Vianočná ruža – pestovanie, kvitnutie, rozmnožovanie, starostlivosť

Vianočnú ružu či hviezdu berieme ako pravidelnú ozdobu Vianoc, s ktorou sa po sviatkoch rozlúčime ako s koledami.

Červená vianočná ruža

No táto kráska z Južnej Ameriky môže byť celoročnou potešiteľkou príbytkov a Vianoce nám každoročne spestrí kvitnutím. Chce to len trochu viac starostlivosti ako len konzumného prístupu.

Vhodné hnojivo na vianočnú ružu


Latinský názov je Euphorbia pulcherrima

Latinský názov vianočnej ruže je Euphorbia pulcherrima, ale u nás sa nazýva aj prozaickejšie ako Prýštec najkrajší. Spája sa s príchodom sviatkov a cena vianočnej ruže sa pohybuje od 8 do 15 eur. Dostupná je tak pre každého. Najtradičnejšou je zeleno-červená kombinácia, no šľachtením sa podarilo vytvoriť nové rôznofarebné odozvy od žltej až po fialovú. Môžete ju tak ladiť k interiéru či vianočnej výzdobe.

Bielo-žltá vianočná ruža

Starostlivosť o vianočnú hviezdu však treba začať už pred tým, ako si ju donesiete domov. Vyberajte si len tie rastliny, ktoré nemajú premočený substrát a ani pokrčené a suché listy. Prenos domov by mal prebehnúť zabalený v novinách, pretože zmeny teploty vianočnej ruži nerobia ani najmenej dobre. Teplotu vyžaduje od 15 do 22 stupňov Celzia a čím bude stabilnejšia, tým sa ruži bude u vás viac páčiť.

Stanovisko, substrát, hnojenie

Výber stanoviska je pre Vianočnú ružu obzvlášť dôležitý. Vo svojej domovine by mala v čase, keď kvitne, teda v priebehu novembra až decembra, omnoho viac denného slnka. Najlepším miestom je pre ňu parapetná doska pri východne orientovanom okne, kde si môže užívať slnečné lúče už od skorého rána. Dajte si pozor, aby sa rastlina ani jediným lístkom či kvetom nedotýkala okna. Nahriate sklo v kombinácii so slnečnými lúčmi by ju spálili. Rovnako nebezpečný je tiež prievan alebo otvorené okno v jej blízkosti. Ružu preto treba umiestniť niekde na stolík, na svetlé miesto, ale nie nad sálavé teplo. Prostredie z radiátora jej nerobí dobre. Rovnako ako neprežije v zafajčenom prostredí

Červená vianočná ruža pestovaná v kvetináči

Na pôdu nie je Vianočná ruža extrémne náročná. Vyhovuje jej ľahký a dobre priepustný substrát s drenážnou vrstvou na dne kvetináča. Ideálnou voľbou je čisto organická a sterilizovaná zemina s prídavkom rašeliny, ktorá je určená na pestovanie tropických rastlín. Najjednoduchšou voľbou, ako ruži dodať potrebné živiny, je klasické hnojivo na izbové rastliny zriedené s vodou, v pomere jedna k jednej. Z domácich prostriedkov je pre ňu vhodná kávová usadenina alebo vylúhovaný zelený čaj.

Ako polievať? Skromná zálievka postačí

Substrát stačí udržiavať vlhký. Polievanie nastavte na dva- až trikrát do týždňa. V miske nenechávajte stáť vodu. Mohlo by prísť k odumieraniu korienkov a úhynu rastliny. V rámci zálievky si dajte pozor na dve veci. Rastlina v prvom rade vyžaduje pravidelné rosenie, keďže pochádza z tropických oblastí. Druhou častou chybou je, že ružu necháte vo vode, ktorá ostane v miske pod kvetináčom. Po jej zaliatí jej nechajte asi hodinu času a prebytočnú vodu z misky vždy vylejte.

Podrobný návod, ako pestovať Vianočnú ružu ako trvalku

Zrezanie a obmedzenie zálievky je základom. Ak však chcete Vianočnú ružu pestovať ako trvalku, resp. ako dvojročnú rastlinu (v niektorých prípadoch vydrží aj 3 roky), po Vianociach jej budete musieť venovať trochu viac pozornosti a starostlivosti. Nasledujúci návod vás môže mierne vydesiť, môže sa vám zdať prehnaný, no Vianočná ruža skutočne potrebuje každú z nižšie spomenutých vecí.

Január – apríl

V tomto období nechajte ružu na dostatočne svetlom mieste a pokračuje s klasickou zálievkou. Začiatkom apríla je potrebné ju postupne znížiť. Neberte však ohľad na to, ako ruža vyzerá. Niektoré jedince sa začiatkom apríla môžu „tváriť“ ako rastliny v plnej sile. Aj napriek tomu ich zalievajte až vtedy, keď bude pôda stopercentne preschnutá.

Presne v polovici mesiaca alebo v dobe, keď rastlina úplne zvädne, jej musíte dopriať 12 – 15 hodín absolútnej tmyVianočná ruža je na svetlo extrémne citlivá, takže je pre ňu neprijateľné aj svetlo zo zapnutého televízora alebo áut, ktoré preniká cez polo-zatiahnuté žalúzie na oknách. Na mieste, kde ju budete skladovať, by sa mala teplota pohybovať okolo 15 – 16 °C.

Prekladanie ruže si uľahčíte tak, že ju večer vložíte do papierovej škatule alebo do skrine, z ktorej ju ráno vyberiete, Môžete taktiež použiť plachtu na jej zatienenie. Prenášanie z pivnice do obývačky, to by nevydržal asi nikto. Tento rituál je potrebné vykonávať 3 – 4 týždne, teda do polovice mája.

Polovica mája

Teraz je vhodný čas na radikálne zrezanie rastliny. Nad zemou by ste mali ponechať stonku dlhú okolo 8 centimetrov. Konkrétna dĺžka však závisí aj od veľkosti Vianočnej ruže. Ak ste si pred Vianocami kúpili ružu vysokú 10 centimetrov, musíte ju samozrejme „skrátiť“ o čosi viac.

Starostliovsť o Vianočnú ružu

Orezanie rastliny je možné vykonať aj v čase, keď vyschne, teda začiatkom apríla. Výhodou jej skrátenia v máji je však to, že aj prostredníctvom zvyškov zelených častí, rastlina čerpá živiny zo vzduchu. Preto máte istotu, že ju neochudobníte o žiadne z nich.

Zrezanú ružu presaďte do väčšieho kvetináča s vhodnou pôdou a umiestnite ju opäť na svetlé miesto. Aj v tomto čase je pre ňu ideálna teplota okolo 16 °C. V priebehu niekoľkých dní až týždňov by mala začať postupne pučať, čo je pravá doba na jej prvé prihnojenie.

Jún – september

V júni rastlinu presuňte do polotieňa, pokojne i do exteriéru, a pokračujte v klasickej zálievkeV júli je potrebné jej opätovné zrezanie. Tentoraz jej však odštiepte len cca 2 centimetre zo stonky a poprípade i mladých dostatočne silných výhonkov. Tým ju podnietite k tvorbe nových listov a zabránite jej prílišnému rastu do výšky. V štiepení pokračuje až do augusta, kedy je potrebné Vianočnú ružu preložiť späť do interiéru. Počas celého septembra ju nechajte na svetlom mieste, doprajte jej dostatok vody a teplotu nad 16 °C.

Október – november

Tu sa nám to začína opäť komplikovať. Vianočná ruža potrebuje počas dňa svetlo, v noci „klasickú tmu“, no medzi 17.00 až 20.00 hod. ju musíte umiestniť do absolútnej tmy. Aj v tomto prípade jej môže ublížiť i obyčajné svetlo z monitora počítača. Túto starostlivosť potrebuje rastlina až do konca novembra alebo do doby, kým sa na nej neobjavia prvé kvetné púčiky. V tomto období nezabudnite ani na pravidelné hnojenie (cca každé 2 týždne), s ktorým môžete prestať asi od polovice decembra.

Rozmnožovanie vianočnej ruže

Rozmnožovanie vianočnej ruže je veľmi jednoduché. Po tom, ako sa vám chytila rastlinka znovu rásť a nabrala nový dych po období odpočinku, je potrebné ju udržiavať na veľkosť zhruba päť výhonkov. Zvyšné výhonky môžete využiť práve na rozmnoženie. Ideálne na množenie sú odrezky dĺžky do 10 centimetrov s tromi listami.

Zastrihávanie vianočnej ruže

Mlieko vytekajúce z rastliny utrite a namočte stonku do rastového stimulátora. Zasaďte do zmesi rašeliny a piesku a za pár týždňov máte hotové a živé vianočné darčeky pre blízkych z rodiny.

Vhodné hnojivo na vianočnú ružu


Je vianočná ruža jedovatá?

Odpoveď je, že pri dotyku s vianočnou ružou vám nič nehrozí. No na pozore by ste sa mali mať, ak sa objaví biela tekutina, ktorú rastlina vylučuje pri poranení, rezaní a tečie z odrezkov. Toto mlieko je jedovaté a je potrebné si chrániť pokožku a oči. Pri orezávaní je vhodné používať rukavice. Tak isto je dôležité, aby bola vianočná ruža umiestnená mimo dosahu malých detí.

Čo stojí za toxicitou Vianočnej ruže

Biela tekutina, označovaná ako mlieko, je v skutočnosti latex. Ten obsahuje viacero látok, ktoré sú pre človeka, ale i pre zvieratá toxické. Najnebezpečnejšími sú diterpenoidné estery euphorbolu a saponínové detergenty. Aj keď sa v minulosti verilo, že Vianočná ruža patrí medzi prudko jedovaté rastliny, žiadne z výskumov to nepotvrdili. Navyše, doteraz neboli celosvetovo zaznamenané žiadne vážnejšie otravy touto rastlinou. S kožnými problémami sa stretávajú prevažne len pracovníci vo fabrikách, kde sa ruže množia pre komerčné účely.

O čosi nebezpečnejšia by bola samozrejme konzumácia tejto tekutiny alebo jej kontakt so sliznicami, napríklad s okom. Pri otrave môže dôjsť k poruchám trávenia. Opatrnosť je na mieste hlavne vtedy, ak vám po byte behajú malé deti. Podľa niektorých štúdií by mohlo i malé množstvo skonzumovanej ruže u dvojročného dieťaťa zapríčiniť vážnu otravu.

Za zmienku stojí taktiež toxicita v súvislosti so zvieratamiPre psov a mačky je jedovatá len mierne, čo však neznamená, že by ste ich mali nechať ružu ohrýzať. Väčšie problémy môže spôsobiť mačiatkam a šteniatkam, miniatúrnym plemenám psov, ktoré vážia menej ako 3 kilogramy, a zvieratám v rekonvalescencii alebo trpiacim chronickými ochoreniami či silnou dehydratáciou. Smrteľné nebezpečenstvo predstavuje len pre skutočne slabých alebo malých jedincov. Opatrní buďte aj vtedy, ak chováte vtáky či hlodavce, ktoré nechávate pohybovať sa voľne po byte.

Využitie Vianočnej ruže

U nás je Vianočná ruža len okrasnou rastlinou, no v skutočnosti má svoj využitie aj vo farmaceutickom priemysle. Vytekajúce mlieko je vlastne čistý latex, ktorý sa využíva pri liečbe mnohých zdravotných problémov. Nachádza sa napríklad v niektorých analgetikách, liekoch na zmiernenie horúčky či liečbu infekcií, zubných pastách a kožných prípravkoch na odstraňovanie bradavíc. Vianočná ruža nie je určená na používanie v ľudovom liečiteľstve, preto s ňou určite neriskujte. Navyše, mnohé z jej účinkov neboli odteraz dôkladne preskúmané, takže ide skôr o dohady.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

11/02/2019 18:44
gamer

diki moc za informácie

10/12/2019 14:06
lyda

tato rastlinka mi vzdy pomoze vycarit tu pravu vianocnu atmosku u nas doma :) mam ju ozaj velmi velmi rada a sprijemnuje nam sviatky kazdy rok

15/12/2020 17:29
charli

dik

09/01/2021 12:18
Anna Apfelova

Moje krasne kvitli,cele vianoce krasne,teraz,ale zacinaju stracat zelene listy ,nie kvety(cervene). Su z vlanajsku, boli pekne cele leto,nerobim nic ine ako som robila predtym.Vie mi niekto poradit??? co mam spravit !!! Dakujem

09/01/2021 12:19
Anna Apfelova

Moje krasne kvitli,cele vianoce krasne,teraz,ale zacinaju stracat zelene listy ,nie kvety(cervene). Su z vlanajsku, boli pekne cele leto,nerobim nic ine ako som robila predtym.Vie mi niekto poradit??? co mam spravit !!! bojim sa,ze uhynu Dakujem

23/07/2021 15:14
Mária

Ja mám jednu už 4 roky rastie mi ako stromček je síce zelená ale krásna
A tie ďaľšie 3 sú pekné a pevné teším sa z nich????????????????????????

05/12/2022 08:41
Viera

Ďakujem za super informácie, sú naozaj na vysokej úrovni, podrobné a presné.
Ešte raz ďakujem

21/12/2022 16:06
dana oravcová

Veľmi pekne dakujem za dôoležité informácie o pestovaní tejto Krásavice. S úctou dana

30/12/2022 01:37
Andrea

Len ako v lete spraviť 16 stupňov, keď v byte máme skoro 30?

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 10.12.2019
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(87%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?Gaura – pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie. Strihať na jar či jeseň?

Gaura očarí svojou krásou snáď každého. Preto patrí k populárnym trvalkám, ktoré sú navyše veľmi nenáročné na starostlivosť. Dnes si o jej pestovaní a strihaní povieme viac.

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.