Elektrické píly - chvostová, okružná, kotúčová a priamočiara

Elektrická píla. Jedno z ďalších náradí, ktoré dokáže byť veľmi nápomocné. Každý majster určite ocení výpomoc s prácami v záhrade, okolo domu alebo priamo v domácnosti. Veď predsa, riadny kutil má mať pripravené náradie za každých okolností. Práve elektrická píla medzi takéto náradie patrí. Vybrať pílu nie je nijak zložité, no predsa len treba vedieť, podľa čoho pílu vyberať. Elektrická či benzínová píla? Priamočiara píla alebo skôr chvostová píla? Píla na drevo, píla na kov alebo píla na tehlu či murivo? Pomôžeme vám sa pri výbere píly zorientovať.

Ako vybrat pílu

Akú pílu potrebujem?

Skôrnež prejdeme k samotným typom píl, je potrebné si povedať, na aký druh práce budem pílu využívať a takisto ako často ju budem využívať. V zásade možno rozdeliť takmer každý druh píly do dvoch kategórií.

  • Hobby trieda je určená pre príležitostné práce v domácnosti, okolo domu alebo na chate.
  • Profi trieda je už náradie, ktoré sa pohybuje vo vyššej cenovej hladine. Je určené na vysokú záťaž a frekvenciu pracovnej činnosti. Ide teda o náradie, ktoré je ľuďmi používané na dennom poriadku.

Typy píly

Tento segment na trhu obsahuje naozaj veľké množstvo píl, ktoré sa líšia predovšetkým podľa účelu, na ktorý pílu používame. V skratke si ich teda poďme predstaviť.

Reťazová píla

Reťazová píla – poslúži predovšetkým na práce okolo domu. Spilovanie stromov či konárov. Vyberať si môžete medzi elektrickou verziou, ktorá je určená na nenáročné práce okolo domu, zatiaľ čo výkonná motorová píla si poradí aj s poriadne tvrdohlavým pňom. Potrebné je rozlišovať takisto dĺžku lišty. Ide o hodnotu, ktorá určuje, aký priemer je píla schopná prerezať. Toto sa týka samozrejme aj iných píl, no v tomto prípade sa stretnete s lištami s dĺžkou od 36 do 41cm. Určite nájdete aj väčšie priemery, ktoré sú určené na naozajstné profi drevorubačské práce.

reťazová píla

Priamočiara píla

Priamočiara píla – tento druh píly sa používa predovšetkým na tvarové rezanie. Funguje na princípe kmitavého pohybu, ktorý poháňa úzky zúbkový list. Priamočiare píly slúžia na rez dreva (dosiek), plastov, hliníku či plechu. Je však potrebné zvoliť správny list na rezanie.

Priamočiara píla

Kotúčová píla

Kotúčová píla- (okružná píla) pomocou rotujúceho kotúča prerežete drevo, kov či plast, plech alebo porfix. Kotúčová píla si poradí s dreveným krovom, hranolmi alebo murivom a je určená na priamy rez. Disponuje vysokým výkonom a frekvenciou otáčok. Okružná píla s vodiacou lištou teda zabezpečí priamy a čistý rez.

Okružná kotúčová píla

Chvostová píla

Chvostová píla – je určená na rez konárov, plechov či plastov. Využívaná je takisto na tvarové vyrezávanie otvorov či zárezov.

chvostová píla

Pásová píla

Pásová píla – ide o vysokovýkonné píly určené na spracovanie dreva. Ich pracovná frekvencia je veľmi vysoká. Slúži na rezanie palivového dreva či presné rezanie dosiek, krovov, gualtín či hranolov.

pásová píla

Lupienková píla

Lupienková píla – slúži na jemnú prácu s drevom, plastom, sadrou, plexisklom alebo plechom. Ide o druh píly, ktorá umožňuje detailné tvarové rezanie a skôr ako pre kutilov je vhodná pre modelárov. Za pomoci nej dokážete vyrezať drobné postavičky či písmená.

Lupienková píla

Pokosová píla

Pokosová píla – umožňuje vytváranie čistých rezov, ktoré je potrebné vykonať pri skracovaní dreva či plastových trubiek. Za pomoci naklápacej hlavy môžete určiť sklon rezu v dvoch smeroch (šikmý rez).

pokosová píla

Elektrická vs benzínová reťazová píla

Reč bude o reťazovej píle. Ostetné typy píl nemávajú benzínový pohon (majú buď elektrický pohon alebo môžu byť na baterku). Pri tomto rozhodovaní musíte predovšetkým zvážiť, za akým účelom chcete pílu využívať. V prípade elektrickej reťazovej píly musíte zvážiť, že je potrebné mať prístup k elektrickej sieti, čo môže byť najväčším mínusom pri práci v teréne. Avšak, poteší jej tichší chod a nižšia cena.

Benzínová motorová píla sa týka čisto kategórie reťazových píl. Ostatné druhy sú totiž závislé na pripojení do elektrickej siete. Objavujú sa aj výnimky v prípade akumulátorových píl, no ich výkon je málokedy postačujúci. V segmente reťazových píl však benzínová píla rozhodne víťazí. Hoci je ťažšia, hlučnejšia a práca s ňou je náročnejšia, výkonu sa elektrická reťazová píla nevyrovná ani náhodou.

Ako vybrať najlepšiu pílu

Výkon je alfa a omega

Bez toho, aby sme pozerali na značku, ktorá takisto zaváži. Výkon je alfou a omegou každej píly. Pri každom druhu píly teda platí, čím vyšší výkon, tým vyššia je aj cena, no takisto i kvalita práce, ktorú píla odvedie.

V kategórii kotúčových píl je výkon do hodnoty 1500 W považovaný za hobby náradie a ak teda potrebujete profi náradie, musíte siahnuť po píle s výkonom okolo 2000 W. V prípade chvostových píl sú výkony o niečo menšie a kvalitná chvostová píla by mala mať výkon cez 600 W.

Pri pásových pílach je to výkon približne na úrovni 1200 W. Postačí aj výkon okolo 900 W, no ako sme spomínali, ich frekvencia je často vysoká a oplatí sa investovať do výkonu. U reťazový píl sa bavíme pre zmenu o číslach v hodnote 1500 až 2000 W. Pre prácu v teréne (drevorubačskú) rozhodne siahnite po väčšom výkone. Píly značky Stihl sa radia k vysokokvalitným zástupcom tohto segmentu.

Priamočiara píla black decker

Vyberajte spoľahlivé značky

Pochopiteľne, nejde o malú investíciu a či už chcete píliť príležitostne alebo je to vašou prácou, do takéhoto náradia sa oplatí investovať. Overený výrobcovia ako Makita, Bosch, Hecht alebo Metabo rozhodne nesklamú. Predovšetkým je potrebné vedieť, aký druh píly hľadám.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 04.02.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Liatinová panvica nielen na steaky: Vyberte si podľa recenzie Liatinová panvica nielen na steaky: Vyberte si podľa recenzie

Kvalitný kuchynský riad by v kuchyni rozhodne nemal chýbať. Často sa sústredíme na moderné a dizajnové spotrebiče, pekný príbor a kvalitné prestieranie. Zanedbáva sa to najdôležitejšie....

Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov Ako zariadiť terárium pre chameleóna? Zariadenie pre začiatočníkov

Ako budúci majiteľ chameleóna sa musíte poriadne pripraviť, aby ste mu vytvorili, čo možno najviac identické prostredie, v ktorom žije aj v prírode. 

Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu Ako zazimovať záhradné jazierko? Príprava jazierka na zimu

Pripravte sa na koniec sezóny už teraz a prečítajte si, čo treba urobiť pred zazimovaním záhradného jazierka, aby vás aj o rok tešilo tak, ako teraz. Odmenu si naplno vychutnáte s...


Pridať komentár