Najlepšia žehliaca doska nie je lacná. Vyskúšajte Vileda, Leifheit alebo Brilanz

Žehliaca doska je pomerne jednoduchá pomôcka, ktorá si našla miesto v takmer každej domácnosti. Jej výber sa zdá ľahký – väčšinou zohľadňujeme najmä cenu a to, či sa nám páči alebo hodí do bytu.

Ako vybrať žehliacu dosku?

Čo je pri jej výbere skutočne dôležité a aké vlastnosti musia mať najlepšie žehliace dosky si prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Obľúbené žehliace dosky

Typy žehliacich dosiek

Keď sa povie „žehliaca doska“, väčšina z nás si hneď predstaví klasickú skladaciu dosku, ktorú je možné dostať v každom supermarkete. Ide o najbežnejšie dostupný a najčastejšie žiadaný typ žehliacej dosky. Sú lacné, skladné a v ponuke sa nájde vhodná doska pre každého. Okrem skladacích dosiek však jestvujú aj vstavané dosky, do ktorých sa oplatí investovať najmä tým, ktorí žehlenie nevyhnutne potrebujú, no potrebujú aj ušetriť miesto. Ide síce o drahší typ vyžadujúci si inštaláciu, no po nej bude doska fixne uložená na jednom mieste, z ktorého ju stačí potiahnuť a doska je pripravená na žehlenie. Ďalšou alternatívou sú žehliace dosky na stôl, ktoré tiež ocenia ľudia žijúci v menšom obydlí. Tieto dosky majú malé rozmery a kladú sa na stôl, kuchynský alebo konferenčný, na ktorom možno pohodlne žehliť napríklad z gauča pri pozeraní televízie.

Dôležité parametre

Pri množstve parametrov môže byť ťažké rozlíšiť, ktoré sú práve tie kľúčové. Kým typ poťahu môže vaše žehlenie uľahčiť alebo spríjemniť, ide o niečo, čo si môžete dokúpiť a vymeniť aj v prípade nespokojnosti. Niektoré parametre však nezmeníte, preto sa pri výbere zamerajte hlavne na:

  • výšku žehliacej dosky
  • rozmery žehliacej plochy
  • stabilitu konštrukcie
  • spôsob skladania dosky
  • odkladaciu plochu

Výška žehliacej dosky

Ide o parameter, ktorý sa často prehliada. Mnohí si totiž myslia, že každá žehliaca doska sa dá jednoducho nastaviť, alebo im na výške jednoducho nezáleží. Veľa modelov nemá možnosť nastavenia výšky, a preto je potrebné vopred si overiť, či vám výška dosky vyhovuje. Žehliaca doska by vám mala siahať zhruba do výšky pásu – aby ste sa k žehleniu nemuseli príliš skláňať (pozor na bolesti chrbtice a hrbenie) a aby ste nemali dosku ani príliš vysoko, kvôli čomu by sa vám žehlilo nepohodlne. Štandardná výška je od 70 do 100 cm, pričom najmä lacnejšie modely bývajú príliš krátke. Ak je doska nastaviteľná, overte si aj spôsob nastavenia. Kým niektoré umožňujú len 2 – 3 výškové varianty, iné umožnia nastaviť presne takú veľkosť, ktorá vám vyhovuje.

Rozmery žehliacej plochy

Tento údaj je dôležitý pre pohodlné a jednoduché žehlenie. Štandardné dosky začínajú pri veľkosti 110 x 30 cm, pričom po menšej určite nesiahajte, pokiaľ nepotrebujete skutočne malú žehliacu dosku, kvôli malým priestorom. Väčšie rozmery umožnia pohodlnejšie žehlenie – tričko či nohavice nebudete musieť presúvať na 4x. Ak máte malé deti a žehlíte najmä oblečenie malých rozmerov, menšia doska je v poriadku. Ak však máte väčšie konfekčné veľkosti alebo väčšie kusy textílií, napr. obrusy, voľte čo najväčší rozmer.

Žehliaca doska s odkladacím priestorom na bielizeň

Stabilita konštrukcie

Stabilita je potrebná z bezpečnostného hľadiska. Sú to hlavne lacné dosky, ktoré neposkytujú dostatočnú stabilitu a dokonca sa aj kývajú. Pri kladení horúcej žehličky to môže viesť k úrazom alebo požiarnym rizikám. Stabilná konštrukcia si vyžaduje pevný a dostatočne hrubý kov a protišmykové nožičky, najlepšie z gumy, keďže práve tie sú najodolnejšie na väčšine typu podláh. Ak si tento parameter nemôžete vyskúšať pred kúpou, skúste si k danému produktu prečítať užívateľské recenzie. Pri skutočne nestabilných modeloch to užívatelia určite spomenú.

Spôsob skladania dosky

Väčšina modelov žehliacich dosiek sa skladá ručne. Ručne teda dosku uvediete zo zloženej polohy do polohy pripravenej na žehlenie. Ide o jednoduchý spôsob skladania žehliacej dosky, pri ktorom si skontrolujte možnosti nastavenia výšky, aby vám vyhovovala. Niektoré dosky však ponúkajú aj automatické skladanie, pri ktorom stlačením aretačnej páčky rozložíte dosku do požadovanej polohy a výšky, pričom táto možnosť ponúka viacero variácií nastavenia výšky. Aj keď na tom, či dosku rozložíte ručne alebo automaticky, možno až tak nezáleží, chceme poukázať na to, že ručne rozložiteľné dosky mávajú menej možností nastavenia výšky, čo je vhodné si pred kúpou overiť.

Odkladacia plocha

Odkladacia plocha je pri žehlení dôležité miesto, na ktoré by sa mala dať žehlička pohodlne a bezpečne uložiť. Pri menších žehliacich doskách skontrolujte jej rozmer – či sa na ňu vaša žehlička vojde aj s rezervou. Pri žehlení totiž nebudete chcieť neustále presne vymeriavať, ako žehličku položiť. Odkladacie plochy bývajú horizontálne a vertikálne, pričom parnej žehličke by ste mali zabezpečiť vertikálnu odkladaciu plochu. Myslite aj na bezpečnosť. Lacnejšie modely majú menej stabilné odkladacie plochy, ktoré môžu mať časom problém žehličku udržať. Stabilnejšie sú odkladacie plochy, ktoré netreba vysúvať a držia pevne v jednej polohe.

Tip pre ľavákov: Väčšina žehliacich dosiek je konštruovaná pre pravákov, preto sa uistite, že vám poloha odkladacej plochy vyhovuje, resp. že sa dá nastaviť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehliace dosky

Ďalšie parametre

Možno o niečo menej dôležité, avšak stále podstatné sú váha, poľah a cena žehliacej dosky. Na čo sa pri nich zamerať?

Poťah

Poťah žehliacej dosky značne ovplyvňuje kvalitu žehlenia, avšak pri výbere dosky si z neho nerobte ťažkú hlavu, keďže ten sa dá jednoduchým spôsobom dokúpiť a vymeniť. Poťah by mal dobre prepúšťať paru, keďže pri žehlení inak nasiakne parou, mal by byť jednoducho odnímateľný, vhodný na pranie, z odolného materiálu a znášajúci vysoké teploty. Poťahy sú šité väčšinou z bavlny, ktorá býva vyplnená rôznymi výplňami. Bavlna je vhodný materiál, ktorý dobre prepúšťa paru, avšak jestvujú aj modernejšie materiály, ako metalické povrchy a teflón, ktoré odrážajú teplo, vďaka čomu uľahčia vaše žehlenie. Pri výbere poťahu teda nesiahajte len po zaujímavom vzore, ale skôr sa zamerajte na to, aby bol povrch nepriľnavý, dobre odrážal teplo a znášal paru.

Váha žehliacej dosky

Váha nie je len nepodstatný detail. Rozhoduje o tom, ako prakticky sa vám bude s doskou narábať. Váha žehliacich dosiek býva od 4 – 12 kg, pričom väčšina sa pohybuje v kategórií od 5 – 6 kg. Nižšia váha znamená jednoduchú manipuláciu pri vyberaní, rozkladaní a skladovaní, vyššia hmotnosť zaručuje stabilnejšiu konštrukciu.

Žehliaca doska s teflónovým poťahom

Cena

Žehliacu dosku dnes kúpite aj v naozaj nízkej cenovej kategórii – tie najlacnejšie možno zakúpiť už od 15 eur, z výpredaja nájdete ešte lacnejšie žehliace dosky. Ak chcete stabilnú dosku, ktorá vám čo to vydrží, zainvestujte o čosi viac. V priemere sa totiž pohybujú v cenovom rozmedzí od 30 do 50 eur. Hľadáte profesionálnu žehliacu dosku s funkciami ako vodiaca anténa či integrovaná elektrická zásuvka? Drahšie modely sa môžu vyšplhať až do výšky 70 a viac eur.

Značka

Niekomu na tom možno záleží, niekomu nie, avšak aj značka žehliacej dosky hovorí čo to o jej kvalite. K veľmi obľúbeným a osvedčeným značkám žehliacich dosiek patria Vileda, Leifheit, Brilanz, Lamart, Philips, Braun, Kärcher či Bosch.

Doplňujúce vlastnosti a funkcie

Ak chcete, aby bolo žehlenie čo najpohodlnejšie, zaujímajte sa aj o doplňujúce funkcie žehliacej dosky. Držiak na bielizeň, vodiaca anténa alebo rukávník dokážu byť pri žehlení veľmi nápomocné.

Rošt

Rošt vo vnútri žehliacej dosky by mal obsahovať dierky, keďže počas žehlenia sa často používa veľké množstvo pary, ktorá cez perforovaný povrch jednoduchšie prenikne a doska nezostane vlhká na dlhú dobu.

Integrovaná elektrická zásuvka

Tento prvok je tu presne pre tých, ktorým sa počas žehlenia šnúra od žehličky nemotorne motá pod rukami. S elektrickou zásuvkou priamo v žehliacej doske bude žehlenie pohodlnejšie a zároveň dostupné aj na miestach, kam kábel zo žehličky nedostačoval.

Vodiaca anténa

Pri niektorých ťažko dostupných miestach býva problém, že manipulovaným so žehličkou neustále vchádza do cesty aj kábel. Vodiaca anténa stojí pri odkladacej ploche a svojím koncom zachytí kábel tak, aby už pri žehlení nezavadzal.

Nástrčné koncovky

Slúžia na zvýšenie stability žehliacej dosky. Koncovky sa jednoducho nastrčia na nohy žehliacej dosky a zabránia šmýkaniu na podlahách, ktoré sa šmýkajú o čosi viac, ako napr. parkety, plávajúce podlahy či dlažby.

Rukávnik

Tento doplňujúci prvok slúži na pohodlné žehlenie rukávov, ale aj iných, ťažšie dostupných miest – golierov. Ak vami vybraná žehliaca doska neobsahuje rukávnik, nezúfajte – rukávniky sú totiž bežne dostupné aj samostatne.

Žehliaca doska s odkladacou plochou

Detská poistka

Tento prvok by mal zvážiť každý, kto žije v domácnosti s malými deťmi. Tie sa môžu v okolí dosky hrať a zo zvedavosti stlačiť páčku alebo spôsobiť, že doska sa v ich prítomností zloží, žehlička spadne a spôsobí nepríjemný úraz. Detská poistka zabezpečí, aby dieťa nemohlo dosku omylom zložiť.

Držiak na bielizeň

Po žehlení je na rade odloženie požehleného oblečenia. Pri väčšom množstve oblečenia by skladanie zaberalo príliš veľa času. A preto si k doske na žehlenie môžete dokúpiť aj praktický držiak, na ktorý možno zavesiť vyžehlené košele, saká či šaty a poskladať tričká či nohavice.

Odsávanie pary

Odsávacia žehliaca doska patrí k profesionálnejším typom, ktoré poskytujú funkciu aktívneho odsávania pary. Pri naparení bielizne tak nevznikne prílišná vlhkosť, ktorá by zvlhčila oblečenie aj dosku, pretože doska zaručí odsávaním pary vysušenie bielizne. Táto funkcia je dôležitá pre žehliace dosky pre parné generátory, ktoré sú navyše vybavené aj poťahom, ktorý odráža paru a vsiakne kondenzáciu na povrchu, čím zaručí suché žehlenie.

Ako si teda vybrať?

Pri výbere žehliacej dosky je skutočne množstvo parametrov, vlastností a doplnkov, čo môže byť mätúce. Čím sa teda vyznačujú najlepšie žehliace dosky?

  • Majú nastaviteľnú výšku (v rozpätí, ktoré vyhovuje vašej postave)
  • Majú stabilnú konštrukciu s protišmykovými nôžkami
  • Rozmer žehliacej plochy je aspoň 110 x 30 cm
  • Plocha dosky je tvorená perforovaným roštom s poťahom z teflonu alebo podobného materiálu, ktorý sa dá odnímať a jednoducho prať
  • Dajú sa jednoducho zložiť, rozložiť a uskladniť

Ako sa o žehliacu dosku starať

Pri zakúpení profesionálnej žehliacej dosky môžete očakávať dlhú životnosť. Tá si však bude vyžadovať občasnú údržbu. Samozrejmosťou by malo byť pranie poťahu, preto voľte dosku s odnímateľným poťahom. Na štítku skontrolujte, či je možné prať ho v práčke a sušiť v sušičke, aj keď sušička je vo väčšine prípadov zakázaná. Ak nie je možné prať poťah v práčke a vytvorili sa na ňom škvrny, môžete ho namočiť do vody, do ktorej pridáte lyžicu octu a sódy bikarbóny. Poťahu doprajte zopár minút a následne ručne vyperte. Ak sa na poťahu objavia trhliny a dierky, je na čase vymeniť ho za nový. Pri praní poťahu nezabudnite ani na rošt vo vnútri, ktorý väčšinou stačí pretrieť vlhkou handričkou. Nezabudnite utrieť ani zvyšok žehliacej dosky – o zaprášené nôžky sa môže obtrieť dlhšie oblečenie a zašpiniť sa.

Obľúbené žehliace dosky

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 15.11.2020
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aké vstupné dvere do domu alebo bytu? Na výber máte hliníkové, plastové, drevené, ich cena sa líšiAké vstupné dvere do domu alebo bytu? Na výber máte hliníkové, plastové, drevené, ich cena sa líši

Vstupné dvere slúžia ako brána do domu, a preto je ich výber zodpovednou úlohou. Hliníkové, plastové aj drevené vstupné dvere totiž majú odlišné bezpečnostné, izolačné a ďalšie...

Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?Ako vybrať stojan na vianočný stromček? Je lepší plastový, kovový alebo drevený?

Neodmysliteľným symbolom Vianoc je vianočný stromček. Ak mávate živý stromček, nezaobídete sa bez poriadneho stojana. Poradímevám, ako ho vybrať.

Ako zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vámAko zariadiť garáž a uložiť náradie v dielni? Poradíme vám

Garáže, naše sklady nepotrebného i potrebného náradia, sa dajú zariadiť tak, aby ste sa v nich vedeli krásne zorientovať. Stačí použiť ten správny nábytok, veci ukladať logicky a vedieť,...