Najlepšie plynové grily podla testu. Poradíme, ako vybrať

Leto, slnko, teplo, rodina, kamaráti a dobrá grilovačka. Chutné jedlo a pohoda s rodinou či kamarátmi. Jednoducho, dokonalá idylka letného večera. Všetko toto k letu neodmysliteľne patrí. Aby však malo všetko správny priebeh a pravú atmosféru, musíme pre grilmajstra zabezpečiť aj kvalitný gril.

Grilovanie na plynovom grile

Ako vybrať spoľahlivý gril? Veď na výber máme hneď niekoľko druhov grilov, ktorých zásadný rozdiel je hlavne v používanom palive. Je plynový gril správna voľba? Aké sú jeho výhody oproti elektrickému grilu? To všetko si povieme v nasledujúcom článku a poskytneme vám aj recenzie najlepších plynových grilov podľa testov.

Nejde iba o samotný plynový gril, podstatné je totiž vedieť, z čoho môžeme vlastne vyberať. Predstavíme si teda možnosti, ktoré nám grilovacia sezóna ponúka a povieme si, prečo je plynový gril naozaj najlepšou možnosťou.

Obľúbené produkty

Elektrický gril – Oplatí sa?

V prípade, že nemáte za potreby riešiť otvorený oheň alebo propán-butánové fľaše, elektrický gril bude vašim favoritom. Hoci sa musíte zmieriť s tým, že bez elektrickej energie neopečiete vôbec nič. Elektrický gril je často využívaný aj ako interiérový gril, s ktorým sa ľahko manipuluje a rovnako ľahko sa ovláda. Grilovať teda môžete v karavane, byte či na balkóne paneláku. Takýto gril je zväčša vybavený reguláciou teploty, nepriľnavým povrchom a miskou na odkvapkávanie tuku.

Prípadne si môžete zaobstarať kontaktný gril, ktorého výhodou je, že dokáže ugrilovať aj hrubšie pláty mäsa, vďaka dvom grilovacím plochám, ktoré pokrm pečú z oboch strán. Rovnako však platí to, čo pri klasickom elektrickom grile. Obmedzením je práve potreba zdroja elektrickej energie. Záhradná grilovačka má teda svoje obmedzenia. Nie však iba technické, ale úprimne aj chuťové. Niekoho môže odradiť aj vyššia cena a slabšia atmosféra.

Gril na drevené uhlie či brikety

Klasika, ktorú pozná zrejme každý z nás. Veď gril, drevo, uhlie či brikety k sebe patria ako more a slnko. Zároveň ide o cenovo najprístupnejšiu alternatívu. Takýto gril je v skutku nositeľom atmosféry. Vôňa spáleného uhlia, dymu, tlejúcich brikiet a chutný závan grilovaných dobrôt.

Gril na drevené brikety

Dnes už aj takáto klasika má svoje funkcie a už dávno nejde iba o kotol s dreveným uhlím. Otočné rošty, uzatvárateľné poklopy s vetraním, prípravné pulty či veľkokapacitné grily nie sú vôbec výnimkou, hoci si za takýto vyšší štandard trocha priplatíte.

Ak chcete kvalitne grilovať, všímajte si, či je rošt výškovo nastaviteľný, či obsahuje popolník, vzduchové otvory a takisto aj materiál, z akého je vyrobený. Najčastejšie to je liatina, ktorá je o poznanie ťažšia, no trvácnejšia. Vybrať si môžete aj fosílne palivo, ktoré preferujete vy. Drevené uhlie, brikety treba pred každou grilovačkou dokupovať a netreba na nich šetriť. Lacné napodobeniny nemajú takú výhrevnosť a ani trvácnosť.

Plynový gril – Grilmajster sa poteší

Veru, plynový gril patrí k profesionálnemu vybaveniu každého grilmajstra. Výhodou plynového grilu je samozrejme jeho kvalita, využitie a rýchla príprava chutných pokrmov. Hoci možno plynový gril neponúka pohľad na praskajúce drevo, poskytne vám toho omnoho viac. Napríklad výhodou je, že sa nemusíte trápiť s drevom, briketami či dreveným uhlím a postačí vám propán – butánová nádoba s plynom.

Dizajnový plynový gril

Plynový gril je možno drahšia investícia, časom sa vám však náklady vrátia. Už len z dôvodu, že plynové palivo je lacnejšie, ako drevo či brikety. Jednoduché zapínanie a ovládanie pomocou tlačidiel je skutočne nenáročné. Všetko má samozrejme svoje výhody aj nevýhody a na to sa teraz pozrieme. Ako si vybrať správny plynový gril? Čo je dôležité pri výbere plynového grilu?

Typ horáku

Prvou a podstatnou vecou, ktorú si musíte všímať predtým, ako kúpite plynový gril sú jeho parametre. Horáky sú jedným z najpodstatnejších parametrov. Na trhu sa vyskytujú aj tzv. lávové grily, ktorých podstatou bolo využitie rozžeravených lávových kameňov. Takéto grily však majú svoje nevýhody. Tuk steká priamo po lávových kameňoch a vytvára tak nepríjemný zápach. Chod je menej ekonomický, pretože plynové horáky zahrievajú kamene a tie následne odovzdávajú teplo. Kamene je potrebné častejšie meniť.

Dnes sú trendom klasické kovové (nerezové) profily, ktoré rovnomerne rozvádzajú teplo a zabezpečujú tak rovnomerné grilovanie pokrmov. Takéto kovové profily sa môžu vyskytovať aj pod názvom flavorizéry. Kvalitne vybavené plynové grily dokonca disponujú aj bočnými horákmi.

Grilovací rošt plynového grilu

Podstatné sú aj grilovacie rošty, ktoré sú umiestnené tak, že odkvapkávajúci tuk sa nedostane k horákom a nebude tak prihárať. Tuk odkvapkáva až na dno grilu, kde sa nachádzajú zberné nádoby, ktoré je potrebné priebežne čistiť.

Veľkosť grilu

Tento parameter závisí na vás. Aký veľký gril potrebujete, ako často grilujete a aké množstvo jedla, to musíte vedieť iba vy. Pri menších griloch sú výhodami skladnosť a kompaktnosť. Poskladať ich dokáže aj menej zručný kutil. Takisto treba myslieť na to, že menší gril je zvyčajne lacnejší. Stredný či väčší plynový gril vás bude stáť viac peňazí, no poskytne aj viac výhod. Viac horákov (hlavné, bočné), viac priestoru a viac funkcií. Predovšetkým ale dokáže ugrilovať väčšie množstvo jedla.

Funkcie a príslušenstvo

Začneme tým najhlavnejším. Rozhodne by nemali chýbať už spomínané horáky a ich regulácia teploty. Okrem hlavných a bočných horákov a ich regulácie, poteší v niektorom prípade aj bočný varič, ktorý sa nachádza po stranách grilu a slúži napríklad pre zohrievanie omáčok či polievok. Ďalej tu nájdete nádobu na odkvapkávanie tuku. Táto funkcia sa nazýva aj Flame Tamer, kedy je nad horákmi umiestnený kovový profil, ktorý pri grilovaní odvádza tuk do nádobky. Aby ste neustále nemuseli odbiehať pre potrebný inventár, skvelým asistentom sú odkladacie priestory či dokonca pracovná doska, ktorá slúži na dokončovacie práce alebo krájanie mäsa či zeleniny.  Pri príprave jedla by nemal chýbať teplomer (termosonda), ktorý už moderné plynové grily majú zabudované na poklope grilu. V neposlednom rade by mala byť na kvalitný gril záruka. Minimálne na horáky. Každý výrobca uvádza záruku odlišne. Niektorí na horáky a iné súčiastky a iní zasa na kompletný gril.

Výkon grilu

Výkon pri plynových griloch je priamo úmerný veľkosti, váhe a cene grilu. Veľkosť grilovacej plochy je ovplyvnená veľkosťou samotného grilu. V zásade platí, že výkon do 5 kW je určený pre menšie rodinné grilovačky. Do 10 kW už môžete grilovať pre viac osôb, no a nad túto hodnotu ide o veľkokapacitné grily.

Materiál

Takéto grily sú väčšinou vyrábané  kombináciou kovu, smaltu a zliatiny, prípadne nerezu. Materiál je dôležitý hlavne v prípade, že gril môže byť vystavený aj vplyvom počasia, prípadne je používaný častejšie. Od druhu materiálu sa odvodzuje aj jeho nosnosť a hmotnosť. Plynové grily môžu vážiť od 20 až do 80kg.

Špecifický RBS gril

RBS gril bol vytvorený ako podskupina plynových grilov. Podobne ako lávové grily, aj RBS gril má svoje neodmysliteľné výhody. Radiant burner system – RBS gril je vybavený keramickými horákmi, ktoré sú umiestnené po bokoch grilu. Výhoda je hlavne v rovnomernom rozložení tepla a rýchlej príprave. V prípade RBS systému ide o akýsi „upgrade“ klasického plynového grilu.

Najlepšie plynové grily na sezónu 2017 podľa recenzií a testov

G21 California BBQ Premium line

Hmotnosť: 34kg, Rošt: smalt, Výkon: 12,6 kW, Grilovacia plocha: 2728 cm2, Cena: 300€

Pojazdný záhradný plynový gril si obľúbite najmä kvôli jednoduchému používaniu. Pripojte plynovú bombu a gril je okamžite pripravený. Žiaden popol, dym z uhlia, štípanie očí.. 

Výhodou tohto modelu je jeho systém Flame Tamer, ktorý zabezpečí rovnomerné vyhrievanie grilovacej mriežky a zároveň zabráni stekaniu tuku do priestoru s plameňmi. Tuk je zachytávaný do odkvapávacej misky v spodnej časti grilu.

G21 Califormia je vybavený 3 hlavnými a 1 bočným nerezovým horákom s reguláciou výkonu. Jeho transport uľahčujú 4 kolieska. Samozrejmosťou je teplomer, oklápací kryt grilovacej plochy a taktiež praktické poličky na odkladanie tanierov, náčinia na grilovanie či fľašky vychladeného pivka. 

veľká grilovacia plocha
jednoduché používanie
jednoduchý transport
výborný pomer kvalita vs. cena


Klarstein Tomahawk 4.2 SBG

Hmotnosť: 46 kg, Rošt: smalt, Výkon: 20,7 kW, Grilovacia plocha: 2688 cm2, Cena: 400€

Dizajnovo atraktívny model s veľkým výkonom a obrovskou grilovacou plochou pre absolútnych milovníkov letnej grilovačky! Gril sa zapína jednoduchým stlačením tlačidla - systém SNAP-JET s integrovaným piezo zapaľovaním v sekunde rozžeraví horáky a vám tak nič nebráni pustiť sa do kuchtenia. Súčasťou grilu sú 2 bočné odkladacie plochy3 háčiky na zavesenie klieští či integrovaný otvárač fliaš.

Okrem 4 hlavných horákov máte k dispozícií aj 1 infračervený (na zohrievanie hotového jedla) a bočný horák, na ktorom pripravíte omáčky či prílohy k mäsku. Máte radi pulled pork či grilované rebierka? Vďaka dvojstennému krytu z ušľachtilej ocele si ich pripravíte v tej najlepšej domácej kvalite. Skontrolujte ich cez sklenené okienko alebo pomocou integrovaného teplomeru.

vysoký výkon
spolu až 6 horákov
jednoduché zapínanie
veľká plocha na grilovanie
sklenený priezor na kontrolu prípravy jedál
integrovaný otvárač fliaš

vyššia cena


G21 Texas BBQ

Hmotnosť: 26kg, Rošt: smalt, Výkon: 9,45 kW, Grilovacia plocha: 2120 cm2, Cena: 192€

G21 Texas BBQ je menší, no veľmi kvalitný plynový gril za skvelú cenu! Podobne ako jeho väčší brat, aj tento model je vybavený systémom Flame Tamer. V kombinácií s 3 nerezovými horákmi s piezoelektrickým zapalovaním bude výsledný efekt vašich pokrmov viac než dokonalý.

Tešte sa na rovnomerne prepečené steaky, špekáčiky či marinovanú krkovičku. A to aj vďaka teplomeru, na ktorom môžete priebežne kontrolovať teplotu prípravy jedla. Miska na odvádzanie prebytočného tuku zabráni kontaktu tuku s plameňmi, ktoré by mohli pokaziť celkový dizajn i chuť grilovaných pochúťok.

výhodná cena
kompaktné rozmery

menšia grilovacia plocha
iba 3 horáky


Campingaz 3 Series Classic LS Plus

Hmotnosť: 53kg, Rošt: liatina, Výkon: 9,6 kW, Grilovacia plocha: 2800 cm2, Cena: 435€

Veľký profi plynový gril s 3 nerezovými trubkovými horákmi a 1 postranným horákom, vhodným na prípravu príloh a omáčok si skutočne zamilujete. Jedlo môžete pripravovať nielen na veľkom liatinovom grilovacom rošte, ale aj na menšom rošte Culinary Modular, ktorý je ako stvorený na grilovanie zeleniny, pečenie pizze, marinovanej hydiny či rýb. 

Systém Even-Temp® zabezpečuje rovnomernú distribúciu tepla. Teplotu a výkon grilu možno regulovať otočnými gombíkmi. Samozrejmosťou sú 2 bočné stolíky na odkladanie, Gril je vybavený systémom InstaClean™, vďaka ktorému možno jednotlivé diely grilovacej vane umývať v umývačke riadu. Gril disponuje praktickým úložným priestorom, do ktorého ukryjete všetko podstatné.

4 horáky
hlavný rošt z liatiny
menší prídavný rošt na zeleninu
úložný priestor

vyššia cena


Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 14.08.2017
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie elektrocentrály aj na chatu sú Honda, Heron a Gude Najlepšie elektrocentrály aj na chatu sú Honda, Heron a Gude

Najlepšie krovinorezy - recenzie a test poradí, ako vybrať Najlepšie krovinorezy - recenzie a test poradí, ako vybrať

Retro gramofóny nie sú najlacnejšie. Recenzie ukázali tie najlepšie Retro gramofóny nie sú najlacnejšie. Recenzie ukázali tie najlepšie

Gramofón rozhodne nie je iba zberateľským kúskom, ale takisto je prvkom moderných technológií. Pripomeňte si zvuk klasickej platne a vráťte sa v čase. My vám pomôžeme vybrať ten najlepší!


Komentáre

29/01/2018 12:00
Andrej Kmeťovský

Osobne môžem povedať, že som sa dlho rozhodoval, do akého grilu pôjdem. Chcel som už taký, ktorý by som nemusel len tak po čase meniť a hlavne som zháňal taký multifunkčnejší. Tak som sa rozhodol pre Big green egg medium. Bola to síce drahšia položka, no do dnes tento nákup nejak neľutujem.

Pridať komentár