Najlepšie plynové grily podľa testu. Poradíme, ako vybrať

Leto, slnko, teplo, rodina, kamaráti a dobrá grilovačka. Chutné jedlo a pohoda s rodinou či kamarátmi. Jednoducho, dokonalá idylka letného večera. Všetko toto k letu neodmysliteľne patrí. Aby však malo všetko správny priebeh a pravú atmosféru, musíme pre grilmajstra zabezpečiť aj kvalitný gril.

Grilovanie na plynovom grile

Ako vybrať spoľahlivý gril? Veď na výber máme hneď niekoľko druhov grilov, ktorých zásadný rozdiel je hlavne v používanom palive. Je plynový gril správna voľba? Aké sú jeho výhody oproti elektrickému grilu? To všetko si povieme v nasledujúcom článku a poskytneme vám aj recenzie najlepších plynových grilov podľa testov.

Nejde iba o samotný plynový gril, podstatné je totiž vedieť, z čoho môžeme vlastne vyberať. Predstavíme si teda možnosti, ktoré nám grilovacia sezóna ponúka a povieme si, prečo je plynový gril naozaj najlepšou možnosťou.

Obľúbené plynové grily


Typy grilov – elektrický, na drevené uhlie a brikety, plynový

Do záhrady je vhodnou voľbou nielen plynový, ale aj gril na drevené uhlie a brikety. Na terase či v kuchyni si zas miesto nájde elektrický gril. Aké sú ich výhody?

Elektrický gril – oplatí sa?

V prípade, že nemáte za potreby riešiť otvorený oheň alebo propán-butánové fľaše, elektrický gril bude vašim favoritom. Hoci sa musíte zmieriť s tým, že bez elektrickej energie neopečiete vôbec nič. Elektrický gril je často využívaný aj ako interiérový gril, s ktorým sa ľahko manipuluje a rovnako ľahko sa ovláda. Grilovať teda môžete v karavane, byte či na balkóne paneláku. Takýto gril je zväčša vybavený reguláciou teploty, nepriľnavým povrchom a miskou na odkvapkávanie tuku.

Prípadne si môžete zaobstarať kontaktný gril, ktorého výhodou je, že dokáže ugrilovať aj hrubšie pláty mäsa, vďaka dvom grilovacím plochám, ktoré pokrm pečú z oboch strán. Rovnako však platí to, čo pri klasickom elektrickom grile. Obmedzením je práve potreba zdroja elektrickej energie. Záhradná grilovačka má teda svoje obmedzenia. Nie však iba technické, ale úprimne aj chuťové. Niekoho môže odradiť aj vyššia cena a slabšia atmosféra.

Gril na drevené uhlie či brikety

Klasika, ktorú pozná zrejme každý z nás. Veď gril, drevo, uhlie či brikety k sebe patria ako more a slnko. Zároveň ide o cenovo najprístupnejšiu alternatívu. Takýto gril je v skutku nositeľom atmosféry. Vôňa spáleného uhlia, dymu, tlejúcich brikiet a chutný závan grilovaných dobrôt.

Dnes už aj takáto klasika má svoje funkcie a už dávno nejde iba o kotol s dreveným uhlím. Otočné rošty, uzatvárateľné poklopy s vetraním, prípravné pulty či veľkokapacitné grily nie sú vôbec výnimkou, hoci si za takýto vyšší štandard trocha priplatíte.

Ak chcete kvalitne grilovať, všímajte si, či je rošt výškovo nastaviteľný, či obsahuje popolník, vzduchové otvory a takisto aj materiál, z akého je vyrobený. Najčastejšie to je liatina, ktorá je o poznanie ťažšia, no trvácnejšia. Vybrať si môžete aj fosílne palivo, ktoré preferujete vy. Drevené uhlie, brikety treba pred každou grilovačkou dokupovať a netreba na nich šetriť. Lacné napodobeniny nemajú takú výhrevnosť a ani trvácnosť.

Gril na drevené brikety

Plynový gril – grilmajster sa poteší

Veru, plynový gril patrí k profesionálnemu vybaveniu každého grilmajstra. Výhodou plynového grilu je samozrejme jeho kvalita, využitie a rýchla príprava chutných pokrmov. Hoci možno plynový gril neponúka pohľad na praskajúce drevo, poskytne vám toho omnoho viac. Napríklad výhodou je, že sa nemusíte trápiť s drevom, briketami či dreveným uhlím a postačí vám propán – butánová nádoba s plynom.

Plynový gril je možno drahšia investícia, časom sa vám však náklady vrátia. Už len z dôvodu, že plynové palivo je lacnejšie, ako drevo či brikety. Jednoduché zapínanie a ovládanie pomocou tlačidiel je skutočne nenáročné. Všetko má samozrejme svoje výhody aj nevýhody a na to sa teraz pozrieme.

Dizajnový plynový gril

Najlepšie plynové grily

RBS gril, lávový gril alebo kompaktný plynový gril

Pri plynových griloch máte na výber z viacerých druhov grilovacích systémov. Každá z týchto technológií má svoje prednosti.

 • RBS grily (Radiant burner system) = ide o plynové grily s postrannými keramickými horákmi (vzadu a vpredu). Odkvapkávajúci tuk nekvapká priamo na horáky, preto gril netreba zložito čistiť. Nedá sa však nastaviť odlišná teplota v pravej a ľavej časti grilu.
 • Plynové grily s infračervenými horákmi = ohrev pokrmov je rovnomerný, spotreba energie nízka. Mäsové pokrmy sú šťavnaté a nedochádza k ich pripáleniu.
 • Plynové grily s lávovými kameňmi = pod roštom sa nachádzajú lávové kamene, tie sa nahrejú a sálajú teplo. Gril sa rozohrieva pomaly, avšak teplo je distibuované rovnomerne. Lávové kamene vydržia jednu sezónu, potom ich treba vymeniť. Postupne totiž nasávajú tuk a ten sa každým novým zapalením spaľuje, čo vytvára zápach.
 • Flavorizer s oceľovými horákmi = horáky sú kryté oceľovým plechom sa žliabkami do tvaru písmena V. Odkvapkávajúci tuk zachytávajú a ten sa vyparuje späť do mäsa.

Počet horákov

Pri lacnejších plynových griloch sa zvyčajne stretnete s 2 horákmi, štandardom sú modely s 3 až 5 horákmi. Viac horákov umožní efektívnejšie pripravovať jedlo a poskytne možnosť prípravy viacerých pokrmov naraz.

Grilovací rošt plynového grilu

Veľkosť grilovacej plochy

Veľkosť grilovacej plochy súvisí so samotnou veľkosťou grilu. Aký veľký gril potrebujete, ako často grilujete a aké množstvo jedla, to musíte vedieť iba vy. Pri menších griloch (zvyčajne ide o malé /stolové/ prenosné grily na plynovú kartušu) sú výhodami skladnosť a kompaktnosť. Stredný či väčší plynový gril vás bude stáť viac peňazí, no poskytne viac horákov (hlavné, bočné), viac priestoru a viac funkcií. Predovšetkým dokáže ugrilovať väčšie množstvo jedla.

Veľkosť grilovaje plochy uvádzajú výrobcovia v centimetroch štvorcových. Pre štvorčlennú rodinu je potrebná plocha aspoň 2 500 cm2. Pokiaľ chcete grilovať pre väčšie množstvo ľudí, dobre vám poslúži gril s plochou okolo 4 000 až 7 000 cm2.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie záhradné grily

Výkon grilu

Výkon pri plynových griloch je priamo úmerný veľkosti, váhe a cene grilu. Veľkosť grilovacej plochy je ovplyvnená veľkosťou samotného grilu. V zásade platí, že výkon do 5 kW je určený pre menšie rodinné grilovačky. Do 10 kW už môžete grilovať pre viac osôb, no a nad túto hodnotu ide o veľkokapacitné grily.

Materiál grilu a grilovacej plochy

Takéto grily sú väčšinou vyrábané kombináciou kovu, smaltu a zliatiny, prípadne nerezu. Materiál je dôležitý hlavne v prípade, že gril môže byť vystavený aj vplyvom počasia, prípadne je používaný častejšie. Od druhu materiálu sa odvodzuje aj jeho nosnosť a hmotnosť. Plynové grily môžu vážiť od 20 až do 80 kg. Tie ťažšie bývajú väčšinou stabilnejšie, čo je bezpečnejšie.

Materiál sa netýka len tela grilu, ale aj grilovacej plochy a horákov (tie sú najčastejšie vyrobené z liatiny). Keďže rošt by mal byť odolný, mal by taký byť aj materiál, z ktorého je vyrobený. Napr. liatina a nehrdzavejúca oceľ, plusom je smaltovaná alebo porcelánová úprava, vďaka ktorej sa dá rošt umývať v umývačke riadu. Liatina môže časom začať zhrdzavieť, preto si platňa z liatiny vyžaduje dôkladnejšie čistenie ako nehrdzavejúca oceľ. Avšak tá nemá takú dobrú schopnosť udržiavať teplo. Rošty z nehrdzavejúcej ocele znesú aj drsnejšie zaobchádzanie, čistiť ich môžete aj pomocou kefy.

Ovládanie a regulácia teploty

Plynové grily sa ovládajú za pomoci otočných gombíkov na prednej strane. Dá sa nimi regulovať intenzita horákov, a teda teplota. V poklope však musí byť zabudovaný teplomer, aby ste mohli kontrolovať, aká teplota je práve nastavená.

Plynový gril na terase

Funkcie a príslušenstvo

Grilovanie vám môžu spríjemniť rôzne vychytávky od piezo zapaľovania cez aróma systém až po odkladacie plochy.

 • Elektrické zapaľovanie – piezo zapaľovanie umožňuje pomocou stlačenia jedného tlačidla zapáliť ľubovoľný horák. Podobne ako pri plynových sporákoch dochádza k "hodeniu" iskry, ktorá plyn zapáli.
 • Odkvapkávacia miska – slúži na zber tuku a šťavy, ktoré kvapkajú z grilovaných pokrmov. Po grilovaní ju treba vždy vyprázdniť a vyčistiť. Keďže tuk nekvapká na horáky, netvorí sa zbytočný dym a zápach. Horáky môžu byť kryté (Flame Tamer systém) alebo umiestnené po stranách (RBS).
 • Bočný horák – je vhodný napr. na ohrievanie omáčok či polievok.
 • Odkladacie plochy – nachádzajú sa buď po stranách grilu, alebo na jeho čele (v samotnej konštrukcii). Takéto plochy vám poslúžia na odkladanie náradia, uloženie pripraveného jedla, prípadne aj surovín na prípravu pokrmov. Na niektorých modeloch bývajú háčiky na zavesenie náradia či košík na uloženie dochucovadiel a korenín.
 • Integrovaný teplomer – teplomer (termosonda) môže byť vstavaný vo veku grilu. Umožňuje sledovať aktuálnu teplotu v grile. Napriek tomu, že je potrebný pri regulácii teploty, nie je samozrejmosťou každého grilu.
 • Transportné kolieska – uľahčujú presúvania grilu z miesta na miesto.
 • Prípojka na plynovú bombu – pri väčšine modelov je súčasťou balenia, avšak nie je to pravidlom. Slúži na zapojenie plynovej bomby.
 • Aróma systém – môžete doň nasypať bylinky, prípadne naliať víno a jedlo si prevoňať.

Aká je cena plynového grilu?

Za lacné plynové grily môžeme označiť tie do 200 eur. Ide zväčša o prenosné modely na plynové kartuše, ktoré poskytujú pomerne malú grilovaciu plochu. V danej cenovej kategórii sa nachádzajú aj klasické plynové grily do záhrady. Sú menšie a s menším počtom horákov.

Najpredávanejšie sú plynové grily v cenovej kategórii 200 až 500 eur. Sú robustné a stabilné, s veľkou grilovacou plochou (napr. pre 4-člennú rodinu) a vyrobené z kvalitných materiálov. Nad touto sumou sa nachádza grily, ktoré potešia svojím prevedením i výkonom. Z dielne zástupcov renomovaných značiek získate plynový gril, ktorý vo vašej záhrade vydrží roky.

Plynový gril Weber, Campingaz, Char-Broil alebo Hecht?

Bohaté skúsenosti s výrobou plynových grilov má viacero výrobcov. Americká značka Weber je považovaná za výrobcu špičkových grilov, jej produkty sa u nás tešia veľkej obľube. Nezaostáva ani francúzska spoločnosť Campingaz, ktorá zaujme dobrým pomerom cena/výkon. Česká značka G21 (rad BBQ) sa radí k najpredávanejším v kategórii plynových grilov na našom trhu. Samozrejmosťou je kvalita, poteší veľkosť. Vyhľadávané sú taktiež grily z drahšej cenovej kategórie Char-Broil, lacnejšie Fieldmann a zo strednej cenovej kategórie je to napr. Hecht alebo Klarstein.

Najčastejšie otázky – FAQ

Veríme, že na všetko podstatné ohľadom výberu plynového grilu sme vám odpovedali. Na záver vám ešte prinášame odpovede na niekoľko otázok ohľadom čistenia a používania grilu. Ak vás zaujíma ešte niečo, opýtajte sa na to v komentároch.

Ako čistiť plynový gril?

Po každom grilovaní odporúčame vypáliť grilovací rošt naprázdno. Odstránite tak mastnotu a tuk. Dočistiť ho môžete buď jemnou oceľovou kefou, alebo hubkou (podľa materiálu, z ktorého je vyrobený). Nádobu na tuk vyprázdnite a očistite. Nakoniec môžete rošt naolejovať.

Ako funguje plynový gril?

Zdrojom energie plynového záhradného grilu je buď propán, alebo propán-bután z plynovej fľaše. Na spustenie grilu potrebujete odporúčaný plyn, hadicu a redukčný ventil. Správne zapojenie je popísané v návode na použitie.

Je grilovanie na plynovom grile zdravé?

Keďže pri spaľovaní propánu/propán-butánu nevzniká toľko škodlivých látok ako pri spaľovaní uhlia, je grilovanie na plynovom grile zdravšie. Stekajúci tuk nekvapká do ohňa, takže nevzniká zápach ani dym.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

29/01/2018 12:00
Andrej Kmeťovský

Osobne môžem povedať, že som sa dlho rozhodoval, do akého grilu pôjdem. Chcel som už taký, ktorý by som nemusel len tak po čase meniť a hlavne som zháňal taký multifunkčnejší. Tak som sa rozhodol pre Big green egg medium. Bola to síce drahšia položka, no do dnes tento nákup nejak neľutujem.

22/04/2023 21:43
Sara

kedysi sme mali na brikety a nebolo to dobré, velmi sa z toho dymilo. Neskor sme kupili plynový dellinger a konečne nevydymime susedov a sami seba :)

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 14.08.2017
Posledná aktualizácia: 01.03.2023
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?Najlepšia elektrická, plynová či aku spájkovačka. Oplatí sa lacná z Lidl alebo Hornbachu?

Po akej spájkovačke však siahnuť, aby ste si vybrali nástroj podľa vašich očakávaní? Poďte sa s nami pozrieť na najdôležitejšie kritéria.

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.