niečo zníži, preto buďte opatrní. Vždy si nosnosť najprv otestujte predtým, ako tam zavesíte kvetináč.

Napínacie tyče

Tento spôsob sa dá použiť len vtedy, ak máte dve steny dostatočne blízko pri sebe. Ťažnú tyč s gumenými koncami namontujte kúsok pod strop a skôr k okraju miestnosti, aby vám neuberala z priestoru.

Napr. bežné sprchové napínacie tyče sa dokážu roztiahnuť z 1 m až na 1,8 m. Nosnosť tyče sa líši od produktu, no približne je to v rozhraní 4,5 až 14 kg. Extra dlhé napínacie tyče dokážete rozšíriť až o 3 či 4 m. Nezabudnite na to, že je lepšie si kúpiť tyč, ktorá sa roztiahne o niečo viac, ako potrebuje (najmenej 5 cm).

Závesný kvetináč na napínacej tyči

Lepiace háčiky

Háčiky so samolepiacimi penovými podkladmi sa zvyčajne používajú na stenách na uchytenie kľúčov, uterákov alebo kuchynského náradia. Takéto háčiky môžete využiť aj na zavesenie kvetináčov zo stropu.

Veľkou výhodou je, že sa takéto háčiky dajú nalepiť hocikde, ak je daný povrch hladký a čistý. Rozmiestniť ich tiež môžete podľa svojho uváženia, nie ste obmedzovaní uložením trámov. Nevýhodou môže byť, že niektoré udržia len 0,5 kg a nie všetky háčiky tohto typu sú na tento účel vhodné. Skúste vyhľadať háčiky s čo najvyššou nosnosťou. Vždy si skontrolujte, či háčik udrží predmet bez toho, aby sa zošmykol, aj keď je otočený o 90 stupňov.

Háčiky s prísavkami

Háčiky s prísavkami sú ďalším skvelým spôsobom, ako šetrne k stropu zavesiť rastlinu. Prísavky však fungujú dobre len na hladkých povrchoch a majú nízku nosnosť (zhruba 0,5 kg). Odporúčame ich použiť napríklad na hladký obklad do kúpeľne či kuchyne. Niektoré ponúkajú nosnosť až 4,5 kg. Hľadajte prísavky s otočným hákom, aby sa čo najviac prispôsobili.

Tyčové svorky

Originálnym a zaujímavým spôsobom, ako zavesiť kvetináče blízko stropu bez vŕtania, môže byť aj tesárska tyčová svorka. S tyčovými svorkami sa nastaviteľná časť posúva po kovovej koľajnici a dokážu dosiahnuť dĺžku 1 – 1,2 m.

C-svorky

Ak máte odkryté trámy, môžete použiť aj C-svorky. Tie vedia zachytiť obe strany trámu a dokážu udržať už značne väčšiu váhu. Rastliny s hmotnosťou okolo 23 kg zaistite buď 15, alebo 20 cm C-svorkou pevne priskrutkovanou k nosníku. Veľkosť svorky bude taktiež závisieť od šírky trámu, preto si ho najprv dôkladne odmerajte a až potom sa pustite do nákupu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kvetináče

Domáca výroba závesného kvetináča

Závesný kvetináč si môžete kúpiť už hotový. Závesný systém môže byť plastový, kovový, prípadne vyrobený z povrázkov alebo vlny. Ak máte šikovné ruky a dostatok kreativity, môžete si ho vyrobiť aj sami. Stačí vám na to lano (prípadne hrubá vlna) a kovový krúžok. V nasledujúcich pár krokoch si povieme, ako postupovať pri výrobe.

 1. Ako prvé si bavlnené lano nastrihajte na 4 kusy tak, aby mali približne rovnakú dĺžku, a to zhruba 2 metre. Najlepšie je, keď si to primeriate s kvetináčom a zistíte, v akej výške bude približne visieť. Samozrejme, vždy je lepšie odstrihnúť trošku viac a potom si dĺžku prispôsobiť.
 2. Pripravené laná natiahnite a preložte napoly. Na lanách môžete urobiť aj pár uzlov, ktoré budú ako ozdoby. Ak budete závesný kvetináč vyrábať z vlny, tak si môžete pozrieť na internete rôzne techniky vypletania. Lano môžete tiež ozdobiť pomocou kožených šnúrok, ktorými ich obalíte.
 3. Pripravené laná alebo vlnu potom pevne priviažte o kovový krúžok. Ten bude slúžiť na jednoduché zavesenie a zároveň bude držať závesný systém pohromade.
 4. Jeden uzol spravte v druhej časti závesného systému, asi 15 centimetrov od konca. Takto spojíte všetky šnúrky dohromady a pripravíte miesto pre kvetináč. Posledný uzol umiestnite podľa výšky kvetináča, približne 20 centimetrov nad jeho okrajom. Takto zabezpečíte, že vám odtiaľ nevypadne.
 5. Najväčšiu pevnosť celého systému si zabezpečíte tým, že šnúrky v spodnej časti (tam, kde dávate kvetináč) medzi sebou poprepletáte a vytvoríte uzlíky. Prebytočné lano už len na záver zastrihnite.

Už stačí len vložiť dovnútra vhodný kvetináč a zavesiť. Výroba vám nezaberie viac ako 5 minút a ešte lepšie bude vyzerať, keď takýchto ručne vyrobených závesných kvetináčov budete mať viac vedľa seba.

Tipy na kvety do takýchto kvetináčov

Takéto závesné kvetináče sú vhodné zo začiatku na pestovanie nízkej okrasnej trávy (Silver Spectre). Takisto do nich môžete zasadiť nízke odrody tulipánov (Pinocchio), farba kvetov je už, samozrejme, na vás. Ďalšia rastlina, ktorá by mohla vyniknúť, je Mliečnik mandľovitý alebo aj Purpurea. Táto rastlinka má počas celého roka výrazne purpurové listy.

Vhodné sú taktiež rôzne druhy lomikameňa. Jeho farbu môžete doladiť k tulipánom. Starček sa môže tiež hodiť do takýchto kvetináčov. Medzi ďalšie rastlinky, ktoré môžete použiť, patrí španielsky mach, vzdušné rastliny (Tillandsias) či Šachor striedavolistý. Vhodné sú kvitnúce aj zelené rastliny. Najviac vyniknú ťahavé kvety, ktoré budú visieť do priestoru, prípadne ich môžete pomocou háčikov zavesiť po stenách. Tiež môžete použiť rôzne lúčne kvety (sedmokrásky), ktoré dotvoria a doladia celkový efekt.

Všeobecne platí, že sa do takýchto kvetináčov hodia akékoľvek kvety, ktoré sa páčia vám. Všetko závisí od voľby správneho stanoviska, aby to rastline vyhovovalo. Rovnako voľte aj podľa štýlu vášho interiéru. Ideálne sú druhy, ktoré netreba často presádzať, polievať a nevyžadujú náročnú starostlivosť.

Štýlové závesné kvetináče

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 28.08.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postrekuAko odstrániť (jedovaté) huby v trávniku? Aj bez postreku

Ak považujete huby v trávniku za problém, ste tu správne. Poradíme vám, ako sa ich účinne zbaviť aj bez chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné.

Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot Ako vyčistiť kuchynskú dosku? Pomôže odmasťovač aj ocot

Čím skôr sa dostanete k čisteniu, tým lepšie pre vás aj vašu pracovnú dosku. Ako udržiavať rôzne povrchy pracovnej dosky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku.

Voľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montážVoľne stojace vane k stene aj z liateho mramoru. Pozor na montáž

okážu navodiť pocit ako pri pobyte v luxusnom hoteli alebo kúpeľov, no tento pôžitok si môžete dopriať aj u vás doma. Voľne stojace vane však majú aj svoje negatíva a potrápiť sa môžete...