Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty sú na Slovensku veľmi rozšírené kvety a svoje miesto majú vo veľa domácnostiach. Nevyžadujú si extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, tak je veľmi dôležité, aby sme ich dobre zazimovali. 

Muškát v črepníku

Ponúkame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ktorými by ste sa pri zazimovaní vašich muškátov mali riadiť.

Príprava muškátov na zazimovanie

Dôležité je, aby ste postupovali postupne. To znamená, že keď sa vonku začne ochladzovať, začnite im obmedzovať hnojivo a zálievku. Niekto prestáva hnojiť už koncom augusta, niektorí si to nechávajú na polku septembra či dokonca na začiatok októbra. Veľký vplyv zohráva vonkajšia teplota.

Muškát ostrihajte a zmenšite približne na polovicu pôvodnej veľkosti. Zbavte ho poškodených či suchých častí a nechajte len zdravé výhonky. Odstráňte kvety aj puky. Po splnení všetkých krokov je muškát pripravený na zazimovanie.

Kde zazimovať muškáty?

Muškáty nemajú radi nízke teploty, a preto je potrebné premiestniť ich z exteriéru dnu už pred prvými mrazmi. Ak sa náhodou objavia nečakané nočné mrazy, muškát to síce prežije, no následne je nutné preložiť ho dnu.

Muškáty

Čo sa týka ideálneho miesta, tak sa odporúča, aby muškáty boli umiestnené niekde, kde budú mať dostatok svetla, miesta a teplotu v rozmedzí od 6°C až 10°C. Zároveň je dobré, ak je dané miesto suché a bez prievanu. Môžete ich umiestniť napríklad za okno na chladnú chodbu. Využiť tiež môžete pivnicu.

Starostlivosť o muškáty počas zimy

Aj keď máte muškát ostrihaný, ostala iba jeho zdravá časť, je umiestnený na správnom mieste, tak je dôležité, aby ste sa oň starali i naďalej. Počas zimy môže byť veľa vody na škodu - preto polievajte pribilžne raz za mesiac alebo tak často, aby substrát nikdy úplne nevyschol. 

Taktiež treba počítať s tým, že muškát môže byť napadnutý škodcami - v takomto prípade pomôžu chemické prípravky a ako prevenciu môžete využiť lepové doštičky.

S kvetináčom alebo bez neho?

Klasickou metódou, ktorá je najrozšírenejšia a tiež asi najefektívnejšia je zazimovanie v tých istých kvetináčoch alebo nádobách, v ktorých ich pestujete aj počas roka. Nemusíte tak riešiť žiadne presádzanie a keď príde jar, tak ich jednoducho vynesiete opäť vonku na svoje tradičné miesto.

Čo s muškátmi pred zimou

Niekto preferujú možnosť zazimovania bez kvetináča. Čo táto alternatíva ponúka a ako pri nej postupovať? Korene opatrne vyberte zo substrátu, zbavte ich prebytočnej zemi a následne ich vložte do prázdneho kvetináča či nádoby. Zasypte rašelinou alebo pieskom. S trochou zeminy korene tiež môžete zabaliť v novinách, ale úspešnosť tohto variantu nie je príliš vysoká.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu Študentská izba – mala by sa páčiť nielen vám, ale aj vášmu dieťaťu

Zariaďovanie študentskej izby môže byť poriadny boj. Rodič chce často niečo iné ako samotné dieťa a potom vznikajú rozbroje. Skúste však vyjsť študentovi v ústrety a nakoniec budete...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 27.09.2018
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu Čo odpudzuje lienky? Babské rady, ktoré vám pomôžu

"Lienka, lienka, ukáž, že mi aké bude počasie!" je slovná hračka, ktorú pozná asi každý človek zo svojich detských čias. Tento milý červený chrobáčik s čiernymi bodkami je však "vďaka"...

Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú Ako sa zbaviť háďatka zemiakového? Prípravky proti drôtovcom, ktoré fungujú

Objavili ste v zemiakoch biele larvy? Môžu znamenať prítomnosť háďatka v záhrade. Háďatká patria medzi škodcov, ktorí parazitujú nielen na zemiakoch, ale aj inej zelenine. Ako sa zbaviť...

Ako doma pestovať mäsozravé rastliny? Ako doma pestovať mäsozravé rastliny?

Láka vás pestovanie mäsožravých rastlín? Na svete existujú stovky druhov mäsožravých rastlín, a preto vám prinášame súhrnný návod na to, ako si ich vypestovať aj v tunajších končinách.