Ako pestovať bambus šťastia

Rastlina pochádza z tropických pralesov západnej Afriky a juhovýchodnej Ázie. V skutočnosti však bambus šťastia, nazývaný tiež lucky bamboo či dracena braunii, nie je pravý bambus.

Patrí medzi palmy, čo napovedá i jeho vzhľad. Starostlivosť oň vôbec nie je náročná a hravo to zvládne každý. V mnohých kultúrach je práve táto palma symbolom šťastia a odvahy, a tiež znakom čistého priateľstva.

Dva spôsoby pestovania

Pri pestovaní bambusu máte dve možnosti. Buď ho umiestnite do klasického substrátu v kvetináči alebo do vody. Pokiaľ sa rozhodnete pre prvú možnosť, je vhodné zabezpečiť si kamienky. Tie rastlinu udržia na mieste, poskytnú jej stabilitu a lepšie podmienky na vývoj. Vodu nalejte minimálne po korienky rastliny.

Pestovanie v substráte má isté výhody i nevýhody. Dizajn bude o čosi menej efektívny, ale za to je tu dlhšia životnosť rastliny. Bambus zasaďte do substrátu, ktorý si pripravíte z piesku, rašeliny a hliny.

Zálievka a hnojenie

V substráte

Pokiaľ si zvolíte pestovanie v substráte, bambus zalievajte mäkkou a odstátou vodou. Polievajte do takej miery, aby bola pôda jemne vlhká, nie premočená. Veľkou výhodou je drenáž, ktorú sme vytvorili v kvetináči. Zmes piesku, hliny a rašeliny zabráni premokreniu rastliny.

Vo vode

Rastlinu nechajte ponorenú vo vode a hladinu udržujte do takej výšky, aby boli korene vždy namočené. Je vhodné vymieňať vodu jedenkrát do týždňa, pričom nezanedbávajte ani starostlivosť o nádobu. Aspoň raz do mesiaca ju spolu s kamienkami umyte a stonku opláchnite vodou. Ak máte umiestnenú rastlinu v chladnejšej miestnosti, znížte jej zálievku.

Pestovanie Bambusu šťastia vo vode

Hnojenie pri pestovaní bambusu nie je nevyhnutné. Pokiaľ s ním začnete, pamätajte, že to netreba preháňať, aby ste rastlinke viac neuškodili ako pomohli. Na hnojenie použite tekuté hnojivo, ktoré neobsahuje vápno. Odporúča sa hnojiť od jari do jesene v priemere jedenkrát za 14 dní.

Umiestnenie

Bambusu šťastia vyhovujú teploty od 18 do 32°C. Umiestnite ho na svetlé miesto, žiadny tieň ani priame slnko mu neprospievajú. Keďže pochádza z oblasti tropických dažďových pralesov, vlhký vzduch v miestnosti mu vyhovuje. Pamätajte však na to, že pokiaľ ho umiestnite na chladné a vlhké miesto začne vám hniť a rastlina pomaly odumrie.

Rez a aranžovanie

Pokiaľ na vašom bambuse zažltnú listy určite sa ich nebojte zastrihnúť. Použite na to nožnice, ktoré si predom sterilizujete a následne vykonajte rez. V prípade, že sú škody väčšie, môžete zrezať i celú stonku. V prípade menších škôd sa zamerajte na odstránenie listov alebo poškodených častí.

Bambus šťastia, ktorý potrebuje zostrihať

Aranžovanie bambusu šťastia  môžete dokonale prispôsobiť vašej fantázii. Potrebné je však pracovať s mladým bambusom, pokým sú stonky ešte ohybné a dá sa ich ľahko tvarovať.

Zatočené stonky

Ľahký trik, ktorým dosiahneme, aby bol bambus dokonale zatočení je pomocou krabice. Na jednej strane vytvorte otvor, krabicu umiestnite na bambus a kvet natočte ku svetlu. Príležitostne bambus otáčajte, buďte však trpezlivý. Výsledky sa nedostavia hneď.

Ďalším jednoduchým trikom je spojiť viacero bambusových stoniek ku sebe pomocou drôtiku či rôznych ozdôb. Stonky sa popreplietajú a vytvoria dokonale ozdobný bambus šťastia.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

13/02/2018 21:09
Alenka R.

mame doma a velmi sa z neho tesim :) zatial sa mu dari, mozno aj preto sa mame doma spolocne tak dobre

30/12/2020 16:56
Igor

Mám doma bambusové kvet a prečo ten žltý kvet ale nahor zelený kvet bambus ... Uvidím čo ďalej???

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc Modrá kúpeľňa dodá vášmu bytu šmrnc

Modrá sa s kúpeľňami spája už nejaký ten čas. Že sa jej nemusíte pri zariaďovaní kúpeľne vôbec obávať vás presvedčia naše foto inšpirácie. Do komentárov nám nezabudnite poslať fotky...Publikované dňa: 09.08.2017
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(86%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebuAko zadržať vodu v záhrade a znížiť jej spotrebu

Hospodárenie s vodou v záhrade je rovnako dôležité ako v domácnosti. Preto treba záhradu prispôsobiť tak, aby vedela dažďovú a podzemnú vodu zo studne využiť čo najviac.

Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?Kosenie kosou – výhody a nevýhody. Ako naklepať kosu, ako nasadiť kosu na kosisko?

Tradičná kosa má svoje čaro a prináša aj niekoľko výhod. Ak ste kosenie kosou doposiaľ nevyskúšali, poradíme vám, ako na to.

Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?Popol do záhrady, do kompostu, ako hnojivo – je vhodný na zemiaky, paradajky, cesnak či uhorky?

Popol prirodzene obsahuje stopy draslíka a iných látok, ktoré možno využiť pri pestovaní rastlín. Hnojenie je však len jedným z mnohých využití popola.