1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty sú na Slovensku veľmi rozšírené kvety a svoje miesto majú vo veľa domácnostiach. Nevyžadujú si extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, tak je veľmi dôležité, aby sme ich dobre zazimovali. 

Muškát v črepníku

Ponúkame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ktorými by ste sa pri zazimovaní vašich muškátov mali riadiť.

Príprava muškátov na zazimovanie

Dôležité je, aby ste postupovali postupne. To znamená, že keď sa vonku začne ochladzovať, začnite im obmedzovať hnojivo a zálievku. Niekto prestáva hnojiť už koncom augusta, niektorí si to nechávajú na polku septembra či dokonca na začiatok októbra. Veľký vplyv zohráva vonkajšia teplota.

Muškát ostrihajte a zmenšite približne na polovicu pôvodnej veľkosti. Zbavte ho poškodených či suchých častí a nechajte len zdravé výhonky. Odstráňte kvety aj puky. Po splnení všetkých krokov je muškát pripravený na zazimovanie.

Kde zazimovať muškáty?

Muškáty nemajú radi nízke teploty, a preto je potrebné premiestniť ich z exteriéru dnu už pred prvými mrazmi. Ak sa náhodou objavia nečakané nočné mrazy, muškát to síce prežije, no následne je nutné preložiť ho dnu.

Muškáty

Čo sa týka ideálneho miesta, tak sa odporúča, aby muškáty boli umiestnené niekde, kde budú mať dostatok svetla, miesta a teplotu v rozmedzí od 6°C až 10°C. Zároveň je dobré, ak je dané miesto suché a bez prievanu. Môžete ich umiestniť napríklad za okno na chladnú chodbu. Využiť tiež môžete pivnicu.

Starostlivosť o muškáty počas zimy

Aj keď máte muškát ostrihaný, ostala iba jeho zdravá časť, je umiestnený na správnom mieste, tak je dôležité, aby ste sa oň starali i naďalej. Počas zimy môže byť veľa vody na škodu - preto polievajte pribilžne raz za mesiac alebo tak často, aby substrát nikdy úplne nevyschol. 

Taktiež treba počítať s tým, že muškát môže byť napadnutý škodcami - v takomto prípade pomôžu chemické prípravky a ako prevenciu môžete využiť lepové doštičky.

S kvetináčom alebo bez neho?

Klasickou metódou, ktorá je najrozšírenejšia a tiež asi najefektívnejšia je zazimovanie v tých istých kvetináčoch alebo nádobách, v ktorých ich pestujete aj počas roka. Nemusíte tak riešiť žiadne presádzanie a keď príde jar, tak ich jednoducho vynesiete opäť vonku na svoje tradičné miesto.

Čo s muškátmi pred zimou

Niekto preferujú možnosť zazimovania bez kvetináča. Čo táto alternatíva ponúka a ako pri nej postupovať? Korene opatrne vyberte zo substrátu, zbavte ich prebytočnej zemi a následne ich vložte do prázdneho kvetináča či nádoby. Zasypte rašelinou alebo pieskom. S trochou zeminy korene tiež môžete zabaliť v novinách, ale úspešnosť tohto variantu nie je príliš vysoká.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.Publikované dňa: 27.09.2018
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať pažítku? Sadenie, polievanie, uskladnenie Ako pestovať pažítku? Sadenie, polievanie, uskladnenie

Nie je náročná na pestovanie, a preto bude tou správnou voľbou. Ochutí vám nielen jedlo, ale aj dušu. Odkiaľ pochádza pažítka, aké má účinky, a hlavne ako ju pestovať, sa dozviete v...

Echinacea – pestovanie a starostlivosť. Jej účinky sú neoceniteľné Echinacea – pestovanie a starostlivosť. Jej účinky sú neoceniteľné

Najčastejšie sa používa pri liečbe chrípky a nachladnutiu, ale jej liečivé účinky siahajú oveľa ďalej. Ak ju chcete spoznať a možno aj pestovať doma, pozorne čítajte. 

Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu

"Lienka, lienka, ukáž, že mi aké bude počasie!" je slovná hračka, ktorú pozná asi každý človek zo svojich detských čias. Tento milý červený chrobáčik s čiernymi bodkami je však "vďaka"...