Ako vybrať pásovú pílu na drevo, na kov či na sklo. Obľúbené sú Scheppach, Einhell, Güde i Parkside

Ak často pracujete s drevom a učarovala vám všestrannosť pásovej píly, rýchlo zistíte, že tento nástroj vám umožní viac, ako len bežné rezanie. Vytváranie kriviek, uhlov, rezanie guľatiny na vlastné rezivo – všetko to a omnoho viac uľahčí pásová píla.

Ako vybrať pásovú pílu?

Rozhodli ste sa, že tento pomocník nesmie chýbať vo vašej dielni? Pripravili sme pre vás prehľad toho, čo si pri kúpe pásovej píly všímať a čo neprehliadnuť.

Najlepšie pásové píly do vašej dielne


Čo je a na čo slúži pásová píla

Pásová píla sa používa na rezanie dreva a kovu. Dlhá čepeľ píly je tvorená z pílového pásu natiahnutého medzi 2 kolesami – jedno je umiestnené nad pracovnou doskou, druhé pod. Čepeľ píly sa pohybuje v nepretržitej slučke okolo kolies a prerezáva materiál. Takýmto spôsobom dochádza k hladkému rezu s minimom vibrácií. Píla umožňuje výmenu pílového pásu a dosadiť si môžete akýkoľvek pás podľa potreby – pásy s menšími zúbkami vytvoria jemnejší rez, pásy s väčšími sa prerežú aj cez hrubú guľatinu.

Podľa druhu čepele, ale aj výkonu stroja a ďalších kritérií si tak môžete vybrať pásovú pílu na rezanie dreva alebo kovu. Aj keď tieto materiály sa režú najčastejšie, píla sa dá využiť i na rezanie plastu, skla a ďalších materiálov. Pásové píly môžu byť menšie a dať sa umiestniť na pracovnú dosku, alebo sú väčšie, pozostávajúce zo stabilnej konštrukcie, ktorá tvorí pracovnú dosku.

Na čo konkrétne sa teda pásová píla využíva? Je výhodná vtedy, ak potrebujete urobiť zložitý rez s rôznymi zakriveniami, uhlami, tvarmi, krivkami a nepravidelnosťami. Používa sa vtedy, Ak potrebujete veľmi presné rezanie s hladkým výsledkom. Dá sa však použiť aj na rezanie veľmi hrubých kmeňov a driev. Zároveň je možné rezať drevo do hĺbky, s čím by väčšina iných píl mala problém.

Ako vybrať pásovú pílu

Pred výberom pásovej píly je dobré ujasniť si, ako často a na čo budete pílu využívať. Ak ju totiž vyberiete len párkrát do roka na menšie práce, určite nie je potrebné investovať do drahých profesionálnych nástrojov. V prípade, že chcete pílu využívať takmer na dennej báze, lacné hobby pílky vám nebudú stačiť. Taktiež je dobré vedieť, aký materiál chcete rezať, keďže je veľký rozdiel medzi rezaním dreva a kovov. Premyslite si aj to, kam chcete pílu umiestniť, koľko priestoru budete mať pri práci. A nezabudnite si prepočítať, koľko ste ochotní do píly investovať, aby ste si mohli stanoviť realistický rozpočet.

Druhy pásových píl

Aj keď pásové píly prerežú množstvo materiálov, z hľadiska druhov ich delíme na píly na drevo a píly na kovy.

Pásová píla na drevo

 • Pásové píly na drevo – Pásové píly sa zvyknú používať predovšetkým pri práci s drevom. To sa dá rezať horizontálne aj vertikálne, podľa druhu píly. Možné je rezať rôzne typy driev a podľa ich tvrdosti či rozmerov si môžete zvoliť primeraný pílový pás. Tieto druhy píl nepatria len profesionálom, ale používajú ich aj mnohí domáci kutili a hobby majstri. Do domácich podmienok sa totiž dajú zakúpiť aj menšie pásové píly, ktoré sú ľahko prenosné a skladné.
 • Kmeňové pásové píly – Podkategóriou pásových píl na drevo sú kmeňové píly. Tie majú horizontálny rez a sú určené na spracovanie guľatín a dreva s veľkým priemerom. Základom je teda veľká hrúbka rezu a schopnosť prerezať tvrdšie drevá.
 • Pásové píly na kov – Píly na kov vedia prerezať cez plechy aj rúry, mäkšie kovy ako hliník až po tvrdšie kovy ako železo až oceľ. Keďže ide o omnoho tvrdší materiál ako drevo, čepele pásových píl na kov sú na to uspôsobené. Zároveň bývajú vybavené chladením, keďže kov sa pri rezaní nahrieva a neraz iskrí. Aj v tomto prípade jestvujú rôzne typy pílových pásov, ktoré si viete meniť podľa toho, aký kov režete.

Vertikálny vs. horizontálny rez

Podľa umiestnenia čepele rozlišujeme píly s vertikálnym rezom a horizontálnym rezom. Pri vertikálnom reze je jedno hnacie koleso umiestnené nad pracovnou doskou, druhé pod a pílový pás sa okolo nich pohybuje vo vertikálnej polohe. Materiál, ktorý sa reže, sa pohybuje smerom k čepeli. Takýto rez sa používa ako na bežné rezanie, tak aj na pilovanie či leštenie.

Pri pílach s horizontálnym rezom je pílový kotúč umiestnený v horizontálnej polohe tak, že hnacie kolieska sú umiestnené pozdĺžne v ráme píly. Materiál, ktorý sa reže, býva umiestnený pevne, vo zveráku a prerezáva sa pohybom kotúča smerom k materiálu. Tento rez sa používa predovšetkým na rezanie tvrdých materiálov ako kovové rúrky a oceľ a rezanie pod uhlom.

Samostojace vs. ručné pásové píly

Z hľadiska druhov pásových píl rozlišujeme samostojace píly, ktoré majú robustnú konštrukciu, a ručné píly, ktoré sú prenosné.

 • Samostojace (alebo podlahové) píly sú dostatočne veľké na to, aby stáli priamo na podlahe. Poskytujú naraz aj pracovnú dosku a teda priestor, na ktorom môžete materiál opracovávať. Tieto píly bývajú výkonnejšie, určené pre profesionálov alebo tých domácich majstrov, ktorí majú od pásovej píly väčšie očakávania. Ich hlavnou výhodou je stabilná konštrukcia a väčší výkon, nevýhodou zase hmotnosť, rozmery a vyššia cena.
 • Ručné (alebo prenosné) píly bývajú menšie, do ruky. Ak chcete dosiahnuť stabilitu píly, je potrebné ju prichytiť k stolu alebo pracovnej doske – väčšina má na to pripravené otvory na skrutky. Tieto píly majú menšiu čepeľ aj výkon. Sú vhodné skôr pre hobby majstrov, keďže sú lacnejšie a veľmi ľahko skladné.

Spôsob napájania

Podľa spôsobu napájania delíme pásové píly na akumulátorové a elektrické, resp. napájané prostredníctvom kábla. Akumulátorové pásové píly sú predovšetkým menšie pásové píly, ktoré sú prenosné a majú spravidla menší výkon. Sú vhodné tam, kde nenájdete zdroj energie. Alebo len na menšie projekty, pri ktorých pílu nepotrebujete používať dlhé hodiny. Elektrické pásové píly sú napájané káblom do siete a patrí k ním väčšina pásových píl. Majú väčší výkon a ich používanie nie je obmedzené batériou. Pre úplnosť je dobré zmieniť aj najvýkonnejšie benzínové pásové píly, avšak v tomto prípade sa už bavíme o kmeňových pílach. Benzínové píly majú motor náročnejší na údržbu, bývajú hlučnejšie a náročnejšie aj pre životné prostredie.

Pozrite si viac produktov z kategórie píly pásové

Príkon aspoň 700 W

Jedným z parametrov, ktorý by vás mal určite zaujímať, je príkon. Ak je primalý, píla nemusí stačiť na prácu, ktorú potrebujete. Ak je príliš veľký, píla je hlučnejšia a energeticky náročnejšia. V podstate platí, že čím častejšie pílu používate a čím náročnejšie (tvrdšie, hrubšie) materiály pílite, tým viac sa oplatí investovať do píly s vyšším výkonom. Tie najlacnejšie pásové píly začínajú už pri príkone 250 W, čo je v poriadku pri občasnom pílení dreva. Ak však budete pílu využívať pravidelne, mala by ponúkať aspoň 700 – 800 W príkon. A ak ste náročnejší a hľadáte profi prístroj, určite nesiahnite po menej než 1 000 W.

Rýchlosť rezu sa dá regulovať

Každý materiál si vyžaduje inú rýchlosť rezu. Mäkšie materiály ako drevo, preglejka či plast potrebujú vyššiu rýchlosť než tvrdšie materiály (kovy). Možnosť nastavenia rýchlosti je dôležitá, pretože ak pôjde píla príliš pomaly, môže sa pás zasekávať a vytvoriť nepekný rez. Ak zase pôjde rýchlejšie, než potrebujete, rezaný materiál sa veľmi zahreje. Rýchlosť rezu sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 300 – 1 100 m/hod. a overte si aj to, koľko rýchlostných stupňov píla ponúka (väčšinou ide o 2 rýchlosti).

Hrúbka rezu

Tento parameter ukazuje, aký široký a vysoký materiál dokáže píla spracovať. Ide o rozmedzie zväčša 8 – 25 cm x 15 – 35 cm, čo je úplne postačujúce pri bežnom pílení dreva či rúrok. Ak však vopred viete, že chcete píliť hrubšie kusy, dobre si skontrolujte hrúbku rezu, aby sa vám nestalo, že pílu nebudete môcť použiť.

Pásová píla – hrúbka rezu

Hmotnosť a rozmery

Hmotnosť a rozmery píly môžu byť pri kúpe dôležitým kritériom. Menšie ručné pásové píly sú síce ľahšie a zaberú menej miesta, no pri práci nie sú také stabilné. Na druhej strane sú ľahko prenosné a dajú sa dobre skladovať. Väčšie podlahové píly majú robustnú konštrukciu, ktorá ponúka výbornú stabilitu pri práci. Sú však veľmi ťažké, mnohé majú aj cez 70 kg, a nedajú sa len tak niekam upratať. Preto je vhodné, aby mali transportné kolieska a mohli ste ich dopraviť na miesto podľa potreby.

Pílový pás

Pílový pás je dôležitou súčasťou každej pásovej píly. Často býva 1 – 2 ks pásov priložené v balení. Je dôležité vedieť, že každý pílový pás má určité vlastnosti, podľa ktorých viete, na akú prácu je určený. Tieto vlastnosti sa skladajú z množstva zúbkov a rozmerov pásu. Pri rezaní rôznych materiálov je dôležité, ako husto sú zúbky rozmiestnené aj to, ako sú tvarované. Menšie zúbky sa používajú na rezanie kovov, väčšie na drevo a pod. Pri výbere pásovej píly je potrebné všímať si, aké pílové pásy potrebuje, či je možné založiť pílový pás, ktorý budete používať. Zároveň si všímajte, ako ľahko sa pílový pás vymieňa a nastavuje. Správne napnutie pílového pása zaručí presný a precízny rez, no ak je s napnutím pása problém, píla nebude fungovať správne.

Príslušenstvo

V príslušenstve pásovej píly sa môžu nachádzať rôzne doplnky, ktoré vám pri používaní uľahčia život. Najčastejšie sa stretnete s týmto vybavením:

 • posuvné pravítko a uholník,
 • kružidlo,
 • manometer na nastavenie pásu,
 • LED osvetlenie,
 • odsávač prachu (pri pílach na drevo),
 • box na prach,
 • ochladzovač (pri pílach na kov),
 • stacionárny podstavec,
 • podstavec s transportnými kolieskami,
 • držadlá,
 • ochrana proti opätovnému spusteniu (AntiRestart).

Cena je vyššia, kvalitu ponúka Makita, Bosch či Scheppach

Ručné pásové píly a menšie hobby modely začínajú už v rozmedzí 100 – 300 eur. Ide skôr o píly na domáce použitie, ktoré využijete raz za čas. Neohúria žiadnymi profi funkciami, no svoju prácu urobia. Ak hľadáte poloprofesionálne pásové píly, určite investujte aspoň 600 – 700 eur. V tejto kategórii sa už nachádzajú podlahové pásové píly s robustnou konštrukciou, ktoré môžete využívať pravidelne. Pokiaľ hľadáte naozaj profesionálne prístroje, ktoré využijete v dielni, tie vás môžu vyjsť na 1 000 až niekoľko desiatok tisíc eur. Rozdiel cien je aj medzi pílami na drevo a na kov. Keďže tie na kov si nevyžadujú taký veľký výkon, bývajú o čosi lacnejšie.

Medzi najobľúbenejšie značky patria Parskside, Makita, Scheppach, Güde, Einhell, Bosch či Holzmann. Neznamená to, že vždy musíte siahať len po overenej značke, no známi výrobcovia často ponúknu dlhšiu záručnú dobu a takisto sa stretnete s viac recenziami od zákazníkov.

Top pásové píly

Či už hľadáte pásovú pílu na rezanie dreva, kovu alebo iných materiálov ako plast a sklo, z nasledujúcich odporúčaných modelov si určite vyberiete.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.Publikované dňa: 19.10.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.