Ako pestovať bambus šťastia

Rastlina pochádza z tropických pralesov západnej Afriky a juhovýchodnej Ázie. V skutočnosti však bambus šťastia, nazývaný tiež lucky bamboo či dracena braunii, nie je pravý bambus.

Patrí medzi palmy, čo napovedá i jeho vzhľad. Starostlivosť oň vôbec nie je náročná a hravo to zvládne každý. V mnohých kultúrach je práve táto palma symbolom šťastia a odvahy, a tiež znakom čistého priateľstva.

Dva spôsoby pestovania

Pri pestovaní bambusu máte dve možnosti. Buď ho umiestnite do klasického substrátu v kvetináči alebo do vody. Pokiaľ sa rozhodnete pre prvú možnosť, je vhodné zabezpečiť si kamienky. Tie rastlinu udržia na mieste, poskytnú jej stabilitu a lepšie podmienky na vývoj. Vodu nalejte minimálne po korienky rastliny.

Pestovanie v substráte má isté výhody i nevýhody. Dizajn bude o čosi menej efektívny, ale za to je tu dlhšia životnosť rastliny. Bambus zasaďte do substrátu, ktorý si pripravíte z piesku, rašeliny a hliny.

 

Zálievka a hnojenie

V substráte

Pokiaľ si zvolíte pestovanie v substráte, bambus zalievajte mäkkou a odstátou vodou. Polievajte do takej miery, aby bola pôda jemne vlhká, nie premočená. Veľkou výhodou je drenáž, ktorú sme vytvorili v kvetináči. Zmes piesku, hliny a rašeliny zabráni premokreniu rastliny.

Vo vode

Rastlinu nechajte ponorenú vo vode a hladinu udržujte do takej výšky, aby boli korene vždy namočené. Je vhodné vymieňať vodu jedenkrát do týždňa, pričom nezanedbávajte ani starostlivosť o nádobu. Aspoň raz do mesiaca ju spolu s kamienkami umyte a stonku opláchnite vodou. Ak máte umiestnenú rastlinu v chladnejšej miestnosti, znížte jej zálievku.

Pestovanie Bambusu šťastia vo vode

Hnojenie pri pestovaní bambusu nie je nevyhnutné. Pokiaľ s ním začnete, pamätajte, že to netreba preháňať, aby ste rastlinke viac neuškodili ako pomohli. Na hnojenie použite tekuté hnojivo, ktoré neobsahuje vápno. Odporúča sa hnojiť od jari do jesene v priemere jedenkrát za 14 dní.

Umiestnenie

Bambusu šťastia vyhovujú teploty od 18 do 32°C. Umiestnite ho na svetlé miesto, žiadny tieň ani priame slnko mu neprospievajú. Keďže pochádza z oblasti tropických dažďových pralesov, vlhký vzduch v miestnosti mu vyhovuje. Pamätajte však na to, že pokiaľ ho umiestnite na chladné a vlhké miesto začne vám hniť a rastlina pomaly odumrie.

Rez a aranžovanie

Pokiaľ na vašom bambuse zažltnú listy určite sa ich nebojte zastrihnúť. Použite na to nožnice, ktoré si predom sterilizujete a následne vykonajte rez. V prípade, že sú škody väčšie, môžete zrezať i celú stonku. V prípade menších škôd sa zamerajte na odstránenie listov alebo poškodených častí.

Bambus šťastia, ktorý potrebuje zostrihať

Aranžovanie bambusu šťastia  môžete dokonale prispôsobiť vašej fantázii. Potrebné je však pracovať s mladým bambusom, pokým sú stonky ešte ohybné a dá sa ich ľahko tvarovať.

Zatočené stonky

Ľahký trik, ktorým dosiahneme, aby bol bambus dokonale zatočení je pomocou krabice. Na jednej strane vytvorte otvor, krabicu umiestnite na bambus a kvet natočte ku svetlu. Príležitostne bambus otáčajte, buďte však trpezlivý. Výsledky sa nedostavia hneď.

Ďalším jednoduchým trikom je spojiť viacero bambusových stoniek ku sebe pomocou drôtiku či rôznych ozdôb. Stonky sa popreplietajú a vytvoria dokonale ozdobný bambus šťastia.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 09.08.2017
Hodnotenie článku:
(86.8%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...


Komentáre

13/02/2018 21:09
Alenka R.

mame doma a velmi sa z neho tesim :) zatial sa mu dari, mozno aj preto sa mame doma spolocne tak dobre

Pridať komentár