Ako vybrať najlepší pulzný oxymeter – test, recenzie, cena

Oxymeter je zariadenie, o ktorom pred pandémiou mnoho ľudí ani nepočulo. Tento prístroj určený na meranie okysličenia krvi sa síce bežne používa v zdravotníckych zariadeniach a u chronicky chorých, no v bežnej domácnosti by ste ho len tak nenašli. No keďže s koronavírusom pribudla potreba monitorovania kyslíka v krvi u ľudí s ťažším priebehom, stúpol dopyt aj po oxymetroch.

Ako vybrať oxymeter

V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa dá oxymeter využiť, kto by si ho mal zadovážiť a na čo si treba dať pri jeho výbere pozor.

Najlepšie oxymetre

Čo je pulzný oxymeter a na čo sa používa

Pulzný oxymeter je malé zariadenie, ktoré slúži na zmeranie saturácie hemoglobínu kyslíkom. Každým vdychom totiž do krvného obehu vstupuje kyslík, ktorý sa naviaže na hemoglobín (červené krvné farbivo) a ďalej sa v rámci krvného obehu dostáva do celého telu, ku každému jednému orgánu. Toto okysličenie tela je pre prežitie nevyhnutné a nedostatok kyslíka môže indikovať vážne poškodenie. A práve oxymeter je zariadenie, ktorým možno toto okysličenie namerať.

V domácich podmienkach ide o malý, prstový oxymeter, ktorý sa ako štipec zachytí na prst, kde meria saturáciu krvi kyslíkom SpO2. Táto hodnota sa meria v percentách a má sa pohybovať v rozmedzí 95 – 100 %. Poklesy pod túto hodnotu môžu indikovať zdravotný problém. Ak je hodnota nižšia než 90 – 93 %, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Nízka saturácia krvi kyslíkom je sprevádzaná aj fyzickými prejavmi, a to únavou a vyčerpaním, slabosťou, závratmi, zvýšeným tlakom, bolesťou hlavy, modrými perami až stratou vedomia. V takom prípade je nevyhnutné neodkladne vyhľadať urgentnú zdravotnú pomoc.

Ako funguje pulzný oxymeter

Pulzný oxymeter funguje za pomoci 2 svetelných lúčov – červeného a infračerveného. Tieto lúče majú rozdielnu vlnovú dĺžku a pomocou oxymetra prenikajú cez pokožku. Oxymeter zaznamená, aká časť svetla sa dostane až k senzoru, teda prenikne cez tkanivá, a aká časť svetla bola pohltená. Krv, ktorá je dobre okysličená, je svetlejšia, zatiaľ čo málo okysličená krv je tmavšia. Od toho sa následne odvíjajú výsledky, keďže tieto 2 druhy svetelných lúčov sú rôzne pohlcované okysličenou a neokysličenou krvou – červené svetlo viac pohlcuje neokysličená krv, infračervené zas okysličená. Výsledné množstvo svetla, ktoré senzor zaznamená, tak oxymeter vyhodnotí vo výsledkoch ako množstvo saturovaného kyslíka v krvi SpO2.

Kto by si mal oxymeter zadovážiť

Oxymetre sú v lekárskej praxi známe a používané už dlhé roky, avšak do domácností prenikli hlavne počas pandémie. Zistilo sa totiž, že pozitívni pacienti, u ktorých sa nemusia vyskytnúť žiadne príznaky alebo len mierne príznaky, môžu aj tak dôjsť k stavu hypoxie, čo je termín označujúci nedostatočné okysličenie krvi. Oxymeter by teda mal patriť do výbavy pacientov s koronavírusom. Oxymeter môže byť užitočným zariadením aj pre:

 • Ľudí s chronickými a akútnymi respiračnými ochoreniami ako astma, chronická obštrukčná choroba pľúc alebo zápal pľúc.
 • Ľudí s inými chronickými ochoreniami ako hypertenzia, kardiovaskulárne ochorenia alebo diabetes.
 • Športovcov, ktorí sa nachádzajú v oblastiach s vyššou nadmorskou výškou, napr. horolezci.

Pulzný oxymeter

Na druhej strane, ak ste zdraví a nemáte žiadne chronické ani akútne zdravotné problémy, nemusíte mať oxymeter nevyhnutne v lekárničke. Týmto zariadením sa bez príčiny netreba zásobiť, pretože je dôležité, aby bolo stále dostatok oxymetrov dostupných v lekárňach pre tých, ktorí to práve naozaj potrebujú.

Ako vybrať oxymeter

Pri výbere oxymetra je vhodné sa najprv zamyslieť nad tým, prečo oxymeter potrebujete, kto a ako často ho bude používať. Oxymetre určené pre dospelých nie je vždy možné použiť aj pre deti. Prioritou seniorov zase môže byť veľký displej a jednoduché používanie a pre športovca zase môže zavážiť hlavne odolnosť a schopnosť merať aj pri pohybe.

Typy oxymetrov

Jestvuje viacero typov oxymetrov, no nie všetky sú určené na domáce použitie. V zdravotníckych zariadeniach sa objavujú väčšie oxymetre s vedeckou presnosťou. Ide o stolové oxymetre, ktoré sú určené na meranie okysličenia u rôznych pacientov – od detí až po seniorov. Známe sú aj fetálne pulzné oxymetre, ktorými sa overuje stav plodu a diagnostikuje hypoxia. V domácich podmienkach sa stretnete s nasledujúcimi typmi oxymetrov:

 • Prstový oxymeter – Prstový oxymeter je využívaný najčastejšie a je najdostupnejším typom oxymetrov. Je to malinké zariadenie, ktoré sa ako štipec umiestňuje na prst, z ktorého meria SpO2. Ide o jednorazové merania, ktoré si môžete urobiť kdekoľvek a kedykoľvek, vďaka malým rozmerom oxymetra. Výhodou je aj ich cenová dostupnosť a jednoduché používanie. Tieto oxymetre nie sú obvykle vedecky presné, ale na domáce použitie sú viac než dostačujúce.
 • Zápästný oxymeter – Zápästné oxymetre sú určené na meranie okysličenia zo zápästia a vďaka takémuto umiestneniu je možné nepretržité meranie. Sú teda výhodné pri zhoršenom zdravotnom stave, keď potrebujete sledovať stav okysličenia celý deň alebo celú noc a potrebujete dostať upozornenie, ak je okysličenie prinízke. Sú vhodné pri chronických ochoreniach, ale aj akútnych stavoch, kedy máte o blízkeho obavu.
 • Detský oxymeter – Detské oxymetre sú v podstate prstové oxymetre, no určené sú špecificky pre deti. Keďže deti majú menšie prsty, oxymetre sú tomu prispôsobené a vždy majú napísané aj vekové určenie. Často sú uspôsobené tak, že vedia zamerať hodnotu aj pri pohybe dieťaťa. A výhodou je taktiež ich dizajn – buď sú farebnejšie, alebo majú vzhľad zvieratka či iný detský motív.
 • Fitnes náramok alebo hodinky – V poslednej dobre sa s určitým typom oxymetrov stretávame aj v rámci fitnes náramkov a hodiniek. Tie sú vybavené mnohými funkciami, ku ktorým pribudlo aj meranie okysličenia krvi. Takéto meranie môže byť zaujímavé pri športe, no vôbec nemusí byť presné, preto ak máte skutočné zdravotné problémy, nespoliehajte sa len na tieto typy oxymetrov, ale zakúpte si radšej skutočnú zdravotnícku pomôcku.

Prstový oxymeter

Zaznamenávané hodnoty

Domáce oxymetre zaznamenávajú predovšetkým 2 hodnoty, a to saturáciu hemoglobínu kyslíkom (SpO2) a tepovú frekvenciu. SpO2 je kľúčový údaj, ktorý v percentách vyjadruje okysličenie krvi. Pri kúpe oxymetra si všímajte hlavne to, akú odchýlku udáva. Väčšinou ide o rozdiel v rozsahu +/- 2 %, čo je úplne v poriadku, no vyhnite sa prístrojom, u ktorých je odchýlka väčšia než +/- 3 %. Výrobcovia udávajú aj rozsah merania, ktorý býva od 70 do 100 %. Takýto rozsah je taktiež v poriadku, keďže hodnota saturácie by mala byť do 90 % a ak pod túto hranicu klesne, je potrebne ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Druhým údajom je tepová frekvencia, teda počet úderov srdca za minútu. Označuje sa rôzne, najčastejšie ako PRbpm, bpm alebo HR. V pokojovom stave býva táto hodnota od 50 – 100 bpm, čo závisí od rôznych faktorov, ako je vek, pohlavie a ako fyzicky aktívny je človek. Pri tomto údaji sa taktiež uvádza odchýlka, ktorá býva zvyčajne 2 %. Udáva sa aj rozsah, a to najčastejšie od 30 do 250 bpm.

Okrem týchto základných údajov môžu niektoré oxymetre udávať aj perfúzny index (PI). Táto hodnota poukazuje na podiel novej okysličenej krvi v mieste merania. Teda udáva, aké množstvo okysličenej krvi sa do miesta privádza každým úderom srdca. Rozsah PI je od 1 do 25 %, pričom nie je stanovená ideálna hodnota PI. Tento údaj nie je podstatný pre každého užívateľa, preto túto hodnotu bežné prstové oxymetre neukazujú. Ak vám na hodnote PI záleží, uistite sa, že si zakúpite špecializovaný oxymeter merajúci aj PI.

Presnosť

Presnosť oxymetra vám môže indikovať niekoľko údajov. V prvom rade ide už o spomínané odchýlky, ktoré by sa mali pohybovať v rozmedzí 1 – 3 %, nie viac. Presnosť si môžete overiť aj na základe certifikácie. Čo sa týka oxymetrov, ide predovšetkým o certifikát CE, ktorý vydáva autorizovaný orgán EÚ, ktorý tak označí výrobok za zhodný s normami a smernicami EÚ. Takýto výrobok teda spĺňa požadované kritériá a považuje sa za kvalitný a bezpečný.

Zdroj napájania

Domáce oxymetre je možné napájať prostredníctvom batérií, dobíjateľných batérií a zo siete. Najbežnejší spôsob napájania je prostredníctvom batérií (väčšinou 2x AAA batérie). V rámci napájania si všímajte údaj o tom, ako dlho vydrží prístroj s jednou sadou batérií (príp. na jedno nabitie). Udáva sa buď časovo, napr. približne 2 roky, alebo na počet meraní, napr. 600 meraní. Výrobcovia už neraz poskytujú AAA batérie v balení výrobku, a teda pri kúpe oxymetra budete mať prístroj hneď pripravený k používaniu. Dobrou pomôckou je indikátor stavu batérie, ktorý vás upozorní na vybíjajúce sa batérie a včas ich tak budete môcť vymeniť za nové.

Oxymeter recenzia

Displej

Displej oxymetra by mal byť prehľadný a intuitívny, najmä ak ho budú používať dôchodcovia, ktorí ocenia väčší displej s veľkými číselnými hodnotami. Oxymetre mávajú LCD alebo OLED displeje s vysokým rozlíšením a podsvietením. Často majú funkciu otáčania sa podľa polohy prsta, vďaka čomu sa vám budú namerané hodnoty ľahšie čítať. Samozrejmosťou by malo myť aj nastavenie jasu, ktoré je potrebné pri meniacich sa svetelných podmienkach. A vítaná je aj funkcia automatického vypnutia, vďaka ktorej sa oxymeter do niekoľkých sekúnd po použití automaticky vypne, čím šetrí batérie.

Ďalšie funkcie

 • Zvuková signalizácia – Táto funkcia vás upozorní na to, že boli namerané hraničné hodnoty SpO2 a je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Oxymetre so zvukovou signalizáciou sú obzvlášť vhodné pre seniorov alebo ľudí so zrakovým znevýhodnením, pre ktorých je čítanie hodnôt z displeja náročné.
 • Indikátory – Rovnako dôležité sú kontrolky poukazujúce na rôzne skutočnosti. Napr. indikátor stavu batérií vás upozorní na to, že sa vybíjajú a je potrebné ich vymeniť. Iné kontrolky zase upozornia na nesprávne meranie, ak došlo pri meraní k pohybu alebo inej prekážke správneho merania.
 • Odolnosť – Keďže ide o zdravotnícku pomôcku, je potrebné aby bol oxymeter vždy spoľahlivý. Preto sú niektoré modely vytvorené ako odolné proti vode a nárazom, aby ste sa na svoj oxymeter mohli spoľahnúť v akejkoľvek situácii.
 • Pamäť – Ak si chcete svoje namerané údaje ukladať a nechcete si ich prácne zaznamenávať do tabuliek a zošitov, siahnite po oxymetri s pamäťou. Vďaka úložisku si budete môcť svoje údaje previesť do počítača a mať tak prehľad o meraniach v priebehu určitého časového obdobia.
 • Prepojenie s aplikáciou – Niektoré oxymetre je možné spárovať s mobilnou aplikáciou v smartfóne prostredníctvom Bluetooth. V aplikácii budete mať prehľad o svojich meraniach, rôzne štatistiky a vyhodnotenia. Vďaka tomu nadobudnete obraz o svojom zdravotnom stave v priebehu určitého časového obdobia, čo je dobrá pomôcka napr. pre ľudí trpiacich chronickými respiračnými ochoreniami.

Cena

Oxymeter je možné zakúpiť predovšetkým v predajniach zdravotníckych pomôcok a lekárňach, napr. Dr.Max, Pilulka alebo Benu, no dnes sú už dostupné aj v predajniach elektroniky ako Alza, Nay, ale aj Heuréka. Mnohé jednoduché prstové oxymetre sú cenovo dostupné a kvalitný oxymeter zakúpite už od 20 eur. Pri lacnejších modeloch je vhodné overiť si, či je skutočne presný a spoľahlivý – pokojne sa poraďte v lekárni, prečítajte si recenzie alebo sa spoľahnite na certifikát.

Prstový oxymeter hodnoty

Pokiaľ hľadáte oxymeter na dlhodobé a pravidelné používanie, napr. na monitorovanie chronického ochorenia, zvážte zakúpenie drahšieho oxymetra od 50 eur viac, kde bývajú odchýlky merania menšie, vybavenosť funkciami väčšia a často majú aj možnosť pripojenia k aplikácii. Ak hľadáte pomôcku s vedeckou presnosťou, tá vás môže vyjsť aj na niekoľko stovák eur.

Čo sa týka výrobcov, najobľúbenejšie sú značky dlhoročných výrobcov zdravotníckych pomôcok s reputáciou spoľahlivosti a kvality, ako nemecká značka Beurer. Obľúbená je aj značka Medisana, ktorá sa dlhodobo venuje zdravotníckym pomôckam, Microlife či Omron, ktoré nájdete bežne v lekárňach, či Contec, ktorý je známy kvalitou svojich produktov.

Čo ešte môžete zvážiť

 • Pre koho je oxymeter určený – Väčšina prstových oxymetrov je vhodná len pre dospelých. Ak hľadáte oxymeter výhradne pre deti, existujú modely presne pre tento účel. Ich sondy majú menšie rozmery a neraz sú pestrofarebne pomaľované alebo majú dizajn nejakého zvieratka. Ak hľadáte oxymeter pre celú rodinu, jestvujú také, ktoré sú určené aj pre dospelých, aj pre deti, s prispôsobiteľnou sondou.
 • Puzdro v balení – Vďaka ochrannému puzdru bude váš oxymeter v bezpečí aj vtedy, ak si ho potrebujete vziať so sebou mimo domu. No puzdro ho ochráni aj pred prachom a znečistením. Niektoré puzdrá sú vyrobené tak, aby odolávali nárazom a pošpliechaniu vodou, čím poskytnú vášmu oxymetru väčšiu ochranu.
 • Recenzie užívateľov – Ak si nie ste istí, po ktorom oxymetri siahnuť, prečítajte si recenzie užívateľov. Mnohé sú nápomocné a môžu vám pomôcť vyvarovať sa výrobku, ktorý by vám nemusel celkom vyhovovať.
 • Možnosť používania aj pri nepriaznivých podmienkach – Väčšina oxymetrov potrebuje pri meraní pokoj, žiaden pohyb, čo však nie je vždy možné. Napríklad u detí je treba počítať s pohybom, u niektorých pacientov s trasením končatín a pod. Oxymetre majú taktiež obmedzenie čo sa týka teploty okolia, no športovcovi sa môže stať, že ho potrebuje použiť v extrémnych teplotách a vysokej nadmorskej výške. Preto si vždy prečítajte informáciu o tom, v akých podmienkach možno daný oxymeter používať.

Ako používať oxymeter

Výsledky merania môže ovplyvniť niekoľko skutočností ako:

 • tmavšia pokožka,
 • tetovanie na prstoch,
 • tmavý lak na nechtoch,
 • hrubé nechty,
 • modriny,
 • studené ruky,
 • vlhké, spotené ruky,
 • pohyb počas merania.

Kým niektoré faktory je možné ovplyvniť, iné sú jednoducho dané. Ak máte teda tmavšiu farbu pokožky, siahnite po oxymetri, ktorý už v popisu uvádza, že je vhodný aj pre pokožku s vyššou pigmentáciou. Pokiaľ si nie ste s výsledkami istí, svoj oxymeter si prineste k lekárovi a skontrolujte presnosť merania v porovnaní s profesionálnym prístrojom. Pred meraním si umyte ruky, ak sú studené, ohrejte si ich teplou vodou. Ruky si dobre osušte, aby neboli mokré. Ak máte tmavší lak, odstráňte ho z jedného prsta pre účel merania.

Ako používať oxymeter

K meraniu sa pohodlne usaďte, uvoľnite sa a snažte sa upokojiť. Je lepšie, ak si ruku opriete, aby bola na úrovni srdca, namiesto toho, aby vám len visela vo vzduchu. Po zajatí polohy si nasaďte na prst sondu a všimnite si, či dobre drží, či je nasadená správne (niektoré oxymetre na zlé nasadenie upozornia). Sonda na prste by nemala tlačiť a obmedzovať tak cirkuláciu krvi, ani byť príliš voľná, čím by sa dovnútra dostalo svetlo. Na sondu by počas merania nemalo dopadať priame a silné svetlo, napr. priamo pod lampou, na priamom slnečnom žiarení, keďže nadmerné svetlo by tiež mohlo skresliť výsledky merania.

Oxymeter spustite a počas merania sa už nehýbte a nerozprávajte. Po niekoľkých sekundách sa na displeji zobrazia namerané hodnoty, ktoré môžete odčítať, príp. si zaznamenať. Po meraní si môžete uvoľniť prst zo sondy a oxymete vypnúť, príp. počkať, kým sa automaticky vypne a uložiť ho na bezpečné miesto.

Starostlivosť a údržba

Oxymeter skladujte na bezpečnom mieste, kde nebude vystavený priamemu slnečnému žiareniu alebo vode. Mal by byť chránený pred nárazmi a poškodením. Je vhodné, ak má nárazuvzdorné a vodoodolné puzdro, ktoré ho ochráni. O samotný oxymeter sa netreba nejako obzvlášť starať – ak sa zašpiní, možno ho utrieť vlhkou handričkou, prípadne dezinfikovať alkoholom na vatovom tampóne. Na svojom oxymetri si vždy všímajte stav batérií a pokiaľ indikuje vybíjajúce sa batérie, ihneď ich vymeňte, aby bol oxymeter vždy pripravený na použitie, hlavne ak to budete urgentne potrebovať.

TOP oxymetre

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 27.05.2022
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Robotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosiaRobotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosia

Ešte stále váhate, či je robotická kosačka tou správnou voľbou pre vás? Poďme sa pozrieť, na akom princípe funguje, aké výhody prináša a čo obnáša starostlivosť o ňu.

Aký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj XiaomiAký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj Xiaomi

Kompresor je jedno z tých zariadení, ktoré by nemali doma chýbať, predovšetkým ak vlastníte auto či bicykel. V článku si predstavíme kľúčové parametre každého kompresora a to, na čo sa...

LED pásiky – ako vybrať, využitieLED pásiky – ako vybrať, využitie

LED svetielka sa jednoducho inštalujú, dajú sa rôzne naprogramovať, môžu meniť farby a vytvárať rôzne efekty. Vďaka ich cenovej dostupnosti a všestrannému využitiu sa dajú použiť...