Biela pleseň v kvetináči – čo ju spôsobuje a ako sa jej zbaviť

Jeden slnečný deň si s pesničkou v hlave a dobrou náladou polievate vaše milované kvety. Všetko je tak ako má byť a zrazu si všimnete niečo zvláštne. Hlinu v kvetináčoch pokrýva divná biela vrstva, ktorá na pohľad a ani na dotyk nepôsobí lákavo. Neľakajte sa, je to biela pleseň, ktorá napadla váš kvietok.

Ako sa zbaviť bielej plesne na pôde v kvetináči?

Aj keď sa to volá biela pleseň, nemusí sa nachádzať len v kvetináči na hline, ale aj na samotných kvetoch, kde už má čiernu farbu. Hneď ako si to všimnete, tak by ste mali tento problém začať riešiť, veď predsa nechcete zahodiť niekoľko rokov starostlivosti a polievania za hlavu. Čo s takouto plesňou v kvetináči?

Niekedy stačia na porazenie plesne a vyliečenie rastlinky len jednoduché opatrenia, no niekedy to ide veľmi ťažko a môžete tak odštartovať nikdy nekončiaci boj. Veľmi záleží od druhu danej plesne a aj od jej rozšírenia na rastline. Je taktiež potrebné uvedomiť si, že čo sa týka izbových rastlín, tak sa výpary z pôdy dostávajú aj do ovzdušia, v ktorom vy dýchate. Táto pleseň nie je preto nebezpečná len pre vaše kvety, ale aj pre vás samých. Pleseň sa zvyčajne objavuje tam, kde je vlhko a to je najviac počas zimy. Preto nezabúdajte na pravidelné vetranie aj v tomto období. Ako sa tohto problému čo najrýchlejšie zbaviť a ako pri tomto procese postupovať? Prečítajte si všetky tieto informácie v nasledujúcich riadkoch a zbavte sa tak plesní v kvetináči.

Ako ju spoznáte na vašich kvetoch?

To, ako pleseň na kvetoch môže vyzerať závisí od viacerých faktorov. Prvé na čom záleží je konkrétny druh kvetu. Na každom sa to môže ukázať inak, môže mať inú farbu a nájsť ju môžete na rôznych častiach rastliny. Preto je niekedy ťažké určiť, či ide o pleseň alebo inú chorobu rastlín. Spoznáte ju hlavne podľa toho, že na kvetoch rastlín budú čierne škvrny, ktoré by tam nemali byť. Jasným signálom plesne je aj sivo sfarbený povlak alebo biela pleseň, ktorú nájdete na hline v kvetináči. To je väčšinou to prvé, čo si pestovatelia všimnú.

Ďalšie čo ovplyvňuje to, ako bude pleseň na vašej rastline vyzerať, je jej konkrétny druh. Medzi tie najčastejšie patrí pleseň sivá, ktorá okrem rastlín postihuje aj zeleninu a ovocie. Napadá všetky časti rastliny počas celého obdobia vegetácie. Keď už dosiahne vegetačný vrchol alebo teda púčik, tak v tej chvíli rastlina odumiera. Treba si s ňou poradiť ešte predtým ako sa rozšíri na takúto úroveň. Ako náhle zbadáte, že sa na rastline objavujú prvé známky plesne a aj ich rozoznáte podľa vyššie spomenutých znakov, tak je potrebné to riešiť.

Biela pleseň v kvetináči - príčiny vzniku a odstránenie

Čím sa táto pleseň živí a ako vzniká? Je to práve vlhkosť, ktorá môže za vznik takéhoto ochorenia. Preto sa hlavne vyskytuje v období jesene a zimy, no nájsť na kvetoch ju môžete počas celého roka. Keďže máte v domácnosti teplo, tak aj to jej len prospieva na rozširovanie. Pleseň môže napadnúť rastliny napríklad aj vtedy, keď sú slabšie a to bývajú hlave pri presádzaní či poranením, aj napríklad vtedy, ak sa o ne nedostatočne staráte. Príčinami bývajú aj nedostatočné vetranie v miestnosti, nepravidelné polievanie – čiže raz ju prelejete a inokedy na polievanie zabudnete. Dôležitým faktorom je aj pH pôdy, a pleseň sa vyskytne hlavne na tej kyslejšej.

Ako sa plesne zbaviť?

Ak teda pleseň ešte úplne nepoškodila rastlinku tak, že by sa už s tým nič nedalo robiť, tak je potrebné postupovať podľa toho, či ide o neškodnú pleseň na zemine alebo pleseň v iných častiach kvetu, či už sú to kvety, listy, korene alebo stonka. Nezabúdajte na to, že pri plesni je potrebné zbaviť sa jej úplne a odstrániť treba všetky napadnuté časti. Zbavte sa plesní v kvetináči a na kvetoch nasledovne:

Manuálne odstránenie plesne

Vezmete si nejakú lopatku, ktorú máte doma a používate ju na presádzanie alebo prenášanie kvetov. Ak pôda nie je príliš napadnutá, odhrňte len vrchnú, pár milimetrov širokú vrstvu, v ktorej sa pleseň uchytila. Rastlinu potom niekoľko dní nepolievajte až kým zemina nepreschne.

Ak je ale rastlina napadnutá hlbšie než pár centimetrov v pôde, tak ju presaďte do novej nádoby s novou zeminou. Upozornenie pre alergikov na prach alebo plesne, tak použite pri manipulácií s takto napadnutými kvetmi dýchaciu masku, aby ste sa vyhli podráždeniu.

Pôdu posypte škoricou

Ak ste odstraňovali len vrchnú vrstvu zeminy, tak je dobré posypať ju mletou škoricou. Škorica má v sebe cinnamaldehyd, vďaka ktorému má škorica svoju typickú chuť a vôňu, no zároveň pôsobí ako prírodný fungicíd, ktorý zabraňuje ďalšiemu rozširovaniu húb a plesní.

So škoricou to nemusíte nejako preháňať, stačí len jemný poprašok. Aj keď niekde odporúčajú používať ocot, tak sa tomu radšej vyhnite. Pleseň totiž môže zahubiť, no s jej zahubením by si to mohli odniesť aj korene vašej rastliny.

Čo s napadnutým substrátom?

Stalo sa vám už niekedy, že ste si kúpili čerstvý substrát v záhradkárstve a keď ste boli pripravený na prácu s ním, tak ste si všimli na ňom biele škvrny? Stáva sa, že táto biela pleseň sa rozmnoží už v zabalenom substráte, keďže aj v tom sa už predtým neškodné malé čiastočky plesne nachádzali. Ak sa vám to stalo, tak čo ste s takýmto substrátom urobili? Vyhodili ste ho alebo ste ho použili?

Substrát s bielou plesňou - treba ho vyhodiť?

Môže sa to zdať divné, no takýto napadnutý substrát naozaj nie je potrebné hneď vyhadzovať, pretože možné využiť ho na presádzanie, na sadenice a na doplnenie substrátu, ak je ho v niektorom z vašich kvetináčov nedostatok. Nemôžete ale s takýmto substrátom pracovať hneď. Poriadne ho celý premiešajte, aby sa biela časť spojila s tmavou a potom celú túto hmotu nechajte vyvetrať aspoň dva dni. Po dvoch dňoch ho už môžete používať ako normálny substrát, ideálne je premiešať ho s čerstvým kompostom.

Ak by ste však išli sadiť semienka rastlín alebo malé cibuľky, tak je najlepšie takýto substrát vyhodiť. Pri presádzaní sú už rastliny veľké, takže je malá pravdepodobnosť, že ich takýto „napadnutý“ substrát zahubí, no pri maličkých klíčiacich semienkach to je viac než isté.

Predchádzanie bielemu povlaku v kvetináči

Možno ste o tom netušili, no malé bunky plesní sú v kvetináčoch vašich rastlín v podstate neustále. Len v inom množstve a takto sú úplne neškodné. Preto vám musí byť jasné, že sa plesne nikdy na 100 % nezbavíte a ako náhle sa podmienky pre rastlinu zhoršia, respektíve podmienky pre pleseň zlepšia, tak môže prepuknúť. Aby ste sa takémuto prípadu vyhli a o rastliny sa nemuseli báť, tak by ste mali dodržiavať tieto podmienky:

  • Pravidelné vetranie – a to aj počas zimného obdobia. Vlhkosť je to najlepšie, čo podporuje rozmnožovanie plesní na zemi v kvetináči. Ak sa chcete vyhnúť týmto bielym fľakom na hline, aspoň raz za deň poriadne prevetrajte celý dom alebo byt. Pokojne otvorte okná dokorán vo všetkých miestnostiach a spravte prievan. Tak bude vetranie oveľa intenzívnejšie a pleseň nebude mať u vás doma šancu.
  • Polievajte pravidelne a s mierou – stane sa, že občas kvet prelejete. Poviete si, že ho teraz dlhšiu dobu polievať nebudete a tak sa to nejako vybalansuje. No a práve v takýchto chvíľach začína proces rozrastania plesne. Prelievanie je hlavnou príčinou výskytu plesne v kvetináči. Pre väčšinu izbových rastlín je ideálne polievanie raz do týždňa v optimálnom množstve. Ak sa náhodou všetka voda, ktorým ste kvietok poliali nevsiakne, tak ju vylejte, aby tam zbytočne nestála.
  • Hladina vlhkosti v miestnosti – v prípade, že už ste skúsenosti s touto plesňou v hline izbových kvetov mali alebo sa tomu chcete vyhnúť, tak sa snažte, aby v miestnosti s kvetmi nebola vysoká vlhkosť. Vyhnite sa napríklad vešaniu prádla v izbách, kde máte kvety. Vlhkosť tiež môžete ovládať pomocou zariadení, ktoré sú určené na jej vysávanie z ovzdušia. Vyskúšajte možno aj takúto metódu.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Komentáre

26/02/2020 14:55
Bora

Tiež sa mi objavila na niektorých kvetoch a tušila som, že za to môže priveľa vody. Naozaj si na to treba dávať pozor, ak chcete, aby kvietky boli zdravé

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Žltá obývačka vás nabije energiou Žltá obývačka vás nabije energiou

Žltá je farba slnka, rozžiari každú jednu miestnosť. Podľahnite čaru tejto farby a skúste ju zakomponovať aj do svojho bytu. Uvidíte, že obývačka v žltých odtieňoch každého očarí.Publikované dňa: 15.02.2020
Hodnotenie článku:
(87%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanieAko pestovať arašidy zo semena – rozmnožovanie, zber, spracovanie

Skúšali ste už pestovať arašidy? Možno budete prekvapení, že pestovanie arašidov na Slovensku nie je nijakou novinkou a navyše to nie je veľmi náročné. Prezradíme vám, ako si doma...

Dálie (georgíny) – pestovanie zo semena v kvetináči aj v záhrade. Hnojenie, zaštipovanieDálie (georgíny) – pestovanie zo semena v kvetináči aj v záhrade. Hnojenie, zaštipovanie

Georgíny sú typickými kvetmi babieho leta a ožívajú pri vlhkom, no zároveň už chladnejšom počasí. Ich pestovanie je pomerne jednoduché. Ako postupovať, aby vám tieto kvety vydržali...

Ako pripraviť záhradu na jar – príprava pôdy na sadenie, kedy rýľovaťAko pripraviť záhradu na jar – príprava pôdy na sadenie, kedy rýľovať

Jar je obdobím, v ktorom máte poslednú šancu v záhradne dohnať to, čo ste nestihli na jeseň. Niektoré práce by ste mali stihnúť už v priebehu februára, iné zas počkajú aj do mája....