Ako vybrať eliptický trenažér? Najlepšie trenažéry ukážu recenzie

Pri prvom počutí možno presne neviete identifikovať o aký druh fitness prístroja ide. A práve preto sme tu my. Priblížime vám ako eliptický trenažér funguje, načo sa používa a rovnako tak vám ponúkneme tipy podľa čoho najlepší eliptický trenažér vybrať.

Cvičenie na eliptickom trenažéry

Ak ste náhodou počuli názvy ako crossový trenažér, crosstrainer alebo aj orbitrek, možno už viete o čo ide, pretož sú to synonymá. Hoci posledný názov je názvom výrobcu daných zriadení a nie samotného prístroja. Poďme si teda zatrénovať.

Najlepšie eliptické trenažéry


Eliptický trenažér – ako funguje?

Veslovací či cyklistický trenažér. Z týchto názvov je úplne zrejme načo je prístroj určený. Pri názve eliptický alebo ak chcete crossový trenažér však nemusí byť úplne každému jasné, čo je jeho účelom. Cvičenie na eliptickom trenažéri, možno sa budete čudovať, je v skutku jedno z najefektívnejších spomedzi všetkých kardio prístrojov.

Eliptický trenažér bez problémov nahradí bežecký trenažér, rotoped alebo stepper a je omnoho účinnejší. Samozrejme, všetko si vyžaduje určitý cvik a pravidelnosť, predovšetkým ak hovoríme o kardio tréningu. Pri eliptickom trenažéri môžete zapájať (aj nemusíte) hornú i spodnú časť tela. Cvičenie je maximálne efektívne a zároveň šetrné ku kĺbom. Tréning je zameraný predovšetkým na zadok, stehná, lýtka, no a pochopiteľne na spaľovanie kalórií.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie eliptické trenažéry

Hmotnosť zotrvačníka

Tento parameter je dôležitý predovšetkým z hľadiska náročnosti, ktorú od cvičenia vyžadujete. Hmotnosť zotrvačníka totiž určuje práve stupeň záťaže, ktorý si môžete zvoliť. Pokiaľ vám eliptický trenažér slúži predovšetkým za účelom nadobudnutia kondície či chudnutia, postačí vám klasický zotrvačník s hmotnosťou 5 kg.

Ak však chcete čo to nadobudnúť i do sily, prípadne svaly formovať, rozhodne investujte do ťažšieho zotrvačníka. Pri záťaži totiž budete potrebovať určite vyšší odpor. Ak by bol zotrvačník príliš ľahký, pohyb by bol sekavý a neefektívny. Preto, ak hľadáte kvalitný crossový trenažér, hmotnosť zotrvačníka okolo 10 kg je ideálna. Ak si teda potrpíte na to, aby vaše svaly nielen vytrvali, ale nadobudli aj väčší objem, hmotnosť zotrvačníka by mala byť rozhodne vyššia.

Zotrvačník môže byť vpredu alebo vzadu

Eliptický trenažér môže mať zotrvačník vpredu alebo vzadu. Modely so zotrvačníkom vpredu majú prirodzenejší rozostup medzi nášľapmi a prístroj lepšie rozkladá hmotnosť používateľa po celom pojazde. Vďaka záťažovému kolesu vzadu je trenažér kompaktnejší, avšak pomer dĺžky a výšky kroku je menej prirodzený. Vzdialenosť nášľapov je väčšia, čo nemusí každému vyhovovať.

Eliptický trenažér v posilňovni

Dĺžka kroku eliptického trenažéra

Pravdepodobne najdôležitejší parameter, pretože určuje jednak istý komfort pri cvičení, jednak správny pohyb tela. Pri lacných trenažéroch sa stretnete zvyčajne s malou konštrukciou, ktorá ani zďaleka nedokáže optimalizovať správnu biomechaniku pohybu tela. Krátky a vysoký krok je neprirodzený a neprináša až taký účinok. Dĺžka kroku by mala byť minimálne 35 cm, ideálne, ak by to bolo 50 cm, avšak tu už ide drahšie modely, na ktoré narazíte v posilňovniach. Týmto spôsobom je takisto výška kroku menšia, čím omnoho menej zaťažujete svoje kĺby.

Magnetický, indukčný, páskový – typ brzdného systému

  • Magnetický brzdný systém je najpoužívanejším typom brzdenia u eliptických trenažérov. Kovový zotrvačník má na jednej strane magnet. Zmenou záťaže sa magnet vzďaľuje alebo približuje práve k zotrvačníku s magnetom, čím sa mení intenzita. Tento spôsob je tichý, pretože neprichádza k žiadnemu treniu a zároveň predlžuje životnosť zotrvačníka.
  • Indukčný brzdný systém je najinovatívnejším a najdokonalejším. O brzdenie sa stará elektronická indukcia. Nedochádza tak k opotrebeniu žiadnej mechanickej časti a zároveň je možná jednoduchá regulácia intenzity záťaže.
  • Páskový brzdný systém je dnes inštalovaný u najlacnejších trenažérov. Samotný zotrvačník je brzdený za pomoci pásky, teda mechanicky. Nevýhodou je vyššia hlučnosť a takisto aj vyššie opotrebenie, a teda znížená životnosť.

Regulácia záťaže zvyčajne obsahuje 1 – 8 stupňov. V prípade, že nastavenie je manuálne. V prípade špičkových orbitrekov s indukčným brzdným systémom je záťaž ovládaná za pomoci servomotorčeka. Na displeji teda nastavíte väčšie množstvo stupňov záťaže.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie domáce eliptické trenažéry

Klzné, zliatinové alebo ložiskové puzdra

V prípade eliptických trenažérov máte na výber z troch základných druhov kĺbových spojov – klzné, zliatinové a ložiskové puzdra. Ide o parameter, ktorý súvisí s výdržou zariadenia a s nutnosťou pravidelnej údržby. Najlacnejšou voľbou sú klzné kĺbové spoje, pri ktorých je nutné časté premazávanie. Drahšie, avšak bezúdržbové sú vysoko odolné zliatinové puzdra. Najodolnejšie a zároveň aj najdrahšie sú ložiskové puzdra.

Nosnosť eliptického trenažéra – 100, 120 alebo 150 kg

Nie je to pravidlom, no zvyčajne platí, že čím je crossový trenažér ťažší, tým je kvalitnejšia jeho konštrukcia a tým pádom aj jeho odolnosť. Robustnejšia konštrukcia zvyčajne vydrží omnoho viac. Klasické crossové trenažéry majú zvyčajne nosnosť maximálne 100 kg. Ak však vážite 95 kg, určite sa nespoliehajte iba na daný limit. Radšej investujte do trenažéra, ktorý má maximálnu nosnosť 120 kg. Myslite na rezervu, automaticky je konštrukcia pevnejšia a pravidelnou námahou sa tak jej opotrebenie zvyšuje pomalšie.

Profesionálne eliptické trenažéry, ktorých cena ja však o poznanie vyššia majú nosnosť 150 až 180 kg. Takéto zariadenie nájdete skôr v posilňovniach, kde ich využíva veľký počet ľudí a sú tak vystavené veľkej záťaži.

Počítač – programy a konektivita

O tom, ako dlho ste cvičili, akú vzdialenosť ste prešli, akou rýchlosťou ste cvičili či koľko kalórií ste pri cvičení spálili sa dozviete na displeji jednoduchého počítača. Ovládanie je najčastejšie riešené pomocou pár tlačidiel – zvolíte si, čo chcete pri cvičení sledovať a aký program chcete. Štandardne sa sa dá sledovať čas, vzdialenosť, rýchlosť, spálené kalórie a pulz. Pokrokovejšie stroje umožňujú sledovať aj úroveň fyzickej kondície, telesný tuk či výkon.

Pomocou počítača si môžete zvoliť taktiež niektorý z prednastavených progamov, prípadne si vybrať vlastný. Líšia sa profilom terénu, automatickou úpravou záťaže, aby si cvičiaci udržal požadovanú tepovú frekvenciu (HRC program) alebo umožňujú dosiahnutie cieľového výkonu (watt program).

Modernejšie eliptické trenažéry nezriedka umožňujú bezdrôtové alebo Bluetooth pripojenie, vďaka čomu môžete pri cvičení využívať rôzne aplikácie a mapy, údaje si prenášať do telefónu.

Displej eliptického trenažéra

Funkcie eliptických trenažérov

Cvičenie vám môžu výrazne spríjemniť rôzne doplnkové funkcie:

  • Monitor srdcového tepu – meranie tepovej frekvencie je perfketným parametrom, ktorým môžete sledovať vaše fyzické atribúty. Preto aj väčšina trenažérov je týmto zariadením vybavená. Snímač tepovej frekvencie sa najčastejšie nachádza na rukovätiach trenažéra. Niektoré umožňujú meranie pomocou hrudného pásu, občas býva dokonca súčasťou balenia.
  • Nastaviteľnosť sklonu pedálov – umožňuje nielen zlepšenie komfortu pri cvičení, ale aj zapojenie ďalších svalov do cvičiaceho procesu. Automaticky nastaviteľný sklon súvisí pri niektorých trenažéroch s prednastavenými cvičebnými programami.
  • Pohyblivé alebo pevné rukoväte – pohyblivé rukoväte umožňujú precvičenie hornej časti tela, pevné vám zaistia vyššiu stabilitu v začiatkoch cvičenia.
  • Držiak na fľašu – ide o praktickú záležitosť, ktorá, žiaľ, nie je súčasťou všetkých eliptických trenažérov.
  • Stojan na tablet – zvyčajne je súčasťou trenažérov s WiFi alebo Bluetooth pripojením, aby ste mohli namiesto na počítači sledovať tréning cez telefón či tablet.
  • Systém vyrovnávania nerovností podlahy – umožňuje trenažér používať na menej rovnom povrchu.
  • Transportné kolieska – slúžia na pohodlnejšiu manipuláciu s prístrojom.

Za kvalitu si priplatíte

Cena eliptických trenažérov začína na sume cca 120 eur. V cenovej kategórii do 500 eur sa nachádzajú zväčša základné modely s ľahším záťažovým kolesom, menšou nosnosťou i malým počtom programov. V cenovej kategórii 500 až 1 000 eur už nájdete kvalitnejšie stroje vhodné na intenzívnejší tréning. Disponujú totiž vysokou nosnosťou i hmotnosťou záťažového kolesa. Nastaviteľná dĺžka kroku, niekoľko uhlov sklonu, veľa stupňov záťaže a nadštandardný počet programov je samozrejmosťou v cenovej kategórii nad 1 100 eur.

Kvalitu ponúkajú trenažéry inSPORTline, NordicTrack i Duvlan

Značka inSPORTline je obľúbenou voľbou mnohých spotrebiteľov pre priaznivý pomer ceny a výkonu. Lacné eliptické trenažéry ponúka Decathlon, konkrétne ide o značku Domyos, Duvlan, Housefit, Master či Spartan. Kvalitné prístroje, avšak za vyššiu cenu ponúka NordicTrack, KettlerXterra. Samozrejme, nie všetky modely spomínaných výrobcov sa vyznačujú rovnakou kvalitou. O tej vám viac povedia recenzie a skúsenosti reálnych používateľov. 

Servis a odborná montáž

Pri kúpe eliptického trenažéra, keďže nejde o malú položku , informujte sa či predajca poskytuje záruku a nielen po zákonnú dobu 24 mesiacov, ale takisto napríklad pozáručný servis. Takisto je vítanou službou aj odborná montáž priamo u zákazníka či prípadná oprava.

Najčastejšie otázky – FAQ

Prezradili sme vám, na čo sa pri výbere eliptického trenažéra zamerať, ak však stále máte otázky, napíšte nám do komentárov. Článok pravidelne dopĺňame o všetko, čo vás zaujíma.

Aká je vhodná dĺžka tréningu na eliptickom trenažéri?

To závisí od toho, či chcete cvičiť pre udržanie kondície alebo schudnúť. Pri správnej tepovej frekvencii si musíte zacvičiť aspoň 20 minút, aby došlo k spaľovanieu tukov. Cvičiť by ste teda mali aspoň 30 minút a postupne čas tréningu predlžovať.

Aké partie tela si precvičím na eliptickom trenažéri?

Pri cvičení na eliptickom trenažéri dochádza k precvičeniu celého tela. Predovšetkým svalov nôh (lýtka i stehná), zadku a chrbta. Do cvičenia zapájate aj celý stred tela a ruky a ramená, preto si posilňujete aj tie.

Kedy je najvhodnejšia denná doba na cvičenie, ak chcem na eliptickom trenažéri chudnúť?

Najvhodnejšie je cvičiť hneď ráno, najlepšie krátko po zobudení a ešte pred raňajkami.

V čom spočíva údržba eliptického trenažéra?

Pokiaľ máte prístroj s ložiskovými alebo aspoň liatinovými kĺbmi, je údržba minimálna. Po každom cvičení treba utrieť rukoväte a počítač, resp. všetky časti, ktoré prišli do kontaktu s pokožkou, od potu. V prípade, že by niektorá časť začala vŕzgať, je nutné jej premazanie.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

07/08/2021 09:28
Ferdinand

Doma máme eliptický trenažér Spartan CrossTrainer Basic a zvyknem s ním cvičiť ja aj moja partnerka. Je to spoľahlivý nástroj na udržanie si telesnej kondície, prípadne na korigovanie svojej hmotnosti. Tento trenažér bol za dobrú cenu a pred kúpou sme mali vo výhľade viaceré modely, napokon sme vsadili na tento na základe odporúčania predávajúceho. Kúpu neľutujeme, pretože na trenažéri sa cvičí veľmi dobre. Chod je tichý, a tak nerušíme susedov, nič neškrípe, neklepe ani nevŕzga, tak dúfame, že to podobne ostane aj časom po dlhodobejšom používaní. Oceňujeme merače pulzu na rúčkach či kompaktné rozmery, ktoré nezaberú až tak veľa miesta v domácnosti. S týmto trenažérom si viete precvičiť / posilniť takmer celé telo, pri pravidelnom cvičení si značne zvýšite kondíciu. Trenažér má aj zopár nie až tak dôležitých múch, no za túto cenu ho vrelo odporúčame aj ostatným.

18/11/2023 13:09
Nela

steper a orbitrek su super, ovela radšej mam ale čerstvý vzduch, preto som si z cyklospecialit kupila kolobežku a jazdim po vonku a ešte pri tom tvarujem, nožičky

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 25.05.2018
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Merino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykelMerino termoprádlo pri športovaní? Merino vlna vhodná do mrazu i na bicykel

Termoprádlo na zimu je základom oblečenia každého športovca. Udržiava stálu telesnú teplotu a odvádza pot od pokožky. Prečo si obstarať práve merino termoprádlo a čím je merino vlna taká...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo MammutAkú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v skrinke na topánky sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, ako si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacnéNajlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie, avšak nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...