Najlepšie ANC slúchadlá s aktívnym potlačením hluku – recenzie, test skúsenosti

ANC patrí k technológiám, o ktorých zatiaľ nepočul každý, no čochvíľa sa stanú nevyhnutnou súčasťou takmer každých slúchadiel. V dnešnom rušnom a hlučnom svete si už nevieme predstaviť cestu vlakom či lietadlom alebo prácu bez slúchadiel s tlmením zvuku. ANC technológia však počúvanie hudby a podcastov posúva ešte na vyšší level.

Slúchadlá s aktívnym tlmením hluku

V tomto článku si povieme viac o ANC technológii, jej výhodách aj o tom, na čo myslieť pri výbere ANC slúchadiel.

Najlepšie ANC slúchadlá


Čo je to ANC technológia

ANC, z anglického Active Noise Cancellation, znamená aktívne tlmenie hluku a ide o technológiu, ktorá sa využíva v slúchadlách a znižuje neželaný hluk z okolia. Zvuky tlmia slúchadlá aktívne na princípe potlačenia fázy. ANC slúchadlá obsahujú mikrofóny, ktoré snímajú hluk z okolia. Tento hluk, ktorý si môžete predstaviť ako určitú zvukovú vlnu, invertujú a v slúchadlách prehrajú ako opačnú zvukovú vlnu. Takýmto spôsobom neutralizujú zvuk nahratý z okolia. Zvukové vlny sú totiž navzájom inverzné a pri ich súčte dostanete neutrálny výsledok. Veľmi zjednodušene si to môžete predstaviť ako pripočítanie +1 k -1, kde výsledkom bude 0.

Pasívne vs. aktívne tlmenie hluku

Noise-cancelling slúchadlá už predsa nejakú tu dobu máme a využíva ich snáď každý, kto si chce hudbu či podcast vypočuť v pokoji. V čom sa teda ANC líši? V prípade slúchadiel tlmiacich hluk, ktoré už poznáme, ide o pasívne tlmenie. Sú skonštruované tak, aby vytvárali fyzickú bariéru, ktorá bráni zvukovým vlnám vstúpiť do ušného kanálu. Dajú sa prirovnať k štupľom do uší, ktoré sa používajú v hlučnom prostredí. V prípade pasívneho tlmenia zvuku sú zvukové vlny odrážané alebo absorbované, čím sa zníži ich hlučnosť.

Na druhej strana ANC predstavuje aktívne tlmenie hluku, čo si vyžaduje energiu z batérií, aby technológia fungovala. ANC slúchadlá aktívne snímajú hluk z okolia a fázu otočia, aby vytvorili protivlnu a došlo k antifázovému zvuku. Vďaka tomuto procesu nevnímame hluk z okolia, pretože je výrazne stíšený a v kombinácii s počúvaním hudby ho vnímame ako ticho. Treba však podotknúť, že ANC najlepšie filtruje konštantný zvuk a šumy v pozadí, napr. zvuk pri jazde autom, ceste vlakom alebo lietadlom, šum konverzácie v kaviarni, hluk z klimatizácie a pod. ANC nedokáže zachytiť jednorazové zvuky, napr. zatrúbenie, krik, buchnutie, brechot, písknutie a pod. Tieto zvuky dokážu lepšie odfiltrovať  slúchadlá s pasívnym tlmením zvuku.

Bezdrôtové ANC slúchadlá

Výhody a nevýhody ANC slúchadiel

Ak premýšľate nad kúpou ANC slúchadiel, no nie ste si istí, či je to pre vás správna investícia, oplatí sa popremýšľať nad výhodami a nevýhodami tejto technológie. Začnime výhodami:

 • Skvalitnia zážitok z počúvania hudby – Skutoční milovníci hudby vždy hľadajú spôsob, ako získať čo kvalitnejší zvuk pri počúvaní. Práve ANC slúchadlá môžu byť tým nástrojom, ktorý im pomôže užiť si hudbu aj v hlučnom prostredí.
 • Zlepšujú kvalitu audia – Ak radi počúvate audioknihy, podcasty či relácie v rádiu, v rušnom prostredí je ťažké rozumieť hovorenému slovu. Vďaka ANC filtrácii šumov je kvalita audia na vyššej úrovni a dokážete lepšie rozumieť slovám z nahrávok.
 • Prispievajú k ochrane zdravia – Používaním ANC slúchadiel si chránite v prvom rade sluch, keďže v hlučnom prostredí nemusíte zvyšovať hlasitosť. V druhom rade prispievajú k vašej psychickej pohode, keďže hluk a rušné prostredie pôsobia ako stresový faktor, čo sa odráža na spánku, kardiovaskulárnom zdraví a celkovej imunite.
 • Vyfiltrujú hluk aj pri hovoroch – Ak ste už telefonovali v MHD alebo pri rušnej ceste, viete, že počuť volajúceho je niekedy nemožné. ANC slúchadlá pomôžu hluk z okolia odfiltrovať a vy budete pri telefonovaní lepšie rozumieť druhej strane.
 • Pomôžu pri sústredení – Rušivé hluky z okolia môžu mať nepriaznivý vplyv na vašu koncentráciu, čo znižuje celkovú produktivitu. Preto môžu byť ANC slúchadlá prospešné pri učení sa alebo pri práci.
 • Môžu pomôcť pri zaspávaní – Ak žijete v hlučnom paneláku alebo sa snažíte zaspať po nočnej, môže vám pomôcť počúvanie jemnej akustickej hudby v kombinácii a ANC, ktoré odfiltruje šumy z okolia, napr. aj pri cestovaní v lietadle.

Nezabudnime ani na nevýhody, ktoré môžu niekoho od kúpy odradiť:

 • Sú drahé – Očividným rozdielom oproti iným slúchadlám je ich cena. Keďže ide o ANC technológiu, cena slúchadiel sa môže vyšplhať aj na pár stovák eur, čo je už nemalá suma oproti bežným noise-cancelling slúchadlám.
 • Majú kratšiu životnosť batérie – Ďalší rozdiel, ktorý si ihneď všimnete, je rýchlejšie sa vybíjajúca batéria. Aktívne tlmenie hluku spotrebuje časť energie, preto budete musieť slúchadlá nabíjať častejšie.
 • V rušnom prostredí môžu byť nebezpečné – Pri používaní si treba uvedomiť, že nebudete vnímať svoje okolie. To môže byť veľmi nebezpečné v určitých situáciách a nikdy by ste ANC slúchadlá nemali nosiť pri šoférovaní alebo prechádzaní cez cestu.

ANC slúchadlá výhody

Ako vybrať ANC slúchadlá

ANC slúchadlá môžu značne skvalitniť váš čas strávený dochádzaním, zlepšiť produktivitu pri práci aj spríjemniť čas relaxu. Stresujúci môže byť výber ANC slúchadiel, avšak proces výberu je v mnohom podobný výberu bežných slúchadiel. Preto sa zamerajte skôr na to, aký typ ANC slúchadiel preferujete, či majú slúchadlá dostatočne dobrú výdrž batérie a nezabudnite si premyslieť rozpočet.

Typy podľa umiestnenia mikrofónu

Podľa miesta zachytávania hluku rozlišujeme medzi feed-forward, feedback a hybridnými slúchadlami.

 • Feed-forward – Sú slúchadlá, ktoré majú mikrofóny umiestnené vo vonkajšej časti slúchadiel, teda na kryte. Hluk zachytávajú mikrofóny bezprostredne z okolia ešte predtým, než sa dostane k uchu. Keďže jestvuje časový rozdiel medzi nasnímaním zvuku a prehratím protivlny, umiestnenie mikrofónov vo vonkajšej časti tento časový rozdiel zmenšuje. Ide o najjednoduchší typ ANC a jeho nevýhodou je, že nedokáže nasnímať zvuk zvnútra slúchadiel a zhodnotiť, že dochádza k efektívnemu tlmeniu zvuku. Zvonku môže taktiež zachytávať zvuky, ktoré by sa inak do ucha nedostali, napr. zvuk vetra v mikrofóne.
 • Feedback – Tento typ slúchadiel má mikrofóny umiestnené vnútri v slúchadlách, takže lepšie zachytí, aký hluk sa do ušného kanálu dostáva. Navyše takto môže neustále prebiehať autokorekcia medzi zachyteným a spracovaným zvukom. Nevýhodou tohto typu je horšie potlačenie vyšších frekvencií, Keďže vo vnútri slúchadla sa inak odrážajú medzi uchom a slúchadlom. Problémom môže byť, že mikrofón zachytí aj zvuk zo slúchadiel, teda hudbu, ktorú človek počúva.
 • Hybridné – Hybridné slúchadlá spájajú feed-forward a feedback, mikrofóny majú umiestnené zvonku aj vo vnútri slúchadiel. Ide o najzložitejší systém, no najúčinnejší. Kombináciou mikrofónou dostane používateľ najlepší výsledok, zvuky sú zachytávané z oboch prostredí a zároveň prebieha autokorekcia, takže tlmenie je optimálne. Ide, samozrejme, aj o najdrahší typ ANC slúchadiel.

Komfort pri nosení

Slúchadlá by vám mali dobre sedieť, keďže pri niekoľkohodinovom počúvaní sa akýkoľvek diskomfort znásobí. Ak máte možnosť, vyskúšajte si slúchadlá cez uši, pretože tie by mali sedieť dokonale. Väčšina slúchadiel sa dá nastaviť, ale nie všetky sedia rovnako dobre každému. Myslite na to, že niektoré slúchadlá spôsobujú prílišné teplo na ušiach až potenie, preto si vždy všímajte, aký pocit máte pri vyskúšaní daných slúchadiel a či vám konkrétny materiál neprekáža. Čo sa týka slúchadiel do uší, je dobré, ak ponúkajú viacero veľkostí nadstavcov, aby ste si našli jeden, ktorý vám bude sedieť.

Bezdrôtové slúchadlá proti hluku

S káblom alebo bez?

 • Slúchadlá s káblom – Aj keď od slúchadiel s káblom sa čím ďalej tým viac upúšťa, stále si nachádzajú svoje využitie. Najlepšie je využívať ich doma, pri počítači a v prípade slúchadiel do uší pokojne aj mimo domu, cestou do práce a pod. Hoci ste limitovaní káblom, nemusíte sa starať o to, či sú slúchadlá nabité.
 • Bezdrôtové slúchadlá – Dajú sa skvelo využiť pri behu a športe, ale aj pri iných aktivitách, pri ktorých sa vám už kábel nezamotá. Nevýhodou je, že musíte myslieť stále na nabitie batérie, a zároveň bezkáblové slúchadlá do uší sa vám ľahšie stratia.

Aspoň niekoľkohodinová výdrž

Ak sa chystáte počúvať hudbu predovšetkým mimo domu a na cestách, mali by ste mať vysoké nároky na batériu. Mnohé slúchadlá ponúkajú vysokokapacitné batérie, ktoré vydržia niekoľko hodín. Rozlišujte ale údaj o tom, koľko vydrží batéria slúchadiel v puzdra a počas hrania. Uvedených 30 hodín sa môže týkať len slúchadiel v puzdre, pričom pri prehrávaní vydržia len 6 hodín. Taktiež myslite na to, že batéria klesá rýchlejšie pri používaní ANC, takže musí ísť o skutočne dobrú batériu. Záležať by vám malo aj na rýchlom nabití, aby ste v prípade zistenia vybitých slúchadiel mohli aspoň na pár minút pred odchodom znovu nabiť batériu, ktorá vám ideálne vydrží pár hodín.

Cena je vyššia

Slúchadlá s ANC sú často viacnásobne drahšie než tie bez tlmenia hluku. Najlacnejšie je možné dostať už za 50 eur, avšak ide o menšie slúchadlá do uší, ktoré majú často mikrofón len zvonku a kvalita tlmenia nemusí byť najvyššia. Investujte preto aspoň 100 eur, pričom táto cena sa týka malých slúchadiel do uší. Slúchadlá cez uši s ANC je reálne zakúpiť od 200 eur. Určite nájdete aj lacnejšie modely, ale myslite na kvalitu zvuku. Drahšie slúchadlá taktiež ponúkajú viac funkcií a kvalitnejšiu technológiu. Tie najdrahšie modely nájdete za 500 a viac eur, no v takom prípade by ste už mali mať naozaj vysoké nároky na kvalitu zvuku.

Medzi najobľúbenejšie značky patria Apple, JBL, Samsung, Sony, Niceboy, Jabra aj Bowers & Wilkins.

Top ANC slúchadlá

Vybrali sme pre vás niekoľko ANC slúchadiel v rôznych cenových kategóriách, ktoré patria k najpredávanejším. Majú viacero pozitívnych recenzií a vybrať si môžete ako zo základných modelov, tak aj zo slúchadiel pre náročnejších.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 20.03.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie vysávače. Ako vybrať vysávač? Tyčový, bezvreckový alebo robotický Najlepšie vysávače. Ako vybrať vysávač? Tyčový, bezvreckový alebo robotický

Aký vybrať vysávač? Aký vysávač je najlepší? Prečo sú tyčové vysávače najobľúbenejšie? Aké výhody má robotický vysávač? S výberom poradia recenzie a test vysávačov. Prečítajte si náš...

Remoska ako najlepšia elektrická panvica? Podľa recenzií vyhráva Eta a GuzzantiRemoska ako najlepšia elektrická panvica? Podľa recenzií vyhráva Eta a Guzzanti

Ťažko dnes nájdeme domácnosť, v ktorej by nepomáhali vymoženosti 21. storočia. Pomoc v kuchyni je predsa vždy vítaná. Pamätáte si na remosky? Pri výbere alektrickej panvice vám dnes...

Najlepšia kamera do auta: predná a zadná (duálna), cúvacia s monitorom a nočným videním?Najlepšia kamera do auta: predná a zadná (duálna), cúvacia s monitorom a nočným videním?

Ak trávite veľa času za volantom, určite ste už boli svedkom nejednej nebezpečnej situácie. Kamerový záznam z palubnej kamery v aute vám možno raz príde vhod ako objektívne svedectvo.