Najlepšie plynové grily podla testu. Poradíme, ako vybrať

Leto, slnko, teplo, rodina, kamaráti a dobrá grilovačka. Chutné jedlo a pohoda s rodinou či kamarátmi. Jednoducho, dokonalá idylka letného večera. Všetko toto k letu neodmysliteľne patrí. Aby však malo všetko správny priebeh a pravú atmosféru, musíme pre grilmajstra zabezpečiť aj kvalitný gril.

Grilovanie na plynovom grile

Ako vybrať spoľahlivý gril? Veď na výber máme hneď niekoľko druhov grilov, ktorých zásadný rozdiel je hlavne v používanom palive. Je plynový gril správna voľba? Aké sú jeho výhody oproti elektrickému grilu? To všetko si povieme v nasledujúcom článku a poskytneme vám aj recenzie najlepších plynových grilov podľa testov.

Nejde iba o samotný plynový gril, podstatné je totiž vedieť, z čoho môžeme vlastne vyberať. Predstavíme si teda možnosti, ktoré nám grilovacia sezóna ponúka a povieme si, prečo je plynový gril naozaj najlepšou možnosťou.

Obľúbené produkty


Elektrický gril – Oplatí sa?

V prípade, že nemáte za potreby riešiť otvorený oheň alebo propán-butánové fľaše, elektrický gril bude vašim favoritom. Hoci sa musíte zmieriť s tým, že bez elektrickej energie neopečiete vôbec nič. Elektrický gril je často využívaný aj ako interiérový gril, s ktorým sa ľahko manipuluje a rovnako ľahko sa ovláda. Grilovať teda môžete v karavane, byte či na balkóne paneláku. Takýto gril je zväčša vybavený reguláciou teploty, nepriľnavým povrchom a miskou na odkvapkávanie tuku.

Prípadne si môžete zaobstarať kontaktný gril, ktorého výhodou je, že dokáže ugrilovať aj hrubšie pláty mäsa, vďaka dvom grilovacím plochám, ktoré pokrm pečú z oboch strán. Rovnako však platí to, čo pri klasickom elektrickom grile. Obmedzením je práve potreba zdroja elektrickej energie. Záhradná grilovačka má teda svoje obmedzenia. Nie však iba technické, ale úprimne aj chuťové. Niekoho môže odradiť aj vyššia cena a slabšia atmosféra.

Gril na drevené uhlie či brikety

Klasika, ktorú pozná zrejme každý z nás. Veď gril, drevo, uhlie či brikety k sebe patria ako more a slnko. Zároveň ide o cenovo najprístupnejšiu alternatívu. Takýto gril je v skutku nositeľom atmosféry. Vôňa spáleného uhlia, dymu, tlejúcich brikiet a chutný závan grilovaných dobrôt.

Gril na drevené brikety

Dnes už aj takáto klasika má svoje funkcie a už dávno nejde iba o kotol s dreveným uhlím. Otočné rošty, uzatvárateľné poklopy s vetraním, prípravné pulty či veľkokapacitné grily nie sú vôbec výnimkou, hoci si za takýto vyšší štandard trocha priplatíte.

Ak chcete kvalitne grilovať, všímajte si, či je rošt výškovo nastaviteľný, či obsahuje popolník, vzduchové otvory a takisto aj materiál, z akého je vyrobený. Najčastejšie to je liatina, ktorá je o poznanie ťažšia, no trvácnejšia. Vybrať si môžete aj fosílne palivo, ktoré preferujete vy. Drevené uhlie, brikety treba pred každou grilovačkou dokupovať a netreba na nich šetriť. Lacné napodobeniny nemajú takú výhrevnosť a ani trvácnosť.

Plynový gril – Grilmajster sa poteší

Veru, plynový gril patrí k profesionálnemu vybaveniu každého grilmajstra. Výhodou plynového grilu je samozrejme jeho kvalita, využitie a rýchla príprava chutných pokrmov. Hoci možno plynový gril neponúka pohľad na praskajúce drevo, poskytne vám toho omnoho viac. Napríklad výhodou je, že sa nemusíte trápiť s drevom, briketami či dreveným uhlím a postačí vám propán – butánová nádoba s plynom.

Dizajnový plynový gril

Plynový gril je možno drahšia investícia, časom sa vám však náklady vrátia. Už len z dôvodu, že plynové palivo je lacnejšie, ako drevo či brikety. Jednoduché zapínanie a ovládanie pomocou tlačidiel je skutočne nenáročné. Všetko má samozrejme svoje výhody aj nevýhody a na to sa teraz pozrieme. 

Najlepšie plynové grily

Typ horáku

Ako si vybrať správny plynový gril? Čo je dôležité pri výbere plynového grilu? Prvou a podstatnou vecou, ktorú si musíte všímať predtým, ako kúpite plynový gril sú jeho parametre. Horáky sú jedným z najpodstatnejších parametrov. Na trhu sa vyskytujú aj tzv. lávové grily, ktorých podstatou bolo využitie rozžeravených lávových kameňov. Takéto grily však majú svoje nevýhody. Tuk steká priamo po lávových kameňoch a vytvára tak nepríjemný zápach. Chod je menej ekonomický, pretože plynové horáky zahrievajú kamene a tie následne odovzdávajú teplo. Kamene je potrebné častejšie meniť.

Dnes sú trendom klasické kovové (nerezové) profily, ktoré rovnomerne rozvádzajú teplo a zabezpečujú tak rovnomerné grilovanie pokrmov. Takéto kovové profily sa môžu vyskytovať aj pod názvom flavorizéry. Kvalitne vybavené plynové grily dokonca disponujú aj bočnými horákmi.

Grilovací rošt plynového grilu

Podstatné sú aj grilovacie rošty, ktoré sú umiestnené tak, že odkvapkávajúci tuk sa nedostane k horákom a nebude tak prihárať. Tuk odkvapkáva až na dno grilu, kde sa nachádzajú zberné nádoby, ktoré je potrebné priebežne čistiť.

Veľkosť grilu

Tento parameter závisí na vás. Aký veľký gril potrebujete, ako často grilujete a aké množstvo jedla, to musíte vedieť iba vy. Pri menších griloch sú výhodami skladnosť a kompaktnosť. Poskladať ich dokáže aj menej zručný kutil. Takisto treba myslieť na to, že menší gril je zvyčajne lacnejší. Stredný či väčší plynový gril vás bude stáť viac peňazí, no poskytne aj viac výhod. Viac horákov (hlavné, bočné), viac priestoru a viac funkcií. Predovšetkým ale dokáže ugrilovať väčšie množstvo jedla.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné grily

Funkcie a príslušenstvo

Začneme tým najhlavnejším. Rozhodne by nemali chýbať už spomínané horáky a ich regulácia teploty. Okrem hlavných a bočných horákov a ich regulácie, poteší v niektorom prípade aj bočný varič, ktorý sa nachádza po stranách grilu a slúži napríklad pre zohrievanie omáčok či polievok. Ďalej tu nájdete nádobu na odkvapkávanie tuku. Táto funkcia sa nazýva aj Flame Tamer, kedy je nad horákmi umiestnený kovový profil, ktorý pri grilovaní odvádza tuk do nádobky.

Aby ste neustále nemuseli odbiehať pre potrebný inventár, skvelým asistentom sú odkladacie priestory či dokonca pracovná doska, ktorá slúži na dokončovacie práce alebo krájanie mäsa či zeleniny.  Pri príprave jedla by nemal chýbať teplomer (termosonda), ktorý už moderné plynové grily majú zabudované na poklope grilu. V neposlednom rade by mala byť na kvalitný gril záruka. Minimálne na horáky. Každý výrobca uvádza záruku odlišne. Niektorí na horáky a iné súčiastky a iní zasa na kompletný gril.

Výkon grilu

Výkon pri plynových griloch je priamo úmerný veľkosti, váhe a cene grilu. Veľkosť grilovacej plochy je ovplyvnená veľkosťou samotného grilu. V zásade platí, že výkon do 5 kW je určený pre menšie rodinné grilovačky. Do 10 kW už môžete grilovať pre viac osôb, no a nad túto hodnotu ide o veľkokapacitné grily.

Materiál

Takéto grily sú väčšinou vyrábané  kombináciou kovu, smaltu a zliatiny, prípadne nerezu. Materiál je dôležitý hlavne v prípade, že gril môže byť vystavený aj vplyvom počasia, prípadne je používaný častejšie. Od druhu materiálu sa odvodzuje aj jeho nosnosť a hmotnosť. Plynové grily môžu vážiť od 20 až do 80kg.

Špecifický RBS gril

RBS gril bol vytvorený ako podskupina plynových grilov. Podobne ako lávové grily, aj RBS gril má svoje neodmysliteľné výhody. Radiant burner system – RBS gril je vybavený keramickými horákmi, ktoré sú umiestnené po bokoch grilu. Výhoda je hlavne v rovnomernom rozložení tepla a rýchlej príprave. V prípade RBS systému ide o akýsi „upgrade“ klasického plynového grilu.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

29/01/2018 12:00
Andrej Kmeťovský

Osobne môžem povedať, že som sa dlho rozhodoval, do akého grilu pôjdem. Chcel som už taký, ktorý by som nemusel len tak po čase meniť a hlavne som zháňal taký multifunkčnejší. Tak som sa rozhodol pre Big green egg medium. Bola to síce drahšia položka, no do dnes tento nákup nejak neľutujem.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.Publikované dňa: 14.08.2017
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

4 výhody elektronickej detskej opatrovateľky, ktoré vás presvedčia o jej kúpe4 výhody elektronickej detskej opatrovateľky, ktoré vás presvedčia o jej kúpe

Pri novorodencoch je kontrola a prevencia nadovšetko. Dieťa môžete kontrolovať, aj keď pri ňom fyzicky nie ste, a to len vďaka praktickej elektronickej opatrovateľke.

Izbový WiFi alebo manuálny termostat na podlahové kúrenie, radiátor či kotol? Poradíme, ako vybraťIzbový WiFi alebo manuálny termostat na podlahové kúrenie, radiátor či kotol? Poradíme, ako vybrať

Termostat je priamou spojkou medzi vami a kotlom či iným vykurovacím telesom. Kedy sa oplatí pouvažovať nad novým termostatom a ako ho vybrať?

Najlepšia galvanická žehlička na tvár má viac funkcií. Akú si vybrať a ako ju používať?Najlepšia galvanická žehlička na tvár má viac funkcií. Akú si vybrať a ako ju používať?

S príznakmi starnutia sa dá popasovať pomocou galvanickej žehličky. Zaujíma vás, ako to funguje a čo môžete očakávať?