Ako pestovať bambus šťastia

Rastlina pochádza z tropických pralesov západnej Afriky a juhovýchodnej Ázie. V skutočnosti však bambus šťastia, nazývaný tiež lucky bamboo či dracena braunii, nie je pravý bambus.

Patrí medzi palmy, čo napovedá i jeho vzhľad. Starostlivosť oň vôbec nie je náročná a hravo to zvládne každý. V mnohých kultúrach je práve táto palma symbolom šťastia a odvahy, a tiež znakom čistého priateľstva.

Dva spôsoby pestovania

Pri pestovaní bambusu máte dve možnosti. Buď ho umiestnite do klasického substrátu v kvetináči alebo do vody. Pokiaľ sa rozhodnete pre prvú možnosť, je vhodné zabezpečiť si kamienky. Tie rastlinu udržia na mieste, poskytnú jej stabilitu a lepšie podmienky na vývoj. Vodu nalejte minimálne po korienky rastliny.

Pestovanie v substráte má isté výhody i nevýhody. Dizajn bude o čosi menej efektívny, ale za to je tu dlhšia životnosť rastliny. Bambus zasaďte do substrátu, ktorý si pripravíte z piesku, rašeliny a hliny.

Zálievka a hnojenie

V substráte

Pokiaľ si zvolíte pestovanie v substráte, bambus zalievajte mäkkou a odstátou vodou. Polievajte do takej miery, aby bola pôda jemne vlhká, nie premočená. Veľkou výhodou je drenáž, ktorú sme vytvorili v kvetináči. Zmes piesku, hliny a rašeliny zabráni premokreniu rastliny.

Vo vode

Rastlinu nechajte ponorenú vo vode a hladinu udržujte do takej výšky, aby boli korene vždy namočené. Je vhodné vymieňať vodu jedenkrát do týždňa, pričom nezanedbávajte ani starostlivosť o nádobu. Aspoň raz do mesiaca ju spolu s kamienkami umyte a stonku opláchnite vodou. Ak máte umiestnenú rastlinu v chladnejšej miestnosti, znížte jej zálievku.

Pestovanie Bambusu šťastia vo vode

Hnojenie pri pestovaní bambusu nie je nevyhnutné. Pokiaľ s ním začnete, pamätajte, že to netreba preháňať, aby ste rastlinke viac neuškodili ako pomohli. Na hnojenie použite tekuté hnojivo, ktoré neobsahuje vápno. Odporúča sa hnojiť od jari do jesene v priemere jedenkrát za 14 dní.

Umiestnenie

Bambusu šťastia vyhovujú teploty od 18 do 32°C. Umiestnite ho na svetlé miesto, žiadny tieň ani priame slnko mu neprospievajú. Keďže pochádza z oblasti tropických dažďových pralesov, vlhký vzduch v miestnosti mu vyhovuje. Pamätajte však na to, že pokiaľ ho umiestnite na chladné a vlhké miesto začne vám hniť a rastlina pomaly odumrie.

Rez a aranžovanie

Pokiaľ na vašom bambuse zažltnú listy určite sa ich nebojte zastrihnúť. Použite na to nožnice, ktoré si predom sterilizujete a následne vykonajte rez. V prípade, že sú škody väčšie, môžete zrezať i celú stonku. V prípade menších škôd sa zamerajte na odstránenie listov alebo poškodených častí.

Bambus šťastia, ktorý potrebuje zostrihať

Aranžovanie bambusu šťastia  môžete dokonale prispôsobiť vašej fantázii. Potrebné je však pracovať s mladým bambusom, pokým sú stonky ešte ohybné a dá sa ich ľahko tvarovať.

Zatočené stonky

Ľahký trik, ktorým dosiahneme, aby bol bambus dokonale zatočení je pomocou krabice. Na jednej strane vytvorte otvor, krabicu umiestnite na bambus a kvet natočte ku svetlu. Príležitostne bambus otáčajte, buďte však trpezlivý. Výsledky sa nedostavia hneď.

Ďalším jednoduchým trikom je spojiť viacero bambusových stoniek ku sebe pomocou drôtiku či rôznych ozdôb. Stonky sa popreplietajú a vytvoria dokonale ozdobný bambus šťastia.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

13/02/2018 21:09
Alenka R.

mame doma a velmi sa z neho tesim :) zatial sa mu dari, mozno aj preto sa mame doma spolocne tak dobre

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.Publikované dňa: 09.08.2017
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovat ďumbier (zázvor)? Prezradíme vám aj to, ako ho sušiť a skladovaťAko pestovat ďumbier (zázvor)? Prezradíme vám aj to, ako ho sušiť a skladovať

Možno ste ani netušili, že sa dá pestovať aj doma v záhrade či v interiéri, a mimochodom, jeho pestovanie nie je vôbec náročné. V dnešnom článku vám o pestovaní zázvoru povieme viac.

Biela pleseň v kvetináči – čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviťBiela pleseň v kvetináči – čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviť

Biela pleseň sa nemusí nachádzať len v kvetináči na hline, ale aj na samotných kvetoch, kde už má čiernu farbu. Hneď ako si to všimnete, tak by ste mali tento problém začať riešiť....

Ako pestovať begónie – starostlivosť, polievanie, rozmnožovanieAko pestovať begónie – starostlivosť, polievanie, rozmnožovanie

Starostlivosť o tento druh kvetov vôbec nie je náročný, a preto je vhodný aj pre úplných začiatočníkov pestovateľov. Nebojte sa zaobstarať si semiačka a pustiť sa na jar do pestovania....