Najlepší stolný skener nielen na fotografie nie je lacný. Ako ho vybrať?

Skener je zariadenie, ktoré sa z času na čas zíde každému. Potrebujete naskenovať doklady, uložiť si digitálnu verziu dokumentov alebo zvečniť starý rodinný album? Na to všetko vám poslúži skener.

Ako vybrať skener?

V tomto článku sa dozviete, ako si vybrať kvalitný skener zodpovedajúci vašim požiadavkám a čo jednotlivé funkcie vôbec znamenajú.

Obľúbené skenery a multifunkčné zariadenia

Čo potrebujete vedieť pred kúpou skenera

Asi najdôležitejšou otázkou, ktorú si potrebujete zodpovedať pred samotnou kúpou, je na aký účel skener potrebujete. Sú ľudia, ktorí ho budú používať pravidelne, napríklad akademici či vysokoškolskí študenti, ktorí si pravidelne potrebujú naskenovať knihy, skriptá či učebné materiály. Iní zas skener potrebujú na skenovanie fotografií a filmov, ktoré musia byť v špičkovej kvalite a vysokom rozlíšení. Väčšina ľudí však skener potrebuje len raz za čas na naskenovanie malého množstva dokumentov. Predtým, než si skener zakúpite, si rozmyslite, či nepatríte práve do tejto kategórie.

Takýmto užívateľov totiž často stačí stiahnuť si mobilnú aplikáciu, ktorá nahradí skener a dokáže poskytnúť dokumenty v pomerne vysokej kvalite. Výhodou tohto spôsobu skenovania je, že ak máte kvalitný fotoaparát, dosiahnete pomerne vysoké rozlíšenie, skener si budete môcť vziať kdekoľvek so sebou a množstvo takýchto aplikácií získate úplne zadarmo. Tento druh skenerov však nie je pre tých, ktorí potrebujú naskenovať veľké množstvo dokumentov v krátkom čase a určite nie pre tých, ktorí potrebujú vysoké rozlíšenie a rôzne funkcie, napríklad obnovu poškodených filmov či fotografií.

Typy skenerov

Ak ste sa už rozhodli, že skener sa do vašej domácnosti či kancelárie určite pridá, je čas zamyslieť sa nad typom skenera. Medzi základné typy radíme: plochý stolný skener, stolný skener s podávačom, filmový skener a prenosný alebo ručný skener.

Malý domáci skener

  • Plochý stolový skener: Najbežnejším typom skenera, s ktorým sa najčastejšie stretávame v domácnostiach i v mnohých kanceláriách, je plochý stolový skener. Ten má na skenovanie sklenenú plochu, na ktorú sa uloží hárok papiera, zakryje sa vekom, osvieti sa vnútorným svetlom a skener dokument naskenuje. Takýto skener sa ľahko používa, je cenovo dostupný, no pri potrebe skenovania väčšieho množstva dokumentov môže byť nepraktický.
  • Stolový skener s podávačom: Ide o obľúbený skener v kanceláriách a všade tam, kde je potrebné v krátkom čase naskenovať veľké množstvo dokumentov. Takýto skener obsahuje podávač, ktorý stačí naplniť hárkami papiera (pozor na spinky!), pričom tieto hárky postupne prejdú skenerom a po naskenovaný vyjdú druhou stranou skenera. Takýto skener je praktický, šetrí čas a mnohokrát užívateľom stačí čiernobiela verzia dokumentov, vďaka čomu skenuje rýchlo.
  • Filmový skener: Filmové skenery slúžia na digitalizáciu fotografií a filmových diapozitívov a negatívov. Tieto skenery majú omnoho vyššie rozlíšenie než klasické stolové skenery a vyššiu farebnú hĺbku. Cenovo sú drahšie a menej vhodné pre bežného užívateľa. Kvôli vysokému rozlíšeniu môže skenovať pomalšie. Tieto skenery často obsahujú rôzne funkcie na korekciu poškodeného filmu a fotografií.
  • Prenosný alebo ručný skener: Tento typ skenerov patrí k praktickým skenerom vhodným na cesty alebo kamkoľvek so sebou. Hodí sa pre tých, ktorí si musia dokumenty skenovať pri rôznych pracovných schôdzkach mimo kancelárie. Skenery sú malé, vojdú sa do ruky. Buď ide o skener, ktorý je potrebné držať v ruke a jednoducho ním prejsť ponad dokument, čím sa nasníma, alebo skener so štrbinkou, cez ktorú dokument jednoducho prejde a naskenuje sa. Kvalita rozlíšenia je len o čosi nižšia ako u stolových skenerov, no pri skenovaní je potrebné prejsť ponad dokument pomaly, čo môže vyžadovať určitý cvik.

Rozlíšenie

Rozlíšenie je dôležitým faktorom najmä vtedy, ak potrebujete vyhotoviť vysokokvalitné dokumenty, naskenovať fotografie a film. Štandardné stolové skenery majú rozlíšenie od 1200 x 2400 dpi a vyššie, čo je v prípade bežných dokumentov aj fotografií viac než postačujúce. Filmové skenery zas ponúkajú rozlíšenie od 4 800 x 9 600 dpi. Pokiaľ nepotrebujete skenovať vyslovene vysokokvalitné fotografie a filmy, nesiahajte po príliš vysokom rozlíšení. Vysoké rozlíšenie znamená pomalší čas skenovania a zároveň dokument alebo obrázok veľkých rozmerov.

Multifunkčné zariadenie – skener s tlačiarňou

Formát

Formát predstavuje údaj o najväčšej ploche, ktorú skener dokáže nasnímať. Štandardne ide o formát A4 a pri domácom používaní pravdepodobne ani väčší formát potrebovať nebudete. Častou alternatívou sú aj skenery s formátom A3. Skener s vyšším formátom dokáže naskenovať aj menšie formáty, mnohé ich dokážu aj automaticky orezať, aby ste to nemuseli robiť manuálne. Ak si však kúpite skener s nižším formátom, vyšší formát vám nenasníma.

Farebná hĺbka

Tento parameter ukazuje, ako dobre je skener schopný zachytiť farby. Čím je farebná hĺbka vyššia, tým väčšiu paletu farieb s odtieňmi dokáže skener zachytiť. Ak vám na farbe príliš nezáleží, to znamená ak skenujete prevažne dokumenty a ide skôr o zachytenie obsahu než vzhľadu, postačí vám farebná hĺbka do 24 bitov. Ak chcete skenovať farebné obrázky a fotografie, zamerajte sa na hĺbku vyššiu než 48 bitov.

Rýchlosť skenovania

Rýchlosť skenovania ukazuje, za akú dobu stihne skener nasnímať 1 stranu vo formáte A4. Priemerná dĺžka skenovania je 20 – 30 s, no výkonnejšie modely dokážu stranu naskenovať aj za 10 s. Tento údaj sa môže líšiť v závislosti od toho, v akej kvalite chcete stranu naskenovať – čiernobiela stránka sa nasníma omnoho rýchlejšie ako farebná fotografia vo vysokom rozlíšení. Ak však hľadáte skener, ktorý fotografie alebo film nasníma vo vysokom rozlíšení, počítajte s tým, že sa čas skenovania predĺži.

Skenovanie dokumentov pomocou stolného skenera

Pripojenie

Skener bude potrebné pred použitím pripojiť k zariadeniu ako je počítač, notebook alebo mobil. Jestvuje viacero typov pripojenia, no najbežnejšie používaným a najspoľahlivejším pripojením je USB kábel. Alternatívnym bezdrôtovým pripojením je Wi-Fi. Pred zakúpením takéhoto skenera sa uistite, že vaše zariadenie je možné pripojiť k Wi-Fi. Na podobnom princípe funguje aj pripojenie LAN, kedy skener zapojíte do domácej siete, avšak už s použitím kábla.

Doplňujúce atribúty

Okrem základných vlastností, ktoré by ste si pred kúpou mali overiť, je dobré pozrieť sa aj na ďalšie funkcie či parametre, ktoré môže skener ponúkať. Zamerajte sa na tie, ktoré budete potrebovať na svoj účel skenovania. Ak vám postačí základný model, nenechajte sa zlákať všetkými pridanými funkciami, ktoré nevyužijete, no cenu skenera navýšia. Ak vám, naopak, záleží na konkrétnom účele, napríklad skenovanie textu, zamerajte sa na funkcie, ktoré budete potrebovať, v tomto prípade prevod obrázku do textového dokumentu.

  • OCR: Známa a často vyhľadávaná funkcia, ktorá umožňuje konvertovať nasnímaný obrázok do textového dokumentu. Túto funkciu ocenia najmä tí, ktorí chcú s textom ďalej pracovať, upravovať ho alebo vyňať z neho určitú časť.
  • Pamäťová karta: Väčšina skenerov musí byť pripojená k zariadeniu, do ktorého sa naskenovaný dokument uloží. S pamäťovou kartou je možné uložiť dokument priamo v skeneri. Táto funkcia je súčasťou najmä ručných a prenosných skenerov.
  • Korekcia obrazu: Túto vlastnosť oceníte, ak sa snažíte nasnímať stary rodinný album alebo zdigitalizovať video z archívu. Skenery s touto vlastnosťou tak budú schopné minimalizovať poškodenie obrazu, odstrániť škrabance, zrniečka prachu a iné poškodenia.
  • Rámček na diapozitívy – Taktiež ide o vlastnosť pre nadšencov starých fotografií. Vďaka rámčeku bude môcť skener nasnímať diapozitívy starých fotografií a uložiť ich v digitálnej podobe.
  • Podávač: Je to časť skenera, do ktorej je možné vložiť viacero hárkov papiera naraz. Podávač ich postupne posiela do skenera a po naskenovaní vychádzajú druhou stranou skenera. Kúpu skenera s podávačom by mal zvážiť každý, kto potrebuje naskenovať väčšie množstvo jednotlivých hárkov naraz (teda nie knihu, časopis a podobne).
  • Cloud a e-mail: Výhodou mnohých moderných skenerov je, že poskytujú možnosť uložiť nasnímaný súbor hneď na cloud alebo ho poslať e-mailom. Takáto milá funkcia ušetrí váš čas aj miesto na disku.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

25/06/2021 07:09
Braňo

Po zložitejšej inštalácii sa napokon teším zo skenera Canon CanoScan LiDE 300. Bol za prijateľnú cenu, má krásny dizajn, je ľahký a skladný, čo je super, pretože na pracovnom stole nemám veľa miesta nazvyš. Skener je vhodný pre bežné domáce použitie do formátu A4. Reprodukcia dokumentov je kvalitná a oceňujem viacero režimov spracovania kópie. Skener si solídne poradí aj so skenovaním obrázkov. Ovládanie je jednoduché a intuitívne a samotné skenovanie pomerne rýchle. Chod je tichý, hoci niekomu sa môže zdať zvuk zvláštny. Za mňa je to dobrá kúpa.

28/06/2021 09:09
Denis

Mám Brother ADS-2400N a ide o veľmi dobrý skener, ktorý sa hodí do domácnosti aj do kancelárie, nakoľko má možnosť sieťového prepojenia. Skenuje rýchlo a spoľahlivo a plus dávam za automatický duplex aj za detekciu prázdnych, respektíve opačne otočených strán. Mne osobne chýba WiFi pripojenie, avšak vedel som o tom pred kúpou, že WiFi ponúka až vyšší model. Páči sa mi, že skener spoľahlivo berie papier zo zásobníka, je obojstranný, podporuje množstvo formátov a skenuje do formátu PDF. V cene je aj kvalitný a prepracovaný softvér a lokalizácia do domáceho jazyka, čo uľahčuje prácu. Za mňa veľká spokojnosť a na žiadne výrazné nedostatky som zatiaľ neprišiel.

05/08/2021 19:55
Peťo

Používam kompaktný skener Epson Perfection V19, ktorý sa ľahko ovláda a napája sa cez klasické USB rozhranie. Skener má tenký dizajn, ktorý pôsobí elegantne, minimalisticky a navyše je priestorovo úsporný, vďaka čomu nezaberá veľa miesta na pracovnom stole. Je tu aj integrovaný stojan, ktorý zvyšuje flexibilitu, čiže skener je možné položiť naplocho alebo postaviť na bok, čím sa ešte viac ušetrí miesto. Hoci výrobca uvádza rýchle skenovanie, mne sa zdá byť troška pomalšie, než som očakával, ale to nie je žiadna závažná chyba. Pomer ceny a kvality je výborný, pretože tento samostatný skener je oveľa lepší a výkonnejší, než skener, ktorý mám v tlačiarni Brother DCP-1512E. Takýto „nesamostatný“ skener sa absolútne nehodí na skenovanie fotografií. Aj to bol dôvod, prečo som hľadal samostatný skener na vysokej úrovni. Epson V19 je v tomto smere skvelý, výborne skenuje fotky a oceňujem aj inteligentne navrhnutú vertikálnu polohu. Plus dávam tiež za nízku hmotnosť, jednoduchú a nenáročnú obsluhu či spoľahlivosť. Som s ním maximálne spokojný a odporúčam ho aj ostatným, ktorým záleží na kvalite skenovania fotografií.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 03.09.2020
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cenaAko vybrať najlepší ochladzovač vzduchu – recenzie, test, skúsenosti, cena

Ochladzovač vzduchu nie je len obyčajný ventilátor, no zároveň nedokáže chladiť ako klimatizácia. Tak či onak dokáže byť veľmi nápomocný počas horúcich letných dní.

Najlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či JamestownNajlacnejšie záhradné grily na drevené uhlie sú prenosné. Obľúbené sú Weber či Jamestown

Aj vás čaká tento rok kúpa nového grilu na drevené uhlie? Predstavíme si, načo sa pri jeho výbere zamerať.

Najlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, testNajlepšie a najpredávanejšie sú benzínové kosačky s pojazdom. Návod, ako vybrať, recenzie, test

Pri výbere kosačky je niekoľko dôležitých aspektov, ktoré sa oplatí zvážiť a ktoré vám pomôžu vybrať ten správny model pre vás.