Ako pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanie

Tešíte sa z toho, keď sa rastlinke, ktorú máte doma, darí? Určite áno, veď zjavne sa o ňu staráte dobre a jej sa to páči. Ale určite máte ešte väčšiu radosť, keď si vypestujete nejaké citrusové ovocie alebo exotickú rastlinu. To je už naozaj niečo, pretože to nedokáže hocikto. Skúšali ste to už s arašidmi?

Pestovanie arašidov

Možno budete prekvapení, že pestovanie arašidov na Slovensku nie je nijakou novinkou a navyše to nie je ani také náročné. My vám prezradíme, ako si doma vypestovať arašidy tak, aby ste okolo jesene mohli jesť svoje prvé po domácky vypestované arašidové oriešky.

Kto nepozná arašidy?

Arašidy sú udomácnený názov exotickej rastliny, ktorá sa v skutočnosti nazýva Podzemnica olejná, po latinsky Arachis hypogaeaľudia túto rastlinu často označujú aj pojmom búrsky oriešok.  Je to hybrid, ktorý sa svojvoľne nikde nevyskytuje, teda vo voľnej prírode ho nenájdete. Údajne sa prvýkrát podarilo vypestovať arašidy v oblasti Južnej Ameriky, ktorá sa pokladá aj za jej "materskú zem". Vo veľkom množstve sa pestuje v tropickom a subtropickom pásme. Hoci všetci poznáme arašidové oriešky, pravdou je, že arašid sa neradí do kategórie orechov, ale medzi strukoviny, keďže je ukrytý v struku Podzemnice olejnej.

Ako vyzerajú a ako rastú arašidy?

Všetci, ktorí už jedli arašidy určite vedia, ako vyzerá, ale nevedia, ako vyzerá rastlina, ktorá arašidy plodí. Ide o rastlinu, ktorej vzhľad do veľkej miery závisí od prostredia, kde rastie. Ak ju pestujete v črepníku, bude menšia ako v záhone na záhrade. Všeobecne dosahuje okolo 50 cm a môže mať krátke vetvičky alebo dlhé, ktoré ležia pri zemi (pripomína hrach). Stonka je hrubšia, pokrytá drobnými chĺpkami. Na hlavnej stonke vyrastajú malé stonky s oválnymi zloženými lístkami. Medzi listami, na pazuchách, kvitnú malé samoopeľovacie kvety, ktoré sú žltej až oranžovej farby. Podzemnica kvitne približne 2 mesiace a to v období okolo mája, júna. Plodom je podlhovastý struk dlhý cca 35 mm, ktorý v sebe ukrýva 2 – 3 semienka, ktoré sú nám dobre známe, sú to arašidy. Celý proces rastu, od výsadby až po zber úrody, trvá približne 5 mesiacov.

Podzemnica olejná, arašid

Magické kvety arašidov

Pegging je mimoriadna funkcia, pri ktorej sa z opeleného kvetu stáva arašidový zárodok. Stonka, na ktorej je, resp. bol kvet, rastie smerom dolu do pôdy, kde sa ďalej vyvíja a dozrieva vo forme arašidu v struku. Jedna rastlina dokáže vyprodukovať až okolo 40 schopných strukov.

Pestovanie arašidov

Podzemnica olejná patrí medzi jednoročky a pestuje sa hlavne pre výbornú chuť svojich plodov. Ľudia všetkých vekových kategórii si arašidy obľúbili aj vďaka skvelému nutričnému zloženiu. Jedia ich športovci, ľudia s vysokým cholesterolom a tí, ktorí držia redukčnú diétu. Buďte však opatrní, pretože arašidy majú pomerne veľa tukov, vo väčšom množstve z nich môžete aj nepekne priberať. Pri pestovaní arašidov je zaujímavé, že všetci neskúsení pestovatelia očakávajú plody nad zemou, no v skutočnosti sa semená (plody) nachádzajú v zemi. Najlepšie obdobie na pestovanie arašidov je od januára po máj, a to hlavne vo vnútri bytu. Je síce pravda, že ich možno pestovať aj vonku ako letničku v črepníku, no na noc musí ísť aj tak dnu. Prečo? Dozviete sa nižšie.

Stanovište

Podzemnica olejná je teplomilná rastlina, pochádzajúca z oblastí južnej Ameriky čo znamená, že miluje teplo, slnko a vlhko. Nemali by ste ju nechávať vonku počas chladných dní a ani v lete počas chladných nocí. Obľubuje teplotu nad 20 °C do 25 °C, bezvetrie a vlhkosť vzduchu okolo 55 %. Miluje slnko, ale nie priame. Odporúča sa umiestniť ju na parapetu južného okna, kde má dostatok prísunu denného slnečného svetla. Pri manipulácii s teplom buďte opatrní, ak teplota klesne pod 15 °C, bude chátrať. Ak vetráte, zabezpečte, aby sa nenachádzala v prievane, pretože v teplej miestnosti môže vplyvom vánku dostať nečakaný tepelný šok.

Zber arašidov

Zálievka

Arašidy majú radi vlahu, ale netúžia byť zase premočené. Malé výhonky je nutné polievať 1-krát za deň. Počas vegetačného obdobia si vyžadujú viac vody a vlahy ako mimo neho. Obľubujú vlažnú vodu, ktorá stála niekoľko dní v sklenej fľaške. Ak je rastlina dospelá, zavlažovanie sa o niečo málo znižuje a zameriava sa na zabezpečenie potrebnej výživy, hlavne na vápnik v pôde. Pozor na premočenie, pretože hoci má vodu rada, neznáša mokro, preto na prísun vody používajte rozprašovač. Počas kvitnutia ju už nepolievajte, aby sa nenarušilo opeľovanie. Koniec vegetačného obdobia zistíte jednoducho tak, že rastlinka postupne začína uschýnať.

Pôda

Podzemnicu sa neodporúča sadiť v exteriéri priamo do pôdy, pretože na to, aby sa v nej uchytila, nie je naše podnebie vhodné. Ak ste sa aj tak rozhodli pre arašidový sad vonku, budete určite potrebovať skleník a množstvo črepníkov, pretože potrebuje teplú zem počas celého dňa i v noci. Ak aj napriek tomu trváte na vonkajšiu výsadbu, predpestujte rastlinky vo vnútri. Podzemnica má rada pôdu, ktorá udržuje vlahu, ale nie príliš. Vlahu musí pôda aj dobre prepúšťať, a navyše, musí byť priepustná aj pre rast orechov. Struky, arašidy nebudú rásť v pôde, ak ich bude obmädzovať nepriepustnosť, preto ju pravidelne prekyprujte. Používajte humóznu pôdu, pieskovú a ľahkú, môže byť aj rašelina.

Sadenie arašidov/podzemnice olejnej

Hnojenie

Podzemnicu olejnú nie je potrebné hnojiť. Ak však vidíte, že sa jej nedarí, hnojte len v období kvitnutia, to je približne 2 mesiace okolo mája. Používajte na to bežné univerzálne hnojivo, ako je napr. Kristalon Plod a kvet, ktoré stojí do 5 € za 500 g. Používajte tak raz za týždeň a to ako súčasť poprašovania vodou. Majte na pamäti, že menej je niekedy viac, takže naozaj poprašujte len minimálne, aby sa nenarušil samoopelivý proces.

Ako sadiť a presádzať

Rastlinu Podzemnice získate práve z arašidov, teda zo semena. Je možné si ich zaobstarať na internete alebo v predajniach s osivom a stoja okolo 1,50 €. Určite nejde o arašidy, ktoré si zakúpite v supermarketoch. Zasejte ich asi 1 cm hlboko do vlhkého výsevného substrátu, najideálnejšie je kokosové vlákno, a zakryte priehľadným sklom, aby ste zabezpečili dostatok tepla. Asi každý 2. deň ich na 2 hodiny odokryte. Udržujte vlhké prostredie, ale nie mokré, používajte rozprašovač. Po vyklíčení, ktoré trvá asi 10 dní, ich odokryte úplne a presaďte do väčšieho kvetináča, cca do hĺbky palca.

Rozmnožovanie

Jednou z možností, ako rozmnožiť arašidy, sú semená. Semená sa na Podzemnici olejnej objavujú od januára po október, takže máte mnoho času nato, aby ste si urobili hotový arašidový záhon. Semená získané z pôdy sú zároveň aj plodmi tejto rastlinky. Sú to klasické arašidy, samozrejme olúpané, ktoré vložíte do špeciálnych zakoreňovacích tabliet alebo do črepníka (hneď od začiatku zvoľte väčší črepník, aby mohli plody rásť).

Pestovanie arašidov v kvetináči

Kedy sa uskutočňuje zber arašidov?

Je približne čas jesene a váš zdroj arašidov začína schnúť a odumierať. Nemajte strach, je to prirodzené štádium a pre vás je to významný okamih, pretože práve vtedy je čas na pozbieranie si svojej orieškovej úrody. Robte to opatrne, ak ich pestujete vonku, podryte ich a vytiahnite spôsobom ako pri výbere mrkvy. Očistite ich od zeminy a uskladňujte ich na suchom mieste, aby nesplesniveli. Teplota počas sušenia by mala byť dosť vysoká, no určite menšia ako 30 °C. Môžete ich jesť surové, tie sú najzdravšie, ale môžete si z nich pripraviť aj klasické pražené arašidy, ktoré poznáte zo supermarketov.

Ako pripraviť tie najlepšie pražené arašidy?

Máte chuť trošku maškrtiť? Pripravte si domáce pražené arašidy. Je to rýchle, jednoduché a také dobré. Potrebujete na to len vylúpané arašidy, maslo a soľ. Postup je jednoduchý, na rozohriate maslo v panvici dáte arašidy, opražíte ich asi 10 min. a napokon ich posolíte. Dobrú chuť.

Choroby, škodcovia a ako ich zlikvidovať?

Podzemnicu olejnú nejako mimoriadne škodcovia nevyhľadávajú, obzvlášť ak ju máte vo vnútri. Čo sa však môže stať je, že semená splesnivejú vplyvom zlého zavlažovania. Pôda by mala byť vlhká, no nie mokrá, pretože pri vlhkom prostredí vznikajú plesne, ktoré sa pomerne dosť rýchlo šíria, a okrem plesňou napadnutých plodov, napáda aj rastlinu, ktorú je pomerne ťažké zachrániť. Pokúste sa nezalievať, aby pôda vyschla. Práve toto je jeden z dôvodov, kedy sa viac odporúča rosenie rastlín namiesto zalievania. Druhým opačným prípadom je, keď je rastlina suchá, smädná. Spoznáte to tak, že listy mimo času opadávania (približne na jeseň) žltnú a opadávajú. Vtedy je potrebné zvýšiť závlahu, ale nie nárazovo, postupne.

Úroda arašidov, zber arašidov

Už keď sme pri tých škodcoch, veľmi častým škodcom, nielen pri arašidoch, ale aj pri iných rastlinách, sú nepríjemné vošky. Prvým krokom, ktorý môže, ale nemusí pomôcť, je osprchovať rastlinu studenou vodou. Ak to nepomôže, použite postrek proti voškám. Najlepšie je insekticídne mydlo alebo záhradnícky olejový sprej. Je mimoriadne účinný a navyše neškodí príliš rastlinám.

Nebezpečné arašidy?

Arašidové oriešky sa radia do top najčastejších alergénov sveta. Ľuďom extrémne citlivým na arašidy môžu v niektorých prípadoch priviesť aj smrť. Väčšinou sa táto alergia prejavuje hlavne preto, že organizmus človeka, resp. jeho imunita omylom považuje arašidové proteíny za škodlivé látky, ktorých je v arašidoch pomerne dosť. Alergia sa môže prejavovať len po priamom kontakte, teda cez konzumáciu, ale aj nepriamo. Niektoré osoby pociťujú príznaky aj v prípade, keď sa o túto rastlinu obtrú alebo sú blízko rastliny a dýchajú vzduch okolo nej. Ak ste teda silným orieškovým alergikom, radšej ich nepestujte, napokon, kto by ich pestoval, keď je na ne alergický, však?!

Tip na záver

  • Podzemnica olejná má kvety, ktoré sa opeľujú samy. Ak chcete zvýšiť počet zakorenených strukov, malé žlté kvety, ukryté pod listami, opeľte štetcom. Týmto spôsobom máte šancu získať viac úrody.
  • Pre zvýšenie klíčivosti dajte semienka na 12 hodín do teplej vody.
  • Zjedzte každý deň 40 g natural arašidov a znížite riziko vzniku a rozvoja cukrovky II. typu, znížite si tak hladinu zlého cholesterolu, doplníte si zdravé omega-3 mastné kyseliny, budete veselší a s krásnou pokožkou.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete Žltá spálňa – výber, ktorý neoľutujete

Máte radi žltú farbu? Potom by nemala vo vašej spálni chýbať. POvzbudú váš spánok a krásne presvetlí miestnosť. V žltej spálni sa budete cítiť komfortne.Publikované dňa: 27.03.2020
Hodnotenie článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Inteligentné kvetináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and GrowInteligentné kvetináče na bylinky: Smart Garden, Lua, Click and Grow

Inteligentné kvetináče sú v súčasnosti veľmi populárne, hlavne u ľudí, ktorí často cestujú. Zaujíma vás, v čom sú také inteligentné a výnimočné? Pozreli sme sa na to, ako fungujú.

Ako pestovať chren? Vysádzanie, starostlivosť, zber, uskladnenieAko pestovať chren? Vysádzanie, starostlivosť, zber, uskladnenie

Datľovník – pestovanie z kôstky i odrezkov. Ako vypestovať palmu zo semena?Datľovník – pestovanie z kôstky i odrezkov. Ako vypestovať palmu zo semena?

Ak chcete datľovník pestovať kvôli datliam, nebude to ľahká úloha. Ako okrasnú izbovú rastlinu, ho však dokáže pestovať skutočne každý. Či už sa pre pestovanie datľovej palmy rozhodnete...