Elektrické píly - chvostová, okružná, kotúčová a priamočiara

Elektrická píla. Jedno z ďalších náradí, ktoré dokáže byť veľmi nápomocné. Každý majster určite ocení výpomoc s prácami v záhrade, okolo domu alebo priamo v domácnosti. Veď predsa, riadny kutil má mať pripravené náradie za každých okolností. Práve elektrická píla medzi takéto náradie patrí. Vybrať pílu nie je nijak zložité, no predsa len treba vedieť, podľa čoho pílu vyberať. Elektrická či benzínová píla? Priamočiara píla alebo skôr chvostová píla? Píla na drevo, píla na kov alebo píla na tehlu či murivo? Pomôžeme vám sa pri výbere píly zorientovať.

Ako vybrat pílu

Akú pílu potrebujem?

Skôrnež prejdeme k samotným typom píl, je potrebné si povedať, na aký druh práce budem pílu využívať a takisto ako často ju budem využívať. V zásade možno rozdeliť takmer každý druh píly do dvoch kategórií.

  • Hobby trieda je určená pre príležitostné práce v domácnosti, okolo domu alebo na chate.
  • Profi trieda je už náradie, ktoré sa pohybuje vo vyššej cenovej hladine. Je určené na vysokú záťaž a frekvenciu pracovnej činnosti. Ide teda o náradie, ktoré je ľuďmi používané na dennom poriadku.

Typy píly

Tento segment na trhu obsahuje naozaj veľké množstvo píl, ktoré sa líšia predovšetkým podľa účelu, na ktorý pílu používame. V skratke si ich teda poďme predstaviť.

Reťazová píla

Reťazová píla – poslúži predovšetkým na práce okolo domu. Spilovanie stromov či konárov. Vyberať si môžete medzi elektrickou verziou, ktorá je určená na nenáročné práce okolo domu, zatiaľ čo výkonná motorová píla si poradí aj s poriadne tvrdohlavým pňom. Potrebné je rozlišovať takisto dĺžku lišty. Ide o hodnotu, ktorá určuje, aký priemer je píla schopná prerezať. Toto sa týka samozrejme aj iných píl, no v tomto prípade sa stretnete s lištami s dĺžkou od 36 do 41cm. Určite nájdete aj väčšie priemery, ktoré sú určené na naozajstné profi drevorubačské práce.

reťazová píla

Priamočiara píla

Priamočiara píla – tento druh píly sa používa predovšetkým na tvarové rezanie. Funguje na princípe kmitavého pohybu, ktorý poháňa úzky zúbkový list. Priamočiare píly slúžia na rez dreva (dosiek), plastov, hliníku či plechu. Je však potrebné zvoliť správny list na rezanie.

Priamočiara píla

Kotúčová píla

Kotúčová píla- (okružná píla) pomocou rotujúceho kotúča prerežete drevo, kov či plast, plech alebo porfix. Kotúčová píla si poradí s dreveným krovom, hranolmi alebo murivom a je určená na priamy rez. Disponuje vysokým výkonom a frekvenciou otáčok. Okružná píla s vodiacou lištou teda zabezpečí priamy a čistý rez.

Okružná kotúčová píla

Chvostová píla

Chvostová píla – je určená na rez konárov, plechov či plastov. Využívaná je takisto na tvarové vyrezávanie otvorov či zárezov.

chvostová píla

Pásová píla

Pásová píla – ide o vysokovýkonné píly určené na spracovanie dreva. Ich pracovná frekvencia je veľmi vysoká. Slúži na rezanie palivového dreva či presné rezanie dosiek, krovov, gualtín či hranolov.

pásová píla

Lupienková píla

Lupienková píla – slúži na jemnú prácu s drevom, plastom, sadrou, plexisklom alebo plechom. Ide o druh píly, ktorá umožňuje detailné tvarové rezanie a skôr ako pre kutilov je vhodná pre modelárov. Za pomoci nej dokážete vyrezať drobné postavičky či písmená.

Lupienková píla

Pokosová píla

Pokosová píla – umožňuje vytváranie čistých rezov, ktoré je potrebné vykonať pri skracovaní dreva či plastových trubiek. Za pomoci naklápacej hlavy môžete určiť sklon rezu v dvoch smeroch (šikmý rez).

pokosová píla

Elektrická vs benzínová reťazová píla

Reč bude o reťazovej píle. Ostetné typy píl nemávajú benzínový pohon (majú buď elektrický pohon alebo môžu byť na baterku). Pri tomto rozhodovaní musíte predovšetkým zvážiť, za akým účelom chcete pílu využívať. V prípade elektrickej reťazovej píly musíte zvážiť, že je potrebné mať prístup k elektrickej sieti, čo môže byť najväčším mínusom pri práci v teréne. Avšak, poteší jej tichší chod a nižšia cena.

Benzínová motorová píla sa týka čisto kategórie reťazových píl. Ostatné druhy sú totiž závislé na pripojení do elektrickej siete. Objavujú sa aj výnimky v prípade akumulátorových píl, no ich výkon je málokedy postačujúci. V segmente reťazových píl však benzínová píla rozhodne víťazí. Hoci je ťažšia, hlučnejšia a práca s ňou je náročnejšia, výkonu sa elektrická reťazová píla nevyrovná ani náhodou.

Ako vybrať najlepšiu pílu

Výkon je alfa a omega

Bez toho, aby sme pozerali na značku, ktorá takisto zaváži. Výkon je alfou a omegou každej píly. Pri každom druhu píly teda platí, čím vyšší výkon, tým vyššia je aj cena, no takisto i kvalita práce, ktorú píla odvedie.

V kategórii kotúčových píl je výkon do hodnoty 1500 W považovaný za hobby náradie a ak teda potrebujete profi náradie, musíte siahnuť po píle s výkonom okolo 2000 W. V prípade chvostových píl sú výkony o niečo menšie a kvalitná chvostová píla by mala mať výkon cez 600 W.

Pri pásových pílach je to výkon približne na úrovni 1200 W. Postačí aj výkon okolo 900 W, no ako sme spomínali, ich frekvencia je často vysoká a oplatí sa investovať do výkonu. U reťazový píl sa bavíme pre zmenu o číslach v hodnote 1500 až 2000 W. Pre prácu v teréne (drevorubačskú) rozhodne siahnite po väčšom výkone. Píly značky Stihl sa radia k vysokokvalitným zástupcom tohto segmentu.

Priamočiara píla black decker

Vyberajte spoľahlivé značky

Pochopiteľne, nejde o malú investíciu a či už chcete píliť príležitostne alebo je to vašou prácou, do takéhoto náradia sa oplatí investovať. Overený výrobcovia ako Makita, Bosch, Hecht alebo Metabo rozhodne nesklamú. Predovšetkým je potrebné vedieť, aký druh píly hľadám.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 04.02.2018
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Záhradné hojdačky. Kovové alebo drevené Záhradné hojdačky. Kovové alebo drevené

Záhradná hojdačka je perfektným kusom nábytku pre akýkoľvek exteriér. Poslednú dobu si tento typ sedenie našiel cestu do mnohých domovov a práve my sa vám poksúime priblížiť, aká je...

Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty Drevodom na kľúč aj svojpomocne - výhody, nevýhody, ceny a projekty

Drevodomy či montované drevostavby sú v súčasnosti veľkým ťahákom v oblasti nehnuteľností. Aké výhody drevodomy ponúkajú a je na nich vôbec niečo, čo by sme mohli označiť ako negatívne?

Koľko stojí prerábka kúpeľne a ako dlho bude trvať Koľko stojí prerábka kúpeľne a ako dlho bude trvať

Prerábku kúpelne sa oplatí starostlivo naplánovať. Ako dlho trvá rekonštrukcia kúpeľne? Aký rozpočet si prerábka kúpeľne vyžaduje? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcom článku.


Pridať komentár