Najlepšie ručné mixéry – recenzie a test poradia, ako vybrať

Mať doma v kuchyni aspoň jeden ručný mixér by mala byť samozrejmosť. Množstvo domácností má doma týchto pomocníkov omnoho viac. Dokonca rôznych druhov. Mixér je štatisticky jedným z najfrekventovanejších darčekov, ktoré darúvame alebo dostávame.

Ako vybrať ručný mixér

Niekto tak má doma mixérov aj viac, ako by sa patrilo. Ručný šľahač však svoje miesto v kuchyni rozhodne má. Druhov mixérov je skutočne mnoho, no v tomto prípade nám nejde o ponorné, stojanové či smoothie mixéry. Práve preto si v tomto článku ukážeme, ako postupovať pri výbere ručného mixéra. Všetky potrebné parametre a vlastnosti, ktoré ručný šľahač musí mať si zmapujeme a odporučíme ten najlepší ručný mixér.

Obľúbené ručné mixéry


Využitie ručného mixéra

Ručný mixér alebo šľahač je určený pre rýchle, jednoduché a praktické použitie. Tento druh mixéra slúži predovšetkým na šľahanie a miesenie (hnetenie). Vybavený je metličkami, ktoré zabezpečia dokonalé premiešanie cesta či vyšľahanie krému. Niektoré mixéry tohto druhu sú často kombinované s tyčovou verziou. Ide tak o ponorný/tyčový a ručný mixér dohromady. Tento druh mixéra sa vyznačuje bezproblémovým a rýchlym ovládaním, zaberá málo miesta a takisto sa ľahko udržiava. Metličky je možné pokojne umývať priamo v umývačke riadu.

Výhodou ručného mixéra môže byť aj jeho príslušenstvo. Niektoré modely disponujú pripevnením k nádobe na šľahanie či miesenie a v zásade sa tak o ich držanie nemusíte starať. V podstate môžu fungovať ako kuchynský robot. Ručné šľahače sú vybavené takisto rýchlostnými stupňami. Pochopiteľne, množstvo doplnkov, nástavcov či nádob sa odrazí aj na cene zariadenia.

Využitie ručného mixéra v domácnosti

Typy šľahačov – stolný a ručný mixér

Ako prvé treba rozlíšiť tieto dva základné typy šľahačov – stolný a ručný mixér. Ručný mixér alebo šľahač je kuchynský prístroj určený na miešanie snehu z bielkov, mliečnej peny, zemiakovej kaše alebo tekutého cesta na koláče. Môžete s ním vyšľahať šľahačku, nátierky, krémy aj plnky.

Základnú výbavu tvoria 2 druhy nadstavcov – 2 metličky na šľahanie a 2 háky na hustejšie druhy ciest alebo zemiakovú kašu. Viacúčelové mixéry majú v príslušenstve aj tyčový mixér a nádobu na sekanie. Konštrukcia ručného mixéra je jednoduchá, ľahko sa ovláda a pre mnohých je aj cenovo dostupný. Jedinou nevýhodou môže byť nepohodlie pri dlhšom používaní, pretože vás môže začať bolieť ruka.

Na druhej strane je stolný šľahač, ktorý je výkonnejší a je tvorený základňou s miešacou nádobou. Vďaka tomu vás pri miešaní nebude bolieť ruka. Zíde sa hlavne pri pečení koláčov alebo pečiva, na šľahanie krémov a šľahačky. Funguje to tak, že do nádoby vložíte všetky potrebné suroviny, šľahač zapnete a nemusíte pri ňom stáť.

Nádoba sa bude sama otáčať, takže bude zmes poriadne premiešaná. Stolný mixér je stále cenovo dostupný, praktický a jednoduchý na skladovanie. Podľa doplnkového príslušenstva v ňom môžete sekať, mixovať a drviť tvrdšie potraviny či ľad.

Najlepšie ručné mixéry

Okrem toho, že vám poradíme, ako si najlepší ručný šľahač vybrať na základe dôležitých vlastností, pomôžeme vám aj konkrétnymi modelmi, s ktorými bola spokojná väčšina zákazníkov. Na základe skúseností, recenzií, hodnotení, testov a takisto parametrov sme vybrali tie najlepšie ručné šľahače, ktoré možno dostať na trhu.

Príkon mixéra

Ručný mixér ako taký nie je druhom mixéra, ktorý by potreboval enormne vysoký výkon. Výhodou teda je, že váš účet za elektrinu vďaka tomuto zariadeniu príliš nenarastie. Príkon je v tomto prípade priamo úmerný práve výkonu. V prípade bežných ručných mixérov sa príkon pohybuje od 300 do 400 wattov. Ak sa vám predsa len žiada vyšší výkon, napríklad používate toto zariadenie denne, príkon sa pohybuje okolo 500 – 800 wattov. Mixéry s väčším výkonom zvyčajne robia väčší hluk, čo niekomu môže prekážať.

Práca s ručným mixérom

Počet rýchlostí

U jednotlivých modelov a značiek ručných mixérov sa počet nastavenia rýchlostí líši. Niektoré majú štyri, päť a niektoré dokonca desať stupňov rýchlosti. Rýchlosť mixovania by ste mali zvoliť podľa hustoty a tvrdosti potravín. Ak mixujete hustejšie cesto alebo pyré, tak zvoľte nižšiu rýchlosť otáčok (najčastejšie ide o 10- až 25-tisíc otáčok za minútu). Pri krémoch, šľahačke, snehu z bielok alebo redších druhoch cesta nastavte vyššie stupne.

Okrem kratšieho miešania to zabezpečí aj dostatočné prevzdušnenie a zmes bude nadýchanejšia. Odporúčame vám siahať po mixéroch s piatimi rýchlosťami. Na bežné používanie vám to bude stačiť a jednoduchšie sa vám bude medzi rýchlosťami prepínať. Všímajte si, či má šľahač turbo alebo pulzný spínač, vďaka ktorému docháda k okamžitému zvýšeniu rýchlosti a výkonu šľahača.

Hmotnosť a ergonómia

V tomto prípade ide o jasný atribút. Čím je ručný mixér ľahší, tým lepšie sa s ním pracuje. Určené je to predovšetkým motorom a výrobcom. Možno ide o desiatky gramov, no pri dennom používaní pochopíte, že manipulácia s ľahším mixérom je omnoho pohodlnejšia.

Ďalšou vlastnosťou, ktorá je spojená s hmotnosťou mixéra, je ergonómia. Teda spôsob, akým mixér môžeme uchopiť. Ideálne je, ak je časť, kde mixér držíme, aspoň čiastočne pogumovaná. Ide o pohodlnejšie i bezpečnejšie držanie. V prípade, že časť nie je pogumovaná, postačí aspoň, aby miesto pre držanie malo oblúkový tvar a nie tvrdé hrany.

Ručný mixér s nerezovými metličkami

Príslušenstvo – hák na cesto, miska i stojan

Ak hľadáte niečo multifunkčnejšie, než len klasický ručný mixér s dvoma typmi metličiek, mali by ste hľadať modely s bohatým príslušenstvom. Súčasťou býva napríklad hnetací hák alebo nerezové misky na miešanie.

 • Hák na cesto – ušetrí vám čas hlavne v prípade, že máte radi pečivo, chlieb, domácu knedľu, buchty alebo pizzu. Cesto bude jemné, nadýchané a rýchlejšie bude kysnúť.
 • Balónové šľahače – vďaka nim sa dostane do zmesi viac vzduchu, hlavne ak šľaháte sneh z bielok alebo krémy.
 • Miska na miešanie – niektoré produkty ponúkajú navyše aj nerezovú alebo plastovú misku. Na tie ručný mixér upevníte a miska sa začne otáčať. Takto doprajete odpočinok rukám a popri tom sa môžete venovať príprave niečoho ďalšieho.
 • Nadstavec na tyčový mixér – väčšina má práve ručný šľahač s nadstavcom, ktorý ho premení na tyčový mixér. S ním môžete pripravovať krémové polievky, peny alebo s ním rozomeliete tvrdšie potraviny.
 • Stojan – stojan vám uľahčí hlavne spôsob skladovania. Vďaka nemu sa nestratia jednotlivé časti mixéra a príslušenstva. Pôsobí to upratanejšie a keď ho budete súrne potrebovať, tak nemusíte dlho hľadať.
Pozrite si viac produktov z kategórie ručné mixéry

Materiál šľahača a metličiek

Ručné mixéry a šľahače sa najčastejšie vyrábajú z plastu alebo kovu, niekedy ide o ich kombináciu. Plastové mixéry sú zvyčajne ľahšie a jednoducho sa udržiavajú, avšak treba si všímať kvalitu plastu, pretože nejde o všeobecne odolný materiál. Šľahače z nehrdzavejúcej ocele sú už na prvý pohľad odolné, avšak vidieť na nich každú špinku i odtlačky prstov. Hmotnosť je vzhľadom na materiál vyššia, rovnako ako cena.

Metličky vykonávajú celú prácu a od ich tvaru a materiálu potom závisí rýchlosť, jednoduchosť a kvalita vymiešania. Z ručného šľahača sa dajú jednoducho odpojiť a pripojiť, aby bola údržba jednoduchšia. Zabezpečuje to rýchloupínací systém.

Pri výbere ručného mixéra sa zamerajte hlavne na to, aby boli metly a ďalšie príslušenstvo vyrobené kvalitne a z kvalitných materiálov, najlepšie nehrdzavejúcej ocele. U drahších modelov býva táto oceľ pokrytá titánovou vrstvou, aby nedochádzalo k ničeniu nutričných vlastností potravín. Použitie kvalitného materiálu je tiež zárukou odolnosti a dlhej životnosti.

Ovládacie prvky

Jedinou vlastnosťou ovládacích prvkov na mixéri, ktoré by mal váš favorit spĺňať, je jednoduchosť a plynulosť ich používania. Zmena úrovní rýchlostí by mala byť aj počas práce hladká.

Pri tuhých ovládacích prvkoch môžete naraz preskočiť niekoľko rýchlostí, aj keď chcete nižšiu úroveň. Výsledkom môže byť špinavá kuchynská linka aj so stenami. Pulzný spínač umožní odstrániť nadbytok zmesi zo šľahačov, takže vám to uľahčí umývanie.

Hlučnosť

Dôležitým parametrom je hlučnosť, pretože pri častom používaní mixéra určite nechcete rušiť rodinu alebo susedov. Rovnako ani pre vás nebude pohodlné, ak by bol mixér príliš hlučný. Pri plnom výkone by sa mala hlasitosť šľahača pohybovať od 65 do 85 dB. Samozrejme, čím vyšší stupeň výkonu si zvolíte, tým bude šľahač hlasnejší.

Dĺžka elektrického kábla

Nie vždy máme zásuvku úplne po ruke, hoci v kuchyni by sme na to mali myslieť. Nie je teda na škodu, ak je dĺžka prívodného kábla aspoň o niečo dlhšia. Nehovoríme však o 3 metroch kabeláže. Taká dĺžka vám skôr bude prekážať. Ak viete, aká situácia vo vašej kuchyni, dĺžky káblov pri ručných mixéroch sa pohybujú od 1 až do 1,6 metra.

Ručný mixér s dlhým káblom

Komfort používania

Používanie ručného mixéra je určite záťažou, takže by ste mali brať do úvahy aj dostatočný komfort pri práci. Modely, ktoré sú klopené smerom dopredu, dokážu odľahčiť ruky a ramená. Niektoré sú dokonca prispôsobené pre ľavákov, keďže oni majú iný úchyt, než praváci.

Aby to bolo čo najpohodlnejšie, tak majú tieto produkty otočné šnúry, ktoré idú zo strany mixéra. Rukoväť prístroja, ktorý si zvolíte, by mala byť ergonomicky tvarovaná s protišmykovou úpravou (ideálne gumovou).

Bezpečnosť

Možno sa budete diviť, no mixér veru nie je žiadna hračka. Prípadov, keď mixér zlámal prsty alebo vytrhal vlasy nie je vôbec málo. Bezpečnosť má svoje miesto aj pri ergonómii, ktorú sme vyššie spomínali. Časť, kde mixér držíte, by mala byť pogumovaná. Zabezpečíte tak nielen pohodlnejšiu manipuláciu, ale pogumovaná časť zabezpečí ochranu proti vyšmyknutiu.

Množstvo mixérov dnes disponuje aj bezpečnostnou poistkou v prípade vyberania alebo výmeny metličiek, aby ste náhodu pri manipulácii nestlačili rýchlosť poistku jednoducho zatlačíte.

Údržba

Údržba je pre životnosť mixéra veľmi dôležitá. Rovnako aj čo sa týka hygienickosti prípravy jedál. Keby ste mixér po každom použití poriadne nevyčistili, usadené zvyšky jedla by sa po čase začali kaziť. Rovnako býva problém aj s mastnotou, ktorá ide tiež ťažšie dole. Mixéry vyrobené z nerezovej ocele sa čistia ľahko a je to najlepšia voľba, čo sa týka odolnosti, čistenia aj životnosti.

Ručné mixéry s dotykovým ovládaním sú na údržbu ideálne, pretože sa špina neukladá do medzier vo vystúpených tlačidlách. Rovnako je to aj s „bezšvovými“ mixérmi, ktoré nemajú žiadne špáry ani otvory. Po každom použití ho stačí len utrieť a nástavce umyť pod tečúcou vodou. Ak máte umývačku riadu, tak sa zamerajte na mixéry, ktorých príslušenstvo je do umývačky vhodné.

Ručný šľahač čistenie

Cena ručných mixérov

Zrejme ten najpodstatnejší atribút. Opäť sa dostávame k spotrebiču, ktorý nepatrí medzi cenovo nedostupné produkty. Vedzte, že dostačujúci a kvalitný mixér zoženiete už okolo 40 eur. Ak si prajete nejaké ti metličky, nádoby či nadstavce navyše, pripravte si niečo okolo 50 – 70 eur. Profi šľahače za cenu vyššiu ako 80 eur zaujmú nielen výkonom, ale aj spracovaním, príslušenstvom či dizajnom.

Sencor, Bosch, Braun i ETA – obľúbené značky mixérov

Niektoré značky sú známejšie, než iné, čo sa často odráža aj na cene. Značky s dlhoročnou tradíciou a znejúcim menom mávajú produkty vo vyššom cenovom rozpätí, no v tomto prípade máte zaručenú kvalitu a starostlivosť o zákazníka. Dlhodobej obľube sa teší značka Sencor, v ktorej portfóliu nájdete prevažne lacné modely. Medzi najlepšie produkty patria napríklad Sencor SHM 5206WH alebo Sencor SHM 6206 SS. Ručné mixéry Bosch (Bosch MFQ 4030 alebo Bosch ErgoMixx MFQ 36440) a Braun (najmä tie zo strednej a vyššej cenovej kategórie) nesklamú výkonom ani spracovaním. Spotrebiteľov zaujali i šľahače ETA (ETA 2089 Cuore či ETA 1089 90000 Cuore), Russell Hobbs (Russell Hobbs 25200) či Electrolux (napr. model Electrolux EHM3300). Obľúbené sú taktiež ručné mixéry Tefal (modely Tefal HT450B38 či Tefal HT 310138) a Philips (Philips HR 3740/00 a Philips HR 3745/00). Za prémiovú kvalitu možno považovať mixéry KitchenAid.

Pozrite si viac produktov z kategórie ručné mixéry

Ako používať ručný mixér?

Čo môže byť komplikované na používaní ručného mixéra? Nič a všetko. Ak budete používať ručný mixér tak, ako máte, odzrkadlí sa to na chuti a kvalite jedál. Nejde o žiadnu jadrovú fyziku, no stačí vedieť pár tipov a používanie ručného mixéra vám pôjde oveľa jednoduchšie. Samozrejme, nezabudnite potom tieto tipy posunúť ďalej.

 • Pokyny od výrobcu – návod po kúpe nevyhadzujte, ale starostlivo si ho prečítajte. Hoci väčšina mixérov pracuje na podobnom princípe, každý produkt je iný a môže mať jedinečné vlastnosti.
 • Pozor na vodu – žiadna časť mixéra by nemala prísť do kontaktu s vodou. Mohlo by dôjsť k požiaru. Rovnako by ste si mali dávať pozor aj na poškodenia, pretože sa môžete poraniť elektrickým prúdom.
 • Znalosť funkcií – príslušenstvo by ste mali používať len na správny účel. Nemôžete miešať cesto metličkami. Naštudujte si, ktoré potraviny môžete spracovávať konkrétnymi nadstavcami.
 • Skladovanie – niektoré produkty sú vybavené špeciálnym puzdrom alebo stojanom, aby bolo skladovanie o čosi jednoduchšie. Vďaka tomu sa vám ani žiadna z častí alebo príslušenstva mixéra nestratí. Zabránite tak hrdzaveniu alebo mechanickému poškodeniu.
 • Odpojenie zo siete – z bezpečnostných dôvodov by ste mali vždy vybrať mixér zo zástrčky, keď ho nepoužívate. Môže ho stlačiť vaše dieťa alebo ho nechtiac zapnete pri prenášaní. Keď začnete vkladať alebo vyberať čepele, nastavte rýchlosť na 0. Opäť, z bezpečnostných dôvodov je to najlepšie riešenie.
 • Ovládanie rýchlosti – nikdy sa nesnažte meniť úrovne rýchlostí náhle a cez niekoľko stupňov naraz. Zapamätajte si, že pri tvrdších prísadách by ste mali zvoliť nižšiu rýchlosť a vysoké otáčky sú určené pre tekuté cesto a prísady.
 • Údržba – po každom použití by ste mali ručný mixér poriadne vyčistiť. Najprv nastavte rýchlosť na 0, vypnite ho zo zásuvky a vysuňte nástavce zo zariadenia. Umyte ich teplou vodou a saponátom. Na čistenie mixéra použite handričku namočenú do teplej vody. Tak sa zbavíte špiny aj mastnoty. Mixér aj nástavce nechajte vyschnúť a potom skladujte.
 • Pridávanie ingrediencií – často sa stáva, že ľudia v tomto prípade postupujú nesprávne; pridajú všetky ingrediencie naraz a mixujú. Prísady by ste mali pridávať postupne, aby sa lepšie zapracovali do zmesi.
 • Ručný mixér a deti – pozor na to, aby sa deti nedostali k zapojenému mixéru, keď mu nevenujete pozornosť. Mohli by ho nečakane zapnúť a zraniť sa. Ako sme už spomínali, vždy ho vypojte zo zástrčky, keď ho nepoužívate.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ohľadom ručných mixérov sa na nás môžete obrátiť s akýmikoľvek otázkami. Komentáre pravidelne kontrolujeme a článok pravidelne aktualizujeme o nové poznatky.

Ako sa mám o ručný mixér starať?

Po každom použití mixér rozoberte, umyte a vysušte. Dôkladné vysušenie je potrebné najmä v prípade kovových častí. Odporúčame sa pri výbere zamerať na modely s jednoduchou výmenou nadstavcov a ľahkým rozoberaním.

Je ručný mixér vhodný na miesenie cesta?

Pokiaľ mixér disponuje hnetacími metličkami a má dostatočný výkon, môžete ho použiť aj na miesenie cesta.

Ktoré časti mixéra môžem umývať v umývačke riadu?

Zvyčajne je možné umývať v umývačke riadu hnetacie metly, nadstavce i nádoby. Nejde o samozrejmosť, treba si to overiť v návode na použitie.

Je vhodné kupovať ručný mixér v Tescu alebo Lidli?

Dané obchody zvyčajne nepredávajú mixéry vlastnej výroby (v Lidli môžete občas natrafiť na ručný šľahač Silvercrest), preto by nemal byť s výrobkami z týchto obchodov problém. Nájdete tam ponuku mixérov ETA, Braun či Sencor, ktoré sú spotrebiteľmi považované za pomerne kvalitné.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

29/08/2021 17:16
Hedviga

Mám veľmi dobrú skúsenosť s mixérom Bosch ErgoMixx MFQ36440, ktorý je vysokej kvality a zároveň za prijateľnú cenu. Mixér je ľahko skladovateľný a v kuchyni je to pre mňa všestranný pomocník. Páči sa mi, že počas chodu je veľmi tichý, no zároveň výkonný a svoju prácu si vždy odvedie na jednotku. Oceňujem, že súčasťou balenia bola aj praktická miska s vrchnákom a štipec na uchytenie kábla, aby mi nezavadzal pri práci. Tento mixér odporúčam do každej bežnej domácnosti. Gazdinkám dokáže ušetriť kopu času, ktorý by strávili ručným šľahaním. Bez problémov vymiesi aj pevné cestá na pizzu alebo chlieb. Ľahko sa ovláda a pohodlne sa s ním manipuluje, pretože má dobre vyriešenú ergonómiu.

01/09/2021 08:40
Anička E.

Mám jednoduchý a lacný ručný mixér Hyundai HM 706, ktorý disponuje piatimi rýchlosťami a má miesiace aj šľahacie metličky. V rámci pomeru ceny a výkonu išlo o veľmi dobrú kúpu. Mixér má dostatočnú rýchlosť, aby bolo mixovanie raz dva hotové. Vzhľadom k nižšej obstarávacej cene nie je prekvapujúce, že mixér je z plastu, no plast pôsobí pevne, tak verím, že niečo vydrží. Mixér má ideálnu veľkosť, je akurát do ruky a dobre sa mi s ním manipuluje. Dokáže bez problém umiesiť krém aj trené cesto. Oceňujem, že je možné použiť aj metličky z iných typov mixérov, ak sa vám ten starý rozbil a metličky vám ostali nepoškodené. Na občasné šľahanie bohato postačuje. Pre mňa je to skladný a šikovný pomocník do kuchyne a vyzdvihujem tiež tlačidlo TURBO. Dizajn je vkusný, no prekvapilo ma, že pri prvom spustení mixér dosť smrdel, potom neskôr, keď sa vyvetral, to už bolo v poriadku. Som spokojná s touto kúpou.

18/10/2021 19:24
Jana

ručne sa mi mixovat nikdy nechcelo, preto sme si domov kupili velky multifunkčny mixer, ktory pomixuje a aj pomelie masko

02/12/2021 20:36
Cota

vie niekto poradit kde kupit šikovny, nie velmi hlučny mixer?

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché zdobenie medovníkov Jednoduché zdobenie medovníkov

Dnes vám prinášame fotoinšpirácie v podobe rôznych menej či viac náročných vzorov, ktoré môžete aplikovať aj tento rok. Nebojte sa, nie je to naozaj až tak náročné. Treba len trochu cviku.

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?Publikované dňa: 15.12.2017
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať IPL epilátor? Poznáme najlepšie IPL epilátory podľa recenzií a testovAko vybrať IPL epilátor? Poznáme najlepšie IPL epilátory podľa recenzií a testov

Chceli by ste sa zbaviť tmavých chĺpkov? IPL epilátory sú efektívne a spoľahlivé zariadenie, ktoré vás pri pravidelnom používaní ochlpenia zbavia. Ktoré modely sú najlepšie? Prezradíme...

Ako vybrať kávovar? Najlepšie automatické, poloautomatické či kapsulové kávovaryAko vybrať kávovar? Najlepšie automatické, poloautomatické či kapsulové kávovary

Aký kávovar si vlastne vybrať? Ktoré kávovary sú najlepšie a najobľúbenejšie? Podľa čoho vyberať kávovar? Zozbierali sme pre vás podstatné informácie, hodnotenia a recenzie kávovarov.

Čítačka kníh: Ako funguje a ktorá je tá najlepšia?Čítačka kníh: Ako funguje a ktorá je tá najlepšia?

Stretli ste sa už s názorom, že klasické knihy budú o sto rokov patriť histórií? Nestalo sa tak, avšak alternatívou k nim sú čoraz viac obľúbené elektronické čítačky kníh. Viete, akými...