Elektrické a benzínové reťazové píly. Najlepšia je Husqvarna, Hecht a Stihl

Zima, jar, leto či jeseň. Každé ročné obdobie so sebou prináša povinnosti v záhrade, na chate či okolo domu. Spilovanie stromov, pílenie dreva alebo orezávanie konárov. Výrobným pomocníkom okrem sekery či ručnej píly je práve reťazová píla.

Benzínová reťazová píla

Pre záhradkárov alebo domácich majstrov je to neodmysliteľný pomocník, ktorý ušetrí čas a takisto energiu. Akú reťazovú pílu vybrať? Je lepšia reťazová píla benzínová alebo naopak elektrická? Prinášame vám porovnanie a takisto recenzie tých najlepších a najpredávanejších modelov, ktoré sú na trhu k dispozícii. 

Obľúbené produkty

Hobby alebo profesionálna reťazová píla

Prvý faktor, ktorý vám okamžite môže ukázať, akým smerom sa pri výbere reťazovej píly vybrať. Tým, ktorí sa považujú skôr za príležitostných pilčíkov, určite postačí hobby píla, ktorá slúži na drobné práce okolo domu, záhrady či chaty. Väčšinou ide o elektrické alebo akumulátorové modely, ktoré sú viazané na elektrickú energiu či akumulátor. Takéto kúsky často zoženiete aj v predajni siete Lidl za slušné ceny. Táto kategória neoplýva veľkým výkonom ani špecifickými funkciami.  

Druhým typom užívateľov sú tí, ktorí pílu používajú bežne a preto požadujú aj potrebný výkon. Pre takýchto užívateľov sú tu poloprofesionálne píly, ktoré nemajú problém s pílením stromov, konárov, dosiek či drevených trámov. Dôležitý je spomínaný výkon a takisto bezpečnostné prvky. 

Ako vybrať novú reťazovú pílu?

No a poslednou kategóriou sú profesionálne píly, ktoré sú predurčené na vysokú záťaž. Spĺňajú nároky na bezpečnosť, výkon i ergonómiu. Prioritne sú určené pre pílenie stromov a teda pre pilčíkov, ktorí toto náradie využívajú denne. Okrem bezpečnostných prvkov myslia aj na komfort užívateľa a sú prispôsobené pre jednoduché ovládanie a manipulovanie. Takéto píly vyrábajú aj výrobcovia Stihl, Husqvarna alebo Hecht. 

Špecifickou kategóriou je kapovacia píla, ktorá poslúži na presnú prácu v dielni. Kapovacia (pokosová) píla slúži predovšetkým na pílenie dosiek či drevených hranolov. Potrebuje zapojenie do elektrickej siete.

Kapovacia píla do dielne

Benzínová reťazová píla

Ich využitie je v podstate neobmedzené a test ukázal, že pri porovnaní cena, výkon i kvalita ide o jednoznačného víťaza. Nepotrebuje prístup k elektrickej sieti, podáva vyšší výkon a rovnako tak je omnoho odolnejšia ako jej kolega na baterky či na elektrinu.

Hoci sú benzínové reťazové píly hlučnejšie a vyžadujú si pravidelnú údržbu, z hľadiska investície ide o najrozumnejšie riešenie. Jedinou pravidelnou investíciou, ktorá vás čaká, je palivo v podobe oleja a benzínu.

Prezrieť ponuku benzínových píl

Elektrická reťazová píla

Menej hluku, vyšší komfort, no závislosť od elektrickej energie. S elektrickou reťazovou pílou sa do lesa vyberiete márne. Nedovolí vám to ani dĺžka kábla a ani jej výkon.

Elektrická reťazová píla MTD

Elektrická píla sa skôr hodí na stavanie prístrešku pri dome, pílenie dosiek alebo občasné orezávanie haluzí. Rozhodne sa s ňou nevyberiete do lesa či ďaleko od zdroja energie. Poteší však svojimi bezúdržbovými vlastnosťami a nižšou hmotnosťou. 

Lacné i profi elektrické píly

Akumulátorová reťazová píla

Zbavíte sa kábla, získate nižší hluk a čistejší chod. Výhodou teda je, že s akumulátorovou pílou sa dostanete aj ďalej od zásuvky, no nemôžete opäť očakávať zázraky. Akumulátorová píla je len tak silná ako jej batérie. Hoci sú batérie nabíjacie, 30 minút chodu niekedy nepostačuje a slabá výdrž batérie Li-On vás môže hnevať.

Akumulátorová reťazová píla

Hoci riešiť to môžete náhradnou nabitou batériou, ktorá čas používania predĺži. Vhodné sú však skôr na občasné práce a preto tento druh možno považovať za hobby náradie. 

Vybrať novú AKU pílu

Výkon motora

Pri výbere píly tento údaj rozhodne zaváži. Pri elektrických modeloch sa výkon pohybuje od 600 až do 2 800 W. U benzínových modelov je výkon v omnoho širšom pásme. Hobby náradie disponuje výkonom od 1 000 do 1 500 W. Pre bežné používanie pri pílení dreva, stromov či konárov sa zamerajte na výkon cez 2 000 W. No ak sa píleniu drevín venujete denne, odporúčame vám siahnuť po kategórii píl s výkonom cez 3 000 W. 

Dĺžka lišty

Tu sa v zásade vyrábajú vo všetkých kategóriách rôzne rozmery. Ak hľadáte pílu s lištou okolo 30 – 35 cm, pokojne s ňou môžete rezať polená alebo dosky.

Benzínová reťazová píla Husquarna

Na rezanie surového dreva (stromov, konárov) je však lepšie mať rezervu a preto sú lepšie motorové píly s lištou o dĺžke 40 cm. Ak ste profík, lišta s dĺžkou 50 centimetrov a viac bude váš favorit. 

Bezpečnostná brzda

Bezpečnosť pri práci je najdôležitejšia. Zvlášť ak vám hrozí, že môžete prísť o končatinu. V prípade motorovej píly to nie je žiadna výnimka. Bezpečnostná brzda sa aktivuje v prípade, že spínač zastaví chod reťaze behom pár desatín sekundy. Tento jav nastáva najčastejšie v prípade, kedy sa píla vyšmykne z rúk. 

Ochrana reťaze

Táto funkcia funguje vtedy, ak príde k okamžitému roztrhnutiu reťaze. Tento zachytávač reťaze zabráni poškodeniu náradia a takisto zabráni zraneniu. Reťaz sa namotá na lištu a zabráni tak prípadnému odleteniu.

Overené značky

Pri takomto náradí sa neoplatí investovať do lacnej „hračky“, ktorá každou chvíľou vypľuje všetky svoje súčiastky. Navyše väčšinou nemajú potrebný výkon ani funkcie, takže koniec-koncov, škodíte sebe. Ak však predsa chcete náradie, ktoré je lacnejšie a plánujete ho využívať príležitostne, Lidl ponúka pílu značky Florabest, ktorá splní nároky príležitostného užívateľa.

Benzínová reťazová píla Florabest Lidl

Medzi spoľahlivých výrobcov môžeme rozhodne radiť svetoznámy Hecht alebo značku Stihl. Medzi spoľahlivými reťazovými pílami sa nestratí ani Husqvarna alebo značka Makita, hoci tá sa špecializuje aj na iné druhy náradia. Za kvalitu možno považovať aj značku Dolmar, ktorá však patrí medzi tie drahšie.

Ponuka lacných reťazových píl

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.Publikované dňa: 09.02.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšia farba na drevo do interiéru a exteriéru? Rýchloschnúca, vodouriediteľná a bez zápachu Najlepšia farba na drevo do interiéru a exteriéru? Rýchloschnúca, vodouriediteľná a bez zápachu

Drevo je prírodný materiál, ľahko sa spracúva, má dobré izolačné vlastnosti a je odolné a pevné. Viete, ako ho chrániť a ošetrovať?

Hlinené omietky do interiéru i exteriéru: Zvládnete ich aj svojpomocne! Hlinené omietky do interiéru i exteriéru: Zvládnete ich aj svojpomocne!

Hlina patrí medzi tradičné stavebné materiály a v súčasnosti sa opäť dostáva do popredia. V čom je ich výhoda a kde všade sa hlinené omietky hodia? V našom článku sa dozviete všetko...

Oplotenie pozemku - možnosti, typy, povolenia Oplotenie pozemku - možnosti, typy, povolenia

Na čo myslieť pri stavbe plotu tak, aby bol bezpečný, pevný a v súlade s legislatívnymi predpismi? V článku vám poradíme, na čo všetko pri oplotení pozemku prihliadať.