Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové?

Fondue nie je jedlo, fondue je spoločenská udalosť. Aj vy sa radi pochutnávate na dobrom jedle a špecialitách? Užite si s rodinou alebo priateľmi jedinečný slaný či sladký večer.

Fondue sada z liatiny

Vďaka fondue sade a kvalitným surovinám pripravte najbližším nielen gurmánsky zážitok.

Obľúbené fondue sady

Kde sa vzalo fondue?

Pôvod syrového fondue nie je úplne jasný. K „vynálezu“ pokrmu sa hlási nielen Švajčiarsko, ale i Savojsko. Nespochybniteľným faktom však zostáva, že tak, ako švajčiarski, tak i francúzski alpskí pastieri žili mimo bežného sveta a medzi potraviny, ktoré si vedeli sami vyrobiť, patril práve syr a chlieb. K objaveniu syrového fondue rozhodne nemali ďaleko. V dnešnej podobe ide o „ohrievanú syrovú misu“, ku ktorej potrebujete špeciálny riad.

Spoločenské jedlo

Fondue patrí medzi obľúbený kulinársky pokrm, ktorý doslova spája spoločnosť. Za jedným stolom, pri fondue sete a syroch, mäse či dokonca čokoláde, môžete stráviť príjemný večer a zároveň sa stať ukážkovým hostiteľom.

Fondue set na čokoládové fondue

Existuje niečo lahodnejšie a zaujímavejšie, pri čom môžete stráviť dlhé sychravé večery bez extra námahy?

Ako funguje fondue set?

Na prípravu fondue potrebujete špeciálny riad, ktorý sa vyrába v rôznych prevedeniach a materiáloch. V zásade a úplne zjednodušene ide o nádobku, ktorá je ohrievaná plápolajúcim ohňom. Ten zahrieva, varí alebo smaží jej obsah a pomocou vidličiek či špajdlí si namáčate a vychutnávate pripravovaný typ fondue. Aké typy poznáme a čo všetko v nich dokážete pripraviť a hneď servírovať?

Hoci sa fondue spája predovšetkým so syrom, stretnúť sa môžete aj s ďalšími alternatívami a vôbec sa ich nemusíte báť.

  • Syrové fondue – použite minimálne 2 druhy syra, ktoré pokojne doplňte o pár kvapiek vína či brandy. Do syra sa zväčša namáčajú kúsky chleba či bagety.
  • Mäsové fondue – pripravuje sa z najlepších a najkvalitnejších častí kuracieho, bravčového či hovädzieho mäsa. Kúsky napichnuté na vidličkách sa fritujú v nádobke, v ktorej je zohriaty olej.
  • Rybacie fondue – kvalitné kúsky ryby sa v tomto prípade „varia“ v nádobke, v ktorej je vývar.
  • Čokoládové fondue – sladká bodka na záver! Do kvalitnej, roztopenej čokolády sa namáčajú kúsky nakrájaného ovocia.

Vyberáme z nášho katalógu

Vybrať si môžete z 3 variánt

  • Nerezové fondue – vhodné pre všetky slané pokrmy;
  • Keramické fondue – vhodné pre sladké pokrmy;
  • Liatinové fondue - najodolnejšia univerzálna verzia.

Okrem použitého materiálu vás určite poteší často nápaditý dizajn, farebné prevedenie, ale i veľkosť či tvar. Z konštrukčného hľadiska nájdete na trhu rovnako viacero prevedení. Kúpu vhodného fondue setu zvážte aj podľa toho, ako často ho budete používať.

  • Fondue so stojanom – obvykle majú stabilný nerezový stojan, do ktorého sa vkladá vrchná nádoba.
  • Fondue ako celok – zhotovený je prevažne z keramiky a svojím vzhľadom nápadne pripomína vázu. V dolnej časti je otvor na čajovú sviečku.
  • Fondue elektrické – súčasťou takéhoto setu je základňa s ovládaním na reguláciu teploty, do ktorej sa vkladá nerezová nádoba.

Veľkosť fondue

Dôležitým parametrom pri výbere fondue setu je, samozrejme, aj jeho veľkosť. Pri jeho kúpe zvážte, pre koľko ľudí ho budete zväčša potrebovať, ale i to, na aké pokrmy ho chcete najčastejšie používať. 

Menšia sada na fondue pre 2 ľudí

Menšie fondue sety sú určené pre 2 až 4 osoby, stredné pre 6 ľudí a veľké – zväčša elektrické sety „nakŕmia“ 8 až 10 hostí.

S príslušenstvom či bez?

Fondue set si môžete kúpiť samostatne, ale aj s príslušenstvom, ktoré vám umožní jeho okamžité použitie. Akékoľvek vidličky, misky či taniere sú síce zohľadnené v cene, ale váš set bude v jednom štýle a dizajne. Súčasťou balenia môžu byť tiež:

Lyžičky – pri niektorých druhoch fondue párty môžno oceníte skôr lyžičky ako vidličky či špajdle.

Vidličky – slúžia k napichovaniu pochutín a následnému namáčaniu. Líšia sa veľkosťou, dĺžkou, ale aj materiálom rukoväte.

Misky a taniere – servírovací riad slúži k doplneniu ingrediencií, môžu byť v rôznych tvaroch, veľkostiach, farbách a ideálne členité.

Koľko stojí fondue set?

Nie, nebojte sa, nezruinuje váš rodinný rozpočet. Závisí však od toho, čo od fondue setu očakávate, pre koľko ľudí ho potrebujete a koľko ste ochotní investovať. Najlacnejšie sety kúpite už od 7 eur, pri elektrických sa dostane aj k sume 100 eur.

Obľúbené fondue sady

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 08.11.2018
Hodnotenie článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší mixér na smoothie? Ako vybrať najlepší mixér na smoothie?

Vyberte si toho najlepšieho pomocníka na prípravu smoothies nápojov a čerstvé ovocie a zelenina sa stanú súčasťou vášho jedálnička každý deň. Na čo sa pri výbere smoothie mixéra zamerať?

Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar? Ako vybrať najlepší kapsulový kávovar?

Výhodou kapsulových kávovarov je predovšetkým   jednoduchosť ich obsluhy a rýchlosť prípravy kávy. Poradíme vám, ako si vybrať najlepší kapsulový kávovar do domácnosti.

Ako vybrať elektrický kuchynský krájač na chlieb, mäso či šunku? Poradia recenzie a testy Ako vybrať elektrický kuchynský krájač na chlieb, mäso či šunku? Poradia recenzie a testy

Elektrický krájač si poradí so zeleninou, šunkou či mäsom. S týmto skvelým pomocníkom už nebudete mať problém odrezať rovný krajec chleba. Pomôžeme vám si vybrať.