Ako sa v zime starať o psie labky?

V zime bývajú zľadovatené chodníky posypané nánosmi soli. Kým tá nás chráni pred pošmyknutím, na našej obuvi sa z nej tvoria nepekné škvrny. Ak vieme, ako agresívne pôsobí soľ na topánky, predstavme si, ako asi musia trpieť psie labky, ktoré cupkajú po soľou ošetrenom chodníku bez akejkoľvek ochrany.

Ako sa starať o psie labky v zime?

Labky sú citlivou časťou tela a vyžadujú si zvýšenú starostlivosť najmä v zime. V nasledujúcich riadkoch si preto predstavíme niekoľko tipov, ako sa o ne v zimných mesiacoch postarať.

Akým rizikám sú psie labky v zime vystavené?

V zime sa počasie mení – raz sneží, potom príde odmäk, kašovitý sneh opäť zamrzne a vznikne poľadovica, ktorú zas vystrieda dážď so snehom. Všetko to dáva poriadne zabrať nielen nám, ľuďom, ale aj psíkom, ktoré síce majú teplý kožúšok, no časť ich tela sa snehu a ľadu bezprostredne dotýka. Psy sú v zime vystavené hneď niekoľkým rizikám.

Tak, ako chlad vysušuje našu pokožku, podobne pôsobí aj na citlivé psie labky. Suchá koža môže svrbieť, popraskať a zapáliť sa. Soľ, ktorou sú posypané cesty a chodníky, môže psíkov štípať, dráždiť a takisto spôsobiť svrbenie či popraskanie kože. Okrem soli sa na posyp používajú aj iné toxické chemikálie, ktoré labky dráždia a môžu spôsobiť ranky.

Veľmi ostro pôsobí na psie labky sneh, ktorý po odmäku opäť zamrzne i ľad, ktorý čiastočne roztopí posypová soľ. Obe môžu psie labky poraniť a spôsobiť krvácanie. Okrem poranenia labiek vznikajú aj iné problémy. Ak si labky psík oblizuje, do tráviaceho traktu sa mu dostane soľ, prípadne iné chemikálie, ale aj nečistoty či zvyšky výkalov iných zvierat, ktoré môžu trávenie podráždiť, spôsobiť hnačku, zvracanie alebo zaviesť parazita.

Ošetrenie rán spôsobených soľou a chladom

Podcenenie takýchto zimných prechádzok môže mať za následok popraskanie kože vankúšikov na labkách, ekzém a podráždenie kože a zápal. Pomôcť môžu protizápalové masti a balzamy i dezinfekčné prípravky pre psíkov. Ak sa poranenie na labkách zhorší, vyhľadajte pomoc veterinára, ktorý môže predpísať špeciálne masti, lieky či antibiotiká.

Topánky pre psov ochránia citlivé labky v zime

Psíka, ktorému už na labkách vznikli poranenia, je potrebné až do úplného vyliečenia lepšie chrániť. Okrem natierania balzamov môže pomôcť aj nosenie špeciálnej obuvi určenej psíkom. Na psie topánky sa niekedy psíkom ťažšie zvyká, preto mu pred prechádzkou doprajte dostatok času si novú obuv skúsiť už doma.

Predtým, než sa vydáte na prechádzku

  • Postarajte sa o to, aby srsť vášho psíka bola stále upravená. V dlhej srsti sa môže zachytávať nečistota, sneh, soľ a iné chemikálie, čo môže viesť k vysúšaniu a podráždeniu pokožky. Dôležité je zastrihávať najmä srsť na labkách a zastrihnuté pazúriky by tiež mali byť samozrejmosťou.
  • Srsť je potrebné aj pravidelne vyčesávať, aby sa nezmotala a nezachytávala veľa snehu, soli a nečistôt. Česanie je dôležité, pretože v zime by sa kúpanie psíka malo znížiť na minimum, aby sa predišlo ďalšiemu vysušovaniu pokožky.
  • Pred prechádzkou môžete labky natrieť balzamom určeným pre psíkov. Balzam dokáže labky vyživiť, hydratovať a vytvoriť akúsi ochrannú vrstvu. Vyhnite sa používaniu krému na ľudskú pokožku a vždy používajte len balzam na to určený.
  • Dĺžku a miesto prechádzky prispôsobte aktuálnemu počasiu. Ak mrznete vy, určite mrzne aj váš štvornohý kamarát. Vtedy dlhé prechádzky nahraďte kratšími a častejšími a snažte sa vyhnúť zľadovateným miestam, chodníkom posypaným soľou a cestám s ľadom a ostrým štrkom.
  • Počas chladných zimných prechádzok spáli psík viac kalórií ako v teplom počasí. Preto je potrebné, aby dostával o čosi väčšie porcie jedla. Nezabudnite ani na hydratáciu a uistite sa, že má vždy prístup k dostatku vody, vďaka ktorej nebude pokožka labiek taká suchá.
  • V skutočne mrazivom počasí zvážte kúpu psích topánok a oblečenia. Topánky ochránia nielen pred chladom, ale aj pred soľou, ostrým povrchom a chemikáliami. Svetrík zas zahreje i pomôže predchádzať vysušovaniu pokožky.

Pravidelná starostlivosť o labky po venčení

Po venčení by malo byť samozrejmosťou, že sa psíkovi labky dôkladne umyjú od soli a iných nečistôt. Labky stačí umyť vlažnou vodou. Tým predídete štípaniu a ďalším nežiaducim reakciám kože pri kontakte s chemikáliami.

Čistenie psích labiek od soli a zimných nečistôt

Umývanie labiek je dôležité najmä vtedy, keď už k poraneniu došlo, pretože popraskané labky štípu viac. Ďalším ošetrujúcim krokom môže byť opäť aplikácia balzamu pre psov, ktorý labky znovu hydratuje a suchú kožu premaže. Podobne pomôže aj natieranie vazelínou alebo detským olejčekom.

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 11.12.2019
Hodnotenie článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Domáce zvieratká a Silvester - ako ich chrániť a upokojiť pri hluku?Domáce zvieratká a Silvester - ako ich chrániť a upokojiť pri hluku?

Kým pre mnohých sú petardy a ohňostroje počas Silvestra radostné spestrenie osláv, pre našich domácich miláčikov ide o zrejme najstresujúcejší deň v roku. Ako im pomôcť? Prezradíme vám v...

Chov hydiny a iných zvierat – aká je legislatíva?Chov hydiny a iných zvierat – aká je legislatíva?

Viete aké rozdiely chovu vyplývajú z toho či bývate v obci alebo v meste? Ak neovládate legislatívu, potom si preštudujte náš článok v ktorom sme zhrnuli všetko potrebné aj pre vás!

Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí močVulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč

Škvrnitý, vypálený alebo vyschnutý trávnik je často dôsledkom vykonávania malej potreby vášho domáceho miláčika. Vulkanické kamene tento problém vyriešia bez toho, aby ste museli psa...