Najlepšie parné hrnce – recenzie a test poradia, ako vybrať

Parný hrniec. Pre niekoho možno práve objavený kuchynský robot a pre niekoho iného bežná súčasť kuchynského vybavenia. Parný hrniec na knedle, mäso či zeleninu je naozaj praktickým pomocníkom, ktorý vám v kuchyni ušetrí množstvo času.

Parný hrniec s veľkým objemom

Predovšetkým je však príprava na pare ideálny spôsob pre zdravé a plnohodnotné stravovanie. Ako vybrať elektrický parný hrniec a prečo si ho vlastne zaobstarať? Ak to chcete vedieť, čítajte ďalej.  

Obľúbené produkty

Príprava na pare – rýchlo a zdravo

Prečo by ste si mali parný hrniec zaobstarať? Predovšetkým ide o otázku šetrenia časuzachovania vitamínov v potravinách a všeobecne prípravu stravy. Varenie v pare je energeticky veľmi šetrné. Veď už klasické parenie na dierkovanom paráku vám zabezpečí skvele naparenú zeleninu. Samozrejme, parný hrniec je o triedu vyššie.  Vďaka príprave v parnom hrnci uchováte takmer všetky vitamíny a zachováte všetky pôvodné kultúry danej potraviny.  

Jedlo je po príprave na pare svieže, čerstvé a hlavne cítite jeho pravú chuť. Príprava v elektrickom parnom hrnci tak prináša množstvo výhod, ktoré určite oceníte. Každý parný hrniec má svoje výhody, ktoré si aj ukážeme. Dajte príprave jedál na pare šancu a uvidíte, že nebudete ľutovať.

Najlepšie parné hrnce podľa recenzií

Porovnali sme desiatky modelov a vybrali sme pre vás tie najlepšie! Ak sa neviete rozhodnúť sami, potom vás nami vybrané modely určite nesklamú. Pozitívne recenzie sú zárukou toho, že s parným hrncom budete naozaj spokojní.

Parametre výberu parného hrnca

Výber nového spotrebiča by mal byť spojený s dôkladným zvážením potrieb celej rodiny. Dôležitým prvkom je samozrejme aj materiál, z ktorého je hrniec vyrobený. Kvalitné prevedenie = dlhá životnosť a bezproblémové používanie.

Do úvahy by sme samozrejme mali brať aj dizajn parného hrnca a jeho výrobcu resp. značku. Vždy je lepšie zvoliť známu značku (Eta, Tefal, Morphy Richards, Zelmer, Steba, Gallet, ...) než úplne neznámu, s ktorou ste sa doposiaľ nestretli.

Veľkosť / objem parného hrnca

Či chceme alebo nie, parný hrniec nám z miesta na kuchynskej linke čo to ukrojí. Nejde o nič tragické, no samozrejme opäť ide o vašu preferenciu. Veľkosť je určená aj kapacitou, ktorú dokáže parný hrniec poňať. Tu sa riadime predovšetkým frekvenciou používania a množstvom stravníkov. Menšie parné hrnce postačia pre jedného až dvoch stravníkov

Varné nádoby v parnom hrnci

Elektrické parné hrnce s 3-4 nádobami naopak umožnia prípravu aj viacerých pokrmov naraz. Výhodou je teda ich multifunkčnosť. Ich objem sa uvádza takisto aj v litroch, pre veľkú rodinu odporúčame siahnuť aspoň po 8 - 9 litroch. U niektorých modelov existuje možnosť dokúpenia nádob prípadne špeciálnych nástavcov na varenie ryže či vajíčok. 

Tvar a rozmery

Výber tvaru závisí od priestorových možností na kuchynskej linke, ale aj od osobného vkusu. Najčastejšie sa stretávame s oblým elipsovitým tvarom a štvorcovým vyhotovením.

Ceľková veľkosť prístroja je priamo úmerná rozmerom samotného zariadenia. Nezabúdajte však na to, že širší parný hrniec ponúka viac možností. Pokojne doň môžete vložiť rybu či celé kura a uvariť tak celý obed bez obmedzení.

Výkon a príkon parného hrnca

Pri elektrických spotrebičoch ide o klasickú veličinu, ktorá pri výbere zaváži. Samozrejme, s určitosťou tu platí aj priama úmera. Čím vyšší výkon, tým väčší príkon a tým viac sa to prejaví na účte za elektrinu. Nemusíte sa však báť. Na výber máte množstvo variácií. Preto je skutočne na vás, aký veľký výkon vám bude vyhovovať. Výkon sa pohybuje približne na úrovni 400 až 2 000 W.

Parný hrniec s troma poschodiami

Ak plánujete hrniec používať často, hľadajte zlatú strednú cestu a výkon niečo okolo 1 200 – 1400 Wattov. V tejto kategórii sa riadime jednoduchým pravidlom energetickej triedy od A až po A+++. Čím má prístroj menšiu energetickú triedu, tým viac energie berie zo zásuvky. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie parné hrnce

Funkcie a režimy

U množstva modelov dnes nájdete rôzne špecifické funkcie, ktoré si buď obľúbite alebo o ne ani nezakopnete. Okrem klasického naparovania máte možnosť využiť režimy či funkcie ako expresné parenie alebo rýchlonaparovanie. Táto funkcia zabezpečí vďaka silnej dávke horúcej pary extrémne rýchle naparenie.

Parný hrniec s funkciou časovač

Ďalej sú to špeciálne režimy na prípravu zeleniny, mäsa alebo rýb. Týmito funkciami však disponujú hlavne drahšie modely. 

Perfektnou funkciou je Keep Warm, ktorá udrží vaše jedlo teplé až niekoľko hodín. Vy si ho teda budete môcť vychutnať kedykoľvek naň budete mať chuť. Niektoré modely majú aj užitočnú funkciu Auto-stop, vďaka ktorej sa vaše jedlo neprevarí do nejedlej podoby (čo sa stáva najmä ak neodhadnete čas prípravy niektorých druhov zeleniny).

Časovač

Ak chcete mať pod kontrolou celý priebeh varenia, potom určite vyberajte model s časovačom resp. minútkou (dnes ním disponuje už takmer každý parný hrniec). Niektoré modely umožňujú nastaviť iba 60 min., iné aj viac než 75 minút. Okrem toho si prezistite, či má spotrebič funkciu odloženého štartu, vďaka ktorej si budete môcť varenie v pare lepšie naplánovať.

Displej

Na displeji si vieme skontrolovať nastavenie teploty a dĺžky prípravy jedla. Informuje nás však aj o ďalších aktivovaných funkciách. Displejom disponujú najmä drahšie modely, nie je to nevyhnutnosť.

Údržba a čistenie

Nemenej dôležitým faktorom výberu je spôsob umývania misiek. Ideálnou voľbou je parný hrniec, ktorý sa dá čistiť aj v umývačke riadu. Túto informáciu samozrejme nájdete v popise každého výrobku.

Menší parný hrniec pre 2 osoby

Ukazovateľ množstva vody

Jednoduchý pomocník, vďaka ktorému budete mať prehľad o tom, či je vo vašej nádobe na vodu dostatok tekutiny na dokončenie prípravy jedla.

Cena parného hrnca

Nemusíte sa báť, že ide o nedostupný tovar. Lacnejšie parné hrnce kúpite aj za 25-30€. Ak očakávate primeranú kvalitu za rozumný peniaz, dostaneme sa na hodnotu 40 – 80€ v závislosti od veľkosti parného hrnca. Ak túžite po modernom dizajne, LED displeji a množstve funkcií, dostávame sa na cifru okolo 250 – 300€. 

Odpovede na najčastejšie otázky

Dá sa v parnom hrnci jedlo aj znova zohriať?

Áno, je to možné, hoci niektorým to príde v porovnaní s mikrovlnnou rúrou menej praktické. Jedlo pred zohriatím totiž treba poprekladať do nádob a o pár minút preložiť na tanier. Nevýhodou môže byť aj náročnejšie čistenie nádobiek po každom zohriatí jedla.

Aké je správne uloženie jedál do misiek? Kam mám dať mäso a kam zeleninu?

Pravidlo je jednoduché - jedlo, ktoré sa pripravuje najdlhšie vkladáme do spodnej nádoby.

Môžem počas varenia prikladať aj ďalšie nádoby alebo musím počkať do ukončenia programu?

Samozrejme, že môžete. Rôzne potraviny si vyžadujú rôznu dĺžku prípravy, preto niektoré misky pokojne vložte do parného hrnca neskôr.

V parnom hrnci mám vodný kameň. Ako sa ho zbavím?

Najjednoduchším a najlacnejším riešením je ocot - do vodnej nádržky vlejte aspoň 2-3 šálky a doplňte vodou.Zariadenie spustite na 25 minút. Túto procedúru zopakujte po každom 10. použití resp. podľa potreby.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

31/08/2021 17:08
Gabika

Mám parný hrniec Tefal Vitacuisine Compact, ktorý je vhodný aj do umývačky riadu. Prvotná inštalácia a uvedenie do chodu bolo jednoduché a rovnako jednoduché je aj samotné používanie hrnca. Do hrnca stačí naukladať potraviny, zapnúť ho a potom sa už o nič nestarať. Medzitým môžem robiť úplne inú robotu, jedlo sa zatiaľ uvarí a potom už môžem ísť rovno jesť. Oceňujem rýchlu prípravu jedla a to, že sa medzi sebou nemiešajú chute. Mäso je veľmi chutné a šťavnaté a zelenina je tiež perfektná. Navyše si vďaka pare zachováva všetky svoje živiny a vitamíny. Pre našu domácnosť je to skvelý pomocník. Malé zemiaky v šupke, ktoré len prepolím, kuracie mäsko a ako príloha zelenina z mrazničky, všetko je hotové za 25 minút. Využitie hrnca je široké a výborne si počína, aj keď ohrievate veľa knedliečiek alebo keď varíte veľa vajec, napríklad na Veľkú noc alebo na nejakú väčšiu oslavu. Hrniec je pekne a solídne spracovaný, hoci výrobca vsadil na plastové materiály. Hrniec je skladný a perfektne udržiava teplotu. Vďaka tomu, že hrniec sa môže umývať v umývačke riadu, údržba je veľmi rýchla a nenáročná. No ľahko ho umyjete, aj keď nemáte umývačku. Odporúčam. Je to veľmi dobrý parný hrniec za slušné peniaze.

01/09/2021 08:52
Nina V.

Rovnako mám parný hrniec od značky Tefal, avšak model Tefal VC140131. Kupovala som ho z dôvodu, že sme chceli začať variť zdravšie. Manžel mal spočiatku obavy, že pokrmy z hrnca mu nebudú chutiť, no už po prvom použití sa tieto jeho obavy rozplynuli. Jedlo je naozaj chutné a navyše si zachováva všetky vitamíny, minerály a ďalšie živiny. Chuť jedla je prirodzená a bez akýchkoľvek nežiaducich pachutí. Hrniec bol za veľmi dobrú cenu a mne sa ho dokonca podarilo kúpiť v akcii. Príprava jedál je jednoduchá a ovládanie hrnca ľahké, zvládnu ho bez problémov aj dôchodcovia. Rozmýšľam, že rovnaký hrniec kúpim mojim rodičom, myslím, že sa mu potešia. Vďaka hrncu varíme zdravo, chutne a bez tuku. Takýto hrniec sa preto hodí aj pre tých, ktorí sú na diéte alebo majú nejaké žalúdočné zdravotné problémy. Veľkostne hrniec postačí pre dvojčlennú rodinu, prípadne pre trojčlennú, ak máte aj dieťa. Jednotlivé druhy zeleniny majú rôznu dobu prípravy a treba prísť na to, ako variť tak, aby ste boli s výsledkom čo najviac spokojní. Hrniec má kvalitné prevedenie, pekný vzhľad a je spoľahlivý. Odporúčam ho pre každú gazdinku, nemal by chýbať v žiadnej modernej kuchyni, pretože ušetrí čas. Ľahko sa udržiava čistý a po rozložení sa dá jednoducho uskladniť. Nechýba tu ani praktický časovač. Z hrnca som nadšená a som rada, že som si ho kúpila.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.Publikované dňa: 12.12.2017
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Štvorkolka na prácu i voľný čas – ako vybrať, využitie. Je potrebný vodičák?Štvorkolka na prácu i voľný čas – ako vybrať, využitie. Je potrebný vodičák?

Ak zvažujete kúpu štvorkolky, jej výber neberte na ľahkú váhu. Je niekoľko kritérií, na ktoré by ste sa mali pred kúpou pozrieť a zvážiť, čo je najlepšie pre vaše potreby.

Robotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosiaRobotické kosačky – výhody, nevýhody, do akého terénu sú vhodné, akú veľkú plochu pokosia

Ešte stále váhate, či je robotická kosačka tou správnou voľbou pre vás? Poďme sa pozrieť, na akom princípe funguje, aké výhody prináša a čo obnáša starostlivosť o ňu.

Aký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj XiaomiAký 50 či 100 l kompresor do auta, na chatu, domácnosti? Najlepšie sú Scheppach, Güde, Parkside, Einhell aj Xiaomi

Kompresor je jedno z tých zariadení, ktoré by nemali doma chýbať, predovšetkým ak vlastníte auto či bicykel. V článku si predstavíme kľúčové parametre každého kompresora a to, na čo sa...