Ako vybrať eliptický trenažér? Najlepšie trenažéry ukážu recenzie

Pri prvom počutí možno presne neviete identifikovať o aký druh fitness prístroja ide. A práve preto sme tu my. Priblížime vám ako eliptický trenažér funguje, načo sa používa a rovnako tak vám ponúkneme tipy podľa čoho najlepší eliptický trenažér vybrať.

Cvičenie na eliptickom trenažéry

Ak ste náhodou počuli názvy ako crossový trenažér, crosstrainer alebo aj orbitrek, možno už viete o čo ide, pretož sú to synonymá. Hoci posledný názov je názvom výrobcu daných zriadení a nie samotného prístroja. Poďme si teda zatrénovať.

Obľúbené produkty


Eliptický trenažér – ako funguje?

Veslovací či cyklistický trenažér. Z týchto názvov je úplne zrejme načo je prístroj určený. Pri názve eliptický alebo ak chcete crossový trenažér však nemusí byť úplne každému jasné, čo je jeho účelom. Cvičenie na eliptickom trenažéri, možno sa budete čudovať, je v skutku jedno z najefektívnejších spomedzi všetkých kardio prístrojov.

Eliptický trenažér bez problémov nahradí bežecký trenažér, rotoped alebo stepper a je omnoho účinnejší. Samozrejme, všetko si vyžaduje určitý cvik a pravidelnosť, predovšetkým ak hovoríme o kardio tréningu. Pri eliptickom trenažéri môžete zapájať (aj nemusíte) hornú i spodnú časť tela. Cvičenie je maximálne efektívne a zároveň šetrné ku kĺbom. Tréning je zameraný predovšetkým na zadok, stehná, lýtka, no a pochopiteľne na spaľovanie kalórií.

Čo pred kúpou musím vedieť?

Tak ako pri každom posilňovacom prístroji aj pri crossovom trenažéri je nutné poznať zámer, pre ktorý chceme prístroj používať a zodpovedať si základné otázky, podľa ktorých určujeme aj dané parametre pri samotnom výbere.

  • Koľko osôb bude prístroj používať?
  • Aká bude intenzita používania?
  • Aká je maximálna hmotnosť užívateľa?
  • Koľko chcem to eliptického trenažéra investovať?

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie eliptické trenažéry

Nosnosť crossového eliptického trenažéra

Nie je to pravidlom, no zvyčajne platí, že čím je crossový trenažér ťažší, tým je kvalitnejšia jeho konštrukcia a tým pádom aj jeho odolnosť. Robustnejšia konštrukcia zvyčajne vydrží omnoho viac. Klasické crossové trenažéry majú zvyčajne nosnosť maximálne 100 kg. Ak však vážite 95 kg, určite sa nespoliehajte iba na daný limit. Radšej investujte do trenažéra, ktorý má maximálnu nosnosť 120 kg. Myslite na rezervu, automaticky je konštrukcia pevnejšia a pravidelnou námahou sa tak jej opotrebenie zvyšuje pomalšie.

Eliptický trenažér v posilňovni

Profesionálne eliptické trenažéry, ktorých cena ja však o poznanie vyššia majú nosnosť 150 až 180 kg. Takéto zariadenie nájdete skôr v posilňovniach, kde ich využíva veľký počet ľudí a sú tak vystavené veľkej záťaži.

Hmotnosť zotrvačníka

Tento parameter je dôležitým predovšetkým z hľadiska náročnosti, ktorú od cvičenia vyžadujete. Hmotnosť zotrvačníka totiž určuje práve stupeň záťaže, ktorý si môžete zvoliť. Pokiaľ vám eliptický trenažér slúži predovšetkým za účelom nadobudnutia kondície, postačí vám klasický zotrvačník s hmotnosťou 5 kg.

Ak však chcete čo to nadobudnúť i do sily, prípadne svaly formovať, rozhodne investujte do ťažšieho zotrvačníka. Pri záťaži totiž budete potrebovať určite vyšší odpor. Ak by bol zotrvačník príliš ľahký, pohyb by bol sekavý a neefektívny. Preto, ak hľadáte kvalitný crossový trenažér, hmotnosť zotrvačníka okolo 10 kg je ideálna. Ak si teda potrpíte na to, aby vaše svaly nielen vytrvali, ale nadobudli aj väčší objem, hmotnosť zotrvačníka by mala byť rozhodne vyššia.

Dĺžka kroku eliptického trenažéra

Pravdepodobne najdôležitejší parameter, pretože určuje jednak istý komfort pri cvičení takisto správny pohyb tela. Pri lacných crossových trenažéroch sa stretnete zvyčajne s malou konštrukciou, ktorá ani zďaleka nedokáže optimalizovať správnu biomechaniku pohybu tela. Krátky a vysoký krok je neprirodzený a neprináša až taký účinok. Dĺžka kroku by mala byť minimálne 35 cm, ideálne ak by to bolo 50 cm, avšak tu už ide drahšie modely, na ktoré narazíte v posilňovniach. Týmto spôsobom je takisto výška kroku menšia, čím omnoho menej zaťažujete svoje kĺby.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie domáce eliptické trenažéry

Typ brzdného systému

  • Magnetický brzdný systém je najpoužívanejším typom brzdenia u eliptických trenažérov. Kovový zotrvačník má na jednej strane magnet. Zmenou záťaže sa magnet vzďaľuje alebo približuje práve k zotrvačníku s magnetom, čím sa mení intenzita. Tento spôsob je tichý, pretože neprichádza k žiadnemu treniu a zároveň predlžuje životnosť zotrvačníka.
  • Indukčný brzdný systém je najinovatívnejším a najdokonalejším. O brzdenie sa stará elektronická indukcia. Nedochádza tak k opotrebeniu žiadnej mechanickej časti a zároveň je možná jednoduchá regulácia intenzity záťaže.
  • Páskový brzdný systém je dnes inštalovaný u najlacnejších crossových trenažérov. Samotný zotrvačník je brzdený za pomoci pásky, teda mechanicky. Nevýhodou je vyššia hlučnosť a takisto aj vyššie opotrebenie, a teda znížená životnosť.

Regulácia záťaže zvyčajne obsahuje 1-8 stupňov. V prípade, že nastavenie je manuálne. V prípade špičkových trenažérov s indukčným brzdným systémom je záťaž ovládaná za pomoci servomotorčeka. Na displeji teda nastavíte väčšie množstvo stupňov záťaže.

Snímač tepovej frekvencie

Meranie tepovej frekvencie je perfketným parametrom, ktorým môžete sledovať vaše fyzické atribúty. Preto aj väčšina trenažérov je týmto zariadením vybavená. Existujú buď to integrované snímače hrudných pásov, ktoré hodnoty merajú alebo nastavíte potrebné údaje na počítači a podľa navolených údajov, počítač sleduje aktuálnu tepovú frekvenciu.

Digitálny displej

Je dnes súčasťou aj tých najlacnejších modelov. Zvyčajne vám poskytuje základné údaje ako napríklad rýchlosť, čas, spálené kalórie, tepovú frekvenciu alebo prepočet na prejdenú vzdialenosť.

Displej eliptického trenažéra

Pri drahších modeloch sú počítače, respektíve konzola vybavené napríklad bluetooth, reproduktormi alebo USB portom pre MP3 a podobne.

Servis a odborná montáž

Pri kúpe eliptického trenažéra, keďže nejde o malú položku , informujte sa či predajca poskytuje záruku a nielen po zákonnú dobu 24 mesiacov, ale takisto napríklad pozáručný servis. Takisto je vítanou službou aj odborná montáž priamo u zákazníka či prípadná oprava.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

07/08/2021 09:28
Ferdinand

Doma máme eliptický trenažér Spartan CrossTrainer Basic a zvyknem s ním cvičiť ja aj moja partnerka. Je to spoľahlivý nástroj na udržanie si telesnej kondície, prípadne na korigovanie svojej hmotnosti. Tento trenažér bol za dobrú cenu a pred kúpou sme mali vo výhľade viaceré modely, napokon sme vsadili na tento na základe odporúčania predávajúceho. Kúpu neľutujeme, pretože na trenažéri sa cvičí veľmi dobre. Chod je tichý, a tak nerušíme susedov, nič neškrípe, neklepe ani nevŕzga, tak dúfame, že to podobne ostane aj časom po dlhodobejšom používaní. Oceňujeme merače pulzu na rúčkach či kompaktné rozmery, ktoré nezaberú až tak veľa miesta v domácnosti. S týmto trenažérom si viete precvičiť / posilniť takmer celé telo, pri pravidelnom cvičení si značne zvýšite kondíciu. Trenažér má aj zopár nie až tak dôležitých múch, no za túto cenu ho vrelo odporúčame aj ostatným.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 25.05.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Návod, ako uskladniť elektrobicykel na zimu – čistenie, uloženie, starostlivosťNávod, ako uskladniť elektrobicykel na zimu – čistenie, uloženie, starostlivosť

Ako správne zazimovať svoj elektronický bicykel mimo sezónu? A je vhodné ho používať aj počas zimy? Na obe otázky nájdete odpoveď v článku.

Najlepšie masážne pištole nie sú lacné – výhody, účinky, použitieNajlepšie masážne pištole nie sú lacné – výhody, účinky, použitie

Masážna pištoľ vibráciami masíruje precvičené partie a predchádza tak stuhnutiu a bolesti. Nejde o úplne lacnú záležitosť, preto je pri výbere dobré dbať na dôležité parametre.

Ako vybrať sedlo (sedadlo) na bicykel. Mäkké gélové alebo tvrdé kožené?Ako vybrať sedlo (sedadlo) na bicykel. Mäkké gélové alebo tvrdé kožené?

Ponúkame vám návod, ako na výber nového sedadla a na čo je potrebné sa pri kúpe zamerať.