Najlepšie elektrické, benzínové a aku reťazové píly sú Husqvarna, Stihl a Makita

Výborným a praktickým pomocníkom v záhrade okrem sekery či ručnej chvostovej píly je práve motorová píla, ktorá náročnú prácu výrazne uľahčuje a urýchľuje. Otázkou je, aký druh reťazovej píly si vybrať. Je lepšia elektrická, aku alebo benzínová píla?

Benzínová reťazová píla

Pre záhradkárov alebo domácich majstrov je to neodmysliteľný pomocník, ktorý ušetrí čas a takisto energiu. Akú reťazovú pílu vybrať? Je pre vás najlepšie benzínová reťazová píla alebo naopak elektrická reťazová píla? Možno práve vám bude vyhovovať praktcká a tichá aku motorová píla. Prinášame vám porovnanie a takteiž praktický návod, ako vybrať.

Obľúbené motorové píly


Hobby alebo profi reťazové píly

Prvý faktor, ktorý vám okamžite môže ukázať, akým smerom sa pri výbere reťazovej píly vybrať. Tým, ktorí sa považujú skôr za príležitostných pilčíkov, určite postačí hobby píla, ktorá slúži na drobné práce okolo domu, záhrady či chaty. Väčšinou ide o lacnejšie benzínové píly prípadne elektrické alebo akumulátorové reťazové píly, ktoré sú viazané na elektrickú energiu či nabitý akumulátor. Takéto kúsky často zoženiete aj v predajni siete Lidl za slušné ceny. Príkladom sú aku píly Parkside. Pri hobby reťazových pílach však je potrebné počítať s určitými kompromismi a zmieriť sa nižším výkonom.

Druhým typom užívateľov sú tí, ktorí motorovú pílu používajú bežne okolo domu alebo aj na pracovné účely, preto požadujú aj potrebný výkon. Rozhodne nehovoríme o práci pilčíka, no poloprofesionálne benzínové alebo reťazové píly splnia aj nároky náročnejšieho používateľa. Elektrické píly na drevo, motorové píly na konáre alebo občasné spiľovanie stromov. Pre takéto účely sú tu práve poloprofesionálne reťazové píly. 

No a poslednou kategóriou sú profesionálne píly, ktoré sú predurčené na vysokú záťaž. Spĺňajú nároky na bezpečnosť, výkon i ergonómiu. Prioritne sú určené pre pílenie stromov a teda pre pilčíkov, ktorí toto náradie využívajú denne. Okrem bezpečnostných prvkov myslia aj na komfort užívateľa a sú prispôsobené pre jednoduché ovládanie a manipulovanie. Takéto píly vyrábajú aj výrobcovia Stihl, Husqvarna alebo Hecht. 

Špecifickou kategóriou je kapovacia píla, ktorá poslúži na presnú prácu v dielni. Kapovacia (pokosová) píla slúži predovšetkým na pílenie dosiek či drevených hranolov. Potrebuje zapojenie do elektrickej siete.

Ako vybrať novú reťazovú pílu?

Benzínové reťazové píly

Ich využitie je v podstate neobmedzené a test ukázal, že pri pomerecena, výkon i kvalita ide o jednoznačného víťazov spomedzi motorových píl. Medzi motorovými pílami, ktorých pohonnou hmotou je benzín je azda najväčší rozdiel, pretože práve tu nájdete lacnejšie a menej výkonné modely a rovnako tak profi reťazové píly, ktorými spílite aj široké kmene stromov. Poháňané sú spravidla dvojtaktnými spaľovacími motormi s objemom od 40 do 150 cm3. Od najmenších modelov s dĺžkou lišty 30 cm sa môžete dostať k benzínovým reťazovým pílam so záberom cez 45 cm.

Hoci sú benzínové reťazové píly hlučnejšie, ťažšie a vyžadujú si pravidelnú údržbu, z hľadiska investície ide o jasnú voľbu pre niekoho, kto nechce byť limitovnaý káblom, batériou alebo výkonom a potrebuje zariadenie, ktoré si poradí aj s odolnými prekážkami. Nutnosťou je používať kvlaitné palivo, olej a mazanie reťaze. Práve v tejto kategórii nájdete najkvalitnejšie motorové píly.

Elektrické reťazové píly

Menej hluku, vyšší komfort, no závislosť od elektrickej energie. S elektrickou reťazovou pílou, ktorá je poháňaná elektromotorom a priamou elektrickou energiou zo siete sa do lesa vyberiete márne. Nedovolí vám to predovšetkým dĺžka kábla, no často ani výkon. Najlepšie elektrické reťazové píly dokážu prepíliť aj guľatinu, no stále sa s nimi od zdroja energie nedostanete. Ich rezná sila i rýchlosť sú nižšie, preto sa môže stať, že sa pri rezaní hrubých kusov dreva môžu zasekávať. Príkon elektromotora sa pohybuje v rozmedzí od 750 do 2 400 W. Dĺžka lišty môže byť od 25 cm až po 45 cm

Elektrická píla sa skôr hodí na práce okolo domu, pílenie dosiek alebo občasné orezávanie konárov. Je závislá od zdroja energie, respektíve od napájania. Poteší však svojimi bezúdržbovými vlastnosťami a nižšou hmotnosťou. Taktiež je tichá a neprodukuje žiadne emisie. Elektrická motorová píla však ani náhodou nie je vhodná pre profi účely.

Benzínová reťazová píla Florabest Lidl

Aku reťazové píly

Nižší hluk, nižšia hmotnosť, žiadny kábel a ekologický chod. Hlavnou výhodou oproti elektrickej reťazovej píle je, že s aku pílou sa dostanete aj ďalej od zásuvky. Nemôžete však očakávať zázraky, hoci výkonom sa aku reťazové píly za posledné roky veľmi posunuli a ani pílenie stromov v lese pre ne nie je úplnou neznámou. Akumulátorová píla je síce limitovaná výdržou batérie, no výkon elektromotora poháňaného akumulátorom dokáže u drahších modelov pozitívne prekvapiť. Výdrž batérie závisí od kapacity akumulátora. Pracovná výdrž takteiž závisí od intenzity používania a záťaže. Na jedno nabitie môže vydržať 30 minút ale aj hodinu.

Vyriešiť to môžete náhradnou nabitou batériou, ktorá čas používania výrazne predĺži. Vhodné sú však skôr na menej náročné práce. Aj v tomto segmente natrafíte na hobby modely ai profi náradie. Dĺžka lišty sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 45 cm. Príkon elektromotorov sa pohybuje okolo 1 000 až 2 500 W. Jedným z najvýznamnejších výrobcov v tomto segmente sú aku reťazové píly Ego Power.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie píly reťazové

Výkon motorovej píly

Pri výbere píly tento údaj rozhodne zaváži. Pri elektrických modeloch sa výkon pohybuje od 750 až do 2 400 W. Aku reťazové píly vďačia za svoj výkon kvalitným batériám a elektromotorom. Podobne ako pri elektrických, lacnejšie modely majú výkon na úrovni 1 000 W. Tie výkonnejšie však pokoria hranicu aj 2 500 W. U benzínových modelov je výkon v omnoho širšom pásme. Hobby benzínové reťazové píly disponujú výkonom od 1 000 do 1 500 W. Pre bežné používanie pri pílení dreva, stromov či konárov sa zamerajte určite na výkon cez 2 000 W a objemnejšie motory so zdvihovým objemom cez 70 cm3. Ak sa píleniu drevín venujete denne, odporúčame vám siahnuť po kategórii píl s výkonom cez 3 kW. 

Dĺžka lišty – záber reťazovej píly

Tu sa v zásade vyrábajú vo všetkých kategóriách rôzne rozmery. Ak hľadáte pílu s lištou okolo 30 – 35 cm, pokojne s ňou môžete rezať polená alebo dosky.

Na rezanie surového dreva (stromov, konárov) je však lepšie mať rezervu a preto sú lepšie motorové píly s lištou o dĺžke 40 cm. Ak ste profík, lišta s dĺžkou 50 centimetrov a viac bude váš favorit.

Hmotnosť 

Pri častom používaní môže byť aj tento parameter rozhodujúci. Ak s motorovou pílou pracujete profesionálne, zrejme budete vyberať spomedzi výkonných benzínových reťazových píl. Logicky, spaľovací motor je najťažší, preto môžete počítať s hmotnosťou od 5 až d 15 kg. Najľahšie sú logicky elektrické a aku reťazové píly. S hmotnosťou sa budete pohybovať okolo čísel 3 až 6,5 kg.

Benzínová reťazová píla Husquarna

Bezpečnosť reťazovej píly

Bezpečnosť pri práci je najdôležitejšia. Zvlášť ak vám hrozí, že môžete prísť o končatinu. V prípade motorovej píly to nie je žiadna výnimka. Bezpečnostná brzda sa aktivuje v prípade, že spínač zastaví chod reťaze behom pár desatín sekundy. Tento jav nastáva najčastejšie v prípade, kedy sa píla vyšmykne z rúk.

Praktická je aj bezpečnostná funkcia zacyhtávania reťaze, ktorá funguje vtedy, ak príde k okamžitému roztrhnutiu reťaze. Tento zachytávač reťaze zabráni poškodeniu náradia a takisto zabráni zraneniu. Reťaz sa namotá na lištu a zabráni tak prípadnému odleteniu. Ďalším prvkom bezpečnosti môže byť aj STOP tlačidlo, ktorým sa okamžite zastaví chod zariadenia. 

Medzi praktické prvky môžete radiť aj ochranný kryt rúk, ktorý slúži ako praktická fyzická ochrana rúk. Dôležité je tiež automatické mazanie reťaze, aby nedošlo k jej vyšmyknutiu. Z hľadiska komfortu zasa poteší napríklad antivibračný systém.

Reťazové píly Husqvarna, Stihl a Makita sú obľúbené

Pri takomto náradí sa neoplatí investovať do lacnej „hračky“, ktorá každou chvíľou vyžaduje servis a údržbu. Navyše väčšinou nemajú potrebný výkon ani funkcie, takže koniec-koncov, škodíte sebe. Ak však predsa chcete náradie, ktoré je lacnejšie a plánujete ho využívať príležitostne, Lidl ponúka aku pílu reťazovú pílu Parkside, ktorá splní nároky pre bežné domáce použitie.

Najlepšie reťazové píly Husqvarna, Stihl alebo Makita sú zárukou spokojnosti, čo dokazujú aj záťažové testy a recenzie používateľov. V ich ponuke nájdate ako benzínové motorové píly, tak j aku a elektrické reťazové píly. Za kvalitu možno považovať aj značku Dolmar. K vhodným alternatívam radíme i elektrické píly HechtEinhell alebo Narex.

Reťazová píla v lese

Lacné motorové píly v praxi obstoja

Možno si myslíte, že kvalitná reťazová píla predstavuje náročnú investíciu. Áno, najkvalitnejšie motorové píly sú väčšinou drahé, no pri výbere je vždy potrebné zohľadniť to, ako toto zariadenie budete používať.

Lacné motorové píly, ktoré pohodlne splnia vaše očakávania, stoja okolo 50 až 100 eur. A to v tejto cene kúpite ako elektrickú, tak i aku či benzínovú reťazovú pílu. Samozrejme počítať musíte s kompromismi, čo sa týka výkonu, výdrže batérie, funkcií alebo kvality spracovania.

Pre bežného domáceho majstra, ktorý s drevom pracuje častejšie bude skôr vhodná kategória v cenovej hladine od 100 do 300 eur. Dovolíme si tvrdiť, že tu už máte na výber z najpredávanejších motorových píl všetkých druhov. Nechýba výkon, kvalitné spracovanie ani funkcie. Pre profesionálne účely budete musieť investovať do profi reťazovej píly a s cenou sa ľahko dostanete nad 500 eur.

Najčastejšie otázky – FAQ

Potrebujete do výbavy kvalitnú motorovú pílu? Zaujala vás nejaká výkonná benzínová reťazová píla? Alebo naopak vám na domáce účely postačí elektrická či aku reťazová píla? Radi vám s výberom poradíme a zodpovieme na vaše otázky. Napíšte nám pod článok komentár.

Aké sú najlepšie značky reťazových píl?

Medzi najlepších výrobcov reťazových píl patrií tradičná švédska značka Husqvarna, nemecká značka motorových píl Stihl alebo elektrické reťazové píly Makita. Nemeckým zástupcom je aj značka Dolmar. Medzi alternatívy môžeme zaradiť českú značku Hecht. 

Ako sa starať o motorovú pílu?

V prípade elektrických a aku reťazových píl je údržba nenáročná a postačí pravidelné čistenie a kontrola mazania reťaze. Pri benzínových reťazových pílach je dôležité starať sa o čistenie dôkladnejšie, čistenie karburátora, sviečky, motorového priestoru či kontrola mazania.

Reťazová píla sa zasekáva, čo je problém?

Dôvodom môže byť neostrá reťaz. Taktiež môže byť dôvodom nedostatočný výkon, ak pílite drevo s hrubším priemerom. V prípade, že máte podozrenie na technickú poruchu, kontaktujte najbližší servis.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

10/08/2021 21:41
Adam

Ľahká motorová píla s nízkymi vibráciami je Stihl MS 170, pretože má kvalitný antivibračný systém. Pre mňa je toto už druhý výrobok od rovnakého výrobcu, pričom ten prvý mi slúžil viac než 10 rokov. Píla je kvalitne spracovaná a cena bola vzhľadom na výkon taktiež prijateľná. Pílim s ňou drevo hlavne okolo domčeka, ale myslím si, že sa hodí v podstate hocikam. Hoci je píla malá, zvláda toho naozaj veľa. Vyzdvihujem nízku spotrebu aj nízku váhu a tiež výbornú manipuláciu a v podstate nemám voči nej žiadne výhrady. Je to pre mňa dobrý pomocník, ktorý mi uľahčí prácu. Ak máte rodinný dom alebo záhradu, isto sa vám zíde. Odporúčam bez akýchkoľvek výhrad.

13/08/2021 20:04
Cyril U.

Mám akumulátorovú pílu Makita DUC353Z a oceňujem, že nepotrebujem pripojenie k elektrickej sieti, no zároveň ma neobťažujú ani výfukové plyny. Píla je ľahká a na to, že je poháňaná akumulátorom, prekvapila ma, ako je dostatočne silná. Je to pre mňa praktická pomôcka, hoci píla s dodávanou baterkou vydrží byť v prevádzke len polhodinu a potom sa musí nabiť. Na menšie práce je to však fajn. Odskúšal som ju aj na suchom bukovom dreve a išla do neho ako do masla. Píla nemá problém ani s hrubšími klátmi, ktoré majú priemer cca. 30 centimetrov. S touto pílou som maximálne spokojný, pretože sa s ňou jednoducho manipuluje. Regulácia rýchlosti reťaze je jednoduchá. Píla je za rozumnú cenu a pre hobby využitie je ako stvorená.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých Dekorácie zo šišiek potešia deti i dospelých

Dekorácie zo šišiek sú obľúbené počas jesene i na Vianoce. Ozdoby vnesú trochu prírody do interiéru i exteriéru.Publikované dňa: 09.02.2018
Posledná aktualizácia: 10.03.2023
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?Stierka na stenu, okná, podlahu – postup. Ako dlho schne stierka?

Pripravili sme si pre vás návod, vytvorený na mieru pre domácich majstrov, ako stierkovať steny, ako vyhladiť stierku a aké stierky máte na výber.

Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)Ako položiť vinylovú podlahu (samolepiacu, s click systémom)

Inštalácia vinylovej podlahy nie je náročná a so správnym náradím si ju viete vymeniť rýchlo a jednoducho aj sami. V tomto článku sa dočítate, ako správne položiť vinylovú podlahu.

Najlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberomNajlepšie aku skrutkovače a aku vŕtačky – recenzie a test pomôžu s výberom

Aku skrtukovač je praktickým náradím, ktoré sa uplatní v každej domácnosti. Čo však také aku vŕtačky? Oplatí sa do tohto aku náradia investovať? Poradíme vám, ako si vybrať, čo najlepšie.