Ako sa starať o izbové rastliny v zime - polievanie, teplota a svetlo

Kým na jar, v lete a na jeseň izbové rastliny žijú: kvitnú, rastú a krášlia náš domov veselými farbami a kvetmi, zima je aj pre ne obdobím útlmu a odpočinku. Začínajú strácať svoj svieži vzhľad, lístky žltú, vyschýnajú a rastliny pôsobia unavene.

Črepníková rastlina v zime

Stačí však dodržať pár zásad a vaše izbové kvety prečkajú zimu bez ujmy a na jar sa do nich opäť vráti život. 

Pozor na zmeny teploty

Celý rok sa vašim izbovým rastlinám najlepšie darí na parapetnej doske, kde majú dostatok prirodzeného tepla a svetla? V zime sa však situácia mení. Okenné sklo je oveľa studenšie, čo rastlinám, ktorým vyhovuje stála teplota, prekáža. Naviac ranný mráz či časté otváranie okien a studený prievan im môžu uškodiť. Rovnako im neprospieva ani teplo z horúceho radiátora, ktoré rastliny zase vysušuje. Takéto zmeny teploty môžu spôsobiť úhyn izbovej rastliny. 

Nie všetkým izbovým rastlinám prospieva zmena miesta, navyše mnohé potrebujú prirodzené svetlo. Skúste preto v blízkosti okna postaviť stolík, lavičku alebo zabezpečiť policu, kde budú mať rastliny v blízkosti denné svetlo, a zároveň ich nebude poškodzovať teplo z kúrenia.

Bonsaj v črepníku na stolíku

Ak túto možnosť nemáte, snažte sa aspoň, aby sa rastliny nedotýkali studeného skla. Radiátor zbytočne nevyhrievajte na maximálne teploty a pri ochrane rastlín vyskúšajte jednoduchý trik. Po praní dajte na radiátor niekoľko kúskov mokrej bielizne, Odparená voda pri sušení zvlhčuje vzduch, čo ochráni vaše rastliny pred zbytočným vysychaním. 

Dostatok prirodzené svetlo

Nedostatok denného svetla je pre izbové rastliny veľkým problémom. Prirodzené slnečné lúče žiaľ nenahradí žiadna lampa. V tomto prípade pamätajte najmä na zásadu, že rastliny sa z priameho svetla nemajú dostať niekam do tmy, pretože by určite uhynuli. 

Kaktusy v zimnom období

Skúste teda cez deň vytiahnuť žalúzie a odhrnúť záclony a pre dobro rastlín okná pred nástupom zimy umyte. Aj tá trocha svetla navyše je pre izbové rastliny veľmi prospešná.

Zima je čas odpočinku

V zimných mesiacoch oddychuje celá príroda. To isté platí pre vaše izbové rastliny. Počas zimy ich teda nepresádzajte, nepokúšajte sa o ich rozmnožovanie, ani ich zbytočne neprelievajte vodou. Naopak, v tomto času znesú menšie množstvo vody a prospeje im zotrvávanie na jednom mieste. 

Ich starostlivosť bude vyžadovať tri dôležité pomôcky: nožnice, rozprašovač a handričku na prach. Hneď začiatkom zimy izbové rastliny pozastrihávajte. Takto ich môžete udržiavať až do jari. Niektoré izbové rastliny zvyknú vyhnať výhonky ťahajúce sa za svetlom, ktoré ich však zbytočne oslabujú. 

Rozprašovač vody na izbové rastliny

Druhou pomôckou je rozprašovač vody. V období prekurovania sa vyhnete suchým lístkom bez toho, aby ste kvety prelievali tak, že do nádoby s rozprašovačom dáte vodu a izbové rastliny osviežite vždy, keď to budú potrebovať. 

Do tretice si zabezpečte handričku na prach. Tá pomáha listom, aby zostali svieže a krásne zelené. Prach rastlinám škodí a preto sa pri vianočnom upratovaní povenujte aj im.

Čistenie izbových rastlín od prachu

Kvety v januári?

Ak sa krásne zakvitnutých rastlín a jemnej vône z črepníka nechcete vzdať ani v chladnom období, zvoľte si izbové kvety, ktorých sezóna začína práve teraz. Žiarivými farbami a nežnými lupeňmi vás poteší azalka, cyklámen, senpóliakalanchoa, begónia či obľúbená vianočná ruža.

Kvitnúci cyklámen v byte

Máte odskúšané tipy a triky, ktoré zužitkujú milovníci izbových rastlín v zime? Tešíme sa na ne. 

Pozrite si aj naše inšpirácie

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 06.01.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

Marcela Beňová

Milujem písanie a najradšej mám tie najobyčajne témy. Fascinujú ma detaily, ktoré menia dom na domov - knižnica plná milovaných kníh, fotorámiky so...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ibištek - presádzanie, rozmnožovanie, strihanie a hnojenie Ibištek - presádzanie, rozmnožovanie, strihanie a hnojenie

Vres obyčajný - pestovanie, strihanie a rozmnožovanie Vres obyčajný - pestovanie, strihanie a rozmnožovanie

Vres sa radí sa k liečivým bylinám. Ako ho pestovať? Ako rozmnožovať? Vyžaduje si vres zložitú starostlivosť? Všetko podstatné o tejto rastline sa dozviete v nasledujúcom článku.

Brečtan popínavý - pestovanie, rozmnožovanie, starostlivosť Brečtan popínavý - pestovanie, rozmnožovanie, starostlivosť

Brečtan pomôže prekryť a skrášliť staré múry či ploty. Túto funkciu môže rovnako tak plniť aj vo vnútri domu – tam sa okrem iného postará aj o čistenie vzduchu. Ako sa oň starať?


Pridať komentár